DOLAR 32,2451 0.12%
EURO 35,0993 0.23%
ALTIN 2.506,020,23
BITCOIN 2135687-1.17891%
İstanbul
20°

KAPALI

SABAHA KALAN SÜRE

DEÜ’nün yapı malzemesi laboratuvarı riskli binaların tespitini sağlıyor 
  • Haberuc
  • Gündem
  • DEÜ’nün yapı malzemesi laboratuvarı riskli binaların tespitini sağlıyor 

DEÜ’nün yapı malzemesi laboratuvarı riskli binaların tespitini sağlıyor 

ABONE OL
11 Temmuz 2023 22:12
DEÜ’nün yapı malzemesi laboratuvarı riskli binaların tespitini sağlıyor 
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dokuz Eylül Üniversitesi’nin Yapı Gereci Laboratuvarı, sarsıntıların hayatın bir gerçeği haline geldiği ülkemizde kıymetli bir sorumluluğu yerine getiriyor. DEÜ Mühendislik Fakültesi bünyesindeki laboratuvar; yapı stokunu inceleme, bina dayanıklılıkları, projelendirme, yapı gereçlerinin durum tahlilleri ve kalite denetimi üzere alanlarda dala sağladığı katkı ile dikkat çekiyor.

Sağlık, fen ve mühendislik alanlarında bölümün gereksinim duyduğu talepleri dikkate alan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), bu alanda ortaya koyduğu tahlil ve incelemelerini bünyesindeki laboratuvar merkezlerinde yerine getiriyor. DEÜ’nün Mühendislik Fakültesi bünyesindeki Yapı Materyali Laboratuvarı ise zelzelelerin hayatın bir gerçeği haline geldiği ülkemizde, yapı stokunu inceleme, bina dayanıklılıkları, projelendirme, yapı materyallerinin durum tahlilleri ve kalite denetimi üzere alanlarda dala sağladığı katkı ile kıymetli bir sorumluluğu yerine getiriyor. 10 vilayette yıkıma neden olan Kahramanmaraş zelzeleleriyle ilgili, bölgede yürüttüğü çalışmalarla da dikkat çeken DEÜ’lü bilim insanları, bölgedeki yapı stoku tespiti ve risklerin belirlenmesi için çalışmalar yürütmüş; bina numunelerini Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı iş birliğindeki çalışma ile İzmir’deki Yapı Gereci Laboratuvarı’nda incelemişti. DEÜ bu kapsamda, zelzele bölgesinde hangi yapıların yıkılması gerektiğiyle ilgili de araştırmalar yapmıştı.

SEKTÖRE YOL GÖSTERİYOR

DEÜ’nün Yapı Gereci Laboratuvarı’nın aktüel çalışmalarını pahalandıran DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, laboratuvarın yüklendiği misyon ile kamusal yarar istikametinden değerli araştırmalara imza atıldığını hatırlattı. Laboratuvar bünyesinde özel nitelikli uygulamaların da gerçekleştirildiğini kaydeden Rektör Hotar, “Depremlerin hayatımızın bir kesimi haline geldiği ülkemizde, yaşadığımız yapıların dayanıklılıkları, kullanılan gereçlerin durumu ve yapı stoku noktasında gerçekleştirdiğimiz incelemelerle dala yol gösteriyor; Üniversitemizin gücünü toplum faydasına kullanıyoruz. Eğitim alanında lisansüstü laboratuvar uygulamaları ve bitirme projelerinin de gerçekleştiği laboratuvarımızda, ayrıyeten araştırma alanında TÜBİTAK üzere kuruluşlarca desteklenen bağımsız ve bölümle ortak yürütülen projelere imza atıyoruz. Afet bölgesinde bulunan mevcut yapı stokunun son halinin kıymetlendirilmesi, sarsıntı tehlikesi ve risklerinin belirlenmesi adına da çalışmalarımız devam etmektedir” sözlerinde bulundu.

TÜM LABORATUVARLAR TEK ÇATI ALTINDA

DEÜ, kurum bünyesindeki laboratuvarları tek çatı altında bir ortaya getirdiği DEÜ Laboratuvar İdare Sistemi’ni (DELAB) kısa bir müddet evvel hayata geçirmişti. Yeni sistem sayesinde kişi ve firmalar, artık hem kurum bünyesindeki laboratuvar, aygıt, tahlil içeriği ve hizmet bedeli üzere hususlarda bilgi alabiliyor hem de dijital ortamda sorumlu kişilerle iletişim kurup laboratuvar imkanlarından yararlanabiliyor. Türkiye’deki sayılı araştırma üniversitelerinden birisi olan DEÜ’nün laboratuvar altyapısını ve teknik imkanlarını özel bölümün kullanımına sunduklarını söz eden Rektör Hotar, bu sayede yenilikçi teşebbüslerin; katma kıymeti yüksek ve ticarileşecek fikirlerin önünü açmayı hedeflediklerinin altını çizdi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.