DOLAR 32,2451 0.12%
EURO 35,0993 0.23%
ALTIN 2.506,020,23
BITCOIN 2135687-1.17891%
İstanbul
20°

KAPALI

SABAHA KALAN SÜRE

Kodsuz test otomasyonunun şirketler için 4 faydası

Kodsuz test otomasyonunun şirketler için 4 faydası

ABONE OL
12 Temmuz 2023 17:00
Kodsuz test otomasyonunun şirketler için 4 faydası
0

BEĞENDİM

ABONE OL

En ufak bir yazılım kusurunun bile büyük maddi ve manevi kayıplara neden olabileceği bir periyotta yazılım kalite testinin uygulanması, şirketler için kritik bir ehemmiyet taşıyor. Yazılım test süreçlerini hızlandırmak ve yazılım bedelini geliştirmek için en vazgeçilmez yaklaşım olarak tercih edilen SDLC otomasyonu, elde edilen mali karın yanı sıra insan mahareti ve kaynak ezasına neden olması sebebiyle kesim profesyonelleri tarafından eleştiriliyor. TesterYou Kurucusu Barış Sarıalioğlu, bu probleme tahlil olarak geliştirilen kodsuz test otomasyonun şirketler için 4 yararını sıralıyor.

Günümüzde sıkça kullanılan test otomasyon yazılımları, dijitalleşmenin yaygınlaşması ve değişen muhtaçlıklar çerçevesinde, sağladığı yararların yanı sıra şirketler için bir dizi yeni maliyet zinciri oluşturuyor. Test uzmanlarının nasıl kod yazılacağını öğrenmesi, test caselerinin otomatikleştirilmesinin uzun sürmesi ve programlama için uzun vakit harcanması üzere nedenlerle SDLC otomasyonu ve gibisi test yazılımları, yerini kodsuz test otomasyonuna bırakıyor. Şirketlerin dijital dönüşüm yolcuğunda günümüz teknolojilerini yakından takip etmesi gerektiğini aktaran TesterYou Kurucusu Barış Sarıalioğlu, ‘’Bugünkü teknolojilere ve gelişmelerine ayak uydurmak için etkin, süratli sorgulayan, pahalandıran ve ahenk sağlayan bir zihniyete hem yöneticiler hem de çalışanlar sahip olmalı. Kodsuz test otomasyonu, kuruluşların dijital dönüşüm seyahatlerinde süreçlere adaptasyonunu kolaylaştıracak ve maliyeti azaltacak entegre tahliller sunuyor.’’ açıklamalarıyla kodsuz test otomasyonun 4 yararını sıralıyor.

 

Kodsuz Test Otomasyonunun 4 Faydası

Birçok yazılımı bünyesinde barındıran şirketler, uygun maliyetli uygulamalarla kullanıcı memnuniyetini artırmak için teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyor. Barış Sarıalioğlu, yazılım test sürecinde kodsuz test otomasyonunun tercih edilmesini gerekli hale getiren uygulamaları 4 başlık halinde paylaşıyor. 

 

1. Kısa vakitte kaliteli test senaryolarını otomatize etme imkanı sağlar. Kodsuz test otomasyonu ile test caselerinin otomatikleştirilmesinin daha kısa sürmesi, kodlama müddetinin azaltılması ve test sürecinin daha kolay hale getirilerek kullanıcı dostu olması sağlanıyor. 

2. Test uzmanının kodun yazma tecrübesine sahip olması gerekmez. Kodsuz otomasyon sürecinde; otomasyon geliştiricisinin kod yazma maharetine elzem bir gereksinimi yoktur. Bunun yerine hangi adımların gerçekleşmesi gerektiğini belirtmek kâfi oluyor.

3. Evvelce kullanılan senaryolar farklı senaryolar için yine kullanılabilir. Kodsuz test için kayıt ve oynatma tekniği en yaygın teknik olarak kullanılıyor. Bu teknik ile bir web uygulaması üzerinde kullanıcı üzere kolay kolay gezinerek test senaryoları kaydetme ve otomatikleştirme süreçleri gerçekleştiriliyor. Test senaryoları geçerli yahut geçersiz farklı bilgi girişleriyle genişletilebiliyor. Uygulamadaki özellikler geliştirme takımları tarafından son haline getirildiğinde, ilgili test senaryoları da en süratli formda güncelleniyor.

4. Codeless tool’u içinde dashboard, raporlama ve test planlaması ekseriyetle mevcuttur. Ayrıca kodsuz test ile cross browser testleri de gerçekleştiriliyor. Böylece test senaryoları birden fazla tarayıcı üzerinde paralel olarak yürütülüyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.