DOLAR 33,0543 0.17%
EURO 36,0842 0.19%
ALTIN 2.618,001,89
BITCOIN 21478822.56423%
İstanbul
32°

PARÇALI AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

Dikkat! Aşırı sıcaklar beyin damarlarını tıkayabiliyor!
  • Haberuc
  • Sağlık
  • Dikkat! Aşırı sıcaklar beyin damarlarını tıkayabiliyor!

Dikkat! Aşırı sıcaklar beyin damarlarını tıkayabiliyor!

ABONE OL
26 Temmuz 2023 11:24
Dikkat! Aşırı sıcaklar beyin damarlarını tıkayabiliyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AŞIRI SICAKLARDAN BEYNİMİZİ KORUMANIN

5 KIYMETLİ KURALI!

Yazın kavurucu sıcakları tüm süratiyle sürerken bilhassa kronik hastalığı olanlar, gebeler, yaşlılar ve çocukların mümkün olduğunca meskenden çıkmamaları konusunda uzmanların ihtarları devam ediyor. Çok sıcakların en çok etkilediği organlardan biri de beynimiz. Acıbadem Bakırköy Hastanesi Beyin ve Hudut Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Gökhan Akdemir, bedenimizdeki tüm işlevleri denetim eden hayati organımız olan beynimizin yüzde 80’inin sudan oluştuğunu belirterek “Sıcaklığın artması ile birlikte vefat oranlarında artış görülmektedir. Dünyamızın ısınması ile ilgili insan vücudu gerekli ahengi sağlayamazsa 2030-2070 yılları ortasında sıcaktan ölümlerin 3 kat artacağı varsayım edilmektedir” diyor. Çok sıcakların beynimize birçok olumsuz tesiri olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Gökhan Akdemir, bu olumsuz tesirleri ve alınması gereken tedbirleri anlattı, kıymetli ikazlar ve tekliflerde bulundu. 

Aşırı sıcaklarda birçok kişi ‘beynime güneş geçti’, ‘sıcak çarptı’, ‘başım çok ağrıyor’ formunda yakınmalarla hastanelerin acil servislerine başvuruyor. Acıbadem Bakırköy Hastanesi Beyin ve Hudut Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Gökhan Akdemir, bilhassa güneş çarpması nedeniyle şuur bulanıklığı ve sara nöbeti geçirebildiğini hatta beyin işlevlerinde önemli bozulma nedeniyle komaya girebildiğini belirterek “Yazın çok sıcaklarıyla çaba ettiğimiz bugünlerde bilhassa kronik teneffüs yolları hastalığı olanlarda artış, kalp hastalıkları, inme ve felçler, erken doğum, depresyon ve anksiyete üzere psikiyatrik hastalıklarda artış, öğrenmede ve verimlilikte düşüş, hafızada zayıflama, etraf ve su kirliliği nedeniyle enfeksiyon hastalıklarında süratli artış beklenmektedir” diyor. 

Yılda 500 bin kişi sıcaktan hayatını kaybediyor!

21. yüzyılda dünyada genel olarak ısı artacağı için bu mevzudaki araştırmaların giderek çoğaldığını söyleyen Prof. Dr. Akdemir şöyle konuşuyor: “Araştırmacılar dünyanın ısınmasının canlıları nasıl etkileyeceğine yönelik çalışmalarını devam ettirmekteler. Birleşmiş Milletler Örgütü’nün etraf ve iklim değişiklikliğiyle ilgili yaptığı panelde de; 1850-1900 yılları ortasındaki sıcaklık ortalamasına nazaran 21. yüzyılın sonuna yanlışsız 2.4-4.4 santigrat derece artış olabileceğini öngörmektedirler. Sıcaklığın artması ile birlikte mevt oranlarında artış görülmektedir. ABD’de her yıl yaklaşık 500 bin mevt artan sıcaklıkla alakalı bulunmuştur. Dünyamızın ısınması ile ilgili insan vücudu gerekli ahengi sağlayamaz ise 2030-2070 yılları ortasında sıcaktan ölümlerin 3 kat artacağı kestirim edilmektedir.”

Beyin damarlarını tıkayabiliyor!

Hava sıcaklığındaki her 1 santigrat derece artışlarda kalp-damar hastalıklarında yüzde 10’un üzerinde artış görüldüğünü, bu oranın bilhassa 65 yaşından büyüklerde çok daha fazla olduğunu belirten Prof. Dr. Gökhan Akdemir, kandaki ağırlaşma sonucu pıhtılaşan faktörlerin artmasının kalp damarlarının yanı sıra beyin damarlarında da tıkanmalara neden olduğunu söylüyor. “Sıcaklıkla birlikte derimizin soğutma düzenekleri devreye giriyor, metabolizma artışı ile birlikte deride kan akımını artırarak ısıyı dışarı vermek için terleme artıyor, su ve elektrolit kaybı oluyor. Sıcaklığa bağlı dehidratasyon (su kaybı) sonucu kanda ağırlaşma, pıhtılaşmada artış, sempatik hudut sisteminde aktivite artışı ve inflamatuar faktörlerde artış gözleniyor. Elektrolit bozuklukları kalp ritim bozukluklarına neden oluyor” diyen Prof. Dr. Akdemir kelamlarına şöyle devam ediyor: “İnme yahut felç dünyadaki vefat nedenleri ortasında üçüncü sırada yer almaktadır. 2 milyon insan üzerinde yapılan araştırmada her 1 santigrat derece artışlarda inme yahut felç oranı yüzde 1.13, vefat oranı ise yüzde 1.5 oranında artış göstermiştir.”

Beynimiz bedenimizden daha sıcak!

Beyin ve Hudut Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Gökhan Akdemir, Brain Dergisi’nde 2022 yılında yayınlanan çalışmaya nazaran beynimizin bedenimizden daha sıcak olduğunu belirterek “Ağızdan ölçülen sıcaklık 37 santigrat dereceden az iken, ortalama beyin sıcaklığı 38.5 santigrat derece, daha derin kimi özel bölgelerde 40 santigrat dereceyi bulabiliyor. Öğlenden sonra 1 santigrat derece artar iken, gece yarısı en düşük düzeyine iniyor. Bayanların beyni erkeklerden 0.4 santigrat derece daha sıcak bulunmuş” diyor. 

Aşırı sıcaklardan beynimizi muhafazanın 5 püf noktası!

Prof. Dr. Gökhan Akdemir çok sıcaklardan beynimizi muhafazanın yollarını şöyle sıralıyor; 

  1. Öncelikle sıcak havalarda mecburî olmadıkça dışarı çıkmayın
  2. Bol ölçüde su tüketin
  3. Açık havada çalışıyorsanız ya da sporcuysanız mümkünse çalışma saatlerini tekrar düzenleyin
  4. Açık renk giysi giyinin
  5. Şapka takmadan dışarı çıkmayın.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.