DOLAR 33,0719 0.12%
EURO 36,2123 0.42%
ALTIN 2.613,69-0,30
BITCOIN 2141643-0.50151%
İstanbul
33°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Namazgâh Hamamı hizmete açıldı

Namazgâh Hamamı hizmete açıldı

ABONE OL
27 Ocak 2024 10:12
Namazgâh Hamamı hizmete açıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yenilenen tarihi Namazgâh Hamamı, bölgenin muhtaçlığını karşılamak ve bayan istihdamına katkı sağlamak için Bayan Emeğini Kıymetlendirme Vakfı tarafından yine hizmete açıldı.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in teşebbüsüyle dünyanın birinci Cittaslow Metropol pilot kenti ilan edilen İzmir’in “Sakin Mahalle” projesi kapsamında tarihi Namazgâh Hamamı yine doğdu. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Pazaryeri Mahallesi’nde yer alan tarihi Namazgâh Hamamı’nın onarımının akabinde günlük faaliyetine başlayabilmesi için tadilat ve bakım süreçlerini tamamladı. Yaklaşık 500 yıllık geçmişe sahip hamam bayan istihdamını desteklemek için Bayan Emeğini Kıymetlendirme Vakfı’na kiralandı.  Hamamın açılış merasimine İzmir Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Murat Aydın, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Barış Karcı, Bayan Emeğini Kıymetlendirme Vakfı Lideri Şengül Akçura, Urla Belediyesi Eski Lideri Sibel Uyar, dernek temsilcileri, sanatkarlar, muhtarlar, meclis üyeleri ve çok sayıda yurttaş katıldı.

“İzmir’in kimliğini görüyoruz”

Açılışta konuşan İzmir Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Murat Aydın, “İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin dokusunu, tarihi hafızasını oluşturan her yapıya, her yapıta, her bireye, her fikre ve her kültüre sahip çıkmaya devam ediyor. Biz buraya baktığımız vakit İzmir’in kimliğini görüyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi yapıları restore ederken iki şeyi hedefliyor. Birincisi, yapıların hayatın içinde bulunan ve yaşayan yapılar olması. İkincisi ise Liderimiz Tunç Soyer’in ortaya koyduğu vizyon gereği bu yapıların olabildiğince art sıralara hizmet eden, toplumsal manada da sonuçlar elde eden yapılar olması. Bugün açılışını yaptığımız hamamla da bu iki hedefe birden hizmet edeceğiz. Burada bayanlarımız çalışacak. Onlar için de bir istihdam alanı yaratacağız. Bunun dışında bölgeye hizmet edecek. Yapı Tarihi Agora ile de bir bütünlük oluşturacak” diye konuştu. 

“Yeni bir model olarak bakıyoruz”

Kadın Emeğini Kıymetlendirme Vakfı Lideri Şengül Akça ise, “Bu teşebbüsü çok kıymetli bir teşebbüs olarak görüyoruz. Biz vakıf olarak bayanların kalkınmadaki liderliğini güçlendirmek için çeşitli projeler yürütüyoruz. Bu kapsamda da yeni alanlarda yeni iş modelleri yaratmaya çalışıyoruz. Hamam işletmek yeni bir iş alanı değil ancak klasik bir iş alanı. Biz bunu yine canlandırmak istiyoruz. Hamam işletmeciliği temelinde geçmişte de erkeklerden çok bayanların işi. Öte yandan güç ve suyun bu kadar kıymetlendiği bir devirde artık kolektif hizmet alanlarının yaygınlaştırılması gerektiğine inanıyoruz. Buraya da yeni bir model olarak bakıyoruz. Mahalle geleneğini devam ettirerek bu kentin etrafında bir dayanışma oluşturmak istiyoruz. İnşallah İzmirliler buna sahip çıkacak. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne sonsuz teşekkür ediyoruz” tabirlerini kullandı. 

Namazgâh Hamamı bayanların elinde yaşayacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan Cittaslow projesi kapsamında, Pazaryeri Mahallesi’nde yaklaşık 400 mahalle sakiniyle anketler ve derinlemesine görüşmeler yapılarak mahalledeki sıkıntılar belirlendi. Mahalle sakinlerinin talepleri doğrultusunda, Sarımsak Sokak’ta “Sakin Mekân” açıldı. Mahalle tahlilinde ortaya çıkan meseleler ortasında istihdam sorunu ve hanelerde banyo eksikliği tespit edildi. Bölgenin düşük gelir ve istihdam düzeyleri ile bayanların çalışma hayatına katılamaması üzere sıkıntılar birleşince, iki temel sorunu bir ortada çözmek için Namazgâh Hamamı’nın restore edilerek tekrar açılma kararı alındı. 16. Yüzyıl sonu ya da 17. Yüzyıl başında inşa edildiği kabul edilen Namazgâh Hamamı’nın onarımı tamamlanarak hamamın fonksiyonunun sürdürülmesine yönelik çalışmalar yapıldı. Hamamın işletmesini Bayan Emeğini Kıymetlendirme Vakfı üstlendi. Hamam yenilenen haliyle haftanın 6 günü bayanlara hizmet verecek.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.