DOLAR 32,6019 0.29%
EURO 34,7846 0.23%
ALTIN 2.492,47-0,26
BITCOIN 2110993-0.05624%
İstanbul
17°

AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

Bornova’da 61 bin 673 binanın kimlik belgesi çıkarıldı
  • Haberuc
  • Gündem
  • Bornova’da 61 bin 673 binanın kimlik belgesi çıkarıldı

Bornova’da 61 bin 673 binanın kimlik belgesi çıkarıldı

ABONE OL
6 Şubat 2024 00:00
Bornova’da 61 bin 673 binanın kimlik belgesi çıkarıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, 30 Ekim sarsıntısının akabinde kenti afetlere dirençli hale getirmek için başlattığı yapı envanteri çalışmalarının Bornova ayağı da tamamlandı. İlçede bulunan 61 bin 673 binanın kimlik dokümanı çıkarıldı. Yurttaşlar konutlarına dair tüm bilgilere bizizmir.com adresindeki “Yapı Envanter” sekmesinden ulaşabilir. Bu çalışmayla birlikte toplam 94 bin 773 yapı için bina kimlik dokümanı oluşturulmuş oldu.

Türkiye’nin en kapsamlı sarsıntı araştırmaları ve risk azaltma projelerini başlatan İzmir Büyükşehir Belediyesi, yapı envanteriyle birlikte fayların incelendiği depremsellik ve taban araştırmasını sürdürüyor. Büyükşehir Belediyesi, mevcut yapı stoku envanteri çalışmaları kapsamında Bayraklı’nın akabinde Bornova’da 61 bin 673 binanın incelemesini tamamladı. Yurttaşlar, kimlik dokümanı de oluşturulan konutlar hakkında tüm bilgilere bizizmir.com/ adresindeki “Yapı Envanter” sekmesinden ulaşabilir.

 

Yapılara dair bilgilere çarçabuk ulaşabilecekler

Yapılan çalışma ile yurttaşlar, yaşadıkları binalara dair bilgilere, çarçabuk ulaşabilecek.

Ada/parsel, ruhsat tarihi, yapı kullanım müsaade evrakı, toplanma alanları üzere bilgiler bina kimlik dokümanında yer alıyor.

 

Toplam 94 bin 773 yapı için bina kimlik dokümanı oluşturuldu

Pilot bölge olarak belirlenen Bayraklı’da da 33 bin 100 yapıyı inceleyerek, bina kimlik karnesi oluşturan Büyükşehir Belediyesi, Bornova’daki çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte toplamda 94 bin 773 yapı için bina kimlik dokümanını tamamlamış oldu. Büyükşehir Belediyesi, Bayraklı ve Bornova’nın akabinde Konak’ta bulunan 64 bin 587 yapıyı inceleyecek.

 

Yapı ön inceleme de devam ediyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kenti afetlere dirençli hale getirmek için başlattığı yapı ön inceleme çalışmasına da müracaatlar devam ediyor. Müracaat yapan 5 bin 399 binanın 4 bin 170’i çalışmaya uygun görüldü, 3 bin 690 adedinin de yapı ön inceleme saha çalışması tamamlandı. Tahlili tamamlanan yapıların sonuç raporlarına  bizizmir.com/tr/IzmirYapiDurumTespiti adresinden ulaşılabileceği bilgisi müracaat yapan kentlilere bildiri ile de iletildi.

İlginizi Çekebilir;  Adel Kalemcilik, okula dönüş döneminde de deprem bölgesindeki çocukların yanında olacak.

 

Depremsellik ve yer çalışması devam ediyor

İzmir’de Türkiye’nin en kapsamlı sarsıntı araştırmaları ve risk azaltma projeleri başlatıldı. 5 yılda sarsıntı çalışmaları için 150 milyon liralık kaynak kullanıldı. Yapı envanteri ve taban çalışmalarıyla bir arada kara ve denizde başlattığı depremsellik araştırmasını sürdüren Büyükşehir, bütünlüklü bir bakış açısıyla İzmir’i gelecekte tesirine alabilecek riskleri belirliyor.
Kara ve denizde fayların incelendiği depremsellik araştırmasının laboratuvar ayağı tamamlandığında yalnızca eski zelzelelerin izleri değil, tsunamilerin ve deniz tabanındaki gevşek materyal içinde gelişen eski heyelanların izleri de takip edilebilecek. 

Zemin yapısı ile taban davranış özelliklerinin modellenmesi de Bornova’dan başlatıldı. Bin 700 noktada ölçüm yapılıyor. Proje kapsamında Bayraklı, Bornova ve Konak hudutları içerisinde toplam 12 bin hektarlık alanda mikrobölgeleme etüt çalışmaları yürütülüyor.

Yapı envanteri çalışmaları kapsamında ise İzmir’in tamamındaki 903 bin 803 yapının incelenmesi hedefleniyor. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.