DOLAR 32,8078 0.05%
EURO 35,2277 0.04%
ALTIN 2.452,83-0,20
BITCOIN 21886831.03982%
İstanbul
27°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Gerilim tipi baş ağrısı 7 yaşında başlıyor! Çocuklarda az uyku ve fazla ekran migrene neden oluyor!
  • Haberuc
  • Sağlık
  • Gerilim tipi baş ağrısı 7 yaşında başlıyor! Çocuklarda az uyku ve fazla ekran migrene neden oluyor!

Gerilim tipi baş ağrısı 7 yaşında başlıyor! Çocuklarda az uyku ve fazla ekran migrene neden oluyor!

ABONE OL
25 Mart 2024 14:48
Gerilim tipi baş ağrısı 7 yaşında başlıyor! Çocuklarda az uyku ve fazla ekran migrene neden oluyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Baş ağrılarının çocukluk yaş kümesinde ömür uzunluğu görülme sıklığının 25-93 ortasında değişmekte olduğunu tabir eden uzmanlar, ergenlik periyodunda kızların daha çok baş ağrısı çektiğini söylüyor. Çocuklarda en sık görülen akut tekrarlayıcı baş ağrısının migren olduğunu lisana getiren Çocuk Nöroloğu Prof. Dr. Dilara Füsun İçağasıoğlu, “Migren görülme sıklığı 7 yaşa kadar yüzde 2,5 iken, 10 yaşından sonra yüzde 5’lere çıkıyor.” dedi.

Prof. Dr. Dilara Füsun İçağasıoğlu, 5-15 yaş ortası her 9 çocuktan birinde migrenin nedenlerinin daha az uyku, daha fazla TV yahut bilgisayar ve okul sorunları olduğunu söyledi.

Üsküdar Üniversitesi NP İstanbul Hastanesi Çocuk Nöroloğu Prof. Dr. Dilara Füsun İçağasıoğlu, çocuklarda baş ağrısı konusunda bilgi verdi.

Ergenlikte kızların başı daha çok ağrıyor

Baş ağrılarının çocukluk yaş kümesinde en sık hastaneye müracaat yapılan nörolojik bozukluklar olduğunu tabir eden Prof. Dr. Dilara Füsun İçağasıoğlu, “Baş ağrılarının çocukluk çağında hayat uzunluğu görülme sıklığı yüzde 25-93’dürr. 7 yaşına kadar kız ve erkek oranı eşit. Ergenlikte ise bu oran kız çocuklarında artıyor.” diye konuştu.

Çocuklarda baş ağrısının semptomlarının yetişkinlerden farklı olduğunu lisana getiren Prof. Dr. Dilara Füsun İçağasıoğlu, “Yüzde 6-15’i önemli bir nörolojik duruma bağlıdır.” dedi.

Birincil baş ağrıları migren ve tansiyon tipi

Baş ağrıları sınıflandırılmasının 2’ye ayrıldığını, birincil yani primer baş ağrılarının; migren, tansiyon tipi baş ağrısı, trigeminal otonomik sefaljiler ve öteki primer baş ağrısı bozuklukları olduğunu kaydeden Prof. Dr. Dilara Füsun İçağasıoğlu, ikincil yani sekonder baş ağrılarının ise; sinüzit, üst teneffüs yolu enfeksiyonları,  diş çürükleri, santral hudut sistemi infeksiyonları (menejit, beyin dokusu iltihabı), hidrosefali, tümörler, yalancı beyin tümörleri, beyin kanamaları, travma sonrası görüldüğünü kaydetti. Ayrıyeten hipertansiyonun çocuklardaki baş ağrısının değerli bir nedeni olduğunu da belirtti. 

Çocuklarda da migren görülür mü?

Çocuklarda en sık görülen primer (birincil) akut tekrarlayıcı baş ağrısının migren olduğunu söyleyen Prof. Dr. Dilara Füsun İçağasıoğlu, “Migren görülme sıklığı 7 yaşa kadar yüzde 2,5 iken, 10 yaştan sonra yüzde 5’lere çıkıyor.” dedi.

Erişkinlerin bilakis çocuklarda migrene bağlı baş ağrısının iki taraflı olabildiğini belirten İçağasıoğlu, 5-15 yaş ortası her 9 çocuktan birinde görülen migrenin nedenlerinin daha az uyku, daha fazla TV yahut bilgisayar, toplumda daha fazla güvensizlik duygusu, daha fazla şiddet ve okul sorunları olduğunu tabir etti. Çocuklarda migren baş ağrısının ortalama 2-72 saat ortasında sürdüğünü, aktivite ile kötüleştiğini ya da aktiviteden kaçınmaya neden olduğunu, ağrıya bulantı ve kusmanın eşlik ettiğini tabir etti.

Çocuklarda Vertigo (Baş Dönmesi) Migren Atağı olabilir mi?

Çocuklarda baş dönmesinin migren atağı olabileceğine  işaret eden Prof. Dr. Dilara Füsun İçağasıoğlu, “Herhangi bir uyaran olmaksızın tabiatıyla başlayan, şuur kaybı yapmayan dakikalar ve saatler içinde bizatihi düzelen şiddetli baş dönmesi ataklarıdır. Bu duruma, bir yahut her iki beğenilen istemsiz titreme hareketi, kol ve bacaklardaki kas denetimini kaybetmeye neden olan uyum eksikliği (ataksi), kusma ve solgunluk durumu da eşlik eder.” dedi. ayrıyeten baş dönmesinin beyin tümörünün bir bulgusu olabileceğini de belirtti. 

Migralepsi nedir?

Çocuklarda görülen migralepsinin migren aurasının bir saat içinde epileptik nöbete dönüştüğü klinik olayı tanımladığını lisana getiren Prof. Dr. Dilara Füsun İçağasıoğlu, “Baş ağrısı nöbetin tek belirtisidir. Ağrının spesifik bir klinik özelliği yoktur. Ağrı çoklukla birkaç saniye ile birkaç dakika sürer. Nadiren saatlerce sürebilen ağrılar olabilir. Migren yahut tansiyon tipi baş ağrısını taklit eden bir durum kelam konusu.” diye konuştu. 

Gerilim tipi baş ağrısı kaç yaşında başlıyor?

Çocukluk yaş kümesinde tansiyon tipi baş ağrısının görülme sıklığının yüzde 5-72 üzere geniş bir aralığa sahip  olduğunu da kaydeden Prof. Dr. Dilara Füsun İçağasıoğlu, “Başlangıç yaşı ortalaması 7 yaştır. 30 dakika ile 7 gün ortasında sürüyor. Bu tip baş ağrısında zonklama, bulantı, kusma, fotofobi, fonofobi ve aura yoktur. Tansiyon tipi baş ağrısı psikososyal faktörler ve anksiyeteyle tetikleniyor.” dedi.

Düzenli ve kâfi uyku ve istikrarlı beslenme baş ağrılarını önlüyor

Baş ağrısında akut atak tedavisinin; sessiz bir odada dinlenme yahut ahenge, mümkün olan en erken devirde ve uygun dozda ilaç tedavisi olduğunu tabir eden Prof. Dr. Dilara Füsun İçağasıoğlu, tertipli ve kâfi uyku, nizamlı ve kâfi yemek ve sıvı alımı, sistemli idman, gevşeme ve gerilimin azaltılmasının da tedavide uzun müddetli olumlu tesirlerine işaret etti.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.