DOLAR 33,0548 0.17%
EURO 36,0845 0.19%
ALTIN 2.619,221,94
BITCOIN 21353701.84605%
İstanbul
31°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Global Vodafone Vakfı’ndan Dijital Yetenek Eğitimi Araştırması
 • Haberuc
 • Teknoloji
 • Global Vodafone Vakfı’ndan Dijital Yetenek Eğitimi Araştırması

Global Vodafone Vakfı’ndan Dijital Yetenek Eğitimi Araştırması

ABONE OL
21 Temmuz 2023 09:48
Global Vodafone Vakfı’ndan Dijital Yetenek Eğitimi Araştırması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Global Vodafone Vakfı, ortalarında Türkiye’nin de yer aldığı 10 ülkeyi kapsayan bir araştırma yayınladı. Araştırma, Avrupa ülkelerindeki okullarda verilen dijital yetenek eğitimine ve altyapısına erişimde büyük farklılıklar olduğunu gösteriyor; öğrenci ve öğretmenlerin eğitime ve teknolojiye erişimi konusunda dengeli bir yaklaşıma duyulan gereksinimin altını çiziyor. Araştırmaya nazaran, Türkiye’de ebeveynlerin %87’si, çocuklarının geleceği açısından dijital hünerlerin kıymetli olduğuna inanıyor ve sınıflarda dijital teknoloji kullanımını destekliyor.

Global Vodafone Vakfı’nın IPSOS Almanya işbirliğiyle yayınladığı yeni anket çalışması, çocukları daha donanımlı hale getirmek ve bölgesel farklılıkları azaltmak için, Avrupa’da dijital yeteneklere yönelik eşit bir yaklaşım benimsenmesi gerektiğini ortaya koyuyor. Ortalarında Türkiye’nin de bulunduğu 10 ülkeden 10 bin ebeveynle gerçekleştirilen araştırma, öğrencilerin okullardaki dijital araçların kalitesine ait telaşlarını vurgularken, öğretmenlerin rehberlik ve eğitimle daha fazla desteklenmesi gerektiğinin altını çiziyor. Ebeveynler, eğitimde dijital teknolojinin potansiyeli konusunda optimist olduğunu belirtse de, öğrencilere sunulan dijital yetenek kazanma fırsatlarını artırmak için dengeli kaynak ve altyapı sağlayacak adımların atılması gerektiğini düşünüyor. Araştırmaya nazaran, Türkiye’de ebeveynlerin %87’si, çocuklarının geleceği açısından dijital maharetlerin kıymetli olduğuna inanıyor ve sınıflarda dijital teknoloji kullanımını destekliyor.

 

Araştırmayı değerlendiren Türkiye Vodafone Vakfı Lideri Hasan Süel, şunları söyledi: 

“Global Vodafone Vakfı’nın yaptığı son araştırma, Avrupa’nın karşı karşıya olduğu yetenek açığını ortaya koyuyor ve gençlerde dijital okuryazarlığın artırılması gerektiğine dikkat çekiyor. Araştırmaya nazaran, ebeveynler dijital yeteneklerin öğretilmesine yönelik bir Avrupa standardı oluşturma konusunda öğretmenlerin desteklenmesi gerektiğini düşünüyor. Türkiye’de de ebeveynlerin %87’si, çocuklarının geleceği açısından dijital hünerlerin değerli olduğuna inanıyor ve sınıflarda dijital teknoloji kullanımını destekliyor. Türkiye Vodafone Vakfı olarak, Habitat Derneği işbirliğiyle 7 yıldır yürüttüğümüz ‘Yarını Kodlayanlar’ projesiyle, ülkemizin dört bir yanında yaşları 7-14 ortasında değişen çocuklara istekli eğitmenlerin idaresinde programlamaya giriş ve algoritma mantığı üzere mevzularda teorik ve uygulamalı eğitimler veriyoruz. Böylece, çocuklarımızın dijital marifetlerinin artırılmasına katkıda bulunuyoruz. Bugüne kadar 81 vilayette 300 bini aşkın çocuğa kodlama öğrettik. Projemizin kapsamını daima genişletiyoruz.”

 

Türkiye sonuçları

 • Araştırmaya nazaran, Türkiye’de ebeveynlerin %87’si, çocuklarının geleceği açısından dijital hünerlerin kıymetli olduğuna inanıyor ve sınıflarda dijital teknoloji kullanımını destekliyor. 
 • %87’lik bir çoğunluk, dijital okuryazarlığın okullarda temel tahsil maksatlarından biri olması gerektiğini düşünüyor. %70’lik bir kesim de dijital teknoloji kullanımı konusunda Avrupa genelinde birebir standartların geçerli olması gerektiğini düşünüyor. 
 • Ebeveynlerin %61’i, çocuklarının dezenformasyona maruz kalmasından telaş ediyor. Bu nedenle %46’sı, okullara dışarıdan uzmanların gelerek çocuklara eğitim vermesi, %45’i de ebeveynler için bilgilendirme etkinliklerinin yapılması gerektiğini düşünüyor.  
 • Ebeveynlerin %50’si, sınıflarda dijital araç kullanımı konusunda devlet tarafından öğretmenlere daha fazla eğitim verilmesi gerektiğini; %45’i, sınıfta dijital eğitime yaklaşımlar konusunda okullara rehberlik hizmeti verilmesi ve %43’ü, dijital teknolojiler için daha fazla finansman sağlanması gerektiğini düşünüyor.

 

Avrupa sonuçları

 • Avrupalı ebeveynlerin %85’i, çocuklarının meslek beklentilerinin büyük ölçüde dijital yeteneklere bağlı olduğuna inanıyor. Lakin, sadece dörtte üçü (%78), çocuklarının okulda öğrenmeyi destekleyen dizüstü bilgisayar, tablet ve elektronik beyaz tahta üzere dijital araçlara erişebildiğini bildirdi.
 • Okullarda dijital araçlara erişim imkanı, Avrupa ülkeleri ortasında değerli farklılıklar gösteriyor. İngiltere, Hollanda ve Portekiz’deki öğrenciler %87-88 ile en yüksek erişim oranlarına sahipken, Macaristan, İtalya ve Yunanistan’daki öğrencilerde bu oran yaklaşık %70’e düşüyor.
 • Toplamda okulların yarıdan biraz fazlası online eğitim sunuyor ve bunların yalnızca %59’u, öğrencilerine konuttan online eğitime erişmeleri için aygıt sağlıyor. İtalya ve Portekiz’de her 5 öğrenciden yalnızca 2’si, okullarının sağladığı online eğitim imkanına erişebiliyor.
 • Ebeveynlerin neredeyse dörtte üçü (%73), dijital yeteneklerin öğretilmesine yönelik oluşturulacak Avrupa standartlarını destekleyeceklerini belirtirken, %85’i, dijital okuryazarlığın okulda temel bir öğrenme maksadı olması gerektiğini söylüyor.

Her ülkeden bin kişi katıldı

Global Vodafone Vakfı’nın IPSOS Almanya işbirliğiyle gerçekleştirdiği araştırmada Almanya, Yunanistan, Macaristan, İtalya, Hollanda, Portekiz, Romanya, İspanya, Türkiye ve Birleşik Krallık yer aldı. Her ülkeden 1.000 kişinin katıldığı araştırma kapsamında 23 Şubat – 16 Mart 2023 tarihleri ortasında toplam 10 bin ilkokul, ortaokul ve lise velisiyle anket yapıldı. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.