DOLAR 32,2451 0.12%
EURO 35,0993 0.23%
ALTIN 2.506,020,23
BITCOIN 2135687-1.17891%
İstanbul
20°

KAPALI

SABAHA KALAN SÜRE

Doç. Dr. Büyükdoğan: ‘Kurumsal İmaj ve İletişimde, Dijital Dönüşümün Etkisi Oldukça Büyük
  • Haberuc
  • Gündem
  • Doç. Dr. Büyükdoğan: ‘Kurumsal İmaj ve İletişimde, Dijital Dönüşümün Etkisi Oldukça Büyük

Doç. Dr. Büyükdoğan: ‘Kurumsal İmaj ve İletişimde, Dijital Dönüşümün Etkisi Oldukça Büyük

ABONE OL
12 Temmuz 2023 00:36
Doç. Dr. Büyükdoğan: ‘Kurumsal İmaj ve İletişimde, Dijital Dönüşümün Etkisi Oldukça Büyük
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Globalleşen dünyada eser ve kuruluşların birbirine benzemeye başlamasıyla birlikte, müşteri için ayırt edici öteki ögelere da gereksinim duyuluyor. Bu nedenle, şirketler markalaşma, inovasyon ve müşteri bağlantıları üzere alanlarda daha fazla yatırım yaparak kendilerini başkalarından farklılaştırmak zorunda kalıyor. Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi İktisadi, İdari ve Toplumsal Bilimler Fakültesi İrtibat ve Tasarımı Kısmı akademisyenlerinden Doç. Dr. Birol Büyükdoğan, kuruluşlarda yapılması gereken güncellemeler hakkında değerli değerlendirmelerde bulundu.

Hedef kitlelerce “Senin farkın ne?” sorusunun kuruluşlara sıkça sorulmaya başladığını belirten KTO Karatay Üniversitesi İrtibat ve Tasarımı Kısmı akademisyenlerinden Doç. Dr. Birol Büyükdoğan; “Günümüzde, tüketici sırf eser ve hizmetlerde değil; kuruluşlarda da değişiklik talep ediyor. Her kuruluş, amaç kitleleriyle kurumsal irtibat faaliyeti yürütüyor ve onlarla kurduğu irtibatı olumlu bir bağlantıya dönüştürmeye uğraş gösteriyor. Kurum tarafından kurulacak olan alaka, maksat kitle üzerinde olumlu imaj oluşmasını sağlarken; birebir vakitte kuruluşun emellerini, pahalarını, insan kaynakları siyasetini, amaçlarını, finansal performansını, etraf ve toplum için ne yaptığını anlatma fırsatı da veriyor. Bu münasebet tıpkı vakitte şirketlerin, öteki şirketlerle ortalarındaki farkı anlatmasında da tesirli oluyor” dedi.

 

Kurumsal Kimliğin Sunulacağı En Uygun Ortam: Web Siteleri

Web sitelerinin, kurumun dışarıya yansıyan yüzünü ve kurumsal kimliklerini sunabilecekleri en düzgün ortam olduğunun altını çizen Doç. Dr. Birol Büyükdoğan; “Kurumsal kimlik şirketlerin kendilerini nasıl gördüğüyle, kurumsal imaj ise maksat kitlenin şirketi nasıl gördüğüyle ilgilidir. En son ulaşılmak istenen kurumsal prestij ise tüm imajların toplamı ya da amaç kitlenin işletmeye duyduğu beğeni ve hürmet derecesidir. Web siteleri kurumun dışarıya yansıyan yüzüdür ve işletmelerin prestijli şirket olma yolunda kurumsal kimliklerini sunabilecekleri en uygun ortamdır. Dijital dönüşümle birlikte şirkete ilişkin birçok öge web sitelerine taşınıyor, böylece 7/24 kurumsal tanıtım imkânı ortaya çıkıyor” formunda konuştu.

 

“Bir Şirketin İdare Yapısı, Gaye Kitle Tarafından Merak Edilen En Değerli Unsurdur”

Günümüz web siteleri incelendiğinde kurumsal kimliği oluşturan kurumsal kültür, tasarım, irtibat, davranış ve kurumsal yapıya ilişkin birçok ögenin eksik olabildiğini söyleyen Büyükdoğan; “Şirketler üzerinde yapmış olduğumuz bir çalışmada bu ögelere ilişkin içeriklerin lakin yarısının çoklukla web sitelerine taşınmış olduğunu görüyoruz. Örneğin şirketlerin gelecekte kendilerini konumlandırdıkları yer olan vizyon ya da şirketin var olma münasebeti olan misyon eksik yahut yanlış yazılabiliyor. Bir şirketin idare yapısı, gaye kitle tarafından merak edilmesine karşın web sitelerinde tertip şemasına ve kurumsal kimlik kılavuzlarına rastlanmayabiliyor” diyerek kurumsal kültür, tasarım, bağlantı, davranış ve kurumsal yapının ne kadar değerli olduğunu hatırlattı.

 

“Logolar, Şirketlerin Yapısını ve İdeolojisini Temsil Etmeli”

Bir kısım web sitelerinin de karmaşık, gözü yoran, geç açılan ve renk/grafik ahengi olmayan yapıya sahip olduğunu söyleyen Büyükdoğan; “Zaman vakit şirketlere ilişkin logoların şirketin yapı ve ideolojisini temsil etmedikleri de görülebiliyor. Birebir halde şirketlerin gerçek sermayesi insan olmasına karşın web sitelerinde makine, bina yahut araç parkları sergilenirken, çalışanlara dair ne yapıldığı ise kâfi seviyede sunulmayabiliyor. Bu noktada bizler KTO Karatay Üniversitesi İrtibat ve Tasarımı Kısmı olarak, şirketlere web sitelerinin ve toplumsal medya hesaplarının istenilen düzeye gelmesi için dayanak olmaya çalışıyoruz” tabirlerine yer verdi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.