DOLAR 33,0480 0.15%
EURO 36,1032 0.19%
ALTIN 2.622,552,07
BITCOIN 21502112.55582%
İstanbul
32°

PARÇALI AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

Koç Holding, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgede ilk günden bu yana yürüttüğü kapsamlı çalışmaları aralıksız sürdürüyor.
 • Haberuc
 • Gündem
 • Koç Holding, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgede ilk günden bu yana yürüttüğü kapsamlı çalışmaları aralıksız sürdürüyor.

Koç Holding, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgede ilk günden bu yana yürüttüğü kapsamlı çalışmaları aralıksız sürdürüyor.

ABONE OL
22 Temmuz 2023 19:00
Koç Holding, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgede ilk günden bu yana yürüttüğü kapsamlı çalışmaları aralıksız sürdürüyor.
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Koç Holding’in Topluluk Şirketleri ile birlikte AFAD uyumunda Adıyaman, Hatay, İskenderun, Kahramanmaraş ve Malatya’da kurduğu, 5 bin adet konteynerden oluşan ve yaklaşık 20 bin kişinin yaşayacağı “Umut Kentler”, toplumsal ömür alanlarıyla öne çıkıyor.

– Farklı disiplinlerden uzmanlardan görüş alınarak yaratılan “Umut Kent” isimli Konteyner Kent projelerinin odağında eğitim, istihdam, spor ve toplumsal hayata iştirak yer alıyor.

– Umut Kent proje modeli, Koç Topluluğu şirketlerinin iş birliği geçmişlerinin ve deneyimlerinin olduğu lokal ve milletlerarası kurumlarla ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte yaratılan çevik idare anlayışıyla hayata geçirildi.

– Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu ve Koç Holding’in üst seviye yöneticileri Hatay Umut Kent’i ziyaret ederek kent sakinleriyle bir ortaya geldi.

Koç Holding, Topluluk Şirketleri ile birlikte AFAD uyumunda 5 farklı noktada, yaklaşık 20 bin kişinin yaşayacağı, 5 bin adet konteynerden oluşan ve toplumsal hayat alanlarıyla öne çıkan Umut Kentleri kurdu. Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu ve Koç Holding’in üst seviye yöneticileri Hatay Umut Kent’i ziyaret ederek kent sakinleriyle bir ortaya geldi. 

Depremin meydana geldiği 6 Şubat sabahı Koç Topluluğu Afet Uyum Komitesini toplayarak önceliklerini belirlediklerini belirten Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, “Kamu kurum ve kuruluşları ile süratlice temasa geçtik. Güneş panelinden iş makinesine, jeneratörden sobaya, pak içme suyundan hijyen materyallerine kadar yüzlerce kalem eseri bölge için yola çıkardık. Ayrıyeten taşınabilir mutfak, tuvalet ve çamaşırhane suramı için takımlar oluşturduk. Başka yandan; arama kurtarma çalışmalarında vazife alabilecek eğitim ve donanıma sahip 531 Koç çalışanımız, AFAD gruplarıyla koordineli olarak bölgeye ulaştı. Hakikaten, gruplarımız 117 kişiyi enkaz altından kurtardı. Vehbi Koç Vakfı Sıhhat Kuruluşlarımız tarafından uzman doktor ve dayanak hizmetlerinden oluşan sıhhat gruplarımız, AFAD ve Sıhhat Bakanlığı uyumu ile bölgede vazife yapmaya başladı. Bir yandan da bölgedeki depremzede çalışanlarımızı, aileleriyle birlikte inançlı vilayetlere sevk etmek üzere bir planlama yaptık” dedi.  

Umut Kentlerde çocuklar, gençler, bayanlar ve engelliler başta olmak üzere bu büyük felaketten sağ kalanlara hayata tekrar başlayabilme gücü verecek ömür alanları tasarlamayı hedeflediklerini belirten Levent Çakıroğlu, “Farklı disiplinlerden uzmanlardan da görüş alarak Umut Kentleri, sakinleri için yalnızca barınma değil, hayatla tekrar bağ kurma alanları olarak modelledik. Öncelikli hizmet mevzularımızı eğitim, istihdam, spor ve toplumsal hayata iştirak olarak belirledik. Koç Holding Konteyner Kent Projesi’nin başlangıcında ortaya koyduğumuz ‘100 gün içinde konteyner kentlerde ömrün başlaması’ maksadına, 2 Mayıs’ta birinci yerleşimlerin gerçekleşmesiyle ulaştık. Umut Kentlerde hayat devam ettiği sürece 115 binden fazla çalışanımız, Topluluk şirketlerimiz ve proje paydaşlarımızla depremzedelerimizin yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

Umut Kent projesine başlamadan evvel alandaki muhtaçlıkları her istikametiyle ele alabilmek için bir saha araştırması gerçekleştirdiklerini belirten Levent Çakıroğlu, “Araştırmadan depremzedelerin beklentilerini ortaya koyan çok kıymetli datalar elde ettik. Konteyner konutların donanımından kentin bütününün dizaynına kadar tüm etaplarda bu datalardan yararlandık. Bu noktada sizinle, proje ismine de ilham olan bir not paylaşmak istiyorum. Araştırma sırasında görüşülen bir depremzede; ‘Burada her şey yıkıldı, yıkılmayan tek şey umut’ dedi. Projemizi işte tam olarak bu umudun üzerine inşa ettik” sözlerini kullandı. 

Levent Çakıroğlu: “Konteyner meskenlerin montajı için sıfırdan yeni bir fabrika kurduk.”

Ülke genelindeki konteyner arz-talep istikrarına tesir etmeden, Koç Topluluğu’nun sahip olduğu uzmanlık ve tesir gücünden yararlanarak yurt dışından konteyner tedariki yolunu seçtiklerini belirten Çakıroğlu, “Global tedarikçilere süratle ulaştık ve kapasite mutabakatları yaptık. Konteyner meskenlerin montajı için sıfırdan yeni bir fabrika kurduk. Tüm konteyner muhtaçlığımızı böylelikle kendi üretimimizle karşılamış olduk” formunda konuştu. 

Levent Çakıroğlu, “Projemizin birinci fikir etabından itibaren tedarik, lojistik ve kurulumunda büyük bir fedakarlıkla ve şevkle çalışan, 100 gün üzere kısa bir vakitte konteyner konutları sahiplerine teslim eden tüm çalışma arkadaşlarıma bu vesileyle teşekkür ediyorum. Elbette tüm çalışmalarımızda bizi destekleyen, toplumsal yarar odaklı bu projede her adımda yanımızda olan AFAD’a ve ilgili tüm idari ve mahallî idarelere de samimiyetle teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Umut Kentlerde bulunan konteyner konutlarda ısıtma soğutma ayarı olan muhtaçlıktan daha yüksek kapasiteli 12.000 BTU klima kullanıldı. Buna ek olarak derin donduruculu 375 litre kapasiteli buzdolabı, sıcak su muhtaçlığı için 65 lt kapasiteli termosifon, elektrikli ocak, 81 cm televizyon ve mobilyalar ile konteyner meskenlerin içi donatıldı.

Konteyner konutların dekorasyon ve donanımına farklı bir itinayla yaklaştıklarını kaydeden Levent Çakıroğlu kelamlarını şöyle sürdürdü: “Metrekareyi verimli kullanan, pratik depolama alanları oluşturduk. Her konteyner meskene televizyon ve klima yerleştirdik. Meskenlerin önünde teras alanı yaratıp konut sahiplerinin komşularıyla toplumsallaşmasına imkân sağladık.”

Levent Çakıroğlu: “Öncelikli hizmet mevzularımızı eğitim, istihdam, spor ve toplumsal hayata iştirak olarak belirledik.”

Levent Çakıroğlu, Umut Kent’te engelli vatandaşların gereksinimlerine yönelik, rutin üretim süreçlerinin dışına çıkarak erişilebilirlik standartlarına nazaran tasarladıkları konteyner meskenler bulunduğunu belirtti. 

Umut Kent modelini farklı kılacak en temel ögelerden birinin kentlerdeki toplumsal ömür alanları olduğuna dikkat çeken Levent Çakıroğlu, “Market, aile sıhhati merkezi, psikososyal dayanak merkezi, ibadethane, çamaşırhane, kuaför, kafeterya üzere kimi temel hizmet ve imkanlardan yararlanabilecekleri ünitelerin yer aldığı Kent Meydanları, okulun yanında ders dışı saatleri de kaliteli kılacak eğitim ünitelerini ve aktivite alanlarını etrafında toplayan Eğitim Meydanları, bayanların, gençlerin erişimine açık çok taraflı gelişim alanlarının bulunduğu Ömür Meydanları oluşturduk. Umut Kentlerin her birinde 30’un üzerinde toplumsal ünite yer alıyor. Bu çerçevede; öncelikli hizmet mevzularımızı eğitim, istihdam, spor ve toplumsal hayata iştirak olarak belirledik” dedi. 

Koç Topluluğu şirketlerinin ekosisteminde yer alan, ortak iş birliği geçmişlerinin ve deneyimlerinin olduğu mahallî ve milletlerarası kurumlarla ve sivil toplum kuruluşlarıyla temasa geçtiklerini belirten Levent Çakıroğlu, bugüne kadar yürüttükleri inanca dayalı başarılı iş birliklerinin, bu projenin şekillenmesine ve istedikleri modelin hayata geçmesine büyük katkı sunduğunu söyledi.  

Levent Çakıroğlu: “Okul, çocuk oyun merkezleri, ana sınıfları, özel dayanak sınıfları ve kütüphaneler kurduk.”

Çocuklara ve gençlere yaratıcı öğrenme dayanağı sunacak, 21. yüzyıl maharetlerini destekleyecek üniteler oluşturduklarını söz eden Levent Çakıroğlu, kelamlarına şöyle devam etti: “Umut Kentlerde okul, çocuk oyun merkezleri, ana sınıfları, özel takviye sınıfları ve kütüphaneler kurduk. Tekrar her okula hizmet verecek halde Ulusal Eğitim Bakanlığı iş birliğinde, bilgisayarlar ve 3 boyutlu yazıcılardan oluşan özel donanımlı teknoloji tasarım sınıfları oluşturduk. Öğrencilerin ders dışı saatlerde eğlenerek öğrenmelerini desteklemek üzere Tahsil Üniteleri kurduk.”

Çocukların ve gençlerin sarsıntı sonrası yaşama ahenklerini kolaylaştırmak, gelecek için onlara umut ve yürek verme amacıyla bir dizi iş birliğine imza attıklarını belirten Levent Çakıroğlu, bu emelle oluşturulan Gelecek Hayalim Merkezi ve Çocuk Hayat Merkezi’ne de değindi. 

Umut Kentlerde bir öteki odak alanlarının da bayanları ve kız çocuklarını desteklemek olduğunu kaydeden Levent Çakıroğlu, şöyle konuştu: “Uzun müddettir birlikte çalışma deneyimimiz olan UN Women Türkiye ile iş birliği yaparak Bayan Dayanışma Merkezlerini hayata geçirdik. Bu merkezleri; içlerinde dokuma tasarım ve yemek atölyelerinin yanı sıra istişare ve eğitim alanlarının da bulunduğu küçük birer yerleşke biçiminde tasarladık. Ayrıyeten dört başka kentte gerçekleştireceğimiz Mutfak Atölyeleri ile bilhassa bayanların mutfakta üretim yapabileceği, ilerleyen vakitlerde esere dönüştürüp gelir edebileceği bir ekosistem oluşturmayı hedefliyoruz.”

Levent Çakıroğlu, gençleri spor ve sanat aracılığıyla destekleyecek alanlar oluşturmayı öncelikleri ortasına aldıklarını belirterek Umut Kent’te yer alan futbol, basketbol ve voleybol alanları ile açık amfi tiyatroya da dikkat çekti. 

Levent Çakıroğlu: “Topluluk şirketlerimize istihdam imkanlarını bölgeye kaydırma daveti yaptık.”

Konteyner kentlerde yaşayan yetişkinlerin en değerli gereksinimlerinden birinin iş hayatına geri dönmek olduğu gerçeğinin farkında olduklarını belirten Levent Çakıroğlu, “Proje çalışmalarının başında Topluluk şirketlerine, mümkün olabilecek istihdam imkanlarını bölgeye kaydırma daveti yaptık. Bu davetimizin sonucunda; Hatay, Adıyaman, Kahramanmaraş ve Malatya’da Davet Merkezleri açarken, İş Makineleri Operatörü ve Teknisyen Yetiştirme Programları üzere süreçleri hayata geçirdik. Ayrıyeten üniversite okuyan gençlere yönelik staj imkanları tanımladık. Bu alandaki projelerimizle afetzedeler için istihdam imkanlarının yaratılması çalışmalarına devam edeceğiz” dedi. 

Levent Çakıroğlu: “Çalışma arkadaşlarımızın samimi isteğini projenin içine dahil ettiğimizde ortaya eşsiz bir dayanışma ve gönüllülük hareketi çıktı.”

Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, süreç boyunca günde 1.000’den fazla kişinin planlama, tedarik, satın alma, lojistik, operasyon, uyum, iş birlikleri ve tüm başka faaliyetlerde misyon aldığını söyledi. Konuşmasında Koç Gönüllülerine de değinen Levent Çakıroğlu, “İlk günden itibaren, Koç Topluluğu çalışanlarının emek ve gücü projemize hem hayat hem form verdi. Onların samimi isteğini projenin içine dahil ettiğimizde ortaya eşsiz bir dayanışma ve gönüllülük hareketi çıktı. Umut Kentlerdeki kütüphanelerde kitapların dizilmesinden amfi tiyatroda oynanacak amatör oyunlara, çevrim içi fiyatsız ders vermekten mentörlüğe kadar yaşama dair her alanda Koç Gönüllülerinin izini görmeniz mümkün. Sizlerin huzurunda tüm Gönüllülerimize samimiyetle teşekkürlerimi sunuyorum” tabirlerini kullandı.  

Umut Kent Hakkında

 • Toplam 735.000 metrekare alanda eş vakitli olarak yürütülen projede 5.000 adet konteyner mesken bulunuyor.
 • Çin’de üretilen konteyner konutların montajı için Osmaniye’de özel bir üretim tesisi kuruldu. 4.000 metrekare kapalı alanı bulunan tesiste vazife alan 480 kişilik takım, 6 dakikada bir konteyner konut üretimi gerçekleştirdi ve 1.500.000 km’den fazla lojistik operasyonla konteyner meskenlerin bölgelere sevkiyatını sağladı.
 • Standardın üzerinde, 247 cm tavan yüksekliğine sahip meskenlerin tamamında en kaliteli gereçler kullanıldı. Her biri ihtimamla hazırlanan konteyner meskenler, 60.500 kesim mobilya ve 25.000 kesim beyaz eşya ile donatıldı. 
 • Umut Kentlerde 11.340 m² toplumsal donatı alanı, yaklaşık 25.000 m² yeşil alan, 4 okul, 8 çocuk oyun merkezi ve ana sınıfı, 4 kütüphane, 21 çocuk parkı, 21 sportif tesis, 3 amfi tiyatro, 7 bilgisayar salonu ve teknoloji atölyesi, 4 mutfak atölyesi bulunuyor. 
 • Koç Topluluğu; Vehbi Koç Vakfı, El Ele Eğitim ve Kültür Derneği, Hayata Dayanak Derneği, İlköğretim Okullarına Yardım Vakfı, Kadın Emeğini Kıymetlendirme Vakfı, Suna’nın Kızları, Sürdürülebilir Kalkınma için Yenilikçi Tahliller Derneği, Tohum Otizm Vakfı, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı ve UN Women Türkiye’nin de ortalarında bulunduğu kuruluşlarla toplumsal hayat alanlarında takviye faaliyetleri yürütüyor.
 • Çin’den konteynerların teminini Arçelik, tüm lojistik operasyonu Zer, 5 lokasyonda kentlerin heyetim sürecini Ark İnşaat, konteyner konutların iç dizaynını ve donanımını Arçelik ve Koçtaş yürüttü. Ayrıyeten bu gruplara konteyner meskenlerin montajı için kurulan fabrikada Arçelik, Ford Otosan, Türk Traktör ve Tofaş ekipleri dayanak verdi. 
 • ‘Konteyner Kent’ projesine Koç Holding’in yanı sıra Koç Topluluğu’ndan Arçelik, Ark İnşaat, Aygaz, Seviye, Ford Otosan, Koçfinans, Koçtaş, Koç Sistem, Koç Topluluğu Spor Kulübü, Opet, Otokar, Otokoç Otomotiv, Sendeo, Tofaş, Tüpraş, TürkTraktör, Vehbi Koç Vakfı, Yapı Kredi, Zer; Vehbi Koç Vakfı Eğitim Kurumlarından ise Koç Okulu ve Koç Üniversitesi katkı sağladı.  

Toplu Fotoğraf / Fotoğraf Altı
Soldan sağa: 

 1. Vehbi Koç Vakfı Genel Müdürü Oğuz Toprakoğlu
 2. Koç Holding Otomotiv Kümesi Lideri Haydar Yenigün
 3. Koç Holding Turizm, Besin ve Perakende Kümesi Lideri Özgür Burak Akkol 
 4. Koç Holding Güç Kümesi Lideri Yağız Eyüboğlu
 5. Koç Holding Kurumsal Bağlantı ve Dış Bağlar Yöneticisi Burçin Girit
 6. Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu 
 7. Koç Holding Baş Hukuk ve Ahenk Müşaviri Kenan Yılmaz
 8. Koç Holding Muhasebe Yöneticisi Mehmet Apak
 9. Koç Holding Resmi İşler Yöneticisi Ufuk Çıplak 
 10. Koç Holding Kontrol Kümesi Lideri Kemal Uzun
 11. Koç Holding İnsan Kaynakları Yöneticisi Umut Günal

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.