DOLAR 33,0977 0.21%
EURO 36,2535 0.54%
ALTIN 2.631,870,39
BITCOIN 21428781.46374%
İstanbul
33°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

En güncel UI/UX trendleri markaları bir adım öne taşıyor
  • Haberuc
  • Teknoloji
  • En güncel UI/UX trendleri markaları bir adım öne taşıyor

En güncel UI/UX trendleri markaları bir adım öne taşıyor

ABONE OL
25 Temmuz 2023 16:24
En güncel UI/UX trendleri markaları bir adım öne taşıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tasarım sanayisi, teknolojik gelişmelerin tertipli olarak değiştiği bu devirde, eser ambalajından web sitesi dizaynına kadar her kesimde değerli bir rol oynuyor. Yeni trendlerin ortaya çıkmasıyla, tasarım sanayinde rekabetçi kalmak isteyen tasarımcıların, en son trendleri ve teknikleri takip etmesi ehemmiyet kazanıyor. Yaşanan gelişmeleri yakından takip eden ve bununla ilgili tecrübelerini paylaşan TesterYou Kurucusu Barış Sarıalioğlu, “Markalaşma ve dijital tasarım alanında hangi trendlerin yükselişte olduğunu bilmek sizi bir adım öne taşıyor.” sözlerinde bulunarak en şimdiki 3 UI/UX trendini sıralıyor.

Grafik tasarım terimi oluştuğundan beri, sanayi daima değişim ve gelişim gösteriyor. Her yıl teknolojideki değişikliklerden ve vaktin ruhundan etkilenen yeni trendler ortaya çıkıyor. Yaşanan gelişmeleri yakından takip eden dizayncılar, vakit zaman çağın önceliklerini ve hislerini güzel tahlil ederek başarıyı yakalayabiliyor. Tasarım ve tecrübe kavramlarının buluştuğu UI/UX trendleri, rekabetçi kalmak isteyen tasarımcıların ilgiyle takip etmesi gereken yeni trendlerin ortasında yerini alıyor. TesterYou Kurucusu Barış Sarıoğlu, “Sürekli değişen ve güncellenen bu akımın önünde kalmak isteyen markalar ve dizayncılar, yükselen trendlerin ön saflarında yerlerini almalı. Dijital tasarım alanında hangi trendlerin yükselişte olduğunu bilmek sizi bir adım öne taşıyor.” açıklamalarında bulunarak en yeni 3 UI/UX trendini sıralıyor.

 

1. 3D

UI/UX dizaynında 2D imajlar ve illüstrasyonlar hala yaygın olarak kullanılırken, tasarımcıların işe alınma yahut nedenleri ortasına bile girebiliyor. Lakin 3D modelleme, Facebook’un Metaverse projesini duyurmasıyla yükselen trendler ortasına giriyor. Metaverse, kullanıcıların özelleştirilebilir avatarlar aracılığıyla birbirleriyle etkileşime girebilecekleri ve dijital ortamların keşfedilip paylaşıldığı, sanal bir platform yaratmayı hedefliyor.

Ancak 3D tasarım, sadece Metaverse üzere büyük ölçekli projelerle sonlu kalmıyor. Birçok UI/UX dizayncısı, derinlik, doku ve etkileşim eklemek için dizaynlarına 3D öğeler katıyor. Örneğin, 3D simgeler ve animasyonlar daha ilgi alımlı ve dinamik bir kullanıcı tecrübesi oluşturabilirken, 3D eser görselleştirmeleri müşterilerin bir eseri satın almadan evvel daha düzgün görselleştirmesine yardımcı olabiliyor.

 

2. Parlak Renkler ve Gradyan

Giderek kalabalıklaşan bir dijital ortamda, parlak renkler ve gradyanlar kullanmak, bir markanın yahut eserin rakiplerinden sıyrılmasına yardımcı olabiliyor. Grafik dizaynda ve dijital medyada, gradyanlar çoklukla bir derinlik, doku ve görsel ilgi duygusu yaratmak için kullanılıyor. Sevinç ve memnunluk üzere olumlu hislerle ilişkilendirilen sarı ve turuncu üzere canlı renkler, görsel olarak çekici bir kullanıcı deneyimi oluşturmaya yardımcı oluyor.

Parlak renkler, eşsiz bir marka kimliği oluşturmak için tesirli bir yol olabiliyor. Lakin renk seçimlerinin markanın kıymetleri ve kişiliği ile uyumlu olmasını sağlamak ehemmiyet taşıyor. Bu nedenle her türlü tasarım için uygun olmayabiliyor. Bir renk şemasına karar verilmeden evvel, gaye kitlede yaratılmak istenen maksadı ve hisleri göz önünde bulundurmak tesir sağlıyor. 

 

3. Minimalizm

3D ve parlak renkler yükselişteyken, “less is more”un (az, çoktur) modası sürüyor ve yakın gelecekte de süreceği düşünülüyor. Minimalizmin emeli, gereksiz olan her şeyi ortadan kaldırmak ve onu oluşturan temel öğelere odaklanmaktır. Minimalizmden yararlanacak tasarımcıların, gereksiz özellikleri yahut ögeleri kaldırması, nizamı ve tipografiyi kolaylaştırması ve nötr yahut sonlu bir renk paleti kullanması gerekiyor. Arayüz ne kadar kolay ve anlaşılır olursa, kullanıcılar için o kadar tatmin edici oluyor.

Bir dizayncı için yeni tasarım trendlerini takip etmek kıymetli fakat en son olarak kullanıcı merkezli ve amaç kitlenin özel muhtaçlık ve beklentilerini karşılayan dizaynlar oluşturmak en tesirli sistem oluyor. Kullanılabilirlik ve erişilebilirlik mevzularına odaklanırken birebir vakitte yenisi yakalayan dizaynlar yapıldığında kalıcılığı artıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.