DOLAR 32,2479 0.15%
EURO 34,8506 -0.03%
ALTIN 2.413,460,16
BITCOIN 2183630-2.40487%
İstanbul
20°

KAPALI

SABAHA KALAN SÜRE

Ani sıcak soğuk değişiminden kaçının

Ani sıcak soğuk değişiminden kaçının

ABONE OL
12 Temmuz 2023 07:00
Ani sıcak soğuk değişiminden kaçının
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çok sıcak ve nemli hava sağlıklı şahıslarda bile kalbin yorulmasına neden olurken, kalp hastalarında ise şikayetleri daha da şiddetlendirebiliyor. Tansiyon sorunlarından ritim bozukluklarına, çok daha değerlisi kalp krizine kadar pek çok kalp – damar meselelerinin görülme sıklığı yaz aylarında artış gösteriyor. Bilhassa çok sıcak havanın kalp sıhhati üzerine tesirini inceleyen 27 ülkeyi kapsayan bir çalışmada; çok sıcakların kardiyovasküler hastalıklara bağlı mevt oranında yüzde 2 ila 9 ortasında artış oluşturduğu gösterilmiş. Münasebetiyle kalpte önemli sorunların gelişmemesi için sıcaklara karşı önlemler almak yaşamsal kıymet taşıyor.  

Acıbadem Dr. Şinasi Can (Kadıköy) Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Haldun Akgöz, yaz aylarında bedende sıvı kaybı olduğunda kalbin daha fazla çalışmak zorunda kaldığına işaret ederek, “Terleme ve ciltteki kan sirkülasyonu, beden ısısını sabit tutan en kıymetli sistemleri oluşturuyor. Cildi besleyen damarlar sıcakta genişleyerek bedendeki ısı kaybını sağlamaya çalışıyor. Terleme yoluyla da ciltteki su buharlaşırken, beden ısısı düşüyor. Fakat bu hami sistem çok çalıştığında bedende sıvı ve elektrolit kaybı oluşuyor. Bunun sonucunda bedende oluşan çeşitli düzenekler nedeniyle ani tansiyon yükselmeleri ile önemli kalp–damar sıkıntıları gelişebiliyor. Münasebetiyle kalbimizi yormamak için yaz aylarında bilhassa su olmak üzere çokça sıvı tüketmeliyiz” diyor. Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Haldun Akgöz, yaz aylarında çok sıcaklara karşı dikkat etmeniz gereken kuralları anlattı; kıymetli teklifler ve ihtarlarda bulundu! 

Günde en az 2.5-3 litre sıvı tüketin!

Vücudun susuz kalması sonucu gelişen tuz ve elektrolit kaybıyla birlikte kanın pıhtılaşma oranındaki artış nedeniyle kalp krizleri yaz mevsiminde daha sık görülüyor. Prof. Dr. Haldun Akgöz, bu nedenle kalp hastalarının yaz aylarında bol su tüketmeleri gerektiğine dikkat çekerek, “Özellikle çok sıcaklarda terlemeyle oluşan sıvı kaybının yerine konulması için sıcaklığın en fazla olduğu 11.00-15.00 saatleri ortasında, günlük tüketime ek olarak 2-3 bardak su içmeyi ihmal etmemek gerekiyor. Kişinin kilosuna nazaran değişmekle birlikte, yaz aylarında 2,5-3 litre sıvı tüketilmesi gerekiyor. Ancak sıvı alımının kısıtlandığı ağır kalp yetersizliği yahut böbrek yetersizliği üzere bir durum varsa, alınacak olan sıvı ölçüsü için hastanın kendisini takip eden hekiminin görüşünü alması gerekiyor” diyor. 

Bu saatler ortasında sokağa çıkmayın! 

Kalp ve damar hastalarının bedenleri sıcaklığın ani yükselmelerine karşı daha hassas oluyorlar. Bu nedenle sıcaklardan korunmanız ve güneş ışınlarına direkt maruz kalmamanız çok değerli. Mecburî değilseniz, güneş ışınlarının yeryüzüne en dik geldiği 11.00-15.00 saatleri ortasında dışarıya çıkmayın. Bulunduğunuz ortamdaki ısının 24-25 derece ortasında olmasına dikkat edin.  

Spor için serin vakti tercih edin

Egzersiz her mevsim sıhhatimiz üzerinde değerli bir role sahip. Lakin yarar yerine ziyan vermemesi için birtakım kurallara uymak kaide. Yaz aylarında dikkat etmeniz gereken kıymetli kurallardan biri ise antrenmanın zamanlamasını sabah erken saatlerde ya da akşam geç saatlerde olacak halde planlamanız. Güneş ışınlarının yeryüzüne en dik geldiği 11.00-15.00 saatleri ortasında, çok terlemeye yol açarak kalbi yoracağı için açık havada spor yapmayın. Ayrıyeten yaz aylarında açık hava yerine spor salonlarını tercih etmenizde yarar var. Şayet dışarıda spor yapmanız gerekiyorsa süreyi 90 dakikayla kısıtlamalı, tempoyu yavaş yavaş arttırmalı ve bol sıvı tüketmelisiniz. Suyla bir arada tuz kaybı da olacağı için mineral istikametinden güçlü ve şekersiz sportmen içeceklerini tercih edebilirsiniz.

Denize tok karnına girmeyin

Kalp hastalığınız varsa, denize girerken güneş ışınlarının daha az şiddetli olduğu sabah yahut akşamüzeri saatlerini tercih edin ki bedeniniz fazla yorulmasın. Ayrıyeten kan sirkülasyonunun büyük kısmı yemekten çabucak sonra sindirim sistemine yönlendiği için kimi organlara giden kan ölçüsü da azalıyor. Bu değişim ani gelişebilen tıbbi sorunların boyutunu arttırabiliyor. Kas dokusuna giden kan akımının azalmasına bağlı kaslarda kramplar ve yorgunluk gözlenebiliyor. Hasebiyle aç karnına yahut yemekten en az 2-3 saat sonra yüzmenizde yarar var. 

Denize bedeninizi suya alıştırarak girin

Aşırı soğuk su damarlarda büzülmeye neden olarak koroner spazm riskini artırıyor ve hipertansiyonu tetikleyebiliyor. Su sıcaklığının makul olmadığı durumlarda denize ya da havuza girmekten kaçının. Ayrıyeten çok sıcakta kaldığınızda birdenbire deniz ya da havuza atlamayın, bedeninizi suya yavaş yavaş alıştırmaya dikkat edin. Bunların yanı sıra soğuk duştan kaçınmanız da kalp sıhhatiniz için değer taşıyor. 

İlaçlarınızın doz ayarı çok önemli! 

Kalp damar hastalığı yahut kalp yetmezliği üzere sıhhat sorunlarınız varsa, tatile çıkmadan evvel kesinlikle hekiminizle görüşerek ilaç dozlarının ayarlanmasını sağlayın. Sıcaklarda damarlar daha fazla genişlediği için birtakım tansiyon ilaçlarının bacaklarda ödem yapan tesiri artabiliyor. Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Haldun Akgöz, bu hastalarda ayak sırtı, bilekler ve bilek üstü bölgelerde ödem riskinin yükseldiğine işaret ederek, “Böyle durumlarda tuz alımı biraz daha kısıtlanıp, ayaklar istirahat halindeyken hafif yükseltilerek ödemin önüne geçilebiliyor” diyor. Şayet koroner kalp hastalığı nedeniyle nitrat tipi bir ilaç yahut nitrat spreyleri kullanılıyorsa, dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü nitratlar damarları süratle genişlettikleri için tansiyonu düşürüyor. Bu durum sıcakta sıvı kaybıyla birlikte olursa bayılmaya (senkop) bile yol açabiliyor. Bilhassa idrar söktürücü ilaçlar kullanan hastaların ilaç dozlarının çok sıcak havalarda azaltılması gerekebiliyor. Zira idrar söktürücü ilaçlar nedeniyle gelişen çok sıvı kaybı tansiyon düşüklüğü ve buna bağlı bayılmalara neden olabiliyor. Ayrıyeten hekim önerisi olmadan kesilen ilaçlar çok tansiyon yükselmesi sonucunda kalp kriziyle sonlanabiliyor.

Sindirimi kolay besinler tüketin

Yemek sonrasında dolanımdaki kanın değerli bir ölçüsü sindirim sistemiyle ilgili organların kanlanması için kullanılıyor. Bu nedenle kan deveranının cilde yönlendirilmesi için sindirimi kolay besinler tüketilmesi gerekiyor. Sindirim sistemini yormamak için sık sık ve az ölçüde yemek yemeli, tekrar sıvı kaybını azaltmak için sulu besinleri tercih etmelisiniz. Az yağlı yahut yağsız süt ve süt eserleri, zeytinyağı, ayçiçek ve mısır özü yağı üzere bitkisel yağları tercih edin. Günlük 3-4 porsiyon çeşitli taze zerzevat ve meyve tüketmeniz de değer taşıyor. Bunların yanı sıra soğuk olarak hazırlanan ve tüketilen çorbalar da beden ısısının düşürülmesine katkıda bulunabiliyor. Pişirme metodu olarak da haşlama, buğulama ve ızgara yollarını tercih etmelisiniz. Mercimek, nohut, kuru fasulye üzere kuru baklagiller de kesinlikle sofrada olması gereken besinler ortasında yer alıyor. Ayrıyeten yaz aylarında salatalar ve zeytinyağlı sebzeler üzere soğuk yemekleri tüketmenizde yarar var. 

 Ani sıcak – soğuk değişiminden kaçının! 

Yaz aylarında ani sıcak – soğuk hava değişiminden kaçınmanız da son derece değerli. Sıcak ortamda bulunduysanız ansızın çok soğuk bir ortama girmeyin. Çünkü, damarlarda oluşan ani büzülme kan basıncında oynamaya yol açabiliyor ve kalp ritmini hızlandırabiliyor. Yeniden klimaya direkt maruz kalmamanız ve klimanızın filtrelerini nizamlı yenilemeniz de dikkat etmeniz gereken bir diğer kıymetli kural. Bunun nedeni ise gelişebilecek olan bir enfeksiyonun ritim bozukluğu yahut kalp yetmezliği üzere meselelerin şiddetini artırabilmesi. 

Terletmeyen kıyafetleri tercih edin

Vücudumuzda terleme yoluyla su kaybı yaşandığı için konutta, bilhassa de dışarıya çıkarken pamuklu üzere ter emen ve hava geçirgenliği fazla olan hafif kumaşlardan oluşan rahat kıyafetleri tercih edin. Ayaklarımızın en çok terleyen bölgeler olması nedeniyle nemden koruyan, hava alan, hafif ve rahat tabanlı ayakkabılar kullanın. Şapka ve gözlük takmanız da sizi güneşin ziyanlı ışınlarından koruyacaktır. 

Kafeinli içecekler ve soda tüketimine dikkat!  

İdrar söktürücü özelliği nedeniyle kafein içeren kahve ve çay üzere içecekler bedende sıvı kaybını artırarak dehidratasyon oluşumunu hızlandırıyorlar. Bunların yanı sıra sodanın içinde bulunan sodyum (tuz) da bedenimizde daha fazla sıvı tutulmasına neden olarak kan basıncını yükseltebiliyor. Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Haldun Akgöz, yaz aylarında kafeinli içecekler ile sodadan kaçınmanız gerektiğini belirterek, “Bu tıp sıvılar yerine su yahut ayran üzere doğal eserleri tercih edin. Ayrıyeten soda ve maden suyu tüketimini de en az seviyede tutun. Çünkü çok tüketilen bu içecekler kan basıncını yükseltmesinin yanı sıra kalp yetmezliğinin gelişmesine ya da ağırlaşmasına yol açabiliyor. Şekerli, gazlı ve alkollü içecekleri de bilhassa öğle saatlerinde tüketmemeniz gerekiyor. Bunun nedeni, bilhassa alkolün sıvı kaybını arttırması.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.