DOLAR 33,0977 0.21%
EURO 36,2535 0.54%
ALTIN 2.631,870,39
BITCOIN 21428781.46374%
İstanbul
33°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

İç tehditle mücadele etmenin beş adımı

İç tehditle mücadele etmenin beş adımı

ABONE OL
21 Temmuz 2023 21:12
İç tehditle mücadele etmenin beş adımı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Siber güvenlik şirketi ESET  dijital çalışma alanlarının artması, uzaktan çalışmanın yaygınlığı ve şirketlerin esnek siyasetler uygulaması nedeni ile güvenlik alanında  daha çok görülmeye başlanan iç tehdit risklerini inceledi.
 

Verizon’un 2023 Data İhlali Soruşturmaları Raporu’na nazaran, çalışmada incelenen yaklaşık 5 bin 200 data ihlalinin yüzde 19’una kurum içi çalışanlar neden oldu. Ponemon Enstitüsü’nün “içerideki bir çalışandan kaynaklanan maddi zararlar” yaşayan kuruluşların BT ve BT güvenlik uzmanlarından oluşan bin kişi ile yaptığı anket, içeriden desteklenen güvenlik ihlallerinin, iki yıl içinde yüzde 44 arttığını ortaya koydu. 2022 İç Tehdit Maliyeti Global Raporu, bu olayların sayısını 6 bin 800’den fazla olarak belirledi ve etkilenen kuruluşların iç tehditlerin düzeltilmesi için yılda 15,4 milyon dolar harcadığını ortaya koydu.

İç tehditler de dahil olmak üzere hücum yüzeyi genişliyor

Yazılım tedarik zinciri hücumları, iş e-postalarının ele geçirilmesi (BEC) dolandırıcılığı ve çalıntı çalışan oturum açma bilgilerini kullanan öteki dolandırıcılıklar üzere tehlikeli siber tehditler, fidye yazılımları ve çoklukla gelişen bir hizmet olarak siber kabahat iş modeli tarafından kolaylaştırılan başka hücumlarla birlikte, siber güvenlik konusunu şirketlerin idare şurası gündemlerinin en üst sıralarına taşıdı. Dijital dönüşümdeki sürat, bulut dayanaklı esnek çalışma sistemine geçiş ve üçüncü taraf tedarikçilere olan itimadın artmasıyla birlikte, her kuruluşun taarruz yüzeyi değerli ölçüde genişledi. Günümüzde siber güvenlik ortamı her zamankinden daha karmaşık ve bundan saldırganlar büyük ölçüde yararlanıyor, bu durumda en kritik riskleri belirlemek ve önceliklendirmek güç olabiliyor. 

Tehdit yanı başınızda olabilir

İç tehditler, bir şirketin ağlarına, sistemlerine yahut datalarına ziyan verebilecek eski yahut faal bir çalışanı yahut yükleniciyi söz ettiğinden, bir kuruluşun temelinden gelen bir çeşit siber güvenlik tehdididir. İç tehditler kasıtlı ve kasıtsız olmak üzere iki ana kümeye ayrılır. Kasıtsız kümesi, kazara ve dikkatsiz hareketler olarak tekrar ayrılır. Araştırmalar, içeriden bireylerle ilgili olayların birçoklarının berbat niyetten çok dikkatsizlik yahut ihmalden kaynaklandığını gösteriyor. Tehdit, zımnî dataların çalınması yahut berbata kullanılması, dahili sistemlere ziyan verilmesi, makûs gayeli aktörlere erişim müsaadesi verilmesi ve gibisi pek çok formda olabilir. Bu tıp tehditler ekseriyetle finansal, intikam, ideoloji, ihmal yahut direkt makûs niyet üzere çeşitli nedenlerle olabilir.

Bu tehditleri tespit etmek zordur fakat önlemek daha da güç olabileceği için eşsiz güvenlik zorlukları taşır, zira içeridekiler dışarıdaki saldırganlardan daha fazla fırsata sahiptir. Çalışanlar ve yükleniciler işlerini yapabilmek için bir kuruluşun sistemlerine ve bilgilerine yasal ve geniş erişime muhtaçlık duyarlar. Bu da tehdidin atak gerçekleşene kadar yahut ziyan verilene kadar fark edilemeyebileceği manasına gelir. Çalışanlar da çoklukla patronun güvenlik tedbirlerini ve prosedürlerini bilir ve bunları daha kolay atlatabilir. Ayrıyeten, güvenlik müsaadelerinin nizamlı olarak geçmiş denetimlerinin yapılması gerekir ve çalışanların ruh halinin vakitle değişebileceği hesaba katılmaz.

Bir kuruluşun iç tehdit riskini en aza indirmek için alabileceği kimi tedbirler vardır. Bu tedbirler, güvenlik denetimleri ve güvenlik farkındalığı kültürünün birleşimine dayanır ve araçları, süreçleri ve insanları kapsar. İç tehdit riskini azaltacak tedbirler siber güvenlikle ilgili her sorunu çözmez lakin kurumları iç tehditlere karşı muhafaza konusunda çok faydalıdır.

Erişim denetimleri yapın: Rol tabanlı erişim denetimi (RBAC) üzere erişim denetimlerinin yapılması, hassas datalara ve sistemlere erişimin sırf misyonları yerine getirmek için muhtaçlık duyan çalışanlarla sonlandırılmasına yardımcı olabilir. Bir şirket, sırf iş ile ilgili misyonlar için erişim muhtaçlığı olan çalışanlara müsaade vererek içeriden gelebilecek tehditlere maruz kalma riskini değerli ölçüde azaltabilir. Erişim düzeylerinin uygun kalması ve çalışanların vazifeleriyle uyumlu olması için bu erişim ayrıcalıklarının sistemli olarak gözden geçirilmesi de kıymetlidir.

Çalışan faaliyetlerini izleyin: Çalışanların şirket aygıtlarındaki yahut ağlarındaki faaliyetlerini izlemek için izleme araçlarının kullanılması, bir iç tehdit işareti olabilecek kuşkulu davranışların belirlenmesine yardımcı olabilir. İzleme tıpkı vakitte, alışılmadık data transferlerinin yahut hassas sistemlere ve bilgilere sıra dışı erişim metotlarının tespit edilmesine de yardımcı olabilir. Lakin kapalılıkla ilgili mümkün kaygıları gidermek için lokal düzenlemelere uyduğunuzdan ve izlemeyle ilgili açık kurallar oluşturduğunuzdan emin olun.

Geçmiş denetimleri yapın: Hassas ve bâtın datalara erişim müsaadesi vermeden evvel tüm çalışanlar, yükleniciler ve tedarikçiler için geçmiş denetimlerinin yapılması mümkün risklerin belirlenmesine yardımcı olabilir. Bu denetimler birebir vakitte bir kişinin çalışma geçmişini ve sabıka kaydını doğrulamak için de kullanılabilir.

Güvenlik farkındalığı eğitimi düzenleyin: Çalışanlara sistemli olarak güvenlik farkındalığı eğitimi verilmesi, siber güvenlik riskleri ve bunların nasıl azaltılacağı konusundaki şuurun artmasına yardımcı olur. Bu, kimlik avı dolandırıcılığına yakalanmak üzere kazara iç tehdit mümkünlüğünü azaltmaya yardımcı olabilir.

Veri Kaybını Tedbire: Bir DLP sisteminin uygulanması, hassas bilgilerin yetkisiz transferini yahut paylaşımını izleyerek, tespit ederek ve engelleyerek data kaybını yahut hırsızlığını önlemeye yardımcı olabilir. Bu, iç tehditleri azaltmaya yardımcı olurken tıpkı vakitte saklı dataları de korur. Fakat buradaki ikaz, DLP sağlayıcılarının da saldırganların gayesinde olduğudur, bu da farklı bir tasa kaynağıdır.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.