DOLAR 32,1890 0.02%
EURO 34,9869 -0.02%
ALTIN 2.508,44-0,07
BITCOIN 22990366.51808%
İstanbul
18°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Nilüfer Uluslararası Agroekoloji Forumuna ev sahipliği yapıyor
  • Haberuc
  • Gündem
  • Nilüfer Uluslararası Agroekoloji Forumuna ev sahipliği yapıyor

Nilüfer Uluslararası Agroekoloji Forumuna ev sahipliği yapıyor

ABONE OL
11 Temmuz 2023 21:36
Nilüfer Uluslararası Agroekoloji Forumuna ev sahipliği yapıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Nilüfer Belediyesi, Doğu Avrupa ve Orta Asya bölgesindeki Agroekoloji Uygulamaları Forumu’na konut sahipliği yapıyor. 19 ülkeden iştirakin olduğu ve 4 gün sürecek olan programda agroekoloji konusunda bilgi ve tecrübeler paylaşılırken, tohum, biyoçeşitlilik, arazi hakkı, pazar ve pazarlama süreçleri hakkında da fikir alışverişi yapılacak. İştirakçiler ayrıyeten, Nilüfer Belediyesi’nin tarım alanında yaptığı çalışmaları da yerinde inceleyecek.

 Sürdürülebilir ve sağlıklı besin konusunda değerli çalışmalar yapan Nilüfer Belediyesi milletlerarası bir foruma konut sahipliği yapıyor. 19 ülkeden onlarca örgütün oluşturduğu Bilim Topluluğu’nun Doğu Avrupa ve Orta Asya bölgesindeki Agroekoloji Uygulamaları 2023 Forumu, Nilüfer Belediyesi mesken sahipliğinde gerçekleştiriliyor. Karaman Dernekler Yerleşkesi’nde 10-13 Temmuz tarihleri boyunca sürecek olan forumda, Türkiye’nin yanı sıra Arnavutluk, İran, Kazakistan, İtalya, Kosova, Sırbistan, Tacikistan, Ukrayna üzere toplam 19 ülkeden besin üretimiyle bağlı 50’yi aşkın sivil toplum örgütlerinin üye ve temsilcisi yer alıyor. 

Bölgede ve ulusal seviyede agroekoloji ve insan haklarını ilerletmek için vizyon, çalışma planı ve stratejinin belirlenmesinin hedeflendiği forumda, kırsal kesitteki insanların geçim kaynaklarını güzelleştirme yolları da ele alınıyor. Agroekoloji okulları ve tahsili konusundaki bilgi ve tecrübelerinin paylaşılacağı dört günlük forum boyunca, insan hakları, UNDROP (Birleşmiş Milletler Köylülerin ve Kırsal Alanda Çalışan Öteki İnsanların Hakları Bildirgesi), tohumlar ve biyolojik çeşitlilik, arazi hakkı, pazar ve pazarlama süreçleri de tartışılıyor. 

Nilüfer Belediye Lideri Turgay Fazilet, Nilüfer Kent Kurulu Lideri Neslihan Binbaş, Birleşmiş Milletler Besin ve Tarım Örgütü (FAO) Türkiye Ofisi’nden Peter Pechacek’in de katıldığı forumun birinci gününde, iştirakçi örgütlerin tanıtımı yapıldı ve dünyanın çeşitli bölgelerinden agroekolojik çalışma örnekleri sunuldu. 

Forum açılışında konuşan Nilüfer Belediye Lideri Turgay Fazilet de, Nilüfer Belediyesi’nin çalışmalarını yaptığı sunumla paylaşırken, iklim ve besin krizine de dikkat çekti. Tarım ve sağlıklı besine erişimin Nilüfer Belediyesi’nin öncelikleri ortasında yer aldığını belirten Lider Fazilet, “İklim krizi ve buna bağlı olarak dünyayı bekleyen besin krizi hepimizi endişelendiriyor. Tarih boyunca insanlığın yaptığı yanılgılar bugün tüm dünyayı iklim ve besin krizinin eşiğine getirdi. Bizim ülkemiz dünyada kendi kendine yetebilen az sayıdaki ülkelerden biriydi. Ziraî üretim potansiyelimiz çok yüksek, lakin ne yazık ki yanlış tarım siyasetleri sonucu üretim azaldı, çiftçimiz toprağa küsmüş durumda. Bu duruma tahlil aradığımız için tarım alanında çalışmaya başladık” diye konuştu. 

Çiftçileri yine üretime teşvik edecek ve kent insanını üretime yönlendirecek çalışmalar başlattıklarını vurgulayan Lider Fazilet, çocukları da ziraî üretim konusunda bilinçlendirmek için eğitimler düzenlediklerini söyledi. Nilüfer Belediye Lideri Turgay Fazilet, Nilüfer Belediyesi’ne ilişkin Nilüfer Kent Bostanları ve Küçük Bostanlar, Tohum Kütüphanesi, Çiftçi Konutu, NİLKOOP, Nilüfer Bostan satış noktaları, üretici pazarları, Hasanağa Besin Merkezi, Nilüfer Ziraî Tahlil Laboratuvarı hakkında bilgi verdi. Ayrıyeten tekrar Nilüfer Belediyesi’nin her yıl düzenlediği  tohum takas şenliği, fiyatsız fide dağıtımı aktiflikleri hakkında da paylaşımda bulunan Lider Fazilet, Konaklı’daki Ekoçiftlik, Tıbbi ve Aromatik Bitki Sürece Tesisi üzere projelere de değindi. 

Çiftçiyi ve üretimi destekleyip, ekolojik tarıma yönelterek beklenen besin krizinin tesirlerinin hafifletilebileceğini söyleyen Lider Fazilet, “Biliyorsunuz dünyada besin üretiminin büyük çoğunluğu hala daha küçük çiftçilikle yapılıyor. Büyük besin kartellerinin kimi vakit tabiata ziyan vermek değerine yalnızca kâr odaklı yaptıkları üretimin karşısında, tabiatla barışık bir üretim modeliyle öteki bir tarım mümkün diyoruz. Bizi kasvete boğan karanlık gelecek senaryolarına karşılık öteki bir dünya mümkün” sözlerini kullandı.

FAO Türkiye Ofisi’nden Peter Pechacek de, üreticilerin gelirlerini artırmayı ve bu hususta dayanak vermeyi amaçladıklarını belirterek, “Bu maksat doğrultusunda bilhassa tarım, balıkçılık, ormancılık alanında çalışmalar yapıyoruz. Biyoçeşitlilik dikkate alınmalı. Ekosistem olmadan ziraî üretim yapamayız. Ayrıyeten besin üretimi için çok değerli olan su kaynaklarını da pak tutmalıyız. Bütün dalları dahil etmeden daha uygun bir tarım gerçekleştiremeyiz. Biz, toplumun tüm kısımlarını karar alma süreçlerine katılmaları için uğraş gösteriyoruz. Bu çerçevede Nilüfer’de gerçekleştirilen bu buluşma da son derece önemli” halinde konuştu. Öbür iştirakçiler da yaptığı açıklamalarda tabiatın, tarım alanlarının, su kaynaklarının ve biyoçeşitliliğin korunması gerektiğine dikkat çektiler.

Konuşmaların akabinde Doğu Avrupa, Balkanlar, Güney Kafkasya ile Orta Asya ülkelerinden iştirakçiler da, bölgelerindeki agroekolojik çalışma örneklerini sundu. Doğu Avrupa ve Orta Asya bölgesindeki Agroekoloji Uygulamaları Forumu’nun ikinci gününde milletlerarası tohum takas aktifliği yapacak olan iştirakçiler, programın öbür günlerinde üretici pazar alanı, Nilüfer Dernekler Yerrleşkesi, Konaklı Ekoçiftlik, Hasanağa Besin Merkezi ve Nilüfer Kent Bostanlarına giderek, çalışmaları yerinde inceleyecek. 
 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.