DOLAR 32,5907 0.33%
EURO 34,8148 0.16%
ALTIN 2.507,390,94
BITCOIN 20967161.91428%
İstanbul
13°

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

SABAHA KALAN SÜRE

Manisa’ya 21 Yılda 187 Tesis

Manisa’ya 21 Yılda 187 Tesis

ABONE OL
19 Şubat 2024 11:36
Manisa’ya 21 Yılda 187 Tesis
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Manisa’nın Türk tarımının göz bebeği olduğunu belirten DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, son 21 yılda Şehzadeler kentinde 19.71 milyar liralık yatırım yaptıklarını açıkladı. 187 tesisi vatandaşın hizmetine sunduklarını söyledi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü; kurumsal altyapısı, deneyimli çalışanı ve güçlü makine parkıyla, Ülkemizin dört bir yanında, milletimizin refah seviyesini artıran su yapılarını inşa ederek vatandaşlarımızın hizmetine sunma sorumluluğunu yerine getiriyor.

İklim değişikliği, süratli nüfus artışı, artan endüstrileşme ve başka etraf problemleriyle birlikte ömrün kaynağı olan “su”yun pahası her geçen gün artarken, DSİ tarafından tamamlanarak milletimizin hizmetine sunulan; içmesuyu tesisleri, ziraî üretimin lokomotifi olan barajlar, gölet ve yer altı depolama tesisleri, Ülkemizin güçte dışa bağımlılığına set çeken HES’ler ve parçalanmış tarım yerlerini tekrar iktisada kazandıran arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme projeleri ile suya istikamet veriliyor.

“Su Vatandır”  hassasiyeti ile çalışmalarını sürdüren Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, suyun bilhassa tarım ve endüstride yarattığı güçlü tesiri sayesinde geniş iş alanlarının doğmasına imkân sağlarken yapmış olduğu taşkın muhafaza tesisleri ile de mümkün taşkınlardan kaynaklanabilecek can ve mal kayıplarını önlemek için de çaba ediyor.

Köklü kurumsal geçmişi 1914 yılı ‘’Umur’u Nafıa Müdüriyet-i Umumiyesi’’ne kadar uzanan DSİ Genel Müdürlüğü (DSİ) Türkiye’nin su ve güç gücü olarak faaliyetlerini sürdürdüğünü tabir den DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, ‘Bizler maziden atiye uzanan, tarihini “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” unsurunun üzerine inşa eden esaslı bir geleneğin mensuplarıyız. 18 Aralık 1953 yılında kurulan Genel Müdürlüğümüz kurulduğu tarihten bu yana ”Su Vatandır” anlayışıyla çalışmalarını sürdürerek işletmeye aldığı baraj ve göletler ile 183 milyar metreküp su depolama kapasitesi geliştirmiştir. Tamamlanan projeler ile 71 milyon dekar arazi sulamaya açılmış, yaklaşık 2 milyon hektar alan taşkınlardan korunmuştur. Hizmete alınan içme suyu tesisleri ile yıllık 5,2 milyar metreküp memba kalitesinde içme suyu temin edilmektedir. Güç ve ilhamını aziz milletimizden alan DSİ dün olduğu üzere bundan sonrada hayata geçireceği projeler ile Türkiye Yüzyılına damga vurmaya devam edecektir. ’dedi.

İlginizi Çekebilir;  Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü'nde Deprem Bölgesinden Tespitler

Toprağa can, iktisada rahmet kattık.

Manisa’yı Türk tarım dalının başşehri yapabilmek için 21 yıl evvel başlattıkları projelerin artık meyvelerini vermeye başladığını kaydeden DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “ Son 21 yılda kent genelinde 19,71 milyar liralık yatırım yaptık. 187 tesisi vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Bunlardan 47 tanesi sulama tesisi. 239 bin 830 dekar yere can suyu verdik. Tarlardaki randımanı ve eser çeşitliliğini artırdık. Bölge iktisadına yıllık ortalama 1 milyar 232 bin 685 bin lira ek gelir sağladık.  9 Sulama tesisimizin ise inşa çalışmaları devam ediyor” dedi.

Manisa’ya 33 Baraj, 11 Gölet kazandırdık

Elverişli iklimi ve verimli toprağı ile Manisa’nın bilhassa ihraç edilen tarım eserleri konusunda Türkiye’nin lokomotif kentlerinden biri olduğuna dikkat çeken DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, son 21 yılda şehzadeler kentinde 33 baraj, 11 gölet ve 14 yeraltı depolama tesisi inşa ettiklerini söyledi. DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, bu depolama tesisleri sayesinde kent genelinde 574 milyon m3 depolama hacmine ulaştıklarını açıkladı.

6 Barajda İnşaat Çalışmaları Devam Ediyor

Manisa’nın su kaynaklarının daha faal değerlendirilebilmesi için çalışmalarının aralıksız devam ettiğini belirten DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “6 baraj ve 2 gölette ise inşaat çalışmalarımız hala devam ediyor.” Dedi.

Hem canlarımızı daima toprağımızı koruyoruz

Vatandaşımızın can ve mal güvenliğini tehdit eden taşkın ve su baskını riskine karşı ise faal bir çaba siyaseti yürüttüklerini tabir eden DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, son 21 yılda Manisa genelinde 77 “Taşkın Muhafaza Tesisi” inşa edildiğini söyledi. DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, bu tesisler sayesinde 77 yerleşim yeri ile 79 bin 722 dekar arazinin taşkınlara karşı korunduğunu açıkladı.

İlginizi Çekebilir;  Yeniceköy'de 1 Yılda 14 Km Yol Açıldı

Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Yatırımlarımız İle Toprağımız Daha Kıymetli

Manisalı üreticilerin tarlarından daha çok randıman alabilmesi maksadıyla başlatılan Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri Projesi kapsamında 2 projenin tamamlandığını kaydeden DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, 122 bin 840 dekar toprakta tescil süreçlerinin tamamlandığını duyurdu. Bu projelerden 3 yerleşim ünitesinin faydalanacağını söyledi.

Tarlalara “bereket” memlekete “enerji” olduk

Manisa’da son 21 yılda 2 adet Hidroelektrik inşa ettiklerini hatırlatan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta; Şehzadeler kentinin Türkiye’ye her yıl 0.02 milyar kWh güç sağladığını söyledi. Mehmet Akif Balta “Manisa’da şurası 2 HES tesisimizin konseyi gücü 9.70 MW, yıllık güç üretimimiz ise 24.44 milyon kW/s. “ dedi.

Çalışmaların devam edeceğini vurgulayan Genel Müdür Mehmet Akif BALTA; “Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü olarak hayata geçirdiğimiz projeler hakkında bedelli Manisalılardan bilhassa de tesislerimizden birebir faydalanan çiftçilerimizden almış olduğumuz olumlu geri dönüşler bizi ve grubumuzu motive ediyor. Bugüne kadar olduğu üzere bundan sonraki süreçte de ekonomik gelirimizi artıracak, milletimizin refah seviyesini yükseltecek, özetle “Türkiye Yüzyılı” mefkuremizi perçinleyecek projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz.” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.