DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19881912.44744%
İstanbul
28°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

CRR Şubat’ta 12 Konserle Müzikseverlerle Buluşuyor
  • Haberuc
  • Magazin
  • CRR Şubat’ta 12 Konserle Müzikseverlerle Buluşuyor

CRR Şubat’ta 12 Konserle Müzikseverlerle Buluşuyor

ABONE OL
25 Ocak 2024 15:48
CRR Şubat’ta 12 Konserle Müzikseverlerle Buluşuyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu’nda, Şubat ayında klasik müzikten Türk musikisine, cazdan dünya müziğine uzanan seçkide 12 konser müzikseverlerle buluşacak. 

CRR’de ayrıyeten “Girişte Solda” başlıklı müzik söyleşileri, her Çarşamba saat 17.00’de gerçekleşen “Beş Çayı Konserleri” ve müzik öğrencilerinin CRR fuayesinde konser vererek dinleyiciyle buluşma imkânı buldukları “Genç Müzisyenlere Dayanak Projesi” konserleri Şubat ayı boyunca fiyatsız olarak sanatseverlerle buluşmaya devam edecek. 

İşte konserler:

ALAFSAR RAHIMOV – 2 ŞUBAT CUMA – 20.00

Balaban Meets Jazz 2 Şubat’ta CRR’de

Caz ve Mugam’ın eşsiz birleşimi olan Alafsar Rahimov’un “Balaban Meets Jazz” konseri, 2 Şubat Cuma akşamı saat 20.00’de, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu’nda müzikseverlerle buluşuyor. Balabanın etkileyici sesiyle cazın çağdaş ritimlerinin harmanlandığı bu özel gecede, Rahimov’a sahnede Kaan Bıyıkoğlu (piyano), Enver Muhamedi (bas gitar), Burak Durman (davul) ve Tümer Uluçınar (elektro gitar) eşlik edecek.

Önce Louvre Müzesi’nde Artık CRR’de

Alafsar Rahimov, klâsik Azerbaycan müziği ile cazı birleştirerek, kendi bestelerini ve dünya müziklerini deneysel bir yaklaşımla sunuyor. “Balaban Meets Jazz” farklı kültürlerin ve müzik şekillerinin birlikteliğinin mümkün olduğunu ve müziğin kozmik bir lisan olduğunu gösteriyor. Rahimov, “Balaban Meets Jazz” ile 2021’de Paris Louvre Müzesi’nde konser vermişti. 

Biletler 200, 165, 100 ve 50 TL fiyat seçenekleriyle CRR Gişesi ve Biletix’te satışta.

ALEJANDRO DEL ANGEL & CRR SENFONİ ORKESTRASI “ROMA KARNAVALI” – 3 ŞUBAT CUMARTESİ – 20.00

Jacobo Brusa – şef      

Alejandro Del Angel  – tenor

İstanbul’da Bir “Roma Karnavalı” 

Sahnedeki karizması ve etkileyici vokal performanslarıyla opera dünyasında kendine sağlam bir yer edinen, eleştirmenler tarafından “parlayan tenor” ve “olağanüstü bir şarkıcı” olarak nitelendirilen Meksikalı tenor Alejandro Del Angel, “Roma Karnavalı” ile 3 Şubat Cumartesi akşamı CRR’de.  Del Angel’e CRR Senfoni Orkestrası’nın eşlik edeceği konserde orkestrayı yetenekli İtalyan şef Jacobo Brusa yönetecek. 

CRR Konser Salonu’nda 3 Şubat Cumartesi akşamı Alejandro Del Angel’in büyüleyici tenor sesi ve Brusa’nın dinamik orkestra idaresiyle Hector Berlioz’un tarihi “Op. 9 Roma Karnavalı Uvertürü” yapıtı icra edilecek. Konser repertuvarı, Giuseppe Verdi’nin derin ve etkileyici aryalarından Francesco Cilea, Gaetano Donizetti, Pietro Mascagni ve Georges Bizet üzere ünlü bestekarların unutulmaz yapıtlarına kadar geniş bir yelpazeyi kapsıyor.

Alejandro Del Angel ve Jacobo Brusa’nın bu harika performansıyla dinleyicilere müzikal bir Roma seyahati vadeden konserin biletleri 90 ve 40 TL seçenekleriyle CRR Gişesi ve Biletix’te satışta.

SELİN ŞEKERANBER & YUDUM ÇETİNER – DUO BLANC & NOİR – “IMAGINE” – 4 ŞUBAT PAZAR – 11.30 

 “IMAGINE” ile Çocuklar Müziğin ve Konserin Modülü Oluyor

Eğitimci piyanistler Selin Şekeranber ve Yudum Çetiner’den oluşan Duo Blanc & Noir, 4 Şubat’ta saat 11.30’da CRR Konser Salonu’nda gerçekleşecek “IMAGINE” isimli interaktif konserleriyle çocukları ve ailelerini müziğin büyülü dünyasına davet ediyor. Bu özel aktiflik, 0 ile 7 yaş ortası çocuklara klasik müzikle tanışma fırsatı sunarken, onları hayal gücünü besleyen bir müzikal maceraya sürüklüyor. Yaklaşık 60 dakika sürecek bu eşsiz tecrübenin biletleri 30 TL olarak satışa sunuldu.

“IMAGINE” projesi, 0 ile 7 yaş ortası çocukları klasik müziğe adım attırarak, bu alanda bir hassaslık geliştirmeyi amaçlıyor. Şekeranber ve Çetiner’in müzikal liderliğinde, çocuklar ve aileleri, eğlenceli ve eğitici bir ortamda müziği keşfedecekler. Konserde, IMAGINE albüm ve kitabından özel seçilmiş ninni ve kıssalar ile çocuklar, müzikal bir seyahate çıkacak ve kendilerini bilmedikleri bir dünyada bulacaklar.

Bu interaktif tecrübe, çocukların müziği yalnızca duymakla kalmayıp, birebir vakitte keşfetmelerini ve müziğe etkin olarak katılmalarını sağlayacak. Piyano eşliğinde, müzik söylemek, müzik dinlemek, dans etmek ve müziğe ritim ile eşlik etmek üzere yaratıcı aktiviteler, konseri çocuklar için unutulmaz bir tecrübe haline getirecek. Ayrıyeten, çocuklar piyanoyu bir enstrüman olarak tanırken, iştirakçi aktiviteler ile müziğin, konserin ve aksiyonun bir modülü olacaklar.

Duo Blanc & Noir, sanatta birden çok disiplini bir ortaya getirerek, çocuklara müziğin güzelleştirici ve hayal gücünü geliştirici tesirlerini sunuyor. Tüm dijital müzik platformlarında yer alan IMAGINE albümleri ve notalarını içeren kitapları ile sanat ve eğitimin gücünü birleştiren bu proje, çocukların müziği sevmeleri ve anlamaları için özgün bir fırsat sunuyor.

Konserin biletleri 30 TL olarak CRR Gişesi ve Biletix’te satışta.

RANDY ESEN  & CRR CAZ ORKESTRASI – 9 ŞUBAT CUMA – 20.00

Randy Esen, 9 Şubat’ta CRR’de!

Caz sahnelerinin parlayan yıldızı Randy Esen, 9 Şubat’ta saat 20.00’de CRR Konser Salonu’nda, Nail Yavuzoğlu idaresindeki CRR Caz Orkestrası ile konser verecek. Aydın Esen, Bob Moses, Kerem Can Dündar üzere değerli isimlerle iş birliği yapmış ve ‘Not Alone’ EP’si ile büyük beğeni toplamış olan Randy Esen, caz vokal sanatının en etkileyici temsilcilerinden biri olarak kabul ediliyor.

Sahnedeki inanılmaz sesi ve performansı ile önde gelen caz vokalistleri ortasında yer alan Randy Esen, solo mesleğinde de pek çok muvaffakiyete imza atmış bir sanatçı. CRR’de gerçekleşecek konserde, Esen’in güçlü ve eşsiz sesine eşlik edecek olan CRR Caz Orkestrası’nın dinamik performansı, caz severlere unutulmaz bir müzik tecrübesi sunacak.

Konser biletleri 90 ve 40 TL olarak CRR Gişesi ve Biletix’te satışta.

QUARTETTO DE CREMONA & PABLO BARRAGÁN – 10 ŞUBAT CUMARTESİ – 20.00 

Oda Müziğinin Büyüleyici Ustaları 10 Şubat’ta CRR ‘de!

Oda müziğinin seçkin temsilcileri Quartetto di Cremona ile sahne karizması ve derin müzikal anlayışıyla tanınan, dünyaca ünlü klarnet virtüözü Pablo Barragán, 10 Şubat’ta saat 20.00’de CRR Konser Salonu’nda unutulmaz bir konserle sanatseverlerin karşısına çıkıyor. 2000 yılında kurulan ve milletlerarası alanda saygın bir yere sahip Quartetto di Cremona, keman sanatkarları Cristiano Gualco ve Paolo Andreoli, viyola sanatkarı Simone Gramaglia ve viyolonselci Giovanni Scaglione’dan oluşuyor. 

Konser, G.F. Malipiero’nun Yaylı Sazlar Dörtlüsü no.2 “Stornelli e Ballate”, M. Ravel’in Yaylı Sazlar Dörtlüsü, Fa majör, ve J. Brahms’ın Klarnet Beşlisi, Op. 115, Si minör yapıtlarını içeriyor. Quartetto di Cremona, kozmik övgü toplayan yorum sanatları ve dünya çapında tanınan sanatkarlarla işbirlikleriyle dikkat çekiyor. 2019’da İtalya ve dünya genelinde oda müziğinin tanıtımına katkılarından ötürü Franco Buitoni Mükafatı ile ödüllendirilen küme, tıpkı vakitte “Friends of Stradivari” isimli milletlerarası projenin elçileridir. Pablo Barragán ise zanaatkarlığı ve enstrümanının rafine sesini ustalıkla harmanlayan, memleketler arası müzik sahnesinde değerli bir figür olarak göze çarpan bir sanatçı.

Yaklaşık 100 dakika sürecek konserin biletleri 150, 120, 90 ve 40 TL olarak CRR Gişesi ve Biletix’te satışta.

SEZEN AKSU TRIBUTE BY EZGİ KÖKER – ALATURKA  PROJECT – 14 ŞUBAT ÇARŞAMBA – 20.00 

CRR’den Müzikseverlere Sevgililer Günü Armağanı Niteliğinde Bir Konser: Sezen Aksu Tribütü

Sezen Aksu’nun eşsiz yapıtlarına hürmet duruşunda bulunacak olan Ezgi Köker, özel projesi “Sezen Aksu Tribute By Ezgi Köker ‘Alaturka Project’” ile 14 Şubat Sevgililer Günü’nde CRR konser verecek. 

Cumhurbaşkanlığı Türk Müziği Korosu Sanatkarı ve İnceSaz Kümesi solisti olarak müzik hayatını sürdüren Ezgi Köker, konserde pop ile Türk müziğinin özgün telaffuz biçimlerini harmanlayarak Sezen Aksu’nun geniş oktavlı ve Türk Müziği tınılarına sahip yapıtlarını yorumlayacak. Sezen Aksu ile yıllarca çalışmış isimlerle birlikte sahne alacak olan Köker kimi yapıtlara ud ile eşlik edecek.

Köker’e sahnede Fazilet Sökmen (gitar), Can Kandaz (ud), Aksiyon Pelit (bas gitar), Türker Çolak (davul, perküsyon) ve Burak Dursun (trompet-trombon) eşlik edecek. Ezgi Köker ve Alaturka Project, bu özel gecede Sezen Aksu’nun az bilinen müziklerini, güçlü bir müzikal dokuya sahip performansla sunacaklar.

Konserin biletleri 150, 120, 90 ve 40 TL kategorilerinde CRR Gişesi ve Biletix’te satışta.

FERHAT FERAT/MAHARET – 16 ŞUBAT CUMA – 20.00

AYDIN ESEN OKAY TEMİZ/BOB FRANCESCHINI/FERHAT FERAT/ÇAĞDAŞ ORUÇ/KRISTIAN LIND/SELİM GÖKSU/HURİ ALİEFENDİOĞLU

Caz ve Anadolu Müziğinin Buluşması “Maharet”

Caz müziğiyle Anadolu’nun ritmik ve melodik zenginliklerini birleştiren “Maharet” projesi, 16 Şubat’ta saat 20.00’de CRR’de buluşuyor. Bu etkileyici projenin önderi olan Ferhat Ferat, elektronik gitarının yanı sıra bestekar ve düzenleyici kimliğiyle de öne çıkıyor. Konserde Ferhat Ferat’a dünya litaratürüne girmiş araştırmacı müzisyen Okay Pak, caz piyanosunun dev ismi Aydın Esen, Amerikalı caz saksafoncusu Bob Franceschini, saksafonist Çağdaş Oruç, İsveçli basçı Kristian Lind, baterist Selim Göksu ile ud ve vokalde Huri Aliefendioğlu eşlik edecek

“Mahalet” projesi, Ferhat Ferat’ın “Maharet”, “Azer”, “Kelemeneje”, “Sembol”, “Okay”, “Fall”, “Onno” (Onno Tunç anısına), “Zartaboz”, “Acaip Blues” ve “Laz Gelin” bestelerini içeriyor. Ferhat Ferat, bu projede Türkiye’nin çeşitli müzik kültürlerini cazın kozmik lisanı ile buluşturarak, kendi sanat algısı ve projeye katkıda bulunan pahalı müzisyenlerin ruhlarıyla yansıtmayı amaçlıyor.

Konserin biletleri 200, 165, 100 ve 50 TL kategorilerinde CRR Gişesi ve Biletix’te satışta.

LURA – 17 ŞUBAT CUMARTESİ – 20.00

Cabo Verde’nin Büyüleyici Sesi Lura: “Best Of Lura” ile 17 Şubat’ta CRR’de!

Cabo Verde’nin hasret, aşk ve deniz kokan müziklerini tüm dünyaya ulaştıran ve birlikte düet yaptığı Çıplak Ayaklı Diva Cesaria Evora üzere son yıllarda dünya müziğinin kazandığı en özel isimlerden biri haline gelen Lura “Best Of Lura” albümü ve mesleğinin en güzel müziklerini seslendireceği konseri ile 17 Şubat’ta CRR’de hayranlarıyla buluşacak.  

1975’te Lizbon’da dünyaya gelen ve 1996’da müzik mesleğine başlayan Lura birinci albümünden itibaren farklı sanatkarlarla yaptığı düetlerle dikkat çekti. Lura 2004’te çıkardığı “Di Korpu ku Alma” albümüyle milletlerarası alanda tanınırlığını arttırdı. Bu albümüyle 2005 BBC Dünya Müzik Ödülleri’ne aday olan sanatçı, “M’bem di Fora” ve “Eclipse” albümleriyle de büyük beğeni topladı ve dünya çapında turneye çıktı.

Lura, Cabo Verde kültürünü tekrar genç nesillere tanıtarak, Portekiz pop müziği, caz, Afrika müziği ve Amerikan Soul’un farklı tiplerini muvaffakiyetle harmanladı. Carlos Saura’nın “Fados” sinemasında seslendirdiği “Flor di nha esperanca” ile milletlerarası alanda büyük ilgi gören sanatçı, 2010 tarihli “Best Of Lura” albümüyle dinleyici kitlesini daha da genişletti. Lura’nın müziği, anavatanının klâsik ezgilerini çağdaş müzikle ustalıkla birleştiriyor.

Cesaria Evora’yı kaybetmeden kısa bir müddet evvel sanatçı ile “Moda Bo” isimli şarkıyı kaydeden 

Lura, Evora’nın mirasını devam ettiren değerli bir sanatçı olarak kabul ediliyor. İngiliz Independent gazetesi, Lura için “Uluslararası mesleği sürat kazandığında, stadyumları doldurup taşıracak” biçiminde övgü dolu yorumlarda bulundu.

Konserin biletleri 200, 165, 100 ve 50 TL kategorilerinde CRR Gişesi ve Biletix’te satışta.

NILS PETTER MOLVAER & GÜLŞAH EROL QUINTET – 23 ŞUBAT CUMA – 20.00

Doğaçlama Cazın Dorukları: Nils Petter Molvaer ve Gülşah Erol Quintet’in Eşsiz Buluşması: 

Caz ve doğaçlama müziğin usta isimleri, trompet virtüözü Nils Petter Molvaer ve Türkiye’nin önde gelen çellist ve bestekarlarından Gülşah Erol, 23 Şubat’ta CRR Konser Salonu’nda bir ortaya geliyor. Bu özel gecede, Molvaer’in elektronik ve caz müziğindeki yenilikçi yaklaşımları ile Erol’un çeşitli müzik stillerini birleştiren eşsiz yorumu, cazseverlere unutulmaz bir tecrübe sunacak.

Gülşah Erol, akustik ve elektrik enstrümanları ustalıkla kullanması, farklı müzik stillerine olan hakimiyeti ve bestecilik yeteneği ile tanınırken; Nils Petter Molvaer, caz müziğinde trompetin hudutlarını zorlayan ve elektronik müziğin öncüsü olarak kabul edilen bir sanatçı. İkili, crr’de verecekleri konserde “Jazz For My Little” albümünü yeni bir renk ve tını ile tekrar yorumlayacak.

Gülşah Erol Quintet’in, Erol’un kendi besteleri ve dünya müziğinin farklı renklerini içeren repertuvarı, cazın zenginliğini ve çeşitliliğini ortaya koyacak. Molvaer ve Erol, caz müziğinin klâsik hudutlarını aşarak, doğaçlama sanatının doruklarına ulaşacakları bir performans sergileyecekler.

Konser biletleri 150, 120, 75 ve 40 TL kategorilerinde CRR Gişesi ve Biletix’te satışta.

CRR TÜRK MÜZİĞİ TOPLULUĞU – YÜZYILIN YÜZLERİ – KÂMURAN YARKIN – 24 ŞUBAT CUMARTESİ – 13.00

CRR Türk Müziği Topluluğu, “Yüzyılın Yüzleri” aktiflikleri kapsamında “Kâmuran Yarkın” özel konseriyle 24 Şubat 2024 Cumartesi günü saat 13.00’te konser verecek. Şefliğini Hakan Talu’nun üstlendiği bu konserde, Kâmuran Yarkın’ın tanburi ve bestekâr olarak Türk müziğine sunduğu bedelli eserler, solo ve koro performanslarıyla icra edilecek. 

Çiğdem Yarkın, İbrahim Suat Erbay ve tanburi Murat Aydemir’in konuk solist olarak yer alacağı konserde, Kâmuran Yarkın’ın mızraplı ve yaylı tanbur icrasındaki eşsiz şeklini yansıtan ve halk tarafından sevilen müzikleri icra edilecek. 

Konser biletleri 90 ve 40 TL kategorilerinde CRR Gişesi ve Biletix’te satışta.

MEHMET ALİ SANLIKOL & CRR SENFONİ ORKESTRASI – 24 ŞUBAT CUMARTESİ – 20.00

Ney, piyano ve vokaldeki ustalığı ile tanınan, cazdan klasik müziğe, klâsik Türk müziğinden çağdaş kompozisyonlara uzanan geniş bir yelpazede eserler veren 

Mehmet Ali Sanlıkol, 24 Şubat’ta CRR’de. Sanlıkol’a konserde orkestra şefi Murat Cem Orhan idaresindeki CRR Senfoni Orkestrası eşlik edecek. Konserde, Sanlıkol’un “Bir İstanbul Çelebisi” isimli yapıtı başta olmak üzere, G.F. Handel’in “Julius Caesar Mısır’da Uvertürü” ve Béla Bartók’un “Çelesta, Vurma Çalgılar ve Yaylılar için Müzik” üzere seçkin eserler yorumlanacak. Bu konser, Sanlıkol’un müzikal derinliğinin ve orkestranın eşlik yeteneğinin bir ortaya geldiği bir müzik şöleni sunacak.

CRR Senfoni Orkestrası konserin başlangıcını, 300 yıl evvel birinci sefer temsil edilen Handel’nın “Julio Ceasare” operasının uvertürü ile yapacak, akabinde Mehmet Ali Sanlıkol’un özgün bestesi “Bir İstanbul Çelebisi” ve Béla Bartók’un “Çelesta, Vurma Çalgılar ve Yaylılar için Müzik” yapıtı icra edilecek.

Sanlıkol’un “Bir İstanbul Çelebisi” isimli yapıtı Evliya Çelebi’nin “Seyahatnamesi”nden esinlenerek yazılmış Bu yapıtta, Çelebi’nin seyahatleri sırasında karşılaştığı tecrübeleri müzikal bir lisanla anlatıyor. Yapıtta, Çelebi’nin Viyana’ya gidişinde dikkatini çeken otomatik saatler, Kaya Sultan’ın vefatının husus edildiği “caz baladı”, Afrika’da karşılaştığı Bektaşi “vejetaryen dervişler” ve Büyük İskender hakkında Çelebi’nin yazdığı bilgiler bahis ediliyor.

Béla Bartók’un “Sz. 106 Çelesta, Vurma Çalgılar ve Yaylılar için Müzik” yapıtı ise, bestekarın yenilikçi müzik lisanını ve eşsiz orkestrasyonunu sergileyen bir çalışma. Eser, sofistike dokuları, ritmik karmaşıklığı ve zıt tınıların canlı kullanımıyla dikkat çekiyor ve Bartók’un 20. yüzyıl müziğine tesirlerini ve katkılarını gözler önüne seriyor.

Konser biletleri 90 ve 40 TL kategorilerinde CRR Gişesi ve Biletix’te satışta.

YESARİ ASIM ARSOY ANMA KONSERİ – MÜNİP UTANDI – 28 ŞUBAT CUMA – 20.00 

CRR Konser Salonu, 28 Şubat akşamı Türk müziğinin eşsiz ismi, Yesari Asim Arsoy’u anma konserine konut sahipliği yapacak. Saat 20.00’de başlayacak bu anma gecesi, Arsoy’un unutulmaz yapıtlarını ve müzikal mirasını onurlandıracak. Türk müziğinin pahalı ismi Münip Utandı’nın solist olarak yer alacağı konserde Merve Utandı Kalkan, Aybige Demir Okan, Taner Yalçın, Taha Aras ve Nilsu Kalkan vokallerde sanatkara eşlik edecek.

Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu’nun emekli şefi Fatih Salgar ise bu özel anma konserinde konuşmacı olarak yer alacak. 

Yesari Asım Arsoy, 1896’da Drama’da doğdu ve Osmanlı İmparatorluğu’nun son devirlerinde ve Türkiye Cumhuriyeti’nin birinci yıllarında müzik sahnesinde değerli bir yer edindi. İstanbul’a yerleştikten sonra, müzikal yeteneklerini daha da geliştirdi ve Columbia müzik şirketiyle yaptığı 33 yıllık mutabakat sayesinde birçok yapıtını plaklara kaydetti.

Arsoy’un müziği, gerek Türkiye’de gerekse yurt dışında geniş bir hayran kitlesi kazandı. Bestekârlık ve ses icracılığının yanı sıra şairlik yetenekleriyle de tanınan Arsoy, Türk müziğinin son devrinin üslûp sahibi mûsikişinasları ortasında yer aldı. Kendi bestelerini, müzik formunu kendi müzik anlayışı ve üslûbu çerçevesinde geliştirerek, bir romantizm ve lirizm hâkimiyetiyle sundu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.