DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19881912.44744%
İstanbul
28°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Deprem travması birçok psikolojik bozukluğu tetiklemiş olabilir
  • Haberuc
  • Sağlık
  • Deprem travması birçok psikolojik bozukluğu tetiklemiş olabilir

Deprem travması birçok psikolojik bozukluğu tetiklemiş olabilir

ABONE OL
6 Şubat 2024 17:36
Deprem travması birçok psikolojik bozukluğu tetiklemiş olabilir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

6 Şubat Kahramanmaraş sarsıntısının birinci yılında, yaşanan travmanın tesirlerini değerlendiren Uzman Klinik Psikolog Merve Umay Candaş Demir, bu süreçte travma sonrası gerilim bozukluğu belirtilerinin görülebileceğine dikkat çekiyor. Zelzelenin tetiklediği dert ile baş etmenin yollarına da değinen Uzman Klinik Psikolog Merve Umay Candaş Demir, “Nefes idmanları, tabiat yürüyüşleri, toplumsal bağları kuvvetlendirmek, uyku müddetlerinin sağlıklı olması üzere başa çıkma davranışları tercih edilebilir.” dedi.

Uzman Klinik Psikolog Merve Umay Candaş Demir: “Bu kıymetli yıl dönümünde kayıplarımızı beraberce anmak var olan süreçte dayanışmak toplum ruh sıhhati açısından vazgeçilmezdir.”

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Feneryolu Tıp Merkezi Uzman Klinik Psikolog Merve Umay Candaş Demir, 6 Şubat Kahramanmaraş sarsıntısının yıl dönümünde travma ve yas süreçlerine dair açıklamalarda bulundu.

Travmatik olayların insanların yaşamsal bütünlüğünü tehdit eden ve kimi durumlarda da bu bütünlüğü bozan olaylar olduğunu söz eden Uzman Klinik Psikolog Merve Umay Candaş Demir, “Afetler, insanların günlük ömür akışını kesintiye uğratarak fizikî, psikososyal ve ekonomik kayıplara yol açan, doğal yahut insan kaynaklı olaylardır ve birtakım durumlarda ‘travmatik olay’ diye tanımlanabilir.” dedi. 

Depremin kişinin kendisinin ve yakınlarının hayatını tehdit eden, vefatla ya da ağır yaralanmayla sonuçlanabilecek bir afet olduğunu hatırlatan Uzman Klinik Psikolog Merve Umay Candaş Demir, “Kişi birinci dereceden sarsıntısı yaşamış olabilir, yaşamadıysa da bir yakınının başına geldiğini öğrenmiş olabilir ya da büsbütün bağımsız bir halde olayları dışardan, medya aracılığıyla takip ediyor olabilir.” halinde konuştu.

 

Travma sonrası gerilim bozukluğu tanısı için kritik belirtiler neler?  

“Son bir yılda ne yaşadık diye baktığımızda kaygı, çaresizlik üzere hisler ön plandaydı diyebiliriz. İnsanların zelzele anındaki ve sonrasındaki tecrübeleri travmatik bir tesir yaratabilecek nitelikteydi.” diyen Uzman Klinik Psikolog Merve Umay Candaş Demir, şöyle devam etti:

“6 Şubat tarihinde gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli zelzeleler, bireyleri sıhhat, toplumsal ve ekonomik olarak olumsuz tarafta etkiledi. Ülke içinde bilinen 500 binden fazla kişi yerinden oldu ve yaklaşık 2 milyon kişi evsiz kaldı. İnsanların hayatı kökten değişti ve kuvvetli bir yine ayağa kalkma, umut etme periyoduna girdiler. 

Bu bir yıl içinde travmatik olayı tekrar yaşama, tekrar tekrar o anların akla gelmesi, travmatik olayı hatırlatan şeylerden kaçınma, fikir ve duygudurumda bozulma, artmış bir tetikte olma hali sarsıntı sonrası görülebilecek travma sonrası gerilim bozukluğu tanısı için kritik belirtilerdir. Bu belirtilerin varlığında birebir vakitte kişi işe gidemez, ailevi sorumluluklarını yerine getiremez bir hale de gelebilmektedir.”

 

Birçok psikiyatrik bozukluk tetiklenmiş yahut alevlenmiş olabilir 

Aynı vakitte birçok farklı sorunun görülebileceğine değinen Uzman Klinik Psikolog Merve Umay Candaş Demir, “Anksiyete bozuklukları, depresyon bozuklukları, alkol-madde kullanım bozuklukları, bedensel belirti bozuklukları, dissosiyatif bozukluklar, cinsel fonksiyon bozuklukları, uyku bozuklukları, ağrı bozuklukları, psikotik bozukluklar üzere birçok psikiyatrik bozukluk da bu süreçte tetiklenmiş ya da hali hazırda var olan teşhis alevlenmiş olabilir.” dedi. 

Bu durumun yalnızca aksilikleri değil, bazen de büyümeyi getirebileceğine dikkat çeken Uzman Klinik Psikolog Merve Umay Candaş Demir, “Kişiler kendileri, başka beşerler ve dünya ile ilgili farklı ve daha olumlu niyetlerle bu süreçten çıkabilirler. Bilhassa zelzele üzere kitlesel travmaya neden olan afetler sonrasında toplumsal dayanağın ve dayanışmanın kıymeti büyüktür.” tabirlerini kullandı.

 

Verilen yansılar normal 

Üzerinden bir yıl geçmişken yaşanılan bu afeti anmanın ehemmiyeti büyük olduğunu belirten Uzman Klinik Psikolog Merve Umay Candaş Demir, anmanın yas sürecinin sağlıklı bir formda ilerlemesi noktasında vazgeçilmez bir öge olduğuna vurgu yaptı. 

Herkesin sarsıntı tehdidinin farkında olduğunu lakin kimilerinin bunun kendi başlarına gelmeyeceğine dair fikir içerisinde olabileceğini söyleyen Uzman Klinik Psikolog Merve Umay Candaş Demir, şu bilgileri paylaştı:

“Bu nedenle şahıslar zelzele sonrasında da dramatik yansılar verebilirler. Bu reaksiyonların olağan olduğu, kişinin güçsüzlüğü ile ilgili olmadığı bilinmelidir. İnsanların zelzele sonrası reaksiyonlarının farklı olması noktasından yola çıkarak travmatik tesir yaratabilme ihtimali yüksek olan sarsıntı sonrasında da düzgünleşme mühletleri farklıdır. Bu düzgünleşme sürecinde toplumsal dayanağın rolü yadsınamaz. Toplumsal dayanak ile zelzele hakkında sevdiklerimizle konuşmak, beraberce kayıpları anmak, his ve fikirleri tabir etmek tedavi edicidir.”

 

Sosyal dayanak travma sonrası büyümeyi sağlıyor 

Depremin tetiklediği telaş ile baş etmek için daha fonksiyonel olan teknikler seçmek gerektiğini belirten Uzman Klinik Psikolog Merve Umay Candaş Demir, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Nefes antrenmanları, tabiat yürüyüşleri, toplumsal bağları kuvvetlendirmek, uyku müddetlerinin sağlıklı olması, uyku öncesi uyku kalitesini bozucu çay, kahve tüketiminin kısıtlanması ve telefon ekranına maruz kalmamak üzere başa çıkma davranışları tercih edilebilir. Zelzele sonrası yapılan araştırmalarda toplumsal dayanağın travma sonrası büyümeyi sağladığı, umudu arttırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Sarsıntı sonrası kapalı ortama girememe, kalabalık ortamlarda bulunamama üzere çeşitli kaçınma davranışları oluştuysa bunların önüne geçilmeli, gerekirse ruhsal takviye alınmalı.

Deprem üzere kitlesel travmatik tesir yaratan afetin ruhsal tesirleri geniş kapsamlıdır. Bu tesirden korunmak için gelecek olan afetlere de hazırlıklı olmak kuraldır. Ülkemiz sarsıntının yıkıcı sonuçları açısından her vakit için risk altındadır.  Bu riski minimuma indirgemek için hepimiz gelecek olan zelzelelere hazırlık açısından üstümüze düşen misyonu yapmalıyız. Bu değerli yıl dönümünde kayıplarımızı beraberce anmak var olan süreçte dayanışmak toplum ruh sıhhati açısından vazgeçilmezdir.” 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.