DOLAR 32,2033 0.07%
EURO 34,9944 -0.01%
ALTIN 2.513,740,15
BITCOIN 22817545.79593%
İstanbul
18°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Nörodejeneratif hastalıkların tanı ve tedavisine yönelik önemli proje
  • Haberuc
  • Gündem
  • Nörodejeneratif hastalıkların tanı ve tedavisine yönelik önemli proje

Nörodejeneratif hastalıkların tanı ve tedavisine yönelik önemli proje

ABONE OL
12 Temmuz 2023 09:24
Nörodejeneratif hastalıkların tanı ve tedavisine yönelik önemli proje
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yürütücülüğünü Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Emel Hikaye Çetin Uyanıkgil ile İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Keyifli Aytemir’in yaptığı proje Türkiye Sıhhat Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) tarafından desteklenmeye uygun bulundu.

Ege Üniversitesi ve İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi bilim insanları iş birliğinde hazırlanan “Parkinson Tedavisinde Yeni İlaç Geliştirme ve Formülasyon Çalışmaları: KOJI MG84’ün Anti-Nörodejeneratif ve Nöroprotektif Tesirinin In Vitro/In Vivo İncelenmesi ve Farmakokinetik Araştırmaları” başlıklı proje TÜSEB’ten takviye almaya hak kazandı.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Dünyada pek çok kişiyi etkileyen, nörodejeneratif hastalıklar bilim dünyasının son devirde üzerine ağırlaştığı alanların başında geliyor. Bilhassa ileri yaşa bağlı olarak hudut hücrelerinin ve hudut sistemi işlevlerinin kaybedilmesine neden olan nörodejeneratif hastalıkların görülme sıklığının hem dünyada hem de ülkemizde gitgide arttığını görüyoruz. İleriki yıllarda tehlikeli boyutlara ulaşacağı kestirim edilen bu hastalık kümesinin teşhis ve tedavisine yönelik değerli bir araştırmaya İzmir’imizin iki güzide üniversitesinden bilim insanları öncülük ediyorlar. Bilim takımımızı tebrik ediyor, muvaffakiyetler diliyorum” dedi.

Proje yürütücülerinden Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Emel Hikaye Çetin Uyanıkgil, “Nörodejeneratif hastalıklar, Merkezi Hudut Sisteminde (MSS) hasarlı hücre varlığı ya da hücre kayıpları ile ortaya çıkan patolojik durumlar olup, beynin özellikli bölgelerindeki nöronların progresif ve geri dönüşümsüz kaybı ile karakterizedir. Nöron hasarı ya da kaybı, hücre cinsine ve MSS’de bulunduğu bölgeye bağlı olarak, ruhsal ve davranışsal bozukluklara neden olmaktadır. Parkinson hastalığı, dopaminerjik nöronların kaybından kaynaklanan ikinci en yaygın nörodejeneratif hastalıktır. Patentli bir bileşik olan KOJI MG84’ün güçlü bir tirozinaz inhibitörü olmasından ötürü başta Parkinson hastalığı olmak üzere nörodejeneratif hastalıkların tedavisinde tesirli bir casus olabileceği öngörülmektedir. Yürümekte olan proje kapsamında KOJI MG84 sentezlenmiş olup niozom formülasyonu geliştirilmiştir. Hücre kültürü deneyleri ile anti-nörodejeneratif ve nöroprotektif tesirlerinin saptanması, son olarak in vivo Parkinson hayvan modellerinde bileşiğin anti-nörodejeneratif ve nöroprotektif tesirlerinin araştırılması ve farmakokinetik çalışmaları yapılacaktır” diye konuştu.

Projede; İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi öğretim elemanları Prof. Dr. Canan Şirin Gür, Dr. Öğr. Üyesi Gülşah Karakaya ve Dr. Öğr. Üyesi Merve Saylam ile Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yiğit Uyanıkgil, Eczacılık Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Emrah Kılınç, Mühendislik Fakültesi Biyomühendislik öğretim üyesi Doç. Dr. Aylin Şendemir ile Dr. Ece Bayır ve yüksek lisans öğrencisi Zehra Gül Morçimen araştırmacı olarak yer alıyor. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.