DOLAR 32,6019 0.29%
EURO 34,7846 0.23%
ALTIN 2.492,47-0,26
BITCOIN 2110993-0.05624%
İstanbul
17°

AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

İlişkilerde sağlıklı iletişimin temeli: Özür dilemek… İlişkilerde gerektiğinde özür dilemek güveni sağlıyor!
  • Haberuc
  • Sağlık
  • İlişkilerde sağlıklı iletişimin temeli: Özür dilemek… İlişkilerde gerektiğinde özür dilemek güveni sağlıyor!

İlişkilerde sağlıklı iletişimin temeli: Özür dilemek… İlişkilerde gerektiğinde özür dilemek güveni sağlıyor!

ABONE OL
17 Şubat 2024 14:00
İlişkilerde sağlıklı iletişimin temeli: Özür dilemek… İlişkilerde gerektiğinde özür dilemek güveni sağlıyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İnsan hayatının kusursuzun temsili olmadığını ve her bireyin kusurları ile bir bütün olduğunu tabir eden uzmanlar, lakin bireyin yanılgı yapmanın kusurlu olmak, eksik olmak, yetersiz olmak üzere manalara geldiği öğretilerle büyüdüyse o birey için özür dilemenin zorlayıcı olduğunu söylüyor.

Empati yapamama, oburlarının hislerini ve gereksinimlerini anlayamamanın kolay bir özrün görünürdeki birinci mahzurları olduğunu vurgulayan Uzman Klinik Psikolog Sedef Koç Bal, ‘’Ben hiç kusur yapmadım diyen birisi ya kendinin farkında değildir ya da inanılmaz bir talihe sahiptir. Faziletli olan, yaptığı yanılgıyı fark ederek telafi etmektir.” dedi

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Sedef Koç Bal, ikili alakalarda özür dilemenin rolünü kıymetlendirdi.

“İlişkide meseleye neden olan tarafın durumu üstlenmesi ve özür dilemesi beklenir.”

“İnsan toplumsal bir varlıktır, şahıslar ortası bağlantılardan beslenir; lakin her bağda sağlıklı bir bağlantıdan kelam edemeyiz.” diyen Uzman Klinik Psikolog Sedef Koç Bal, sorunsuz bir ilgi beklentisinin gerçekçi olmadığını, lakin meseleye sebep olan bireyden bu durumu üstlenmesi ve telafi etmesi beklendiğini, bunun en kolay görünen fakat her vakit kolay olmayan yolunun ise özür dilemek olduğunu vurguladı.

“İlişkilerde inanç sağlayan öge gerektiğinde özür dilemesini bilmektir.”

Uzman Klinik Psikolog Sedef Koç Bal, “Yolunda gitmeyen bir bağlantıda bunu fark etmek, empati yapmak, yanılgıyı kabullenmek ve sorumluluk sahibi bir birey olarak özür dilemek; toplumda sanılanın tersine bir lüks değil, olması gerekendir. Bağlantılarda inanç sağlayan öge hiç kusur yapmamak değil, gerektiğinde özür dilemesini bilmektir.” dedi.

“İçtenlikle özür dileyen birisi için davranışının sorumluluğunu aldığı kabul edilir.”

İnsan hayatının kusursuzun temsili olmadığını ve her bireyin yanlışları ile bir bütün olduğunu söz eden Uzman Klinik Psikolog Sedef Koç Bal, “Ancak birey kusur yapmanın kusurlu olmak, eksik olmak, yetersiz olmak üzere manalara geldiği öğretilerle büyüdüyse o birey için özür dilemek zorlayıcıdır. Hayatında kusura yer vermeyen birisi için sarf edilen her özür sözü kendi harikalığından bir şeyler eksiltmektedir. Öteki yandan samimiyetle özür dileyen birisi için davranışının sorumluluğunu aldığı kabul edilir. Bu sorumluluk, değişimi beraberinde getirmelidir ve değişime hazır olmayan bir bireyin özür dilemekten kaçınması mümkündür.” formunda konuştu.

İlginizi Çekebilir;  Onikiparmak Bağırsağı 12 Günde İyileşti

“Özür dileyince kendini kıymetsiz hisseden, kendi haklılığını ispatlama uğraşında da olabilir.”

Özür dileyerek kusurlu olduğunu ilan etmenin herkes için çok kolay olmadığını da anlatan Uzman Klinik Psikolog Sedef Koç Bal, “Birey kusur yaptığı için daha az sayılacağı, daha az sevileceği, kıymetsiz hissedeceği, insanların kendinden uzaklaşacağı üzere yanlışsız olmayan inançlara sahipse; sadece özür dilemekten kaçınmaz birebir vakitte kendi haklılığını ispatlama uğraşında olabilir.” dedi.

Kişilik özellikleri gereği özür dileme konusunda savunucu davrananlar kimler?

Uzman Klinik Psikolog Sedef Koç Bal, “Kişilik özellikleri gereği özür dileme konusunda savunucu davranan bireyler için genel olarak; kendini başkalarından üstün gören, tenkit ve sorumluluk kabul etmeyen, kusur yaptığında duygusal dalgalanma yaşayan, yanılgı yapmaktan kaçınan, mükemmeliyetçi yapıda olan, düşük özsaygıya sahip olup özür dilemek yerine kendini suçlama eğilimi olan, diğerlerinin haklarına hürmet duyma konusunda zorlanan bireyler olduğu söylenebilir.” diye anlattı.

“Erdemli olan, yaptığı yanılgıyı fark ederek telafi etmektir.”

Kısaca empati yapamama, başkalarının hislerini ve gereksinimlerini anlayamamanın kolay bir özrün görünürdeki birinci manileri olduğunu vurgulayan Uzman Klinik Psikolog Sedef Koç Bal, ‘’Ben hiç yanılgı yapmadım diyen birisi ya kendinin farkında değildir ya da inanılmaz bir talihe sahiptir. Faziletli olan, yaptığı yanılgıyı fark ederek telafi etmektir. Sorumluluktan kaçmayıp bu durumla yüzleşmek bireyin özsaygısını arttıracaktır.” dedi

“Başkasından özür dilemek kadar kendimize karşı da anlayış göstermemiz değerli.”

Bireyin kusur karşısında diğerleri kadar kendine de hoşgörülü ve affedici olmasının ruhsal sağlamlık açısından pahalı olduğunu da kaydeden Uzman Klinik Psikolog Sedef Koç Bal, “Acımasızca kendine yüklenmek yerine kendi hislerini anlayan, davranışlarına dair neden sonuç münasebeti kuran, kendine şefkat gösteren bireylerin zorlayıcı ömür olaylarıyla başa çıkma konusunda daha aktif oldukları düşünülmektedir. Diğerinden özür dilemek kadar kendimize karşı da anlayış göstermemiz kıymetlidir. Daima kendimizi eleştirmek, suçlamak yerine kusur yapma tecrübesini de gelişimin bir modülü olarak görmek mümkündür.” halinde kelamlarını tamamladı. 

İlginizi Çekebilir;  Diş eti iltihapları ile Alzheimer ve Parkinson arasında ilişki kuruluyor

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.