DOLAR 33,0521 0.17%
EURO 36,0787 0.18%
ALTIN 2.619,611,95
BITCOIN 21489162.32558%
İstanbul
32°

PARÇALI AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

Bir gün değil hayat boyu beyin sağlığına dikkat edilmeli Yalnızlık insana iyi gelmez, beyne hiç iyi gelmez
  • Haberuc
  • Sağlık
  • Bir gün değil hayat boyu beyin sağlığına dikkat edilmeli Yalnızlık insana iyi gelmez, beyne hiç iyi gelmez

Bir gün değil hayat boyu beyin sağlığına dikkat edilmeli Yalnızlık insana iyi gelmez, beyne hiç iyi gelmez

ABONE OL
22 Temmuz 2023 19:48
Bir gün değil hayat boyu beyin sağlığına dikkat edilmeli Yalnızlık insana iyi gelmez, beyne hiç iyi gelmez
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Beden sıhhatinin kıymetli olduğunu, ama beyin sıhhatinin bunların ötesine geçtiğini belirten uzmanlar, cildimize nasıl güzel bakıyorsak, beynimize de uygun bakmamız gerektiği konusunda uyarıyor. Dünya Beyin Sıhhati Günü kapsamında beyin sıhhatinin ehemmiyetine dikkat çeken Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Sultan Tarlacı, iyi bir beyin sıhhatinin ruhsal, bedensel ve toplumsal olarak düzgün olmak demek olduğunu söylüyor. Sağlıklı beslenmenin yanında ruhsal güzellik halinin beyin sıhhati için kıymetli olduğunun altını çizen Tarlacı, yalnızlığın ise beyne âlâ gelmediğine vurgu yapıyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Sultan Tarlacı, Dünya Beyin Sıhhati Günü kapsamında beyin sıhhatinin kıymetine dair açıklamalarda bulundu.

İyi bir beyin sıhhati demek, ruhsal, bedensel ve toplumsal olarak düzgün olmak demek

Bütün vücudumuzun tıbbi sıhhatinin değerli olduğunu, ama yönetici merkezimiz olan beyin sıhhatinin bunların ötesine geçtiğini belirten Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Sultan Tarlacı, cildimize nasıl düzgün bakıyorsak, içimizdeki beynimizin de sıhhatine âlâ bakmamız gerektiğini söyledi.

Öncelikle sıhhatin ne olduğundan bahsetmek gerektiğini lisana getiren Tarlacı, “Sağlıklı olmak, bir insanın ruhsal bedensel ve toplumsal olarak güzellik hali demek. Bu tarafıyla bakıldığı vakit aslında uygun bir beyin sıhhati demek, ruhsal, bedensel ve toplumsal olarak yeterli olmak demek. Bu üçü bir ortaya geldiği vakit bir insanın sağlıklı olduğundan bahsedebiliyoruz. Beyin için de bunlar geçerli.” tabirlerini kullandı.

Beyin sıhhati için sağlıklı beslenme çok önemli

Bedensel olarak beynimize nasıl düzgün bakacağımızı açıklayan Tarlacı, “Öncelikle beslenirken yalnızca vücudumuzu beslediğimizi düşünmememiz gerekiyor. Beslenmek demek beyni beslemek demektir. Zira aldığımızın neredeyse 5’te 1’ini beynimiz kullanıyor. Beslenme konusunda bilhassa Ege, Akdeniz diyeti beyin ve kalp damar sıhhati açısından da en ülkü beslenme biçimi. Yüklü olarak yeşil sebzeler, otlar, meyveler ve deniz eserlerinden oluşuyor. Beyin sıhhati açısından yapılması gereken en değerli şeylerden bir tanesi sağlıklı beslenmek. Sağlıklı beslenirken de vücuda ziyan vermemek, alkol ve gibisi bağımlılık yapan hususları olabildiğince azaltmak, kısmak ya da kesmek bu işin öteki tarafını oluşturuyor.” formunda konuştu.

Bardağın dolu tarafını görmeye kendimizi alıştırmalıyız

Beyin sıhhatinin kıymetli bir başka kesiminin ruhsal uygunluk hali olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Sultan Tarlacı, “Ruhsal uygunluk halini sağlayan pek çok parametre var. Aile münasebetleri, toplumun ekonomik durumu, âlâ uyku nizamı üzere birçok faktörün tesiri bulunuyor. Lakin olabildiği kadar hayata daha olumlu, daha memnun, daha şükrederek bakmak ve olumlu kısımları görmek lazım. Elbette ki negatif olumsuz şeyler daha büyük tesirler oluşturuyor fakat farkındalığımızı arttırmalıyız. Omurdaki bütün badirelerin bir halde geçeceğini ve geçmek zorunda olduğunu, bunun için sabredilmesi gerektiğini bilmeliyiz. Nefes almak, yürümek, bağımsız hareket etmek, havayı koklamak, görmek üzere dış dünyanın bizi beslediği hususlara şükrederek farkındalık oluşturmamız gerekiyor.” dedi.

Böyle düşünüldüğü vakit hayatın derin dertleri karşısında daha dirençli hale gelebileceğimizi belirten Tarlacı, bardağın boş tarafını değil, tabanında bir damla su varsa dolu tarafını da görebilmeye bir biçimde kendimizi alıştırmamız gerektiğini kelamlarına ekledi.

Yalnızlık beşere düzgün gelmez, beyne hiç yeterli gelmez

İnsanın tek başına var olabilen bir canlı olmadığına değinen Tarlacı, “Çocuklukta konuşmayı öğrenirken bile diğerinin varlığına, konuşmasına muhtaçlık duyarız. Doğuştan lisan yeteneğimiz olsa da oburu hayatımızda yoksa konuşmayı asla öğrenemiyoruz ve konuşamıyoruz. Bize öteki gerekiyor. Öteki bazen hayatta külfet yaratabiliyor. Başka insanların varlıkları bizi hudut edebiliyor fakat insan toplumsal bir canlı ve başkalarının varlığıyla mana kazanıyor. Başkalarının gözünde kendimizi görerek anlamımızı çıkartıyoruz ya da kim olduğumuzu anlıyoruz. Beyin sıhhati açısından bilhassa toplumsal münasebetleri arttırmak insanlara vakit ayırmak gerekiyor. Aile ve akrabalar sonra arkadaşlar halinde bu zincir genişletilebilir. Buradaki değerli nokta şu yalnızlık beşere yeterli gelmez, beyne hiç uygun gelmez. Beynin çabuk yaşlanmasına, büzüşmesine, pörsümesine neden olur. Münasebetiyle toplumsal etkileşimlerimizi olabildiğince güçlü, canlı tutmak ve hayatın bütün renklerini görebilmek gerekiyor. ” dedi.

Bir gün değil hayat uzunluğu beyin sıhhatine dikkat edilmeli

Sadece beyin sıhhati gününde değil 365 gün beynimizi dikkate almamız gerektiğine dikkat çeken Tarlacı, “Beyin sıhhatiniz için farkındalık oluşturmanız gerekiyor. Ömür uzunluğu sizi yöneten, kararlarınızı vermeyi sağlayan, hislerinizi kıymetlendiren, sorun çözmenizi sağlayan, omurdaki problemlerle başa çıkmanızı duygusal, düşünsel ve davranışsal olarak sağlayan beyin, yönetici ve en bedelli organımız. Münasebetiyle yalnızca bir gün değil tüm yıl hatta ömrünüz boyunca beyninizi dinleyin, ona dikkatinizi verin ve beyin sıhhatinize dikkat edin.” biçiminde konuştu.

Beyin sıhhatini korumak için beslenme, antrenman, uyku ve gerilim idaresi önemli

Beyin sıhhatini muhafazaya yardımcı teklifler de paylaşan Prof. Dr. Sultan Tarlacı, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Sağlıklı ve istikrarlı beslenmeye itina gösterin. Omega-3 yağ asitleri, B vitamini ve antioksidan içeren besinler tercih edin. Meyve, zerzevat, tam tahıllar, yağsız proteinler ve sağlıklı yağlarla zenginleştirilmiş bir diyet benimseyin. Trans yağ ve doymuş yağ tüketimini sıfırlayın, fast food ve işlenmiş besinlerden uzak durun. Sistemli olarak antrenman yapın. Yürüyüş, yüzme, dans, bisiklete binme üzere beyin sıhhatini destekleyen antrenmanları tercih edin. Bulmaca çözme, kitap okuma, müzik dinleme, yeni şeyler öğrenme üzere zihinsel aktiviteleri de unutmayın. Gerilimden uzak durmaya ihtimam gösterin. Yeni hobiler edinmek, toplumsal etkinliklere katılmak, tabiatla vakit geçirmek, meditasyon, yoga ve nefes idmanları geriliminizi yönetmede yardımcı olabilir. Uyku nizamınıza dikkat edin ve kaliteli uyumanızı sağlayacak tedbirler alın. Sıhhat denetimlerinizi nizamlı yaptırın. Kullandığınız ilaçlar varsa reçetenize ve hekiminizin tekliflerine sadık kalın. Beyin yaralanmalarına karşı güvenlik tedbirleri almayı ihmal etmeyin.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.