DOLAR 32,1976 0.05%
EURO 34,9643 -0.09%
ALTIN 2.511,270,05
BITCOIN 22699635.08968%
İstanbul
18°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

İzmir “Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi”ne katıldı
  • Haberuc
  • Gündem
  • İzmir “Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi”ne katıldı

İzmir “Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi”ne katıldı

ABONE OL
12 Temmuz 2023 03:36
İzmir “Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi”ne katıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Global Sürdürülebilir Turizm Kurulu’na (GSTC) üye oldu. Lider Tunç Soyer, İzmir’in sürdürülebilir turizm alanında değerli bir adım daha attığını belirterek “Doğa ve etraf ile uyumlu çalışmalar birer turizm öğesi olarak dünyaya tanıtılacak” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Global Sürdürülebilir Turizm Kurulu’na (GSTC) üye oldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi Lideri Tunç Soyer, bu üyelik sayesinde kentin sürdürülebilir turizm alanında kıymetli bir adım daha attığını, tabiat ve etraf ile uyumlu çalışmaların birer turizm ögesi olarak dünyaya tanıtılacağını tabir etti. Dünyada sürdürülebilir turizme olan ilginin arttığına değinen Lider Soyer, “Turizmde sürdürülebilirlik unsurlarının destinasyonların tercih edilmesinde değerli bir rolü var. İzmir, Global Sürdürülebilir Turizm Konseyi’ne üye olarak proaktif davranıyor” dedi.

GSTC’den İzmir’e güzel geldin

GSTC İdare Heyeti Lideri (CEO) Randy Durband ise “İzmir’i Global Sürdürülebilir Turizm Kurulu’nun yeni üyesi olarak sıcak bir formda karşılıyoruz. İzmir’in sürdürülebilirliğe olan bağlılığı, tarihi zenginliğine duyduğu derin saygıyı yansıtıyor ve ortaya çıkan sürdürülebilir geleceğine yönelik bir yaklaşımı simgeliyor” dedi.

GSTC hakkında

Küresel Sürdürülebilir Turizm Kurulu (GSTC), GSTC Kriterleri olarak bilinen global sürdürülebilirlik standartlarını belirliyor ve yönetiyor. İki farklı kriter bulunuyor: Kamu siyaset yapıcıları ve destinasyon yöneticileri için Destinasyon Kriterleri, oteller ve cins operatörleri için Sanayi Kriterleri.

GSTC, turizm geliştiren ve idaresinde sürdürülebilirlik uygulamalarını takip eden destinasyonları GSTC üyesi olmaya ve GSTC onaylı bir belgelendirme kuruluşu yardımıyla sertifikalandırılarak GSTC Destinasyon Kriterlerini uygulamaya teşvik ediyor.

İzmir’de sürdürülebilirlik çalışmaları sürüyor

İzmir, 2019’un başlarında Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) Yeşil Kentler programına katıldı. İzmir Yeşil Kent Hareket Planı (GCAP), öncelikli çevresel zorlukları belirlemeyi, ele almayı ve kent için yeşil bir gelecek sağlayacak bir vizyon ile projeler oluşturmayı amaçlıyor. Altyapı yatırımları, siyaset önlemleri, kapasite geliştirme ve savunuculuğu içeren 46 aksiyon önerisi teklifi ile yeşil bir İzmir vizyonuna ulaşılmasına yardımcı olmak üzere tasarlandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2020’de Belediye Liderleri Sözleşmesi’ne (CoM) katılarak Sürdürülebilir Güç ve İklim Hareket Planı (SECAP) hazırlayıp uygulayarak sera gazı emisyonlarını azaltmayı ve iklim direncini artırmayı istekli olarak taahhüt etti.

İzmir’in global iklim kriziyle gayret için İklimden Bağımsız ve Akıllı Bir Kent olma misyonunu ilerletmeye odaklanan bir kolektif olan İzmir Global İklim Topluluğu da geçen Mayıs ayında kuruldu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.