DOLAR 33,0772 0.14%
EURO 36,2279 0.45%
ALTIN 2.616,13-0,20
BITCOIN 2134891-0.46112%
İstanbul
33°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Egeli bilim ekibi çocuklarda görülen obezite vakalarındaki artışın nedenini araştıracak
  • Haberuc
  • Sağlık
  • Egeli bilim ekibi çocuklarda görülen obezite vakalarındaki artışın nedenini araştıracak

Egeli bilim ekibi çocuklarda görülen obezite vakalarındaki artışın nedenini araştıracak

ABONE OL
19 Şubat 2024 12:00
Egeli bilim ekibi çocuklarda görülen obezite vakalarındaki artışın nedenini araştıracak
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yürütücülüğünü Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Toksikoloji Anabilim Kısmı öğretim üyesi Prof. Dr. Hande Gürer -Orhan’ın yaptığı “Anne Karnında Maruz Kalınan Parasetamolün Potansiyel Obezojenik Tesirinin Göstergesi Olarak Lipidomik Profildeki Değişikliklerin Araştırılması” başlıklı proje TÜBİTAK tarafından desteklenmeye uygun bulundu. 

Proje grubunu makamında ağırlayan Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, yaptıkları nitelikli çalışmalarından ötürü proje grubunu tebrik ederek çalışmalarında muvaffakiyetler diledi. Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Üniversitemiz bilim insanları, ülkemiz başta olmak üzere tüm insanlığın gereksinimleri doğrultusunda araştırma alanlarını ağırlaştırarak, ulusal ve memleketler arası iş birlikli ve disiplinlerarası kıymetli projeler hazırlamaya devam ediyorlar. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en yeni sıhhat sıkıntıları ortasında yer alan; genetik, çevresel, biyolojik, sosyokültürel ve davranışsal faktörlerin bir ortaya gelmesiyle ortaya çıkan obeziteye yönelik hazırladıkları proje hasebiyle Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hande Gürer Orhan hocamızı ve proje grubunu tebrik ediyorum” dedi.

Araştırmanın içeriği ile ilgili bilgi veren Prof. Dr. Hande Gürer- Orhan, “1975 yılından bu yana dünyada obezite oranı yaklaşık üç katına çıkarak, günümüzde önemli bir küresel sıhhat sorunu haline gelmiştir. Çocuklarda görülen obezite olaylarındaki dramatik artışın yalnızca alınan ve harcanan gücün dengesizliği ve genetik faktörler ile açıklanamayacağı, temas edilen kimyasalların da bu tesirde rolü olabileceği düşünülmektedir. Çoğunlukla endüstriyel kimyasallar bu tesir istikametinden suçlanıyor olsa da araştırma kümemiz anne karnında maruz kalınan ilaçların da ileri yaşlarda obezojenik tesirler doğurabileceği hipotezini ileri sürerek araştırmaya başlamıştır. Hâlihazırda yürümekte olan TÜBİTAK 1001 projemizin bilgilerini destekleyici ve güçlendirici olacağına inanarak başvurduğumuz ve kabul alan bu TÜBİTAK projemiz kapsamında anne karnında parasetamole maruz kalan farelerde bu ilacın obezojenik tesirinin obezojenik tesirin erken göstergesi olarak lipit profili üzerinde oluşturabileceği değişikliklerin lipidomik tahlili ile araştırılması planlanmıştır. Bununla birlikte obezitenin erken evre göstergesi olacak moleküler kimi değişikliklerin araştırılması ve anne karnında parasetamole maruz kalan farelerde lipit profilinde değişiklik görülmesi durumunda bu ilacın advers tesirinin ortaya konması ve “Sağlıklı Bireyler” Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amacına yönelik bilgi elde edilmesi amaçlanmıştır.” dedi.

Prof. Dr. Hande Gürer-Orhan’ın yürütücülüğünü yaptığı projede doktora sonrası araştırmacı olarak Dr. Bita Entezari ve araştırmacı olarak Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Suna Sabuncuoğlu da  görev alıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.