DOLAR 32,5892 0.18%
EURO 34,9322 0.72%
ALTIN 2.439,320,28
BITCOIN 21751310.93943%
İstanbul
19°

PARÇALI AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

KOBİ’lerin tedarik zinciri saldırılarından korunması için sekiz öneri
 • Haberuc
 • Teknoloji
 • KOBİ’lerin tedarik zinciri saldırılarından korunması için sekiz öneri

KOBİ’lerin tedarik zinciri saldırılarından korunması için sekiz öneri

ABONE OL
29 Ocak 2024 12:12
KOBİ’lerin tedarik zinciri saldırılarından korunması için sekiz öneri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tedarik zincirleri global ticareti ve refahı kolaylaştıran bağlayıcı dokulardır. Birbiriyle örtüşen ve bağlantılı şirketlerden oluşan bu ağlar giderek daha karmaşık hale geliyor. Birden fazla yazılım ve dijital hizmet tedariğini içeriyor, çevrimiçi etkileşimlere dayanıyor. Bu da onları kesintiye uğrama ve tehlikeye girme riskiyle karşı karşıya bırakıyor. 

Özellikle KOBİ’ler tedarik zincirlerinde güvenliği yönetmek için proaktif bir arayış içinde olmayabilir ya da bu mevzuda kâfi kaynağa sahip değildir. Şirketlerin ortaklarına ve tedarikçilerine siber güvenlik konusunda körü körüne güvenmesi mevcut koşullarda sürdürülebilir değil. Dijital güvenlik şirketi ESET tedarik zincirinde gizlenen siber güvenlik risklerinin nasıl azaltılabileceğine yönelik tekliflerde bulundu. 

Tedarik zinciri riski nedir?

Tedarik zinciri siber riskleri, fidye yazılımı ve data hırsızlığından hizmet engelleme (DDoS) ve dolandırıcılığa kadar birçok halde ortaya çıkabilir. Profesyonel hizmet firmaları örneğin avukatlar, muhasebeciler yahut yazılım firmaları klasik tedarikçileri etkileyebilirler. Saldırganlar ayrıyeten yönetilen hizmet sağlayıcılarının (MSP’ler) da peşine düşebilir zira tek bir şirketi bu halde tehlikeye atarak potansiyel olarak çok sayıda alt müşteri işletmesine erişim elde edebilirler. Geçen yıl yapılan bir araştırma, MSP’lerin yüzde 90’ının evvelki 18 ay içinde bir siber atağa maruz kaldığını ortaya koydu. 

Başlıca tedarik zinciri siber hücum türleri

Güvenliği ihlal edilmiş tescilli yazılım: Siber hatalılar giderek daha bahadır oluyor. Birtakım durumlarda, yazılım geliştiricilerini tehlikeye atmanın ve daha sonra alt müşterilere teslim edilen koda berbat maksatlı yazılım eklemenin bir yolunu bulabiliyorlar.

Açık kaynak tedarik zincirlerine hücumlar: Çoğu geliştirici, yazılım projelerinin pazara çıkış müddetini hızlandırmak için açık kaynak bileşenleri kullanır. Lakin tehdit aktörleri bunu biliyor ve bileşenlere berbat emelli yazılım ekleyip, bunları tanınan depolarda kullanıma sunuyor. Tehdit aktörleri, kimi kullanıcıların yama yapmakta yavaş davranabileceği açık kaynak kodundaki güvenlik açıklarından da faydalanmakta süratli davranıyor. 

İlginizi Çekebilir;  Türkiye Finans'tan 'Mobilden Tanış Avantajlara Alış' kampanyası

Dolandırıcılık için tedarikçileri taklit etme: Ticari e-posta tehlikesi (BEC) olarak bilinen sofistike taarruzlar bazen dolandırıcıların bir müşteriyi kandırarak para göndermesini sağlamak için tedarikçilerin kimliğine bürünmesiyle gerçekleştirilir. Saldırgan ekseriyetle taraflardan birine yahut başkasına ilişkin bir e-posta hesabını ele geçirir, devreye girip banka bilgilerinin değiştirildiği geçersiz bir fatura gönderme vakti gelene kadar e-posta akışlarını izler.

Kimlik bilgisi hırsızlığı: Saldırganlar, tedarikçiye ya da müşterilerine (ağlarına erişebilecekleri) saldırmak gayesiyle tedarikçilerin oturum açma bilgilerini çalar. 

Veri hırsızlığı: Birçok tedarikçi, bilhassa hukuk firmaları üzere özel kurumsal sırlara vakıf olan şirketler müşterileri hakkında hassas datalar depolar. Bu şirketler, şantaj yahut diğer yollarla para kazanabilecekleri bilgileri arayan tehdit aktörleri için cazip bir amaç teşkil eder. 

Tedarik zinciri riskinin çeşidi ne olursa olsun, sonuç tıpkı olabilir: Finansal ve prestij hasarı ve hukuk davaları, operasyonel kesintiler, satış kaybı ve kızgın müşteriler. En yeterli uygulamaları takip ederek bu riskleri yönetmek mümkündür.

 • Yeni tedarikçiler için durum tespiti yapın. Bu, güvenlik programlarınızın beklentilerinizle ahengini ve tehdit muhafazası, tespiti ve müdahalesi için temel tedbirlere sahip olup olmadıklarını denetim etmeniz manasına gelir. Yazılım tedarikçileri için bu birebir vakitte bir güvenlik açığı idare programına sahip olup olmadıklarına ve eserlerinin kalitesiyle ilgili prestijlerinin ne olduğuna da uzanmalıdır.
 • Açık kaynak risklerini yönetin. Bu, yazılım bileşenlerine görünürlük kazandırmak için yazılım kompozisyon tahlili (SCA) araçlarının kullanılması, güvenlik açıkları ve makûs maksatlı yazılımlar için daima tarama yapılması ve yanlışların derhal yamalanması manasına gelebilir. Birebir vakitte geliştirici takımlarının eser geliştirirken tasarım yoluyla güvenliğin ehemmiyetini anlamalarını sağlar.
 • Tüm tedarikçiler için bir risk incelemesi yapın. Tedarikçilerinizin kim olduğunu anlamak ve akabinde temel güvenlik tedbirlerine sahip olup olmadıklarını denetim etmekle başlar. Bu, kendi tedarik zincirlerini de kapsamalıdır. Sık sık kontrol yapın ve uygun olduğunda sanayi standartları ve yönetmelikleriyle akreditasyonu denetim edin.
 • Tüm onaylı tedarikçilerinizin bir listesini tutun. Denetim sonuçlarınıza nazaran nizamlı olarak listeyi güncelleyin. Tedarikçi listesinin tertipli olarak denetlenmesi ve güncellenmesi, kuruluşların kapsamlı risk değerlendirmeleri yapmasına, potansiyel güvenlik açıklarını tespit etmesine ve tedarikçilerin siber güvenlik standartlarına uymasını sağlamasına imkan tanıyacaktır. 
 • Tedarikçiler için resmi bir siyaset oluşturun. Bu, karşılanması gereken SLA’lar da dahil olmak üzere tedarikçi riskini azaltmaya yönelik ihtiyaçlarınızı ana çizgileriyle belirtmelidir. Genel tedarik zincirinin güvenliğini sağlamak için tedarikçilerin uyması gereken beklentileri, standartları ve prosedürleri özetleyen temel bir evrak vazifesi görür.
 • Tedarikçi erişim risklerini yönetin. Kurumsal ağa erişmeleri gerekiyorsa, tedarikçiler ortasında en az ayrıcalık unsurunu uygulayın. Bu, tüm kullanıcıların ve aygıtların doğrulaması yapılana kadar güvenilmez olduğu, daima kimlik doğrulama ve ağ izlemenin ekstra bir risk azaltma katmanı eklediği “Sıfır Güven” yaklaşımının bir kesimi olarak uygulanabilir.
 • Bir olay müdahale planı geliştirin. En makus senaryo durumunda, tehdidi kurumu etkileme talihi bulmadan evvel denetim altına almak için güzel prova edilmiş bir planınız olduğundan emin olun. Bu plan, tedarikçileriniz için çalışan takımlarla nasıl irtibat kurulacağını da içerecektir.
 • Endüstri standartlarını uygulamayı düşünün. ISO 27001 ve ISO 28000, tedarikçi riskini en aza indirmek için üstte listelenen adımlardan kimilerini gerçekleştirmenin birçok faydalı yoluna sahiptir. 
İlginizi Çekebilir;  Garanti BBVA, eLogo ve Agra Fintech iş birliğiyle e-Defter paylaşımında yeni dönem

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.