DOLAR 33,0991 0.21%
EURO 36,2347 0.49%
ALTIN 2.634,460,50
BITCOIN 21428161.62077%
İstanbul
33°

AÇIK

17:13

İKİNDİYE KALAN SÜRE

Tasarruf sahipliği artarken, kadınlardaki tasarruf oranındaki yükseliş dikkat çekti
  • Haberuc
  • Ekonomi
  • Tasarruf sahipliği artarken, kadınlardaki tasarruf oranındaki yükseliş dikkat çekti

Tasarruf sahipliği artarken, kadınlardaki tasarruf oranındaki yükseliş dikkat çekti

ABONE OL
26 Temmuz 2023 12:24
Tasarruf sahipliği artarken, kadınlardaki tasarruf oranındaki yükseliş dikkat çekti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ING Türkiye tarafından gerçekleştirilen Türkiye’nin Tasarruf Eğilimleri Araştırması’nın 2023 yılı birinci çeyrek sonuçlarına nazaran, tasarruf sahipliği oranı yüzde 19’a yükseldi. Tasarruf sahiplerinin oranındaki artış bayanlardan kaynaklandı, bayanlarda tasarruf sahipliği oranı 4,5 puan yükseldi. Tasarruf sahipleri içinde sistemli tasarruf yapanların oranı ise artış trendi göstererek yüzde 69’a ulaştı. Tasarrufu olanların tasarruf aracı tercihlerinde ise, yastık altı altın ve nakit yüzde 25 ile birinci sırada yer alırken, kişisel emeklilik fonlarının tercih edilme oranı yüzde 18’e yükseldi. ING Türkiye Ferdi Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Ozan Kırmızı, “Kadınların tasarruf sahipliği oranındaki artış değerli bir bulgu, bu oranın daha da yükselmesi genel tasarruf sahipliğine tesiri açısından değerli. Ayrıyeten, toplumda tasarruf alışkanlığının artması için dijital eser ve hizmetlerin geliştirilmesi de kıymetini koruyor. Kullanıcılar artık zahmetsiz bir halde bulundukları yerden hizmetlere erişebilmeyi istiyor. Biz de bu kapsamda geleceğin bankacılığı için yatırımlarımızı şimdiden şekillendiriyoruz” dedi.

ING Türkiye’nin, kentsel yerleşim bölgelerinde yaşayan yetişkin bireylerin tasarruf eğilimlerini izlemek gayesiyle 2011 yılından bu yana IPSOS iş birliğiyle gerçekleştirdiği Türkiye’nin Tasarruf Eğilimleri Araştırması’nın (TTEA) 2023 yılı birinci çeyrek sonuçlarına nazaran, tasarruf sahipliği 2023’ün birinci çeyreğinde yüzde 2’lik artışla yüzde 19’a yükseldi. 

Kadınlarda tasarruf sahipliği oranı yükseldi.

Bu çeyrekte tasarruf sahiplerinin oranındaki yükselişin, bilhassa bayanların tasarruf eğilimlerindeki artıştan kaynaklandığı görüldü. 2023 birinci çeyreğinde bayanlarda tasarruf sahipliği oranı yüzde 9,6’dan yüzde 14,1’e yükseldi. Araştırmaya nazaran tasarruf sahibi olan erkekler ve bayanlar ortasındaki oransal farklılaşma azalsa da erkekler yüzde 23,9 ile hala istatistiki olarak bayanlardan daha fazla tasarruf sahibi. Çocuklu bireylerde tasarruf sahipliği bu yılın birinci çeyreğinde 2 puanlık hafif bir artışla yüzde 16’ya ulaşırken, çocuksuz bireylerde tasarruf sahipliği oranı yüzde 24 ile bir evvelki çeyrek ile misal düzeyde seyretti. Tasarrufu olanların tasarruf yapma münasebetleri ortasında “geleceğe yatırım” ögesi yüzde 54 birinci sırada belirtilirken, “çocuklarım için” münasebeti ise 4 puan artışla yüzde 21’ye yükseldi. 

Düzenli tasarruf yapanların oranı artış trendi gösteriyor.

Araştırmaya nazaran, tasarruf sahipleri içinde sistemli tasarruf yapanların oranı 2022 yılı 3. çeyrekten itibaren artış trendi göstererek bu çeyrekte yüzde 69’a ulaştı. Öte yandan nizamlı tasarruf yapmayanların son 3 ayda tasarruf yapma oranı yüzde 41 ile benzeri düzeyde seyrederken, gelecek 3 ay içinde tasarruf yapma eğilimi ise yüzde 50’den yüzde 45’lere geriledi. 

Tasarruf aracı tercihlerinde ferdî emeklilik fonlarının hissesi arttı. 

Tasarrufu olanların tasarruf aracı tercihlerinde bakıldığında ise, birinci çeyrekte yastık altı altın ve nakit, bir evvelki periyoda nazaran artış göstererek yüzde 25 ile birinci sırada yer aldı. Sistem içi altın ve kişisel emeklilik fonları yüzde 18 oranı ile tasarruf araçları tercihlerinde ikinci sırayı paylaşırken, ferdî emeklilik fonlarının tercih edilme oranı 4 puan arttı. Tasarruf aracı tercihlerinde yüzde 9 ile TL vadeli hesap üçüncü sırada yer alırken, kripto para ise evvelki periyoda nazaran 2 puanlık artış ile yüzde 8 ile dördüncü sıraya yerleşti. 

Ozan Kırmızı: Tasarruf alışkanlığını destekleyen dijital eser ve hizmetlerin geliştirilmesi kıymetli. 

Araştırmanın sonuçlarını değerlendiren ING Türkiye Ferdî Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Ozan KırmızıKadınların tasarruf sahipliği oranında yaşanan artış değerli bir bulgu, bu oranın daha da yükselmesi genel tasarruf sahipliğine tesiri açısından kıymetli. Bununla birlikte piyasadaki şartlara paralel olarak son devirde müşterilerimizin mevduat haricindeki yatırım eserlerine de ilgi gösterdiğini gözlemliyoruz. Araştırmada göründüğü üzere ferdi emeklilik fonlarının tercih edilme oranı yükseldi. Bunun dışında farklı yatırım enstrümanlarında oluşan fırsatları kıymetlendirme imkanı sunan ve profesyonel fon yöneticileri tarafından yönetilen Yatırım Fonları, müşterilerimizin son periyotta ilgi gösterdiği eserler içerisinde yer alıyor. Bu ilgi, finansal çeşitlilik açısından da mutlu edici. Ayrıyeten, tasarruf alışkanlığının artması için tasarrufu destekleyici dijital eser ve hizmetlerin geliştirilmesi de ehemmiyetini koruyor. Zira kullanıcılar artık zahmetsiz ve kolay bir halde bulundukları yerden hizmetlere erişebilmeyi istiyor. Biz de bu kapsamda geleceğin bankacılığı için yatırımlarımızı şimdiden şekillendirerek ING Mobil’i yeniledik ve müşterilerimizin hayatlarını daha da kolaylaştırmayı amaçladık. Yeni ING Taşınabilir ile müşterilerimiz, uçtan uca daha süratli, daha muteber ve daha şahsileştirilmiş bir tecrübe yaşayabiliyor. Ayrıyeten, müşterilerimizin görüşme teknolojisi sayesinde soru sorabildiği ve süreç yapabildiği, dijital şube misyonunu üstlenen Cebimdeki Danışman hizmetimizin hizmet saat aralığını da genişlettik, artık müşterilerimiz haftanın 7 günü gece 00.00’a kadar bu hizmetimizden faydalanabiliyor.Cebimdeki Danışman hizmeti ile müşterilerimiz ING Taşınabilir üzerinden danışmanlara uzaktan bağlanarak yatırım, sigorta, ferdi emeklilik, kredi eserleri, Kur Muhafazalı TL Hesap ve emekli maaş taşıma süreçleri ile ilgili süreçlerini gerçekleştirebiliyor. Müşterilerimizin hayatlarını daha da kolaylaştırmak ve tasarrufu desteklemek emeliyle yenilikçi eser ve hizmetler geliştirmeyi sürdüreceğiz” dedi..

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.