DOLAR 33,0991 0.21%
EURO 36,2347 0.49%
ALTIN 2.634,460,50
BITCOIN 21428161.62077%
İstanbul
33°

AÇIK

17:13

İKİNDİYE KALAN SÜRE

Başkan Altay: “Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği Olarak Dünyadaki İsrafın Önlenmesi İçin Gayret Göstereceğiz”
  • Haberuc
  • Gündem
  • Başkan Altay: “Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği Olarak Dünyadaki İsrafın Önlenmesi İçin Gayret Göstereceğiz”

Başkan Altay: “Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği Olarak Dünyadaki İsrafın Önlenmesi İçin Gayret Göstereceğiz”

ABONE OL
21 Temmuz 2023 05:48
Başkan Altay: “Uluslararası Tarım Şehirleri Birliği Olarak Dünyadaki İsrafın Önlenmesi İçin Gayret Göstereceğiz”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Uluslararası Tarım Kentleri Birliği’nin Samsun’da gerçekleştirdiği 2. Global Tarım Forumu’nda Başkanlık Oturumu’nda konuşan Birlik Lideri ve Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, “Bütün belediye liderlerimizle istişare halindeyiz. Asıl önemsediğimiz mevzu deneyimlerimizin paylaşılması, bunun kayıt altına alınması, yurt dışından gelen konuklarımızın sisteme dahil edilmesi. Zira biz tüm dünyada Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ‘kazan kazan’ siyasetiyle süreçleri yürütüyoruz. Bilgi birikimimizi dost kardeş ülkelerle, üretmek isteyen herkesle paylaşmaya da hazırız. Bu toplantılar buna da büyük bir vesile oluyor” diye konuştu. Şu anda dünyada en kıymetli hususlardan birisinin besin arzının güvenliği olduğunu vurgulayan Lider Altay, “Üretimle birlikte konuşmamız gereken bir mevzu da israf. Gerçekten çok büyük emeklerle soframıza gelen eserlerin de israf edildiğine şahitlik ediyoruz. Dünyanın bir tarafında eserler israf edilirken bir tarafında da açlıkla boğuşan bir kitle var. Onun için Tarım Kentleri Birliği’nin misyonlarından birisi de israfın önlenmesi olmalı. Bunun için çaba göstereceğiz” dedi.


Milletlerarası Tarım Kentleri Birliği (AGRICITIES) Lideri ve Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin mesken sahipliğinde düzenlenen 2. Global Tarım Forumu kapsamında Liderler Oturumu’nda konuştu.

BAŞKAN ALTAY’DAN “İSRAF” VURGUSU

Şu anda dünyada en değerli hususlardan birisinin besin arzının güvenliği olduğunu vurgulayan Lider Altay, her ülkenin kendine yetmekle ilgili bir uğraşının olduğunu tabir ederek, “Özellikle pandemi devrinde besin ithalatına getirilen yasaklar ülkelerin bu bahiste daha fazla adıma atmasını sağlamış oldu. Üretimle birlikte konuşmamız gereken bir husus da israf. Gerçekten çok büyük emeklerle soframıza gelen eserlerin de israf edildiğine şahitlik ediyoruz. Dünyanın bir tarafında eserler israf edilirken bir tarafında da açlıkla boğuşan bir kitle var. Onun için Memleketler arası Tarım Kentleri Birliği’nin misyonlarından birisi de israfın önlenmesi olmalı. Bunun için uğraş göstereceğiz. Tüm politikalarımızda olduğu üzere burada da kimseyi geride bırakmadan toplumun her bölümünü içine alan tahliller üretmek zorundayız” diye konuştu.

“KONYA, TÜRKİYE’NİN BESİN GÜVENİĞİ İÇİN ÇOK DEĞERLİ BİR NOKTADA”

Konya’nın yalnızca kendisi için üreten bir kent olmadığını kaydeden Lider Altay, “Hem coğrafik büyüklüğü hem eser çeşitliği açısından adeta Türkiye’nin besin güvenliği için çok değerli bir noktada bulunuyoruz. Konya’da üretim UNESCO tarafından dünyada birinci yerleşik kent kabul edilen Çatalhöyük’te bulunan buğday tanelerinden anlaşıldığı üzere 10 bin yıldır kesintisiz devam ediyor. Bizim topraklarımızda beşerler 10 bin yıldır tahıl başta olmak üzere değerli eserler üretiyor” tabirlerini kullandı.

“ÇİFTÇİLERİMİZE DAHA AZ SU KULLANABİLECEKLERİ DAHA ÇOK RANDIMAN ELDE EDEBİLECEKLERİ ESERLER KONUSUNDA TAKVİYE OLUYORUZ”

Konya’nın 42 bin kilometrekarelik yüz ölçümüyle Türkiye’nin en büyük ili olduğunu anımsatan Lider Altay şöyle devam etti: “1 milyon 890 bin metrekare hektarlık tarım toprağıyla büyükbaş hayvancılıkta, süt üretiminde, şeker pancarı, buğday, arpa, fasülye, mısır, havuç, kiraz, kimyon, lale üzere eserlerde Türkiye’nin en büyük üreticisi. Bununla birlikte küçükbaş hayvancılıkta, yumurta üretiminde, patates, bezelye, haşhaş, kavun ve vişne üzere eserlerde ikinci sırada. Saydığım eserlere bakarsanız Türkiye’nin temel muhtaçlıklarını en fazla üreten ya da ikinci sırada üreten kent pozisyonundayız. Natürel Konya’nın coğrafik büyüklüğü, bilhassa ilçelerimiz ortasında eser çeşitliliği açısından çok büyük avantaj oluşturuyor. Büyükşehir Belediyemiz ve ilçe belediyelerimiz bir taraftan da bunların coğrafik tescillerinin alınması ve bununla ilgili süreçlerin takibiyle ilgili çalışmalar yürütüyoruz. Yeni eserlerin ortaya çıkması konusunda çalışmalar yapıyoruz.”

“BÜTÜN BELEDİYE LİDERLERİMİZLE İSTİŞARE HALİNDEYİZ”

Uluslararası Tarım Kentleri Birliği’nin çok süratli bir genişleme sağladığının altını çizen Lider Altay, “Ben dayanak olan herkese teşekkür ediyorum. Bütün belediye liderlerimizle istişare halindeyiz. Asıl önemsediğimiz mevzu deneyimlerimizin paylaşılması, bunun kayıt altına alınması, yurt dışından gelen konuklarımızın sisteme dahil edilmesi. Zira kimi bölgelerde ziraî üretim hala insan gücüyle üretiliyor. Bu hem ülkemiz için bir fırsat hem de konuklarımız için bir fırsat. Zira biz tüm dünyada Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde ‘kazan kazan’ siyasetiyle süreçleri yürütüyoruz. Kimseyi sömürmekle ilgili bir kederimiz yok, tarihimizde de bu türlü bir şey yok zati. Onun için bilgi birikimimizi dost, kardeş ülkelere, üretmek isteyen herkesle paylaşmaya da hazırız. Bu toplantılar buna da büyük bir vesile oluyor. İnşallah burası tarımın, hayvancılığın, üretimin konuşulduğu, iklim değişikliğiyle ilgili hazırlıkların yapıldığı büyük bir yapıya dönüşecek. Ben buna inanıyorum. Onun için emek veren herkese teşekkür ediyorum” kelamlarıyla konuşmasını bitirdi.

Başkanlar Oturumu’nda; Samsun Büyükşehir Belediye Lideri Mustafa Demir, Erzurum Büyükşehir Belediye Lideri Mehmet Sekmen, Ordu Büyükşehir Belediye Lideri Mehmet Hilmi Güler ve Sakarya Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem Büyük de yürüttükleri ziraî çalışmalar hakkında konuşmalar yaptı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.