DOLAR 32,2177 0.08%
EURO 34,8417 -0.05%
ALTIN 2.415,420,24
BITCOIN 2180547-2.2622%
İstanbul
20°

KAPALI

SABAHA KALAN SÜRE

“Avcılar Modeli” Üst Üste İkinci Defa Birleşmiş Milletler’de
  • Haberuc
  • Gündem
  • “Avcılar Modeli” Üst Üste İkinci Defa Birleşmiş Milletler’de

“Avcılar Modeli” Üst Üste İkinci Defa Birleşmiş Milletler’de

ABONE OL
12 Temmuz 2023 21:00
“Avcılar Modeli” Üst Üste İkinci Defa Birleşmiş Milletler’de
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Avcılar Belediye Lideri Turan Hançerli Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Toplumsal Kurul toplantısında konuştu. Türkiye’de örnek olan “Avcılar Modeli’ni anlatan Hançerli, bu toplantılara üst üste ikinci defa katılan birinci belediye lideri oldu.

Hançerli BM Kürsüsünde

Avcılar Belediye Lideri Turan Hançerli, 10-19 Temmuz 2023 tarihlerinde Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Toplumsal Konseybünyesinde yapılmakta olan toplantılara davetli olarak A.B.D.’nin New York kentine gitti. Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde “Tabandan Kalkınma ve Lokal İdarelerin Rolü” üzerine düzenlenen panelde konuşma yapan Hançerli, dünyadaki tüm lokal idarelerin nasıl desteklenebileceği konusunda tecrübe ve görüşlerini paylaştı.

ECOSOC Başkanı Tarafından Davet Edildi

Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Toplumsal Kurulu (ECOSOC) Lideri tarafından üst seviye siyaset forumuna davet edilen Lider Hançerli, bu kritik değere sahip foruma üst üste iki sefer katılan birinci belediye lideri oldu.

Hançerli BM kürsüsünden ‘Avcılar Modeli’ni anlattı

Sürdürülebilir kalkınma gayelerinin değerlendirildiği ve siyaset yapıcıların tecrübelerini paylaşabildiği Birleşmiş Milletler Üst Seviye Siyaset Forumu’nda (High Level Political Forumu – HLPF) İngilizce konuşma yana Avcılar Belediye Lideri Turan Hançerli Dünya’ya örnek olan başarılı çalışmalarını anlattı.

Sunumunu İngilizce yapan Turan Hançerli’nin konuşması şöyle;

Saygıdeğer Moderatör,

Türkiye’nin İstanbul kentinin güç dolu Avrupa yakasında bulunan ve yarım milyon beşere konut sahipliği yapan capcanlı ilçesi Avcılar’ın Belediye Lideri olarak bugün ortanıza katılmaktan memnunluk duyuyorum.

Bugünkü tartışma hususumuz, alternatif yönetim modellerimize taraf veren temel bir prensip olarak “Tabandan Üste Kalkınma”.

“Tabandan Üste Kalkınma,” Avcılar halkının refahının bizim için öncelikli olduğu manasına gelmektedir. Bu anlayış, kaynak tahsis kararlarımızda, proje idarelerimizde ve gelecek planlamalarımız ile hareketlerimiz için tesirli bir formda performansımızı ölçmemizde bize dayanak olmaktadır. “Tabandan Üste Kalkınma” amaçlarımıza ulaşmamız için bize açık bir yol göstermektedir.

Biz Avcılar olarak çeşitli bir nüfusa konut sahipliği yapmaktayız ve zelzele tehdidi, göç baskısı, düşük sosyoekonomik refah seviyesi, sıhhat telaşları üzere sıkıntılarla yüz yüzeyiz.

Biz buna karşılık olarak 6 temele dayanan “Avcılar Kentsel Dönüşüm Modeli”ni geliştirdik.Bu model, bir yandan Avcılar’ı “dayanıklı bir kent” haline getirmeyi, öbür yandan da 2030 Gündemi ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile uyumlu olarak, gerçek meselelere gerçek tahliller sunma ve tecrübelerimizi dünyayla paylaşma kararlılığımızı yansıtmaktadır.

Kentimizin kıymetli başarılarından biri, kentsel dönüşüm siyasetlerinde kaydettiğimiz ilerlemedir. Bu program aracılığıyla, kentimizdeki 65 binden fazla şahsa inançlı, yeşil ve beğenilen komşuluklar sunan geleceği garanti altına aldık. Bu teşebbüs, yalnızca vatandaşlarımızın refahını teşvik etmekle kalmıyor, birebir vakitte sürdürülebilir ve güçlü kentlerin sağlanmasını amaçlayan SKA 11’e de katkıda bulunuyor.

Değerli Konuklar ve Meslektaşlarım,

Eğitim, genel stratejimizin merkezinde yer almaktadır. Sosyoekonomik art planlarına bakmaksızın herkes için fiyatsız özel ders merkezleri ve eşit eğitim fırsatları sunmak emeliyle önemli yatırımlar yaptık.

İklim değişikliğiyle gayret de değerli bir sıkıntıdır ve biz kendimizi SKA 13 – İklim Hareketi’ne adamış durumdayız. Bu alanda perma-kültür projeleri ve bu projelerin uygulamalı örnekleri bilhassa kentimizde genç nüfus tarafından giderek artan bir ilgi görmektedir. Tüm bunları ve daha fazlasını Belediyemizin web sitesinde kamuya açık olarak yayında olan VLR’mizde yer almaktadır.

Değerli Arkadaşlar,

Yerel idareler, mahallî problemlere yakınlıkları ve bu meselelerle iç içe olmaları nedeniyle gerçek meselelere gerçek tahliller, vakitli, uygun ve emniyetli tahliller sunmak için başka idari idare kademelerinden çok daha âlâ konumlanmış durumda olup kendine mahsus imkanlara sahiptir.

Son 4 yıl içinde, pandemi periyodunda, akabinde gelen ekonomik krizlerde ve halkımızda trajik can kayıplarının yaşandığı zelzelelerde; insanların gereksinimleri için lokal idarelerin devreye girerek süratli ve tesirli tahliller sunma kapasitesine tanıklık ettik ve etmeye devam ediyoruz.

Değerli Arkadaşlar,

Yerel idarelerin dönüştürücü gücüne inanıyoruz.

Yerel idarelerin toplumlarına öncülük ederek onları krizden kurtarma kapasiteleri kanıtlanmıştır. Lakin ulusal ve milletlerarası seviyelerde dönüştürücü ve uzun vadeli değişim yaratabilmek için takviyeye gereksinimimiz var.

Yerel idareleri; halk öncülüğünde yürütülen büyüme projeleri başlatma, destekleme ve geliştirmeye yönelik daha fazla idari yetkiyle donatmak ve hedefe özel mali kaynakları erişilebilir kılmak vasıtasıyla kentlerimizin potansiyelini açığa çıkarabilir, toplumumuzun görmezden gelinen bölümlerini ayağa kaldırabiliriz.

Değerli Arkadaşlar,

Sonuç olarak, bu Konferansa katkı sağlayan herkese teşekkür ederim. Sık sık buluşup öğrenmeye ve paylaşmaya devam ederek sürdürülebilir ve kapsayıcı bir gelecek inşa etmek için birlikte çalışalım. Avcılar olarak, bu seyahatin bir kesimi olmaya hazır ve heyecanlıyız. Birlikte, SKA’ların global vizyonunu lokal bir gerçekliğe dönüştürebiliriz.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.