DOLAR 33,0558 0.17%
EURO 36,0549 0.13%
ALTIN 2.619,931,97
BITCOIN 21422812.17017%
İstanbul
31°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Hackerlerin hedef tahtasındaki 4 sektör

Hackerlerin hedef tahtasındaki 4 sektör

ABONE OL
26 Temmuz 2023 14:24
Hackerlerin hedef tahtasındaki 4 sektör
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Pandemi sonrası dünyaya ahenk sağlamaya çalışan dallar, dijital dönüşüm çalışmalarını hızlandırarak uzaktan çalışmaya olan bağlılıklarını artırdı. Bu süreçte bulut tabanlı hizmetlerden daha büyük ölçekte yararlanan şirketler, beraberinde gelen yeni zorluklar ve risklerle müsabakaya devam ediyor. Yeni komplikasyonlar göz önüne alındığında kimi bölümlerin daha fazla tehdit altında olduğunu söz eden Bitdefender Antivirüs Türkiye distribütörü Laykon Bilişim’in Operasyon Yöneticisi Alev Akkoyunlu, siber güvenliğe öncelik vermesi gereken 4 bölümü sıralıyor.

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde dijital dönüşüm çalışmalarını hızlandıran şirketler, uzaktan çalışma modelini benimseyerek bulut tabanlı hizmetlerden daha fazla yararlanmaya başladı. Yaşanan süratli değişim ve gelecekle ilgili süregelen belirsizlikler sonucu güvenlik zafiyeti yaşayan kimi dallar, tehdit temelli, şirket içi ve dış etkenli taarruzlara karşı berbat niyetli aktörlerin yeni hedeflemesine açık hale geliyor. Birçok şirket için, artan karşılıklı temas ve global tedarik zincirlerine olan bağımlılık, şimdi ele alınmamış ek güvenlik açıkları yaratıyor. Bitdefender Antivirüs Türkiye distribütörü Laykon Bilişim’in Operasyon Yöneticisi Alev Akkoyunlu, ‘’Dijital dönüşümün getirdiği yeni komplikasyonlar göz önüne alındığında birtakım bölümler siber hücumlara daha açık hale geliyor.’’ açıklamasında bulunarak siber güvenliğe öncelik vermesi gereken 4 kesimi sıralıyor.

 

1. Sıhhat: Siber Tehditler için Öncelikli Hedef

Hastaneler, klinikler ve başka sıhhat hizmeti sağlayıcıları hasta datalarını, tıbbi kayıtları ve öbür kritik bilgileri yönetmek için ekseriyetle birbirine bağlı sistemlere güveniyor. Sıhhat dalı hizmetleri kolaylaştırma uğraşı ve pandeminin yarattığı global tesir nedeniyle dijital teşebbüslerde, tele-sağlık hizmetlerinde ve IoT aygıtlarının kullanımında artışa yönelerek çarpıcı bir dijital dönüşüm yaşadı. Lakin yaşanan gelişmeler akın seviyesinin daha da artmasına neden olarak, kesinti mühletini ya da data kaybını göze alamayan kuruluşlardan para sızdırmak isteyen siber hatalıların güvenlik açıklarından yararlanmak için sıhhat dalının birincil gaye haline geldiği bir ortam yarattı. 2016’dan 2021’e kadar yıllık ataklar iki katına çıktı ve PHI (özel sıhhat bilgileri) riski 11 kat arttı. Hasta bakımı ve tıbbi hizmetlere erişim genişlerken, yeni dijital sistemlerin inançsız bir formda entegre edilmesi de uyumsuzluk sıkıntıları yaratarak yeni güvenlik açıklarına yol açabiliyor. 

 

2. Finans: Yüksek Riskliler ve Hassas Bilgiler

Bankalar, yatırım firmaları ve öbür finans kuruluşları, büyük ölçüde işledikleri bilgiler, hassas finansal varlıkların korunmasıyla ilgili riskler ve çok sayıda finansal süreci kolaylaştırmaları nedeniyle, siber güvenlik olaylarından kaynaklanabilecek çok çeşitli riskler, tehditler ve regülasyonlarla çaba etmek zorunda kalıyor. Yüksek profilli bankaların dahil olduğu piyasa gelişmeleri, operasyonları durdurabilen ve finansal sistemlerde hasara yol açabilen fidye yazılımı akınları için daha riskli bir ortam yaratıyor. Ayrıyeten iş e-postalarının ele geçirilmesi (BEC) ataklarına da çok fazla maruz kalan kesim, ekseriyetle siber hatalıların yöneticileri yahut öbür yüksek rütbeli şahısları taklit ederek çalışanları para transferi yapmaları yahut hassas bilgileri ifşa etmeleri için kandırmalarını içeriyor.

 

3. SaaS ve Yazılım: Dijital İnovasyon ve Siber Riskte Ön Cephe

Yazılım tedarik zinciri olarak dijital inovasyonun ön saflarında yer alan SaaS ve yazılım sanayisi, siber hatalıların ve devlet takviyeli saldırganların gayesinde yer alıyor. SaaS ve yazılım şirketlerinin risk altında olmasının bir öbür sebebi ise, bulut tabanlı hizmetler ve yapay zeka uygulamaları üzere çoklukla yeni teknolojileri birinci benimseyen kesim olmasından kaynaklanıyor. İnovasyon dürtüsü ile hareket eden kesim, rekabet avantajı ve gelişmiş hizmetlere erişim sağlarken, şimdi uygun anlaşılamamış yeni tehditlere ve güvenlik açıklarına da maruz kalabiliyor. Büyük oranda yeni iştirakçi ve startupa sahip dal, siber güvenlik tahlilleri için uzman işçi açığı yaşarken, kaynak kısıtlamaları ve azalan bütçelerle karşılaşabiliyor. 

 

4. Üretim: Dijital Dönüşüm ve Ortaya Çıkan Riskler

Üretim bölümü şu anda büyük ölçüde dijital dönüşüm ve bulut tabanlı hizmet, eser ve sistemlerin benimsenmesi yoluyla tedarik zinciri ve üretim süreçlerini modernize ediyor. Lakin, yeni dijital genişleme sürecinde olan üretim dalı, sıhhat hizmetlerinde görüldüğü üzere siber güvenlik ve risk idaresine dikkat etmediği takdirde, bir şirketin güvenlik duruşunu azaltan ve onları siber ataklara, güvenlik açıklarına ve kazara meydana gelen olaylara karşı daha hassas hale getiren yüksek ölçüde risk de taşıyabiliyor.

Üretim, sırf finansal çıkar elde etmek isteyen makus niyetli saldırganlar için bir gaye değil, birebir vakitte kritik altyapıyı bozmayı ve fikri mülkiyeti çalmayı amaçlayan ulus-devlet düşmanları tarafından da akına uğrayabiliyor. 2021’den 2022’ye kadar üretim tesislerine yönelik akınlar %100’ün üzerinde olarak kaydedilirken, fidye yazılımı saldırganları ise %92 oranında artış gösteriyor. Son vakitlerde birçok bölümde siber güvenliğin güçlendirilmesine yönelik çalışmalar göz önüne alındığında üretime gösterilen ilgi daha sağlam siber güvenlik tedbirleri gerektirebiliyor. Bu da dalın siber güvenliğe çok daha fazla yatırım yapması gerektiği manasına geliyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.