DOLAR 32,3675 0.17%
EURO 34,4898 -0.59%
ALTIN 2.434,84-1,05
BITCOIN 2161844-4.78841%
İstanbul
18°

AÇIK

04:52

SABAHA KALAN SÜRE

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!

ABONE OL
29 Şubat 2024 11:12
Hipofiz Tümörü Kalıcı Körlüğe Neden Olmasın!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hipofiz bezi, salgıladığı hormonlarla birçok organımıza müdahale ederek yaşamsal işlevlerimizi düzenleyen bir bezdir. Bedene salgılanan tüm hormonların ‘orkestra şefi’ olarak tanımlanan hipofiz bezinden köken alan tümörlere ise ‘hipofiz tümörü’ deniliyor.

Genellikle yavaş büyüyen ve düzgün huylu olan hipofiz tümörleri her yaş kümesinde görülse de 45 yaşından sonra daha sık gelişiyor. Tam olarak oluşum nedeni bilinmeyen hipofiz tümöründe genetik etkenlerin ve çevresel faktörlerin rol oynayabileceği düşünülüyor. Hormon salgılayan ve salgılamayan olmak üzere iki kümeye ayrılan hipofiz tümörlerinin tedavisinde geç kalındığında pek çok sıhhat sorunu gelişebileceği için erken teşhis büyük kıymet taşıyor. Acıbadem Bakırköy Hastanesi Beyin ve Hudut Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Fatih Bayraklı, hipofiz tümörlerinin en yakın komşusu olan göz sonlarına yaptığı baskı nedeniyle kalıcı körlüğe yol açabileceğine dikkat çekerek, “Dolayısıyla görüş alanının dış taraflarında görme kaybı, çift yahut şaşı görme üzere şikayetlerde vakit kaybetmeden tabibe başvurmak çok değerlidir. Hasta şikayetlerini dikkate alır ve tabibe başvurursa, teşhis tümör küçükken konulup, görme kaybının ilerlemesi önlenebilir. Lakin hasta bulguları göz arkası ederse tümörün boyutları düzgünce artabilir, bunun sonucunda tedavi daha komplike hale gelebilir. Çok daha kıymetlisi kalıcı körlük ile sonuçlanabilir” diyor. 

Erken periyotta teşhis çok önemli

Hipofiz tümörleri, boyutlarına ve salgıladıkları hormonun tipine nazaran belirti veriyorlar. Kimi hipofiz tümörleri büyümelerine karşın hormon salgılamayan özellikte oluyor. Bu tümörler büyük boyuta ulaşıncaya dek sinyal vermeyebiliyor. Prof. Dr. Fatih Bayraklı, hormon salgılayan tiplerinin ise tümörün boyutları küçükken belirti vermeye başladığına işaret ederek, “Hastalar şikayetlerini önemser ve tabibe başvururlarsa tedavisinden aktif sonuçlar alınır. Tedavide geç kalındığında ise tümör büyüdükçe bulunduğu bölgenin etrafındaki kıymetli damar ile hudutlara baskı yaparak önemli meseleler oluşturabilir. Ayrıyeten tümörün cerrahi olarak tam çıkarılmasının artık mümkün olamaması nedeniyle radyoterapi üzere ek tedavilere başvurmak gerekebilir” diyor.  

İlginizi Çekebilir;  Çocuklarda bademcik ameliyatı ne zaman yapılmalı !

Gözlerdeki 3 sinyali göz gerisi etmeyin! 

Hipofiz bezi,  ‘optik kiazma’ olarak isimlendirilen ve göz sonlarımızın birleşim yeri olan bölgeye komşu bir organ. Münasebetiyle hipofiz tümörleri büyüdüklerinde bu bölgeye baskı yaparak göz hudutlarının iletimini bozabiliyor. Bunun sonucunda hastaların görme yeteneğinde çeşitli problemlerin gelişmeye başladığını belirten Beyin ve Hudut Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Fatih Bayraklı, “Hipofiz tümörünün yaptığı baskılar sonucunda görüş alanımızın dış taraflarında görme kaybı, çift yahut şaşı görme üzere üç kıymetli şikayet oluşabilir. Bu tablo tümörün boyutunun ileri düzeylere geldiği, genelde bir santimi aştığı durumlarda daha sık olarak karşımıza çıkar. Görme yeteneğindeki bu cins yakınmalarda vakit kaybetmeden tabibe başvurmak gerekir, çünkü tedavide gecikildiğinde kalıcı körlük gelişebilir” bilgisini veriyor.  

 

Salgıladığı hormona nazaran belirti veriyor

Hipofiz tümörleri hormon salgılayan özellik sergiliyorsa, bu hormonların tesirlerine nazaran belirti veriyor. Prof. Dr. Fatih Bayraklı, belirtileri şöyle özetliyor: 

Prolaktin sentezliyorsa: Her iki cinsiyette de infertilite, libidoda azalma ve osteoporoz gelişebilir. Bu yakınmalara bayanlarda adet düzensizlikleri ve göğüs başından süt gelmesi; erkeklerde ise erektil bozukluklar eşlik edebilir.

Büyüme hormonu salgılıyorsa: Baş ağrısı, görme şikayetleri, yüzük ve ayakkabı boyutlarında artış, lisanda büyüme, karpal tünel sendromu ve çok terleme sorunu yaşanabilir. Hastaların genel beden çizgilerinin kalınlaşmış olduğu görülür. 

ACTH (Adrenokortikotropik horman) salgılıyorsa: Cushing hastalığı gelişen bu tabloda kilo alımı, kas zayıflığı, osteoporoz, ruhsal bozukluklar ve hafif travmalarda bile kolaylıkla oluşan yaralar gelişebilir. Hastalarda yuvarlak ve kırmızı/kızarık bir yüz, karında ve koltuk altlarında mor renkli çizgilenmeler, bedende çürükler (ekimoz) görülür.

TSH (Tiroit stimülan hormon) salgılıyorsa: Çarpıntı, aritmi, kilo kaybı, guatr ve ellerde titreme yaygın belirtilerini oluşturur.   

 

Üç ana tedavi yoluna başvuruluyor 

İlginizi Çekebilir;  Astımın 6 Nedenine Dikkat!

Hipofiz tümörlerinin büyük bir kısmının tanısı biyokimyasal ve radyolojik tetkikler ile rahatlıkla konulabiliyor. Erken devirde tedavi edildiğinde bedende oluşan meseleler ortadan kaldırılabiliyor, böylelikle hastanın kaliteli bir ömür sürmesi sağlanabiliyor. Beyin ve Hudut Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Fatih Bayraklı, hipofiz tümörlerinde ilaç, cerrahi süreç ve radyoterapi olmak üzere üç ana tedavi seçeneği olduğunu belirterek, şöyle devam ediyor: “Bu üç tedavi metodu genelde bir arada kullanılır. İlaç tedavisinin birinci basamak olarak uygulandığı tümörler, prolaktin salgılayan tümörleridir. Bu tümörlerin dışındaki tümörlerde ise cerrahi sistem birinci sırada gelir. Cerrahi tedavide maksat, hormon salgılamayanlarda tümörün tamamının çıkarılarak etraf dokulara yaptığı baskının ortadan kaldırılması; hormon salgılayanlarda da tekrar tümörün tümüyle çıkarılarak hormonal istikrarın tekrar sağlanmasıdır. Cerrahi sistem endoskopik yahut mikroskopik olarak yapılır. Endoskopik cerrahi daha aktüel tedavi seçeneğidir. Radyoterapi yolu ise tümörün çeşitli nedenler ile  tamamen çıkarılamadığı yahut tekrar oluştuğu durumlarda devreye girebilir. Uygun tümörlerde, cerrahi metot sonrasında hormon pahaları olağana dönmediyse, medikal tedaviye başlanabilir” 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.