DOLAR 33,0985 0.21%
EURO 36,2272 0.47%
ALTIN 2.629,880,32
BITCOIN 21414021.35904%
İstanbul
33°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Algida Türkiye, Ford Otosan iş birliği ile şehir içi lojistik operasyonunda elektrikli araç kullanan ilk marka oldu.
  • Haberuc
  • Teknoloji
  • Algida Türkiye, Ford Otosan iş birliği ile şehir içi lojistik operasyonunda elektrikli araç kullanan ilk marka oldu.

Algida Türkiye, Ford Otosan iş birliği ile şehir içi lojistik operasyonunda elektrikli araç kullanan ilk marka oldu.

ABONE OL
22 Temmuz 2023 13:36
Algida Türkiye, Ford Otosan iş birliği ile şehir içi lojistik operasyonunda elektrikli araç kullanan ilk marka oldu.
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin dondurmacısı Algida, Ford Otosan ile gerçekleştirdiği iş birliğiyle  yüzde yüz elektrikli Ford E-transit araçları, dağıtım ağına katarak  bir unsur imza attı.  Araçların teslim merasimi, Rahmi Koç Müzesi’nde, Unilever Türkiye, Algida ve Ford Otosan yetkililerinin iştirakiyle gerçekleşti.

Dünyada 100, Türkiye’de ise 30 yılı aşkın müddettir dondurmanın verdiği memnunluğu milyonlarla paylaşan Algida, “Mutlu Beşerler ve Memnun Gezegen” misyonu çerçevesinde, global karbon salımını azaltma gayesiyle, kent için dağıtım filosunu elektrikli araçlarla yenilemeye başladı. 

Ford Otosan iş birliğiyle Algida filosuna katılan Türkiye’nin birinci tam elektrikli hafif ticari aracı E-Transit, Ford Türkiye İş Alanı Önderi Özgür Yücetürk tarafından Unilever Türkiye ve Orta Doğu Dondurma Genel Müdürü Toloy Tanrıdağlı ve Unilever Türkiye, Kuzey Afrika ve Orta Doğu Tedarik Zinciri ve Müşteri Operasyonları Lideri Graham Sommer’e teslim edildi.  Bu adımıyla Algida, Türkiye’de yüzde 100 elektrikli dondurma araçlarını kent içi filosuna katan birinci marka oldu. Elektrikli araçlar, Algida depolarında yeşil güç ile şarj edilecek. Algida’nın kent içi dağıtım filosu, 2025 sonuna kadar yüzde yüz elektrikli araçlarla tamamlanacak.

Unilever Türkiye ve Orta Doğu Dondurma Genel Müdürü Toloy Tanrıdağlı “Türkiye’de bir prensip imza atıp dağıtım ağımıza kattığımız yüzde 100 elektrikli araçlarımızla, operasyonumuzdaki karbon salımını yılda yaklaşık 125 ton azaltmayı hedefliyoruz. ” dedi. Tanrıdağlı, “Türkiye’nin dondurmacısı Algida olarak hem ülkemize hem de dünyamızla memnunluğu paylaşırken, dünyanın önde gelen dondurma şirketi olarak sorumluluklarımızın farkındayız. Ekosistemimize duyduğumuz saygıyı geçtiğimiz yıldan bu yana dünya genelindeki 3 milyon, Türkiye’deki 260.000 adet dondurma kabinimizin 1 senede harcadığı toplam enerjiyi hesaplayıp yenilenebilir güce dönüştürürerek gösteriyoruz. Kabinlerimizin sarf ettiği güç ölçüsü kadar yenilenebilir güç üreten tesislere dayanak sağlayarak karbon ayak izimizi azaltmayı hedefliyoruz. I-REC yenilenebilir güç sertifikası ile satın aldığınız elektriğin milletlerarası piyasalarda yenilenebilir güç kaynaklarından sağlandığını belgeliyoruz.  Bugün ise Ford Otosan iş birliği ile Türkiye’deki kent içi araç filomuza birinci elektrikli araçları dahil ettik. Operasyonumuzdaki karbon salımını yılda yaklaşık 125 ton azaltmayı hedefliyoruz.” dedi.

Unilever Türkiye, Kuzey Afrika ve Orta Doğu Tedarik Zinciri ve Müşteri Operasyonları Lideri Graham Sommer “2039 yılına kadar kıymet zincirimiz genelinde net sıfır emisyon amacımıza hakikat emin adımlarla ilerliyoruz.” dediSommer, “Unilever olarak, 2030 yılına kadar operasyonel emisyonlarımızı sıfırlamak ve 2039 yılına kadar paha zincirimiz genelinde net sıfır emisyon elde etmek için bilime dayalı gayeler belirledik. Filolarımızda elektrikli araçlara geçmek de bunun en temel kesimlerinden birini oluşturuyor. Algida markamız, Türkiye’de yüzde 100 elektrikli E-Transit araçlarını filosuna katarak dağıtım operasyonlarında kullanmaya başlayan birinci marka oldu. Önümüzdeki 5 yıl içinde direkt dağıtım filomuzun tamamını elektrikli araçlara dönüştürmeyi hedefliyor, Türkiye’deki elektrikli araç altyapısının gelişmesiyle bu dönüşümü ülke genelinde iş ortaklarımızla yürüttüğümüz operasyonlarımıza da taşımayı istiyoruz.” dedi.

Araçların zaman teslim merasimi sırasında Ford Türkiye İş Alanı Önderi Özgür Yücetürk, Unilever çatısı altındaki dondurma devi Algida ile iş birlikleri hakkındaki mutluluğunu; “Elektrikli mobiliteye olan bağlılıkları için Algida’ya en içten teşekkürlerimi sunarım. Birlikte, karşılıklı paha yaratmak ve sürdürülebilir büyümeyi desteklemek için çalışıyoruz. İnanılmaz verimliliği, üstün performansı ve gelişmiş teknolojik özellikleriyle E-Transit, otomotiv sanayisinin elektrikli dönüşümüne öncülük etme vizyonumuzun en güzide sembollerinden biri. Filo kullanıcılarına elektrikli mobilitenin yararlarını tam olarak benimserken iş taleplerini aktif bir formda karşılamaları için daha fazla esneklik ve inanç sunarak onları güçlendiriyor. Özetle ticaretin yalnızca bugününe değil, geleceğine de istikamet veriyor.” kelamlarıyla lisana getirdi. 

Unilever markalarından Algida bu adımla Unilever’in İklim Geçişi Hareket Planı’nda belirtilen, 2039 yılına kadar net sıfır sera gazı emisyonu gayesini de destekliyor. 2020’li ve 2030’lu yıllarda ise öncelikli odağını, sera emisyonlarını azaltmak üzerine kurguluyor. Algida, Ağustos 2023 prestijiyle filosuna dahil ettiği 20 araçla başlayan kent içi elektrikli dağıtımı, takip eden 5 yılda tüm direkt dağıtım ağına yaygınlaştırmayı hedefliyor. 

Türkiye’nin dondurmacısı Algida, memnunluğu paylaşmaya devam ederken hem ülkeye hem de gezegene, keyifli bir gelecek sağlamak için sürdürülebilirlik alanında çalışmalarına süratle devam ediyor. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.