DOLAR 32,6105 0.32%
EURO 34,7826 0.22%
ALTIN 2.479,88-0,77
BITCOIN 21293900.36659%
İstanbul
16°

PARÇALI BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

Duygusal bir boşluk hissiyle mücadelenin adı: ‘Languishing’
  • Haberuc
  • Sağlık
  • Duygusal bir boşluk hissiyle mücadelenin adı: ‘Languishing’

Duygusal bir boşluk hissiyle mücadelenin adı: ‘Languishing’

ABONE OL
6 Ocak 2024 11:12
Duygusal bir boşluk hissiyle mücadelenin adı: ‘Languishing’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Depresyon yahut tükenmişlik kadar önemli olmasa da ömür gücünü azaltıyor

Günlük ömrün karmaşıklığı, iş gerilimi ve toplumsal baskılar ortasında sıkışıp kalan pek çok kişi, ‘languishing’ ismi verilen duygusal bir boşluk hissiyle uğraş ediyor. Bu durumun, motivasyonun düşmesine ve hayat gücünün azalmasına sebep olabildiğini kaydeden Uzman Klinik Psikolog Uluğ Çağrı Beyaz, “Günlük ömrün monotonluğu, heyecan kaybı, amaçsızlık üzere hisler hissetmeye neden olabiliyor.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi NP Etiler Tıp Merkezi Uzman Klinik Psikolog Uluğ Çağrı Beyaz, ruhsal sıhhat üzerinde olumsuz tesirleri olan bir duygusal durum olan ‘Languishing’ hakkında bilgi verdi.

Umutsuzluk ve içsel boşluk üzere hislere yol açabiliyor

‘Languishing’in hayat gücünün ve motivasyonunun düşük olduğu, lakin depresyon yahut tükenmişlik üzere önemli bir ruhsal bozukluk olmayan bir duygusal durum olduğunu kaydeden Uzman Klinik Psikolog Uluğ Çağrı Beyaz, “Bu durum kitlesel hadiseler, iş gerilimi, aile sıkıntıları üzere etkenlerle ortaya çıkabilir ve bireyde ilgi kaybı, ümitsizlik ve içsel boşluk üzere hislere yol açabilir. Languishing, ruhsal sıhhat üzerinde olumsuz tesirleri olan bir duygusal durumdur. Kişinin, hayat gücünün ve motivasyonunun düşmesine neden olan lakin depresyon yahut tükenmişlik üzere önemli bir ruhsal bozukluk olmayan bir durumdur.” dedi.

Kişinin hislerini tanıma ve yönetme hünerini zayıflatabilir

Bu durumun uzun sürmesi yahut güçlü hislerin artmasının majör depresyona yol açabildiğini tabir eden Uzman Klinik Psikolog Uluğ Çağrı Beyaz, “Languishing, duygusal sıhhat üzerinde de tesirlidir. Kişinin hislerini tanıma ve yönetme hünerini zayıflatabilir; kendine itimadını, özsaygısını ve özgüvenini azaltabilir. Bununla birlikte kişinin memnunluk, sevinç, heyecan üzere olumlu hisleri yaşama kapasitesini düşürebilir.” diye konuştu.

Languishing durumunda olan bir kişi, toplumsal bağlantılarında de problemler yaşayabilir

Languishing durumunda olan bir kişinin, hayatta bir mana yahut maksat bulamama, ilgi ve heyecan kaybı, ümitsizlik ve içsel boşluk üzere hislere sahip olabileceğini de anlatan Uzman Klinik Psikolog Uluğ Davet Beyaz, “Bu bireylerin genel ömür tatmini, güç düzeyleri ve motivasyon seviyesi de olumsuz tarafta etkilenebilir. Bu durum içinde olan bir kişi, hayatın zorluklarına karşı daha az dirençli, daha az üretken, daha az yaratıcı ve daha az başarılı olabilir. Languishing durumunda olan bir kişi, toplumsal ilgilerinde de meseleler yaşayabilir. Ayrıyeten kişinin kendisini yalnız, izole ve anlaşılmaz hissetmesine de sebebiyet verebilir.” dedi.

İlginizi Çekebilir;  Gürpınar 100. Yıl Kent Ormanı ve 20 parkın açılışı Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık'ın katılımıyla gerçekleşti

Sosyal izolasyon bu durumun yaşanmasında etkili

Hangi faktörlerin, insanları languishing durumuna sokabileceğini de lisana getiren Uzman Klinik Psikolog Uluğ Çağrı Beyaz, şöyle devam etti:

“Burada birkaç nedenden kelam edilebilmektedir. Bunlara bakacak olursak;

• Çağdaş ömrün suratı: Günümüzde iş, eğitim, aile, toplumsal hayat üzere pek çok alanda başarılı olmak için bireyler ağır bir hayat sürdürmektedir. Bu durum, gerilim, baskı, yorgunluk ve tükenmişlik üzere olumsuz hislere yol açabilir. Ayrıyeten, beşerler kendilerine vakit ayırmak, hobi yahut ilgi alanlarına yönelmek, dinlenmek ve keyif almak üzere muhtaçlıklarını ihmal edebilir. Bu da languishing durumunu tetikleyebilir.

• Toplumsal izolasyon: İnsanlar, içinde bulunduğu kurallar ve kitlesel hadiseler üzere büyük ölçekli olaylar nedeniyle toplumsal bağlarını kısıtlamak zorunda kalabilir. Bu da insanların yalnızlık, anlaşılmazlık, desteksizlik üzere hisler yaşamasına neden olabilir. Toplumsal irtibatlar, insanların ruh halini olumlu tarafta etkileyen değerli bir faktördür. Toplumsal izolasyon ise bu durumun yaşanmasında tesirlidir.

• Şahsî zorluklar: Sağlık sıkıntıları, ekonomik düşünceler, ailevi sorunlar, travmatik olaylar üzere durumlar insanların ruhsal sıhhatini olumsuz etkileyebilir. Bu çeşit zorluklarla başa çıkabilmek için uygun baş etme stratejileri geliştirmek kıymetlidir. Aksi takdirde, languishing durumu ortaya çıkabilir.

Günlük hayatın monotonluğu, heyecan kaybı, amaçsızlık üzere hisler hissetmeye; belirsizlikler, korku düzeyinin artmasına ve denetim hissinin azalmasına; ilgi kaybı ise, insanların kendilerini boş ve anlamsız hissetmesine, motivasyonlarının düşmesine ve güçlerinin azalmasına neden olabiliyor.”

Languishing durumundan kurtulma yahut bu durumu tedbire stratejileri

Uzman Klinik Psikolog Uluğ Çağrı Beyaz, Languishing durumundan kurtulma yahut bu durumu tedbire konusunda da şunları sıraladı:

“Duygularınızı paylaşmak, duygusal yükü azaltmaya ve duygusal istikrarınızı sağlamaya yardımcı olabilir. Arkadaşlarınızla, ailenizle yahut bir uzmanla konuşarak kendinizi rahatlatın. 

Sağlıklı alışkanlıklar edinin: Sağlıklı beslenme, tertipli antrenman ve kâfi uyku, zihinsel sıhhatinizi destekleyen kıymetli faktörlerdir. Bedeninize güzel bakarak ruh halinizi de güzelleştirebilirsiniz. 

İlginizi Çekebilir;  Çocuklarda orta kulak enfeksiyonu işitme kaybına neden olabilir!

Hobiler ve ilgi alanlarına vakit ayırın: Kişisel ilgi alanlarınıza ve hobilere vakit ayırmak, motive olmanıza ve zihinsel canlılığınızı artırmanıza yardımcı olabilir. Keyif aldığınız aktiviteler yaparak ömür gücünüzü yükseltebilirsiniz. 

Sosyal kontaklar kurun: Sevdiklerinizle irtibat kurmak, toplumsal dayanak ağı oluşturmanıza yardımcı olabilir. Yakın bağlantılar duygusal istikrarınızı güçlendirebilir. Toplumsal izolasyondan kaçınarak ruh halinizi güzelleştirebilirsiniz. Kendinizi ödüllendirin ve takdir edin. Kendinize vakit ayırarak gerilimden uzaklaşın. 

Bu formüllerin işe yaramadığını düşündüğünüzde ise profesyonel yardım alın: Eğer languishing periyodu uzun sürüyor yahut kuvvetli hisler artıyorsa, bir uzmana başvurmayı düşünün. Profesyonel takviye, duygusal dengeyi sağlamak için kıymetlidir. 

Bu stratejiler, languishing durumunu olumlu istikamette etkileyebilecek davranışlar yahut alışkanlıklardır. Languishing durumu, hayatın değişkenlikleri karşısında insanların duygusal sıhhatini korumak için şuurlu adımlar atmalarını gerektirir. Kendinize vakit ayırmak, güzel bakmak ve gerektiğinde profesyonel yardım almak, duygusal dengeyi sürdürmeye yardımcı olabilir.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.