DOLAR 33,0984 0.21%
EURO 36,2469 0.53%
ALTIN 2.638,560,66
BITCOIN 21526021.85229%
İstanbul
33°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Egeli bilim ekibi hemşirelik eğitimine yönelik oyun tabanlı sanal gerçeklik uygulaması oluşturacak
  • Haberuc
  • Eğitim
  • Egeli bilim ekibi hemşirelik eğitimine yönelik oyun tabanlı sanal gerçeklik uygulaması oluşturacak

Egeli bilim ekibi hemşirelik eğitimine yönelik oyun tabanlı sanal gerçeklik uygulaması oluşturacak

ABONE OL
21 Temmuz 2023 20:12
Egeli bilim ekibi hemşirelik eğitimine yönelik oyun tabanlı sanal gerçeklik uygulaması oluşturacak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Bayan Sıhhati ve Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Kolu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şenay Ünsal Atan’ın danışmanlığını, doktora öğrencisi Elmas Mutlugüneş Dönmez’in yürütücülüğünü yaptığı “Histerektomiye Yönelik Postoperatif Bakım Marifetlerinin Geliştirilmesinde Yenilikçi ve Yaratıcı Bir Yaklaşım Oyun Tabanlı Öğrenme” bahisli proje, TÜBİTAK 1002 A Süratli Dayanak Programı kapsamında desteklenmeye hak kazandı.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Hemşirelik alanında Avrupa’nın en esaslı akademik kurumlarından birisine sahip olan Ege Üniversitesinde, bilim insanları hazırladıkları nitelikli projelerle literatür,  eğitim öğretim, araştırma ve geliştirmeye katkı sunmaya devam ediyorlar. Danışmanlığını Hemşirelik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şenay Ünsal Atan’ın,  yürütücülüğünü doktora öğrencisi Elmas Mutlugüneş Dönmez’in yaptığı proje ile hemşirelik disiplininde simülasyon eğitimini de destekleyen, tüm hemşirelik öğrencilerinin kullanımına açık, oyun tabanlı sanal gerçeklik uygulamasının oluşturulması hedefleniyor.  Proje takımını tebrik ediyor, muvaffakiyetler diliyorum” diye konuştu.

“Projemiz hemşirelikte simülasyon eğitimini destekliyor”

Proje ile ilgili bilgi veren Prof. Dr. Şenay Ünsal Atan, “Hemşirelik disiplininde bilgiye ulaşmak karmaşık ve çok taraflıdır. Uygulamalı hemşirelik bilgisi, bireyin zihnine, vücuduna ve ruhuna hitap etmeyi içerir. Sağlıklı yahut hasta bireye bütünsel olarak nasıl bakım verileceğini manaya arayışı hiç bitmeyen bir süreçtir. Eğitim ve teknolojinin gelişmesiyle tesirli öğretme ve öğrenme süreci gündeme gelmiştir. Günümüzde hemşirelik öğrencilerinin çoğunluğu, eğitime faal katılmayı tercih etmektedir. Y jenerasyonu olarak isimlendirilen 1980 yılından sonra doğan bireyler, teknolojiyle iç içe farklı öğrenme tercihlerine sahip kümesi oluşturmaktadır. Milenyum jenerasyonu olarak da isimlendirilen Z nesli ise, süratli yanıt alabildiği çok misyonlu etkinliklere iştiraki talep etmektedir. Günümüz hemşirelik lisans öğrencilerinin büyük çoğunluğu milenyum neslini oluşturmaktadır. Hemşirelik eğitimcileri, öğrencilerin dikkatini çekecek, motive edecek öğretim teknikleri kullanmak durumundadırlar. Günümüzde simülasyona dayalı eğitime ilgi artmasına karşın hemşirelik eğitim kurumlarında simülasyon eğitiminin desteklenmesi ve geliştirilmesine gereksinim duyulmaktadır. Fakat kurumların kaliteli simülasyon uygulamalarını planlamak için materyal, kaynak ve eğitim yetersizlikleri mevcuttur. Bu proje ile hemşirelik eğitiminde öğrencilerin etkin iştirakinin ve öğrenme tecrübelerinin gerçekleşeceği oyun tabanlı sanal gerçeklik uygulaması oluşturulacak ve tüm hemşirelik öğrencilerinin kullanımına açılacaktır. Oyun tabanlı sanal gerçeklik uygulamasının tüm hemşirelik öğrencilerine açılması ile eğitim kurumlarının simülasyona dayalı eğitim ile ilgili hudutlu imkânlarından kaynaklanan okullar ortası eğitim farkının azaltılmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir” dedi.

“Hem çocuk hem de meslek yapan bayanlara örnek oldu”

Prof. Dr. Şenay Ünsal Atan “Doktora öğrencim Elmas Mutlugüneş Dönmez’in  tez konusu ile başvurduğumuz TÜBİTAK 1002 A Süratli Takviye Programı kapsamında desteklenmeye hak kazanmanın memnunluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Doktora öğrencim bu süreçte azmi ve çalışkanlığı ile projeyi almayı başardı. Ayrıyeten, projenin desteklendiğini öğrendiğimiz günlerde doğum yaptı ve bir kızı daha oldu. Bundan sonraki süreçte hem kızını büyütecek, hem projeyi tamamlayacak. Doktora öğrencim hem çocuk, hem meslek yapan bayanlara hoş bir örnek oldu. Kendisine çok teşekkür ediyorum” dedi.

Hemşirelik Fakültesi Bayan Sıhhati ve Hastalıkları Hemşireliği ile Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Anabilim kollarının iş birliği ile hazırlanan projede; Prof. Dr. Şenay Ünsal Atan, doktora öğrencisi Elmas Keyifli Güneş, Dr. Öğr. Üyesi Beril Ceylan ve bursiyerler yüksek lisans öğrencileri Laşer Dilber Yıldız ve Eda Umay misyon alıyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.