DOLAR 32,8516 0%
EURO 35,1969 0.01%
ALTIN 2.449,72-0,32
BITCOIN 21823110.75504%
İstanbul
27°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Bir Veri İhlalinin Küresel Ortalama Maliyeti 2023’te 4.45 Milyon Dolara Ulaştı
  • Haberuc
  • Teknoloji
  • Bir Veri İhlalinin Küresel Ortalama Maliyeti 2023’te 4.45 Milyon Dolara Ulaştı

Bir Veri İhlalinin Küresel Ortalama Maliyeti 2023’te 4.45 Milyon Dolara Ulaştı

ABONE OL
14 Şubat 2024 14:00
Bir Veri İhlalinin Küresel Ortalama Maliyeti 2023’te 4.45 Milyon Dolara Ulaştı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çalınan bilgileri kurtarma sürecinden yasal hizmet alma zorunluluğuna kadar uzanan bir siber akın, şirketleri önemli maliyet ve prestij yükümlülükleriyle karşı karşıya bırakıyor. IBM raporuna nazaran, bir data ihlalinin global ortalama maliyetinin 2023’te 4.45 milyon dolara ulaştığı biliniyor. Bu durum, şirket bilgilerini riske atan potansiyel fidye yazılımı ataklarını durdurmak için güçlü önleyici önlemlerin uygulanması muhtaçlığını açığa çıkarıyor. Bütünleşik siber güvenlik alanında global bir başkan olan WatchGuard’ın Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez işletmelerin datalarını tesirli bir formda müdafaalarına yardımcı olacak 5 tahlili kıymetlendiriyor.

Şirketleri önemli maliyet ve prestij sorumluluklarıyla karşı karşıya getiren siber taarruzlar, tesirli önleyici önlemlerin uygulanması noktasındaki gerekliliği ortaya koyuyor. Bir bilgi ihlalinin global ortalama maliyetinin 2023’te 4.45 milyon dolara ulaştığını gösteren IBM raporu da bu önlemlerin gerekliliğini takviyeler nitelikte. Kapsamlı ve tesirli siber güvenlik müdafaasına yatırım yapmanın, kuruluşlara potansiyel olarak binlerce dolar tasarruf sağladığı ve pazarda kalıcı olmalarına yardımcı olduğu da bir gerçek. Bütünleşik siber güvenlik alanında global bir başkan olan WatchGuard’ın Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez işletmelerin datalarını tesirli bir halde müdafaalarına yardımcı olacak 5 tahlili pahalandırıyor.

1. Periyodik olarak yedekleme yapın. Gizli yahut hassas bilgilerin kopyalarını yahut yedeklerini aldığınızdan ve bunları öteki bir depolama sisteminde sakladığınızdan emin olun. Böylece ziyan görmüş yahut çalınmış bilgileri daha süratli kurtarabilir ve bir atağın tesirini ve maliyetini değerli ölçüde azaltabilirsiniz.

2. İnsan sermayesine yatırım yapın. Bir şirketi korumak için gereken teknik bilgiyle donatılmış bir siber güvenlik takımına sahip olmak, tehditlere karşı savunmada büyük bir fark yaratabilir. Bir MSP ile anlaşarak bu hizmeti dışarıdan almak, şirket içinde uzman bir takım oluşturacak kaynaklara sahip olmayan şirketler için yararlı bir seçenek olabilir.

3. VPN’i şimdiki tutun. Birçok işletme hibrit yahut uzaktan çalışma modeli uyguladığından, VPN artık bir şirketin aygıtlarını pozisyonlarından bağımsız olarak tek bir özel ağda birleştirdiği için kıymetli bir araçtır. Kuruluşlarda VPN kullanımı giderek yaygınlaşırken, en son güncellemeleri ve yamaları uyguladığınızdan ve güvenlik düzenlemelerine uyduğunuzdan emin olmak, sisteminiz için öbür bir müdafaa katmanı sağlar.

4. Hassas bilgilere erişimi kısıtlayın. Hassas bilgilere erişimi olan kullanıcı sayısı ne kadar fazlaysa, data sızıntısı mümkünlüğü da o kadar yüksektir. Şirketlerin riskleri azaltmak için dahili evraklara erişim üzerinde denetim sağlamalarını öneriyoruz. Erişimi, işlerini yapmak için muhakkak bilgilere gereksinim duyan şahıslarla sınırlamak, bir kuruluşun belgelerine erişimi denetim etmenin ve yetkisiz erişimi önlemenin bir yoludur.

5. Uç nokta güvenliğini tertipli olarak gözden geçirin. Tehdit Laboratuvarı bilgilerine nazaran, uç nokta hücumları 2023’ün üçüncü çeyreğinde %89 oranında arttı. Öteki nedenlerin yanı sıra, takımın makûs alışkanlıkları yahut eski yazılımların kullanımı, aygıtları siber hatalıların kurumların siber güvenliğine girmesi ve tehlikeye atması için bir geçit haline getiriyor. Uç nokta güvenliğinin tesirli ve tertipli idaresi, potansiyel siber risklere karşı korunmak için en gelişmiş teknolojinin uygulanması yoluyla işletmeler için bir öncelik olmalıdır.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.