DOLAR 32,7443 -0.12%
EURO 35,1969 0.02%
ALTIN 2.447,08-0,43
BITCOIN 21842240.78118%
İstanbul
27°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Çocuğunuzu ve kendinizi bu kanserden korumanız mümkün!
  • Haberuc
  • Sağlık
  • Çocuğunuzu ve kendinizi bu kanserden korumanız mümkün!

Çocuğunuzu ve kendinizi bu kanserden korumanız mümkün!

ABONE OL
23 Ocak 2024 10:24
Çocuğunuzu ve kendinizi bu kanserden korumanız mümkün!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

HPV AŞILARI HAKKINDA GERÇEK SANILAN 8 YANLIŞ!

 Virüs bulaşması sonucu oluşan lakin bu virüse karşı geliştirilen aşı sayesinde korunmanın da  mümkün olduğu tek kanser çeşidi olan Rahim Ağzı (Serviks) Kanseri, dünyada her yıl yaklaşık 600 bin bayanın kapısını çalıyor. Cinsel yolla bulaşan HPV (Human Papilloma Virüs)’nin yol açtığı Rahim Ağzı Kanseri’nin HPV aşısı ile önlenebildiğini belirten Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Bayan Hastalıkları ve Doğum, Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. M. Faruk Köse buna rağmen gerek toplumsal farkındalığın az olması gerekse gerçek sanılan yanlış bilgiler nedeniyle gereğince tedbir alınamadığını vurguluyor. Anne ve babaların hem çocuklarına hem de kendilerine HPV aşısı yaptırmaları gerektiğini belirten Prof. Dr. M. Faruk Köse Ocak ayı Rahim Ağzı Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında yaptığı açıklamada HPV aşıları hakkında gerçek sanılan 8 yanlışı anlattı, değerli ihtarlar ve tekliflerde bulundu. 

Erkeklere HPV aşısı yapılması gerekmez!: YANLIŞ!

DOĞRUSU: HPV virüsü erkeklerde siğil oluşumuna ve tedavi edilmezse penis ya da anal kanserlere yol açabilir. Ayrıyeten cinsel yolla bulaşan bu virüste erkeklerin taşıyıcı pozisyonunda bulunmalarından ötürü da HPV aşısı olmaları değerlidir. Kızlarda ve erkeklerde HPV aşısının 15 yaşına kadar toplam 2 doz, 15 yaşından sonra ise toplam 3 doz yaptırılması gerekir. 

İleri yaşta yarar sağlamaz!: YANLIŞ!

DOĞRUSU: Bilimsel çalışmalar; HPV aşılarının bayanlarda ve erkeklerde ileri yaşlarda yapılması durumunda da tesirli muhafaza sağladığını göstermektedir. Bayanlarda üst yaş hududu bulunmazken, erkekler 45 yaşına kadar HPV aşısı yaptırabilir.  

Aşılar inançlı değildir, aşıya bağlı felçler ve vefatlar vardır!: YANLIŞ!

DOĞRUSU: Dünya Sıhhat Örgütü aşıları ‘aşırı güvenli’ olarak tanımlamıştır. Aşılara bağlı hastalıklar, felçler, vefatlar katiyetle yoktur. Zira aşı içerisinde canlı yahut öldürülmüş mikrop bulundurmaz. Bu nedenle aşıya bağlı rastgele bir hastalık yahut kanser oluşmaz. 

Doğal enfeksiyon aşıdan daha koruyucudur!: YANLIŞ!

DOĞRUSU: Doğal enfeksiyonun esirgeyici olmadığı kanıtlanmıştır. HPV servikal çatlaklardan ortalama 30-120 dakika içinde tabandaki hücrelere ulaşır ve hücre içerisine girerek enfekte eder. Sirkülasyonda bulunmadığından immün sistemden saklanarak antikor karşılığı oluşturulamaz. 

HPV aşısı tedavi edicidir!: YANLIŞ!

DOĞRUSU: HPV aşısı korunmak için yapılır; mevcut HPV enfeksiyonunu tedavi etmez. Lakin HPV virüsü her vakit kansere yol açar üzere bir kanıya kapılmamak gerekir. Zira virüs alındıktan sonra bağışıklık sistemi tarafından iki yıl içinde büyük oranda temizlenir. Tekrar alınma riskine karşı HPV enfeksiyonu geçirmiş olsun ya da olmasın herkese yapılmalıdır.  

Aşı yaptırmadan evvel smear yahut HPV testi yaptırılmalıdır!: YANLIŞ!

DOĞRUSU: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. M. Faruk Köse “Aşılama öncesi smear alınması yahut HPV DNA testi yapılması mutlaka gerekli değildir. Smear bozuk yahut kesim alınıp rahim ağzı kanseri öncüsü olan hücresel değişiklikleri gösteren CIN bozukluğu (Servikal Intraepitelyal Neoplazi) çıkan bayanlarda şiddetle HPV aşıları tavsiye edilmektedir. Hastalığın tekrar etme riskini azaltır” diyor. 

Gebe olduğu bilinmeden aşı yapılmışsa gebelik sonlandırılmalıdır!: YANLIŞ!

DOĞRUSU: Yeterli bilimsel çalışma olmadığından HPV aşıları gebelik periyodunda yapılmamalıdır lakin hamile olduğu bilinmeden aşı yapılmışsa gebeliği sonlandırmak muhakkak gerekmez. Çalışmalar, aşılanmış hamile bayanların bebeklerinde doğumsal özürlü artışı göstermemiştir. Lohusalıkta itimatla yapılabilir.

Aşı genital siğillere karşı korumaz!: YANLIŞ!

DOĞRUSU: Prof. Dr. M. Faruk Köse, “HPV’nin 200’den fazla tipi vardır ve yüksek riskli tiplerden 15’inin kanserle münasebeti bulunmuştur. Bunlar içerisinde tip 16 ve tip 18 bütün kanserlerin yüzde 80’inden sorumludur. İkili, dörtlü ve dokuzlu HPV aşıları vardır. HPV aşıları içerisinde bulundurdukları tiplere karşı yüzde 100 müdafaa sağlar. Örneğin; dörtlü ve dokuzlu aşı, hem erkekte hem de bayanda genital bölgede siğil oluşumuna yol açan tip 6 ve tip 11’e karşı da korur” diyor. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.