DOLAR 32,2183 0.11%
EURO 34,8652 -0.01%
ALTIN 2.411,560,08
BITCOIN 2186234-2.29481%
İstanbul
20°

KAPALI

SABAHA KALAN SÜRE

İshak Paşa Vefatının 536. Yılında Anıldı

İshak Paşa Vefatının 536. Yılında Anıldı

ABONE OL
26 Mayıs 2023 23:12
İshak Paşa Vefatının 536. Yılında Anıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İnegöl’ün yetiştirdiği Osmanlı Devleti devrinin kıymetli devlet adamlarından, iki padişah periyodunda Veziri Azamlık yapmış İshak Paşa, vefatının 536. Yılında düzenlenen merasimle anıldı. Periyodunda yaptırdığı İshakpaşa Mescidi ve Medresesi ile Türbesinin bulunduğu alanda yapılan anma merasimlerinde, İshak Paşa hayrına ikramlar yapıldı.

Osmanlı devrinde Fatih Sultan Mehmed Han ve II. Bayezid periyodunun seçkin devlet adamı olarak bilinen, İstanbul’un fethi sırasında bizatihi yer almış ve kahramanlıklar göstermiş, tıpkı vakitte tarihi kaynaklarda babası İnegöllü olduğu bilinen, İnegöl’e kazandırdığı külliye başta olmak üzere kenti mamur etmek için harcadığı servetle İnegöl’ün mimarı diye isimlendirilen İshak Paşa, vefatının 536. Yılında düzenlenen merasimle anıldı. İnegöl Belediyesi tarafından düzenlenen anma programında, devrinin değerli devlet adamlarından biri olan İshak Paşa ismine ikramlar yapıldı.

ÖZEL BİR GÜNÜ YAŞIYORUZ

1487 yılında Selanik Valisi iken vefat eden ve vasiyeti üzerine naaşı İnegöl’e getirilerek burada defnedilen İshak Paşa’yı anma programı, bugün Cuma namazı çıkışında gerçekleştirildi. Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan anma programında, Belediye Lideri Alper Taban günün mana ve değerine ait bir konuşma yaptı. “Bugün çok özel bir gün” kelamlarıyla konuşmasına başlayan Lider Taban, “Bana nazaran belediyecilik manasında yapmış olduğumuz en hoş işlerden birini icra ediyoruz. Yanı başımızda İshak Paşa’mız var. İshak Paşa’yı anmak ismine bugün bir birincisi başlatmış olduk. Kesinlikle bizden evvel de birtakım çalışmalar yapılmıştır anmak ismine, ecdadımızı yad etmek ismine. Lakin biz çalışma arkadaşlarımızın da teklifiyle bu yıl vefatının 536. Yıl dönümünde İshak Paşa’yı anmak istedik. Bundan sonrasında da inşallah devamını getirerek bir hakkı teslim etmek istiyoruz. Takdir edersiniz ki hatırlamak da hatırlanmak da çok hoş hasletler. Vefa duygusu, hakkın teslim edilmesi duygusu… Bunlar değerli şeyler” dedi.

İnegöl’ün tarihi şahsiyetlerinden de bahseden Lider Taban, şöyle devam etti: “Bu huzurdan her gün gelip geçiyoruz. Burası çok özel bir lokasyon. Ecdat burada eserler bırakmış. Bir tarafta mescidi, medresesi, bir tarafta beylik hanı, kapalı çarşısı… sahiden bu tarihi çınarların altında hepimizin anıları vardır. Lakin bu vefa hissini da ön plana çıkarmak ismine bu hoş çalışmayı hazırladık. Pekala İnegöl’ümüzde ayağımızı bu toprağa bastığımızda yalnızca İshak Paşa’mız mı var? Hayır. Birinci aklıma gelenlerden bahsetmek isterim. İnegöl’de Hamzabey köyümüzde Osmanlı’nın birinci şehidi Baykoca var, Samsa Çavuş’umuz var, Yiğit Alp’imiz var, Konur Alp’imiz var, Kasım Efendimiz var, çabucak yanı başımızda Babasultan var, Turgut Alp’imiz var. Yakın tarihe gittiğimizde, kentimizin düşmen işgalinden kurtulmasında Şükrü Naili Paşa’yı görüyoruz. O periyotlarda yeniden Küçük Kamil’i görüyoruz. Ben burada başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere kentimize, ülkemize, milletimize hizmet etmiş olan herkesten Allah razı olsun.”

600 YIL EVVEL YAŞAMIŞ, YAPITLARI HALA AYAKTA

“Burada çabucak yanı başımızda türbenin içerisinde İshak Paşa’nın yattığını biliyoruz. Beraberinde eşi Tacünnisa Sultan bu türbenin içerisinde. Ve bundan yaklaşık 550-600 yıl evvel yaşamış, yapıtları hala dimdik ayakta. Bizler de bunlardan yararlanmaya devam ediyoruz. Cenabı Allah hepimize bu dünyada bir iz bırakabilmeyi, eser bırakabilmeyi, bu gök kubbe altında beğenilen seda bırakmayı nasip etsin.”

İSTANBUL’UN FETHİNDE YER ALMIŞ KOMUTAN

“Bugün her birimiz burada birlik içerisinde yaşıyoruz. Bu sineması geriye sardığımızda, durumun bu türlü olmadığını çok net görüyoruz. Bu topraklarda bir vakitler düşman çizmeleri geziyordu. İshak Paşa periyodunda de bunlar vardı. İshak Paşa devrinde Başbakanlık mertebesinde çalışmış bir zat. İki padişah devrinde; Fatih Sultan Mehmed Han ve Yıldırım Bayezid devrinde Veziri Azamlık yapmış bir isim. Fatih Sultan Mehmed Han biliyorsunuz ki Peygamber muştusuna nail olmuş bir sultan. İşte onun yanında devlet adamlığı yapmış, yol arkadaşlığı yapmış bir İshak Paşa’yı anıyoruz bugün. Bu topraklardan geçerken bunları düşünmek lazım. Bir çağı açıp bir çağı kapatan fetihten bahsediyoruz. İstanbul’un fethi 53 gün sürmüş, bu kuşatmada büyük kahramanlıklar göstermiş İshak Paşa. Yıldırım Bayezid’in tahta çıkmasında da büyük emekleri olmuş. O devirde de yeniden Veziri Azamlık yapmaya devam etmiş. Böylesine kıymetli bireyler bizim kentimizde yatıyor.”

İSHAK PAŞA’NIN ESERLERİ

“Yaptırdığı yapıtlardan de bahsetmek gerekirse; İnegöl’de 15. Yüzyılda inşa edilen İshakpaşa Külliyesi (Cami, Han, Hamam, Türbe, Medrese, Ahır, İmaret), Selanik’te Alaca Cami ve imareti, Bulgaristan’da Köstendil Köprüsü, İstanbul’da Camii ve hamam, Kütahya’da Zaviye, Ankara’da Tahta Kale Hamamı, Çankırı’da Hamam ve Edirne’de Çeşme ile Hamam inşa ettirip vakıflar tahsis ediyor. Belediyecilik manasında da çok hoş bir yapıtı var İshak Paşa’nın. İnegöl’ün o devirde su sorununun çözülmesi noktasında hizmetleri olmuş. Buradan bir kere daha rahmet ve minnetle anmak istiyorum.”

Konuşma sonrası anma programı tarihi İnegöl Mehterinin marşlarıyla devam etti. Akabinde İshak Paşa hayrına ikramlar yapıldı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.