DOLAR 33,0990 0.21%
EURO 36,2439 0.52%
ALTIN 2.632,920,44
BITCOIN 21458831.36212%
İstanbul
33°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Hamdi Ulukaya Girişimi, Anadolu’dan Çıkan Girişimlere Dünya Markası Olma Yolunda Öncülük Ediyor 
  • Haberuc
  • Gündem
  • Hamdi Ulukaya Girişimi, Anadolu’dan Çıkan Girişimlere Dünya Markası Olma Yolunda Öncülük Ediyor 

Hamdi Ulukaya Girişimi, Anadolu’dan Çıkan Girişimlere Dünya Markası Olma Yolunda Öncülük Ediyor 

ABONE OL
26 Temmuz 2023 10:36
Hamdi Ulukaya Girişimi, Anadolu’dan Çıkan Girişimlere Dünya Markası Olma Yolunda Öncülük Ediyor 
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Anadolu’dan bir dünya markası çıkarma maksadıyla yola çıkan Hamdi Ulukaya Teşebbüsü, Türk teşebbüslerinin milletlerarası pazarlarda başarısı için öncülük etmeyi sürdürüyor. Türkiye’de hayallerini gerçekleştirmek isteyen teşebbüsçü adayları ve dünyaya açılmak isteyen startup’lara dayanak veren Chobani Kurucusu ve CEO’su Hamdi Ulukaya’nın girişimcileri destekleme programı Hamdi Ulukaya Teşebbüsü (HUG), programa davet ettiği Startup’ların ABD başta olmak üzere tüm dünyaya açılmasını sağladı.

2017 yılında 5 milyon dolar yatırımla kurulan Hamdi Ulukaya Girişimi’ne bugüne kadar tüm Türkiye’den toplam 100 bin müracaat yapıldı. Türkiye’nin 63 vilayetinden toplam 282 gence takviye veren Hamdi Ulukaya Girişimi’ne katılan startuplar ortalama yüzde 400 büyüdü. Programa katılan girişimcilerin yüzde 70’i ihracat yaparken, yüzde 60’ı şirketleşti ve bu şirketlerin yüzde 26’sı ise ABD’de kuruldu. Hamdi Ulukaya Teşebbüsü iştirakçilerinin yüzde 45’i ise 3 milyon dolardan fazla yatırım alarak girişimcilik ekosisteminde yer edindiler. Programa katılanların yüzde 54’ünün bayan teşebbüsçüler olması dikkat çekiyor. Hamdi Ulukaya Teşebbüsü, özel olarak geliştirdiği algoritma ile yabancı lisan, eğitim seviyesi üzere kriterlerden bağımsız olarak herkese eşit hayal kurma hakkı tanıyor ve iştirakçilerin en az yarısının bayanlardan oluşmasına kıymet veriyor. Hamdi Ulukaya, Ulukaya Teşebbüsü projesiyle girişimciliği tüm Anadolu’ya yaymayı ve toplumsal sorunlara hassas teşebbüsçü önderler yetiştirmeyi amaçlıyor.

Hamdi Ulukaya Teşebbüsü ile dünyaya açılan startup’lar dikkat çekiyor

Hamdi Ulukaya Teşebbüsü iştirakçileri ortasından pek çok teşebbüs öne çıkarken, Plastic Move ve For Farming üzere teşebbüsler aldıkları memleketler arası yatırımlarla Türkiye’yi yurt dışında temsil ediyor. Hamdi Ulukaya Girişimi’ne teşebbüsçü adayı olarak katılan Büşra Köksal tarafından hayata geçirilen Plastic Move ise Türkiye’nin birinci biyoplastik fabrikasını yıllık 1.200 ton kapasite ile gerekli tüm müsaadeleri alarak faaliyete geçirdi. 10’dan fazla çalışanı ile Plastic Move özel üretim makineler ile nişasta bazlı ziraî ve besin atıklarından biyoplastik üretimi gerçekleştiriliyor. Plastic Move şirketlerin plastik tüketimini %20’ye kadar azaltıyor ve atıkları iktisada kazandırıyor. Bu sayede şirketlerin etraf taahhütlerine ulaşmasını sağlarken birebir vakitte da ambalaj üreticilerinin Yeşil Mutabakat beraberinde gelecek regülasyonlara uymalarına yardımcı oluyor.

İlk satışını Almanya’ya yapan Plastic Move yıl sonuna kadar büyük markalar ile iş birlikleri gerçekleştirerek hayatlarımıza çok daha fazla dokunacak. 2022 yılında 4,5 milyon dolar değerleme üzerinden yatırım alan Plastic Move 2023 yılında 10 milyon dolar değerleme ile köprü tipi gerçekleştirerek 2024’te Amerika’da gerçekleştireceği Seri A yatırımına hazırlanıyor.

Bir öteki başarılı startup For Farming, ülkü bitki yetiştirme için yapay zeka takviyeli bitki hekimi Farmi uygulaması ve ayrıyeten eserlerin kalitesini, tazeliğini, güvenliğini ve sürdürülebilirliğini doğrulayarak izlenebilirliği sağlayan  yeni jenerasyon eser pasaportu Trusty uygulaması ile dikkat çekiyor.

Hamdi Ulukaya Teşebbüsü iştirakçileri dünyaya kıymet katıyor

Desteklediği iş fikirlerinin ekonomik olduğu kadar toplumsal ve çevresel bir kıymet yaratmasına ehemmiyet veren Hamdi Ulukaya Teşebbüsü, milletlerarası startup ağına kazandırdığı teşebbüslerle dünyanın geleceğine yatırım yapıyor. Bu kapsamda Hamdi Ulukaya Teşebbüsü programına dahil olan teşebbüs fikirleri sürdürülebilirliğe katkısıyla da dikkat çekiyor.

Hamdi Ulukaya Teşebbüsü ayrıyeten, Şubat ayında Türkiye’nin 11 vilayetini ve milyonlarca insanı etkileyen büyük zelzele felaketlerinin akabinde, toplumsal farkındalığın gücüne ve tesirine inanarak, 18-19 Mart tarihlerinde “Girişimcilik Ekosistemi Afet Tahlilleri Çalıştayı’nı gerçekleştirdi.

Anadolu’dan bir dünya markası çıkarma hedefiyle yola çıkan Hamdi Ulukaya Teşebbüsü, startup’ları milletlerarası arenada üst düzeylere taşıyacak yeni formatın yakın vakitte duyurusunu yapacak. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.