DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19884972.18201%
İstanbul
28°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Dr. Taştan: “Gezeravcı astronot olmadan önce çok iyi bir Biyolog oldu”
  • Haberuc
  • Teknoloji
  • Dr. Taştan: “Gezeravcı astronot olmadan önce çok iyi bir Biyolog oldu”

Dr. Taştan: “Gezeravcı astronot olmadan önce çok iyi bir Biyolog oldu”

ABONE OL
20 Ocak 2024 16:24
Dr. Taştan: “Gezeravcı astronot olmadan önce çok iyi bir Biyolog oldu”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Alper Gezeravcı, Milletlerarası Uzay İstasyonu’nda 14 gün boyunca, ortalarında Üsküdar Üniversitesi TRGENMER Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Cihan Taştan ve grubundaki Gamze Gülden, Berranur Sert, Büşra Tekirdağlı, Berranur Sert, Ebru Çam, Özge Demir, Fatmanur Erkek tarafından yürütülen “Message” bilim misyonunun da yer aldığı 13 farklı bilimsel deneye imza atacak.

Üsküdar Üniversitesi Transgenik Hücre Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi (TRGENMER) Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Cihan Taştan, “Çok heyecanlıyız, biz küçüklükten beri bilim kurgu sinemalarıyla büyümüş çocuklarız. Bilhassa uzaya bir mekik çıktığında daima öteki ülkelerin alkışlamalarını izledik. Artık birinci kere kendi astronotumuz, Türkiye’den Türk bilim insanlarının ürettiği yerli bilimsel misyonları uzaya götürüyor.” dedi. Taştan, bu türlü bir çalışmayı yapabilmek için bir savaş pilotu olan Alper Gezeravcı’nın astronot olmadan evvel çok âlâ bir Biyolog olduğunu da kelamlarına ekledi.

 Dr. Öğr. Üyesi Cihan Taştan: “Projemiz aslında uzayda gerçekleşecek 14 günlük müddet içerisinde tamamlanmış değil başlamış olacak.”

Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Tabiat Bilimleri Fakültesi (MDBF) Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğretim üyesi, Transgenik Hücre Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi (TRGENMER) Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Cihan Taştan, birinci Türk astronot Alper Gezeravcı tarafından yapılacak uzay seyahati ve çalışma hakkında bilgi verdi.

 

Türkiye’den Türk bilim insanlarının ürettiği yerli bilimsel misyonları uzayda

“Bu uzay misyonlarından biri olarak biz Üsküdar Üniversitesi’nde kanser tedavilerini geliştiren ve yıllardır çalışan bilim insanları ortasındayız. Bu kapsamda bilhassa Uzayda, Marsta, koloni kurma, Ay’da koloni kurma üzere uzun uzay seyahatlerinde astronotların yer çekimsiz ortamda genetik sözlerinin nasıl değişebileceği şuana kadar keşfedilmedi ve Dünyada birinci kere bu türlü bir çalışma yapılacak hem Genetik Mühendislik hem kanser immünoterapi dediğimiz kanser tedavilerine bir ışık tutacak.”

 

Alper Gezeravcı astronot olmadan evvel çok yeterli bir Biyolog oldu

Böyle bir çalışmayı yapabilmek için bir savaş pilotu olan Alper Gezeravcı’nın astronot olmadan evvel çok âlâ bir Biyolog olduğunu kaydeden TRGENMER Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Cihan Taştan, “Hem üniversitemizi hem de 13 bilim misyonu kapsamında birçok üniversiteyi ve kurumu gezdi. Biz dünyada yaklaşık 12 ay boyunca birçok toplantı gerçekleştirdik. Bu toplantıları yeri geldiğinde NASA ve AXIOM’daki uzmanlarla kıymetlendirerek bütün deneysel onaylarımızı aldık ve Alper Gezeravcı da laboratuvarlarımızda birebir bu deneyleri simüle edebildi.” dedi. 

 

Biz ruhumuzla, aklımızla ve dualarımızla onunlayız

TRGENMER Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Cihan Taştan, bu 14 gün boyunca hem Alper Gezeravcı hem de yanında bir arada gittiği öteki Astronotların genetik profilini takip edeceklerini de tabir ederek, “Bu genetik tahlillerimizle birlikte tahminen de geleceğin uzay misyonlarında yanlışsız astronotların seçimi için yer çekimsiz ortamda etkinleşecek, şu ana kadar keşfedilmemiş genleri bulmak ve bunu uzay ve bilimsel dünya literatürüne kazandırmak istiyoruz. Alışılmış bu tahminen de gelecekte uzay turizminde kanser hastalarının uzayda tedavi edilebilmesine kadar gidebilecek bilimsel keşiflerin önünü açacak bizim için. Biz de hem Türkiye’nin uzay misyonuna hem de dünyanın uzay misyonuna bedel katmak istiyoruz hatta bu kapsamda Alper Gezeravcı 14 gün boyunca neredeyse attığı her adım, yapacağı her deney, alacağı nefese kadar hepsi adım adım planlanarak işlendi. Münasebetiyle biz ruhumuzla da onunlayız, aklımızla da onunlayız, dualarımızla da onunlayız.” diye konuştu.

 

Taştan: “Önümüzdeki aylar içerisinde genetik taramalarımızı yapacağız.” 

Misyonları hakkında da bilgi veren TRGENMER Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Cihan Taştan, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Aslında bizim ‘massage’ yani ileti bilim misyonumuz başlamış durumda. Alper Gezeravcı karantinaya girmesiyle bir arada biz genetik profillerini alacağımız örnekleri toplamaya başladık astronotlarımızla. Projemiz aslında uzayda gerçekleşecek 14 günlük müddet içerisinde tamamlanmış değil başlamış olacak. Bunu takiben gerçekleşecek önümüzdeki aylar içerisinde genetik taramalarımızı yapacağız.

CRISPIR üzere son yıllarda Nobel mükafatı kazanmış genetik mühendislik tekniklerini de kullanarak tekrar astronotumuzun ve başka insanların bağışıklık sistemi hücrelerinin genetiğini değiştirecek, uzayda keşfettiğimiz bu genleri bu kere kansere karşı savaştıracağız. Geleceğin uzay misyonlarında da bu hücreleri ve bu kanser taramalarını tekrardan uzayda test etmeyi ve yeni tedavi prosedürlerini dünya literatürüne kazandırmayı planlıyoruz.” 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.