DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19871591.99624%
İstanbul
28°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Enerjisa Enerji’den İşimin Enerjisi ile Türkiye’nin Enerji Verimliliği hedeflerine büyük katkı
  • Haberuc
  • Ekonomi
  • Enerjisa Enerji’den İşimin Enerjisi ile Türkiye’nin Enerji Verimliliği hedeflerine büyük katkı

Enerjisa Enerji’den İşimin Enerjisi ile Türkiye’nin Enerji Verimliliği hedeflerine büyük katkı

ABONE OL
14 Mart 2024 12:01
Enerjisa Enerji’den İşimin Enerjisi ile Türkiye’nin Enerji Verimliliği hedeflerine büyük katkı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Enerjisa Güç, ‘İşimin Enerjisi’ çatısı altında hayata geçirdiği yenilenebilir güç uygulamalarıyla güç tüketiminde tasarrufu ve verimliliği sağlamak, karbon salımını en aza indirmek için 2023 yılında da performans ve randıman odaklı projeler geliştirdi.

Enerjisa Güç, yenilenebilir güç portföyünde güneş gücü ve güç verimliliğinin yanı sıra Rüzgâr Gücü Santralleri (RES) ve ısı geri kazanımı üzere uçtan uca tahlillerini müşterilerine sunuyor. Bu sayede Birleşmiş Milletler’in   sürdürülebilir kalkınma gayelerine katkı sağlayan Enerjisa Güç, bugüne kadar tamamlanmış ve 2024 yılında devreye alınacak Güneş Gücü Santralleri (GES) ve güç verimliliği projeleriyle birlikte yıllık yaklaşık 190 bin tonun üzerinde karbon salımının önüne geçecek. Üretimine 2023 yılında başlanan güç verimliliği uygulamaları ile sağlanan yıllık güç tasarrufu 93 bin  MWh’yi geçecek. Bunun yanı sıra sunulan Yeşil Güç sertifikasyonu ile Enerjisa Enerji’nin portföyünde yer alan işletmelerin 2.671 GWh’lık elektrik tüketimi Yeşil Güç ile sertifikalandırılarak yaklaşık 1.2 milyon ton karbon salımı engellenecek.

İşimin Gücü çatısı altında sürdürülebilirlik ve tasarruf odaklı eserlerle yenilenebilir güç kullanımını artıran tahliller geliştiren Enerjisa Güç; GES projeleri ile karbon ayak izini azaltma ve gelir yaratma imkanı sunarken, güç verimliliği uygulamalarıyla da işletmelere yatırım maliyeti yansıtmadan değerli bir masraf kalemi olan güç maliyetinden tasarruf ettiriyor. İşimin Gücü projeleri ile yatırım finansmanı sağlayan, performans ve verimlilik odağında daima raporlama ve bakım tamirat hizmeti veren Enerjisa, her geçen gün daha fazla işletmeyi sürdürülebilir güç ile buluşturuyor.

Performans ve verimlilik odaklı tahliller ile azamî yarar sağlanıyor

‘Herkes için daha düzgün bir gelecek’ vizyonuyla Türkiye’nin güç dönüşümünün oyun kurucularından biri olan önder dağıtım, perakende satış ve müşteri tahlilleri şirketi Enerjisa Güç, İşimin Gücü uygulamalarıyla yatırım maliyetini büsbütün karşılayarak iş birliği yaptığı kamu ve özel kesim kuruluşlarına gereksinimlerine özel projeler geliştirmeye ve azamî faydayı elde etmelerini sağlamaya devam ediyor. İşimin Gücü uygulamaları çerçevesinde, sürdürülebilirlik ve tasarruf odaklı eserlerle yenilenebilir güç kullanımını artırmayı hedefleyen tahliller bir ortada sunuluyor. Türkiye’nin net sıfır emisyon maksadına ve yeşil dönüşüm seyahatine değerli katkılar sağlamak maksadıyla yatırım yapan ve kesiminde liderliğini koruyan Enerjisa Güç, gelecekte daha pak ve sürdürülebilir bir güç kullanımı için kesimine öncülük ediyor.

Hedef 2024’te 34 binden fazla hane elektriği üretmek

GES projeleri, güç verimliliği uygulamaları ve yeşil güç sertifikasyonu ile 2023 yılı boyunca tüm müşterilerine daha pak ve sürdürülebilir gücün mümkün olduğunu uygulamalı olarak gösteren Enerjisa Güç, 2023 yılında toplam 66,8 MWp heyeti gücündeki projelerin kurulumuna başlamış durumda. 2024 yılında tamamının faaliyete geçmesiyle birlikte, yıllık 34.188 hanenin elektrik tüketimine eş bedel olan yaklaşık 102 bin MWh elektrik üretilecek. Bu çalışma sayesinde, yıllık yaklaşık 136 bin ton karbon salımının engellenmesi hedefleniyor. Bunun yanı sıra Enerjisa Enerji’nin portföyünde yer alan işletmelerin 2.671 GWh’lık elektrik tüketimi ‘Yeşil Enerji’ ile sertifikalandırılacak. Bu sertifikalandırma ile yaklaşık 1,2 milyon ton karbon salımının önüne geçilecek. Bu projeler, Enerjisa Güç’ün etraf dostu ve sürdürülebilir güç tahlilleriyle güç taleplerine cevap verirken, çevresel tesirleri azaltarak daha pak bir geleceğe katkı sağlama hedefini da vurguluyor.

“İşimin Gücü ile Dünya’nın ortak sorunu olan iklim krizine tahlil sunuyoruz’’

Dünyanın güç dönüşümüyle şekillenirken yeni fırsatları da beraberinde getirdiğini belirten Enerjisa Güç CEO’su Murat Pınar “Dünyanın her yerinde hissedilen ve memleketler arası gündemin birinci sırasında yer alan sorunun ismi ortak: iklim krizi. Bugün global emisyonların yaklaşık yüzde 75’i güç üretim ve tüketiminden kaynaklanıyor. Türkiye’nin en büyük güç oyuncularından biri olarak, Enerjisa’nın bu sıkıntıya kulak tıkaması mümkün değil. ‘Herkes için daha âlâ bir gelecek’ yaratma hayalimiz doğrultusunda bu sorunun bir modülü isek tahlilin de bir kesimiyiz diyor ve yatırımlarımızı bu doğrultuda yapılandırıyoruz.

Ocak ayı başında bakanlığımızın açıkladığı Türkiye’nin 2030 yılı Güç Verimliliği Stratejisi ve Aksiyon Planı’ndaki maksatlara İşimin Gücü üzere hem ülkemiz hem de dünyamız için çarpan tesirine sahip bir uygulama ile katkı sağlıyoruz. Hayata geçtiği günden bu yana Türkiye’nin sanayicilerini, kamu ve hizmet bölümü kuruluşlarını ve tüm işletmelerini pak güç ile buluşturuyoruz.

2024 yılında rüzgâr gücü santrallerini de yenilenebilir güç portföyümüze ekleyerek örnek projelerimizle müşterilerimizin karşısına çıkacağız. 2024 yılının da en az 2023 yılındaki kadar başarılı geçmesini temenni ediyor, Türkiye’de örnek kıssalar yaratan bu projeleri muvaffakiyetle hayata geçiren çalışma arkadaşlarıma, ayrıyeten yenilenebilir gücün gücüne inanan müşterilerimize teşekkür ediyorum.” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.