DOLAR 33,0991 0.21%
EURO 36,2347 0.49%
ALTIN 2.634,460,50
BITCOIN 21428161.62077%
İstanbul
33°

AÇIK

17:13

İKİNDİYE KALAN SÜRE

GE Marine, İstif Sınıfı MİLGEM Fırkateynlerine Yeni ve Hafif Kompozit Kapsüllü LM2500 Gaz Türbinleri Tedarik Edecek
  • Haberuc
  • Gündem
  • GE Marine, İstif Sınıfı MİLGEM Fırkateynlerine Yeni ve Hafif Kompozit Kapsüllü LM2500 Gaz Türbinleri Tedarik Edecek

GE Marine, İstif Sınıfı MİLGEM Fırkateynlerine Yeni ve Hafif Kompozit Kapsüllü LM2500 Gaz Türbinleri Tedarik Edecek

ABONE OL
25 Temmuz 2023 17:36
GE Marine, İstif Sınıfı MİLGEM Fırkateynlerine Yeni ve Hafif Kompozit Kapsüllü LM2500 Gaz Türbinleri Tedarik Edecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin en yeni fırkateynleri, çağdaş gaz türbini kapsülleriyle donatılacak

GE Marine, TAIS OG-STM İş İştiraki ortasında imzalanan muahede doğrultusunda, Türk MİLGEM Projesindeki İstif Sınıfı 6, 7 ve 8 numaralı fırkateynlere yeni ve hafif kompozit kapsüllü LM2500 deniz gaz türbinleri tedarik edecek. Kompozit kapsüllü türbinler, birinci sefer Nisan ayında ABD Donanması’na ilişkin USS Santa Barbara muharebe gemisinde kullanılmaya başlandı. Türk Donanması da çelik kapsülden kompozit kapsüle geçişte elde edilen birçok özellikten bu proje altında faydalanmış olacak. 

Bugün 31 adet LM2500 deniz gaz türbini, Barbaros, Gabya ve İstif sınıfı fırkateynleri ile ADA sınıfı korvetlerdahil olmak üzere, 18 Türk gemisine güç sağlıyor. Bu proje kapsamında, Türkiye’deki özel tersanelerde birinci defa fırkateyn sınıfı muharebe gemisi inşa edilecek. GE ise Anadolu, Sedef ve Sefine tersanelerinde 36 ay sürecek olan hızlandırılmış inşa sürecini destekleyecek. Yeni İ Sınıfı Fırkateyn, silah sistemlerinin gelişen kabiliyetlerine uygun olarak, evvelki modellerden 10 metre daha uzun olacak. Her LM2500, yeni MİLGEM fırkateynine 22 MW’lik güç sağlayacak. 

Yapılan bu seçim, Nisan 2023’te duyurulan GE Marine ile TEI’nin (TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş.) Türkiye’de gerçekleştirdiği iş birliği gayesini de destekliyor. Anılan iş birliği kapsamında TEI, GE’nin LM2500 deniz gaz türbinlerinin bakım, tamirat ve revizyonlarında yetkili ülke içi hizmet sağlayıcısı oldu. GE Marine Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Lider Yardımcısı Mark Musheno, mevzuyla ilgili olarak, GE Marine’in Türkiye’deki güçlü iş birliklerini vurgularken, “İstif Sınıfı MİLGEM fırkateynlerde kullanılacak olan bu motor seçimiyle beraber” ülke içi bakım ve idame kabiliyetleri de dahil olmak üzere, Türkiye’nin deniz kuvvetlerine yönelik programlarını desteklemedeki kararlılığımızı göstermek istiyoruz,” dedi.

 

GE Marine’in LM2500 Hafif Kompozit Kapsülü 

GE’nin son teknoloji eseri yeni kompozit gaz türbini kapsülü, çelikten yapılan eski kapsüllerin yerini alıyor. Daha inançlı bir makine dairesi, denizcilere kolay erişim imkanı sunarken gemi dizaynına hatırı sayılır bir hafiflik kazandırıyor. Kompozit gaz türbini kapsülünün öbür yararları ortasında şunlar bulunuyor:

 

  • Makine dairesinde daha az gürültü: Çelik kapsüle kıyasla %60 (4dBA) daha az gürültü
  • Daha düşük makine dairesi sıcaklığı: Kapsül duvarı sıcaklıkları -4,44o C ila 10o C (25oF ila 50oF) daha düşüktür, böylelikle makine dairesine yaklaşık %50 daha az ısı yayılır. 
  • Daha uzun operasyon ve ömür ömrü: Kompozit duvarlar korozyona sağlam tek bir kesimden üretilir. 
  • Önemli ölçüde daha hafif: Yekpare kompozit duvarlar ve tavan, 2.500 kg (5.500 lbs) daha hafiftir; %50 hafifleme manasına gelen bu fark, ek yararlı yük, yakıt ya da öteki sistemler için gemi tasarımcılarına esneklik kazandırır.
  • Motora daha kolay erişim: Mürettebatın kapsül içine erişimi ve daha hafif olan ana kapıyı kullanmak kolaylaşır. 
  • Gemi üzerinde motorun sökülüp takılması kolaylaşır: Hava giriş kanalı kullanılarak gaz türbinleri gemi içinde sökülebilir ve yine kurulabilir.

Güvenilirliğiyle dünya çapında ün kazanan ve 40 donanmanın tercihi olan LM2500 türbinleri, 638 donanma gemisinde kullanılıyor. Bu itimat ve yaygın kullanımın nedeni, karakol botları, korvetler ve fırkateynlerden muhriplere ve uçak gemilerine kadar, çeşitli askeri uygulamalarda LM2500’ün üstün performans sunmasından kaynaklanıyor. Yeni hafif kompozit kapsülü kullanmaya başlayan GE Marine, müşterilerinin daima değişen muhtaçlıklarını karşılamak için devamlı yeni teknolojilerin eklenmesiyle desteklenen varlıklı bir eser yelpazesi sunuyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.