DOLAR 32,2408 0.13%
EURO 34,8339 -0.06%
ALTIN 2.416,130,27
BITCOIN 2184228-2.47351%
İstanbul
20°

KAPALI

SABAHA KALAN SÜRE

Ankara Buluşmaları’nda modern ve akıllı Başkent vurgusu
  • Haberuc
  • Gündem
  • Ankara Buluşmaları’nda modern ve akıllı Başkent vurgusu

Ankara Buluşmaları’nda modern ve akıllı Başkent vurgusu

ABONE OL
13 Temmuz 2023 05:12
Ankara Buluşmaları’nda modern ve akıllı Başkent vurgusu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Keçiören Belediyesi öncülüğünde “Ankara Buluşmaları” başlıklı bilgi, tahlil ve kıymetlendirme toplantıları Keçiören Belediye Lideri Turgut Altınok’un başkanlığında başlatıldı. Teması Ankara’nın kentsel altyapısından, toplumsal ve kültürel hayatına kadar mevcut yapısının tahlil edilmesi ve çağdaş dünyada geçerli olan metropol kent perspektifinden değerlendirmesi olan istişare toplantılarının birincisi Keçiören Estergon Kalesi’nde gerçekleştirildi.

Toplantıya Lider Altınok’un yanı sıra Gazi Üniversitesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Metin Şenbil, Doç. Dr. Hayri Ulvi, Dr. Kürşat Yıldız, TÜRPAV Lideri Doç. Dr. Sinan Demirtürk Etraf ve Şehircilik Bakanlığı Coğrafik Bilgi Sistemleri Genel Müdür Yrd. Dr. Akın Kısa ve Akıllı Kentler Daire Lideri Dursun Yıldırım Bayar ve Keçiören Belediyesi yöneticileri katıldı.

“Geleceğin Akıllı Kentleri ve Ankara” başlığıyla yapılan toplantıda kent idare hizmetlerinin dijital imkânlarla daha gerçekçi, adil, vakit ve tasarruf kriterleri çerçevesinde kentin insanına sunulması hususları ele alındı. Ayrıyeten kent sıkıntılarının evvelce ve yerinde tespit edilerek tahlile kavuşturulması ve daima güncellenen bilgilerle sürdürülebilir, huzurlu bir kent hayatının oluşturulmasına yönelik projelerin şekillendirdiği akıllı kentlerin günümüzdeki örnekleri aktarıldı.

 

“KAYNAK SORUNU YOK, KAYNAKLARI YANLIŞSIZ KULLANMAMA SORUNU VAR”

Moderatörlüğü Kent Siyasetleri Araştırma Merkezi Yöneticisi Doç. Dr. Hayri Ulvi tarafından yapılan toplantının açılış konuşmasını yapan Lider Turgut Altınok, Türkiye’deki belediyecilik anlayışı ve yatırım planlamaları hakkında bilgi vererek, “Türkiye’de belediyelerin kaynak sorunu yok, kaynağı yerinde kullanmama sorunu var. Belediye liderlerinin vatandaşa hizmet etmek için elinde büyük imkânları var. Bu imkânlar gerçek gereksinim ve tahlillere yöneltilmiyor. Akıllı kentleri lakin muhtaçlıkları hakikat belirleyerek, problemleri uygun tahlil ederek ve yatırımları akılcı halde planlayarak gerçekleştirebiliriz. Günümüz şartlarında kentsel hizmetlerde verimliliğin ve aktifliğin giderek kıymeti artıyor. Akıllı kentlerin bu alanlara da katkısının olması gerekiyor. Akıllı kentlerin günlük hayat ve altyapının mevcut durumuyla uyumlu olması elzemdir. İnsanlarımızla lokal idaresi yakınlaştırarak iştiraki ve yönetişimi güzelleştirmeliyiz.” dedi.

 

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN BAŞŞEHRİ OLMA MİSYONUNA YAKIŞMIYOR”

Ankara’nın bugünkü halinin, Türkiye Cumhuriyeti’nin Başşehri olma misyonuna yakışmadığını da lisana getiren Altınok şunları kaydetti:

“Ankara’nın akıllı kent olabilmesi için öncelikle Ankara’yı yüreği ile sevip aklı ve vicdanı ile hizmet edecek fedakâr, hizmetkâr yöneticilere ve bürokratlara gereksinim var. O yöneticilerin, Ankara’ya adadıkları akıllarıyla altyapıdan, üstyapıya kenti yine imar etmek için planlama ve projelendirme yapmaları gerekiyor. Meğer Ankara’nın hala kentsel altyapı envanteri yok. Ankara’nın hala ulaşım master planı gerçekçi değil. Hala değişen iklimlere, afetlere nazaran simülasyonları yok. Her sağanak yağıştan sonra alt geçitler göllere, birçok ilçelerin geniş caddeleri sel yatağına dönüyor. Ayrıyeten her yıl artan göç ve demografik değişimlere yönelik gelişim aksları planlanmamış, altyapıları hazırlanmamıştır. Cumhuriyetimiz 100. yılına girerken Ankara, Başşehir kimliğinden gitgide uzaklaşmış, içler açısı hale gelmiştir. Başkent’in tarihine ve kimliğine yönelik hiçbir yatırım ve proje hayata geçirilmedi. Kentler kimliklerini, tarihleri ve kültürlerinden alırlar. Ankara’nın kent kimliğini anlatacak, kent tarihini anlatacak en küçük bir proje yok. Her kentin Kent Müzesi var lakin Ankara’nın yok. Ulusal Mücadele’nin yönetildiği, cumhuriyetin kuruluşuna tanıklık eden bu kent bunu hak etmiyor. Keçiören olarak Ankaralıların gurur abidesi olacak bir müzeyi biz kuruyoruz. ‘Atatürk ve Ulusal Çaba Devri Ankarası’ temasıyla hazırladığımız müzemiz inşallah Cumhuriyetimizin 100. yılında ziyarete açılacak.”

Altınok konuşmasında Mimar ve Şair Turgut Canseverin, “Şehri imar ederken kuşağı ihya etmeyi ihmal ederseniz, ihmal ettiğiniz kuşak, imar ettiğiniz kenti tahrip eder” kelamlarına atıfta bulunarak, kentin teknolojilerden yararlanılarak şekillendirilmesinin kaçınılmaz olduğunu lakin o kentte yaşayan insanların ruh ve kültür dünyasının da dikkate alınması gerektiğini vurguladı.

 

“TASARRUF SAĞLAMAK HAYATİ”

Başkan Altınok’tan sonra kelam alan Prof. Dr. Metin Şenbil ise akıllı kent kavramına yönelik dünyadaki örnekleri aktardı. Şenbil, teknolojik altyapıyla hizmetlerin daha kolay ve süratli verilmesi gerektiğini ve güçten atık siyasetine kadar birçok alanda tasarruf sağlanmasının hayati olduğunu lisana getirdi. Şenbil konuşmasında, akıllı kent destekçileri ve terslerinin farklı argümanlarına da yer vererek asıl bahsin, akıllı kentler inşa edilirken vatandaşın karar verme etabına dâhil edilmesinin gerekliliğini vurguladı.

 

“TÜRKİYE’NİN DİJİTAL İKİZ KENT HARİTALARI HAZIR”

Toplantı iştirakçilerinden Coğrafik Bilgi Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Dr. Akın Kısa, Bakanlığın akıllı kentler konusunda son yıllarda kıymetli gelişmelere imza attığını belirterek, “Üç boyutlu kentsel yapılı çevreyi bilgisayar ortamlarında tekrar ürettik. Bu sayede Kahramanmaraş merkezli sarsıntılar sonucunda hasar gören yapılar ve enkaz konusunda Bakanlıkça çok aktif çalışma yürüttük. Etraf ve Şehircilik Bakanlığı olarak şu anda Türkiye’deki tüm kentlerin dijital ikizlerini hazırladık. Bu uygulama ile isteyen belediye kendi alanında istediği afet yahut imar simülasyonlarını yapabilecektir. Ayrıyeten önümüzdeki devirde akıllı kent uygulamaları konusunda daha kıymetli gelişmeler olacak” diye konuştu.

 

“AKILLI KENT UYGULAMALARI PAYLAŞILMAYA HAZIR”

Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü Akıllı Kentler Daire Lideri Dursun Yıldırım Kaya da toplantıda akıllı kentler konusunda Türkiye’nin strateji evraklarının ve yol haritasının hazırladığını söz etti. Bakanlığın akıllı kent uygulamaları üzerinde çalışmalar yaptığını ve bunları lokal idarelerle paylaşmaya hazır olduğunu da söyleyen yıldırım, “akıllı” uygulamaların insan kapasitesini ve tahlil üretebilme kabiliyetini elinden almaması gerektiğinin altını çizdi.

Başkan Altınok toplantının sonunda toplantıya katılan akademisyenlere ve belediye çalışanlarına teşekkür ederek, Ankara Buluşmaları’nın her ay farklı bahislerde siyasetçi, bürokrat ve teknokratların da iştirakiyle gerçekleştirileceğini lisana getirdi. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.