DOLAR 32,6126 0.32%
EURO 34,7805 0.23%
ALTIN 2.486,98-0,49
BITCOIN 0%
İstanbul
16°

PARÇALI BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

İşitme Sağlığının Önemi Konusunda Toplumsal Bilincin Yaygınlaşması Hedefleniyor
  • Haberuc
  • Sağlık
  • İşitme Sağlığının Önemi Konusunda Toplumsal Bilincin Yaygınlaşması Hedefleniyor

İşitme Sağlığının Önemi Konusunda Toplumsal Bilincin Yaygınlaşması Hedefleniyor

ABONE OL
2 Mart 2024 13:00
İşitme Sağlığının Önemi Konusunda Toplumsal Bilincin Yaygınlaşması Hedefleniyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

3 Mart Dünya Kulak ve İşitme Günü kapsamında, Toplumsal İşitme Sıhhati Farkındalık Hareketi olan “Hayat Duyunca Güzel” ile İşitme Sıhhatinin Değeri Konusunda Toplumsal Şuurun Yaygınlaşması Hedefleniyor.

Türk Kulak Burun Boğaz Baş Boyun Cerrahisi Derneği (Türk KBB-BBC) ve Türkiye Odyologlar ve Konuşma Bozuklukları Uzmanları Derneği (TOKSUD), 3 Mart Dünya Kulak ve İşitme Günü kapsamında işitme sıhhatinin kıymeti konusunda farkındalığı artırmaya yönelik harekete geçti. 

3 Mart Dünya Kulak ve İşitme Günü’nü destekleyen aktifliklerin bir modülü olarak, Türk Kulak Burun Boğaz Baş Boyun Cerrahisi Derneği (Türk KBB-BBC) ve Türkiye Odyologlar ve Konuşma Bozuklukları Uzmanları Derneği (TOKSUD) tarafından ve Demant’in şartsız dayanakları ile hayata geçirilen işitme sıhhati konusunda toplumsal farkındalığı artırmaya yönelik kıymetli çalışmalara start verildi. “Hayat Duyunca Güzel” farkındalık hareketi ile toplumsal işitme sıhhati şuurunun yaygınlaştırılmasını hedefleyen Türk KBB-BBC ve TOKSUD Dernekleri, işitme kaybıyla ilgili bakış açısını değiştirmenin değerini vurguluyor.

Dünya Sıhhat Örgütü’nün bu yılki 3 Mart Dünya Kulak ve İşitme Günü teması “bakış açını değiştir” yaklaşımı kapsamında, işitme kaybının kişisel ve toplumsal maliyetlerinin önüne geçilmesi hedefleniyor. Türkiye’de ise Boğaz Baş Boyun Cerrahisi Derneği (Türk KBB-BBC) ve Türkiye Odyologlar ve Konuşma Bozuklukları Uzmanları Derneği (TOKSUD) tarafından ve Demant’in şartsız dayanakları ile hayata geçirilen “Hayat Duyunca Güzel” projesi kapsamında 3 Mart Dünya Kulak ve İşitme Günü’nde genel kamuoyunda, işitme kaybıyla ilgili bakış açısını değiştirmenin değerine vurgu yapan irtibat çalışmaları hayata geçiriliyor. “Hayat Duyunca Güzel” farkındalık hareketi ile toplumun işitme sıhhati konusundaki şuurunun artırılması ve bilgi paylaşımı yoluyla işitme sıhhatinin değeri vurgulanarak işitme kaybı konusundaki yanlış algıların ve işitme kaybının ihmalinin yol açabileceği aksiliklerin önüne geçilmesi amaçlanıyor. 

İşitme sıhhatinin değeri konusunda şuurun yaygınlaşmasını hedefliyoruz 

Türk Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Derneği (Türk KBB-BBC) Genel Sekreteri Prof. Dr. Özgür Yiğit, 3 Mart Dünya Kulak İşitme Günü kapsamında yaptığı açıklamada, Hayat Duyunca Hoş toplumsal farkındalık ve toplumsal sorumluluk hareketi ile işitme sıhhatine dikkat çekmeyi ve işitme sıhhatinin ehemmiyeti konusunda şuurun artmasını amaçladıklarını belirtti. 

İlginizi Çekebilir;  Covid Geçirenlerde Görülen Kalça Ağrısı İhmal Edilmemeli

Prof. Dr. Özgür Yiğit şöyle devam etti: “Bugün pek çok işitme kaybı yaşadığını yahut risk altında olduğunu biliyoruz. Bu sayı gün geçtikçe artıyor. Dünya Sıhhat Örgütü dataları 2050 yılına gelindiğinde yaklaşık 2,5 milyar insanın işitme kaybı yaşayabileceğini öngörüyor. Halk sıhhatini destekleyen uygulama ve bilinçlendirme çalışmalarını devreye almak, işitme sağlını korumak ve erken müdahaleyi destekleyerek işitme kaybına bağlı artabilecek fizikî, toplumsal ve bilişsel sorunların risklerin önüne geçebilecek bir şuur yaratmak ismine bu projeyi önemsiyoruz. Bakış açınızı, sıhhatinize âlâ gelmeyen alışkanlıklarınızı ve işitme ile ilgili yanlış bilgilerinizi bırakarak işitme sağlığınızda büyük bir fark yaratabilirsiniz. 3 Mart Dünya Kulak ve İşitme Günü’nde bu mevzuya dikkat çekmek ve bireyleri işitme sıhhatini önemsemeye, işitme sıhhatini muhafaza ve işitme kaybı durumunda erken teşhis ve müdahalenin kıymeti konusunda bilinçlenmeye davet ediyoruz.”

İşitme sıhhatinin korunması ve işitme kaybının ihmal edilmemesi önemlidir

Türkiye Odyologlar ve Konuşma Bozuklukları Uzmanları Derneği (TOKSUD) Lideri Prof. Dr. Meral Didem Türkyılmaz yaptığı açıklamada, işitme sıhhatinin korunması ve işitme kaybının ihmal edilmemesi için farkındalık oluşturmak gayesiyle hayata geçirdikleri “Hayat Duyunca Güzel” projesi ile toplumsal boyutta bir şuur yaratmayı amaçladıklarını belirtti. 

Prof. Dr. Meral Didem Türkyılmaz şunları söyledi: “Tedavi edilmeyen işitme kaybının her yaşta bağlantı, öğrenme, istihdam ve genel sıhhat üzerinde kıymetli bir tesiri vardır. Bilhassa çocuklarda, tedavi edilmeyen işitme kaybı, irtibat hünerlerini öğrenme yeteneğini etkileyebilir ve daha sonra akademik ilerlemeyi ve yetişkinliğe yönelik meslek planlamasını etkileyebilir. İşitme kaybının zihinsel ve duygusal sıhhat üzerinde de büyük tesiri vardır. Araştırmalar, farklı derecelerde tedavi edilemeyen işitme kaybına sahip şahısların daha yüksek oranda toplumsal izolasyon, yalnızlık, depresyon ve anksiyete yaşadığını gösteriyor. Yeniden araştırmalar bilhassa yaşlı yetişkinlerde tedavi edilmeyen işitme kaybı yaşayan bireylerde toplumsal geri çekilme ve bilişsel gerilemenin olduğunu gösteriyor. Bu sebeple toplumda işitme sıhhatinin ehemmiyeti konusunda farkındalık yaratmak açısından bu projeyi çok kıymetli buluyorum. 3 Mart Dünya Kulak ve İşitme Günü üzere özel gün işitme sıhhatimiz hakkında düşünmek için hoş bir fırsat.” 

İlginizi Çekebilir;  Egeli ihracatçılar 2024 yılında fuardan fuara koşacak

Türk Kulak Burun Boğaz Baş Boyun Cerrahisi Derneği (Türk KBB-BBC) ve Türkiye Odyologlar ve Konuşma Bozuklukları Uzmanları Derneği (TOKSUD) tarafından ve Demant’in şartsız dayanakları ile gerçekleştirilen toplumsal sorumluluk kampanyasının birinci bağlantı çalışması bir görüntü içerik ile paylaşıldı. 

Tüm yıl boyunca devam edecek farkındalık çalışmaları kapsamında, Türk Kulak Burun Boğaz Baş Boyun Cerrahisi Derneği (Türk KBB-BBC) ve Türkiye Odyologlar ve Konuşma Bozuklukları Uzmanları Derneği (TOKSUD) tarafından “Hayat Duyunca Güzel” kampanyası çatısında, kamuoyu işitme sıhhatinin ehemmiyeti ve tedavi edilmeyen işitme kaybıyla bağlı mümkün sıhhat sonuçları konusunda bilinçlendirme çalışmaları yapılacak. Proje kapsamında kamuoyunun ön bilgilendirilmesine yönelik içerik ve çalışmalar hayatduyuncaguzel adresi üzerinden gerçekleştirilecek

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.