DOLAR 32,2451 0.12%
EURO 35,0993 0.23%
ALTIN 2.506,020,23
BITCOIN 2135687-1.17891%
İstanbul
20°

KAPALI

SABAHA KALAN SÜRE

Daha Eşitlikçi Bir Gelecek İçin PepsiCo Topluma İlham Olmaya Devam Ediyor
  • Haberuc
  • Gündem
  • Daha Eşitlikçi Bir Gelecek İçin PepsiCo Topluma İlham Olmaya Devam Ediyor

Daha Eşitlikçi Bir Gelecek İçin PepsiCo Topluma İlham Olmaya Devam Ediyor

ABONE OL
13 Temmuz 2023 11:00
Daha Eşitlikçi Bir Gelecek İçin PepsiCo Topluma İlham Olmaya Devam Ediyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünyanın önder yiyecek ve içecek şirketlerinden PepsiCo, PepsiCo Vakfı dayanağı ve TEV iş birliği ile geçen yıl hayata geçirdiği, PepsiCo Geleceğin Bilim Bayanları Akademisi bu yıl da öğrencilerden büyük ilgi gördü.  Şimdiye kadar 200 öğrencinin burs aldığı ve bu yıl 95 yeni öğrencinin daha dahil olduğu PepsiCo Geleceğin Bilim Bayanları Akademisi’nin ikinci yılı kapsamında bir de panel düzenlendi. Moderatörlüğünü bilimin geniş kitlelere ulaşması için çalışmaları olan ve çocuklar için oyunlarla matematik akademisinin kurucusu Can Gürses’in yaptığı panele katılan alanında uzman birçok bedelli isim, ufuk açan konuşmalarıyla öğrencilere ilham oldular.

Çeşitlilik, eşitlik ve dahil etmeyi sürdürülebilir bir ömrün inşası için en hayati sıkıntılardan biri olarak gören dünyanın önder yiyecek ve içecek şirketlerinden PepsiCo, pep+ stratejisi doğrultusunda toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda hayata geçirdiği projelerle birçok dala rol model olmaya devam ediyor. 

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nın kendisine rehber olarak alan PepsiCo, global gayeler doğrultusunda sürdürülebilir kalkınma için birçok başlıkta çalışmaya devam ederken; bilhassa nitelikli eğitim ve toplumsal cinsiyet eşitliği başlığı altında bugüne kadar birçok projeye imza attı. PepsiCo Türkiye’nin bu çerçevede, geçen yıl PepsiCo Vakfı dayanağı ile hayata geçirdiği PepsiCo Geleceğin Bilim Bayanları Akademisi projesinin ikincil yılı kapsamında bir de panel düzenlendi. 

 Moderatörlüğünü bilimin geniş kitlelere ulaşması için çalışmaları olan ve çocuklar için oyunlarla matematik akademisinin kurucusu Can Gürses’in yaptığı ve öğrencilerden ağır ilgi gören panelde; bilim dünyasında ilerleme konusunda örnek olarak gösterilebilecek ve öğrencilere rol model olabilecek çok değerli isimlerden; Bilim Akademisi Lideri ve Sabancı Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Canan Atılgan, bilgisayar mühendisliği alanında yaptığı çalışmalarla öne çıkan Koç Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Didem Unat ve 2014 yılında Koç Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik kısmında araştırma laboratuvarını kuran Doç. Dr. Elif Parıltı Fırat Karalar konuşmacı olarak yer aldı. 

Panelistlerden ilham veren ve ufuk açan konuşmalar

Panelde bir konuşma gerçekleştiren Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Didem Unat: “Akademisyenlikte insan ilgilerinde başarılı olmak ve liderlik özelliklerine sahip olmak en değerli becerilerden ikisidir. Farklı kentlerden gelen ve farklı talepleri olan öğrencilerle daima bağlantı halindesiniz ve tıpkı vakitte küçük bir şirket yönetir üzere üniversite ortamında AR-GE çalışmaları yapıyorsunuz. Bu şirketinizin insan kaynakları, pazarlama, teknik departmanı ve finansal raporları sizin sorumluluğunuzda bulunuyor. Bu nedenle hem güçlü insan alakalarına sahip olmanız hem de güçlü bir liderlik tarafınız olması gerekmektedir. Bu marifetler öğrenilebilen ve akademisyenlikte yazılı olmayan kurallardan bazılarıdır” dedi.

 Panelin bir öteki değerli isimlerinden Koç Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik kısmında araştırma laboratuvarını kuran Doç. Dr. Elif Işık Fırat Karalar: “Akademisyenlikte merak etmek, büyük değer taşıyor. Merak sonucunda soru sorabilmek, sorulan sorulara yanıt verebilmek ve hakikat sistemi bulabilmek için de çok fazla araştırma yapmak gerekiyor. Bir başka kıymetli konu ise kendinize yanlışsız yetileri kazanabileceğiniz ortamları yaratmaktan geçiyor. Bu nedenle akademide açık fikirli olmak değerli bir marifet olarak sıralanıyor. O denli ki, olasılıklarımızın her ne olursa olsun her vakit açık olduğunu kendimize hatırlatmamız gerekiyor. CV’lerimizde daima başarılarımızı anlatıyoruz fakat buraya gelirken geçtiğimiz yol çok da kolay bir yol olmuyor.  Hedeflerinize ulaşmak için çıktığınız yolda değişmesini istediğiniz bir sorun görürseniz, onu değiştirecek kişi siz olmalısınız” dedi.

 Bilim Akademisi Lideri ve Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Canan Atılgan: “Günümüzde bireylerin mesleklerinde başarılı olabilmeleri, eğitim aldıkları alanda harika olmalarının yanı sıra, yüksek toplumsal sorumluluk ve farkındalık, ekiplerde ve disiplinler ortası çalışmaya yatkınlık, yerelde ve küreselde bağlantı kurabilme, güçlü ortamlarda çalışabilme ve girişimci-yenilikçi-rekabetçilik hünerlerini de gerektiriyor. Bu nedenle farklı kaynaklardan beslenmeniz, örneğin toplumsal bilimlerle de ilgilenmeniz, kodlama öğrenmeniz, soru sormayı alışkanlık haline getirmeniz kıymetli. Gençlerin gelecekleri için endişelenmeleri çok doğal, fakat unutmayın ki şu an burada bulunmanız bile birikiminizin yaşıtlarınızdan çok ileride olduğunun bir göstergesi. Daha da güzele gitmek için, donanımınıza güvenerek kaygılarınızı sağlıklı seviyede tutmanızı, seçeneklerinizin her vakit açık olduğunu bilmenizi ve merakınızı besleyerek kendinizi geliştirmenizi öneririm” dedi.

PepsiCo Geleceğin Bilim Bayanları Akademisi Projesi kapsamında STEM alanındaki kısımlarda üniversitede okuyan kız öğrencilere TEV üzerinden burs verilmesini sağlanıyor. Kız öğrenciler ayrıyeten TEV’in çeşitli eğitim programlarına da katılabiliyor. Proje kapsamında bursiyerlere Milyon Bayana Mentor projesi üzerinden mentorluk hizmeti verilmesi de sağlanıyor. Şimdiye kadar 200 öğrencinin burs aldığı akademiye, bu yıl 95 yeni öğrenci daha dahil oldu.

PepsiCo’nun kız öğrencilere takviyesi bu projeyle de bitmiyor. Bilhassa staj yeri bulmanın kız öğrencilerin en temel gereksinimlerinden biri olduğunu tespit eden PepsiCo, bursiyerlerine fabrikalarında staj yapma imkanı da sunuyor. Bursiyer öğrenciler fabrikalardaki ve genel merkezdeki staj imkanlarından yararlanıyor. Şimdiye kadar 22 genç PepsiCo’da staj yapma fırsatı buldu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.