DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19881912.44744%
İstanbul
28°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Bireysel Ve Toplum Sağlığı İçin Ruh Sağlığı Yasası!
  • Haberuc
  • Sağlık
  • Bireysel Ve Toplum Sağlığı İçin Ruh Sağlığı Yasası!

Bireysel Ve Toplum Sağlığı İçin Ruh Sağlığı Yasası!

ABONE OL
24 Ocak 2024 16:00
Bireysel Ve Toplum Sağlığı İçin Ruh Sağlığı Yasası!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son vakitlerde epey gündemde olan ruh sıhhati yasası hakkında İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi’nden Uzm. Klinik Psikolog Müge Leblebicioğlu ile konuştuk. Ruh sıhhati yasasının ne olduğunu, bizi ne üzere durumlardan koruyacağı ve devlet takviyesinin kıymeti üzere birçok hususa değindik.

Dünya sıhhat örgütü ruh sıhhatini, kişinin kendi potansiyelini gerçekleştirdiği, gerilim faktörleriyle baş edebildiği, toplumda üretken ve verimli olduğu ve iç istikrar halini sağladığı hal olarak tanımlanmaktadır. Toplumsal ruh sıhhati ise bir toplumdaki bireylerin ruh sıhhatinin genel durumunu söz etmektedir. Toplumun ruh sıhhati ferdi ve toplumsal faktörlerinin bütününden oluşur. Biyolojik, genetik ve çevresel vb. faktörler ferdi faktörler ortasında yer alırken, toplumsal normlar, ekonomik ve politik vb. faktörler ise toplumsal faktörler ortasında yer alır. Bireyin sıhhati toplumdan, toplumun sıhhati da bireylerden etkilenir. 

 

‘’Gelişmiş ülkelerde ruh sıhhati yasası mevcuttur.’’ 

Çalışmalar gösteriyor ki gelişmekte olan ülkeler fizikî sıhhati, gelişmiş ülkeler ise ruh sıhhatini daha fazla önemsemektedirler. Lakin ruhsal ve bedensel tam bir uygunluk hali olmadan sağlıktan bahsetmek pekte mümkün değildir. Münasebetiyle biri başkasından daha az değerli değildir. 

Günümüz şartlarında bilhassa değişen hayat şartlarının tesiriyle birlikte gerilim seviyesinde de bariz oranda artış görülmektedir. Artan gerilim ve kuvvetli hayat şartları toplumların ruhsal düzgünlük halleri üzerinde olumsuz bir tesir oluştururken, ruhsal bozukluk görülme oranında da artışa neden olabilmektedir. Münasebetiyle toplumsal ve ferdi ruh sıhhatini korumak günümüzde daha fazla ehemmiyet taşımaktadır. 

 

‘’Bireysel ve toplumsal güzellik halinin sağlanması, ruhsal hastalıkları önlenmesi maksadıyla yapılacak en kıymetli müdahalenin, Ruh Sıhhati Yasasının çıkarılması olduğunu düşünüyorum.‘’

Toplumsal ruh sıhhatinin korunması ve güzelleştirilmesi için alınabilecek tedbirler, toplumsal refahı artırmaya yönelik değerli bir yatırımdır. Bu tedbirler, bireylerin daha uygun bir ömür sürmesine ve toplumların daha sağlıklı bir halde gelişmesine katkıda bulunur.

Toplumsal ruh sıhhatinin korunması ve uygunlaştırılması için esirgeyici ve müdahale edici tedbirler alınmalıdır. Sıhhat hizmetlerine erişimin kolaylaştırışması, ruhsal bozuklukların erken teşhis ve tedavisinin sağlanması, ruh sıhhati eğitiminin kalitesinin arttırılması, damgalama ve ayrımcılığın önlenmesi, ruh sıhhati hizmetlerinin erişilebilir ve kapsayıcı hale getirilmesini kollayıcı ve müdahale edici tedbirlere örnek olarak verebilirim. 

 

‘’Söz konusu ruh sıhhati olunca ne yazık ki damgalamalar havalarda uçuşuyor.’’ 

Ruh sıhhati maddeleri tedaviye ulaşımı kolaylaştırma ve takviye almayı olağanlaştırma açısından kıymetli bir rol oynar. Çocuğu kişi damgalanma endişesiyle ruhsal dayanak almaktan kaçınabiliyor. Ruh sıhhati hizmeti almayı olağanlaştırmak bireylerin tedaviye yaklaşımlarını, başlamalarını ve sürdürmelerini olumlu istikamette etkileyecektir. 

 

‘’Ruh sıhhati yasasının çıkarılması bireylerin terapiye devamlılığını dayanaklar.’’

Bununla birlikte bireyler birçok vakit psikoterapi ya da psikiyatrik muayenelere bir sefer gitme ile meselelerinin çözülebileceği beklentileriyle gelebiliyorlar. Ne yazık ki gerek kişinin beklentisi gerekse maddi şartlar tedaviye devam konusunda mahzur oluşturabiliyor. Fakat terapi bir süreçtir. Sürece başlamayan ya da başlasa dahi yarım kalan şahısların sorunları gelecekte hem ferdî hem de toplumsal açıdan olumsuz bir risk oluşturabilmektedir. Yasalar istekli ya da fiyatsız bir biçimde sürecin devamını ve tamamlanmasını desteklemede değerli bir faktördür. Aksi takdirde unsur kullanımının, cürmün ve şiddetin giderek arttığı bir toplumla karşı karşıya kalmak kaçınılmaz olacaktır. Tabi bu durum bireylerin güvensizlik, dert, mutsuzluk ve kuşku üzere olumsuz hisleri ağır bir formda yaşamasına hem fizikî hem de ruhsal rahatsızlıkların tetiklenmesinde âdete bir kısır döngü oluşturabilecektir.

 

‘’Yasa ruh sıhhati alanında hizmet veren meslektaşlarımın mesleksel süreçlerinin hem de hizmet alanların ruh sıhhatlerinin korunması açısından da hayli kıymetlidir.’’

Yasa, alanda gerekli görülen eğitim ve uzmanlığı almış, mesleği etik pahalar ve unsurlar doğrultusunda icra edenleri ve onlardan gerekli ruh sıhhati hizmetini alanları müdafaa noktasında da gereklidir. Diş doktoru olmayan birine kanal tedavisi yaptırır mısınız? Bu soruya büyük çoğunluk hayır karşılığını verecektir. Fakat kelam konusu ruh sıhhati olunca bu durum farklılaşabiliyor. Yasal boşluktan yararlanan alanda uzman olmayan bireyler muhakkak sıfatlar altında hizmet verdiğini argüman edebiliyorlar. Toplumdaki ruh sıhhati konusundaki bilgi eksikliklerinden faydalanan bu şahıslar toplumsal medya ve klasik medyadaki güçlerini kullanarak hizmet ismi altında birçok kişiyi kandırabiliyorlar. Bu durum ne yazık ki hem mesleği hem de ruh sıhhati hizmeti alan bireyleri olumsuz bir halde etkileyebiliyor.

Sonuç olarak toplumsal refah bireylerin ruhsal âlâ oluşlarından bağımsız düşünülemez. Münasebetiyle ruh sıhhati konusundaki şuuru arttırıcı, önleyici ve sağaltıcı bir ruh sıhhati yasasın olması ferdî olduğu kadar toplumsal da bir gereksinimdir. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.