DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19881831.9221%
İstanbul
28°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

NVIDIA Dijital İnsan Teknolojileri, Yapay Zeka Karakterlerine Hayat Veriyor
 • Haberuc
 • Teknoloji
 • NVIDIA Dijital İnsan Teknolojileri, Yapay Zeka Karakterlerine Hayat Veriyor

NVIDIA Dijital İnsan Teknolojileri, Yapay Zeka Karakterlerine Hayat Veriyor

ABONE OL
19 Mart 2024 13:48
NVIDIA Dijital İnsan Teknolojileri, Yapay Zeka Karakterlerine Hayat Veriyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Öncü Yapay Zeka Geliştiricileri, Oyunlardan Sıhhat Hizmetlerine, Finansal Hizmetlerden Perakende Uygulamalarına Kadar Her Şey İçin Gerçekçi Avatarlar ve Dinamik Karakterler Oluşturmak İçin NVIDIA Teknolojilerini Kullanıyor.

NVIDIA, çeşitli sanayilerde öncü yapay zeka uygulama geliştiricilerinin, ticari uygulamalar ve dinamik oyun karakterleri için gerçekçi avatarlar oluşturmak için NVIDIA ACE, NeMo ve RTX sürece teknolojilerini içeren NVIDIA dijital insan teknolojilerini kullandığını duyurdu. Bu projeler sonucunda elde edilen muvaffakiyetler, San Jose, Kaliforniya’da bu hafta düzenlenen global yapay zeka konferansı GTC’de sergileniyor ve Hippocratic AI, Inworld AI, UneeQ  üzere şirketlerin teknoloji gösterimlerinde görülebiliyor. 

NVIDIA Avatar Cloud Engine (ACE) ses ve animasyon, NVIDIA NeMo™ lisan sürece ve NVIDIA RTX™ ışın izlemeli görüntüleme için temel yapı taşları olarak karşımıza çıkıyor. Bu teknolojiler, geliştiricilere yapay zeka dayanaklı doğal lisan etkileşimleri olan dijital beşerler oluşturma imkanı veriyor. Böylelikle avatarlar ile yapılan konuşmalar daha gerçekçi ve etkileyici hale geliyor.

NVIDIA Geliştirici ve Performans Teknolojileri Lider Yardımcısı John Spitzer “NVIDIA, geliştiricilere dijital insan oluşturma için dünya standartlarında bir dizi yapay zeka takviyeli teknoloji sunuyor. Bu teknolojiler, dijital etkileşimleri gerçek üzere hissettirmek için gereken karmaşık animasyonları ve konuşma yeteneklerini artırıyor” diyor. 

Dünya Standardında Dijital İnsan Teknolojileri

NVIDIA’nın sağlamış olduğu dijital insan teknolojileri, lisan, konuşma, animasyon ve grafik alanlarında yapay zeka tarafından güçlendiriliyor:

 • NVIDIA ACE, geliştiricilerin yüz animasyonunu destekleyen NVIDIA Audio2Face™ ve otomatik konuşma tanıma (ASR) ile metinden konuşmaya (TTS) geçişi sağlayan NVIDIA Riva gibi teknolojilerle dijital insanlara hayat vermesine yardımcı oluyor. ACE mikro hizmetleri, modellerin bulutta ve mahallî GPU özelliklerine bağlı olarak çalışmasına müsaade vererek kullanıcıların en yeterli tecrübesi elde etmesine yardımcı oluyor.
 • NVIDIA NeMo, hassas bilgi güzelleştirmesiyle kurumsal kullanıma hazır, verimli yapay zeka modelleri sunuyor. Bu kapsamlı platform, en son teknolojiye sahip özelleştirme, geri alma fonksiyonlarını destekleyen bir üretim süreci ve hızlandırılmış performans sağlıyor.
 • NVIDIA RTX, oyunlarda ve uygulamalarda gerçek vakitli ışın izlemeyi mümkün kılan sürece teknolojileri koleksiyonunu içeriyor, örneğin RTX Küresel Aydınlatma (RTXGI) ve DLSS 3.5 üzere özelliklerini bünyesinde barındırıyor. 

Sanal Asistanlar ve Dijital Beşerler İçin Temel Taşları

NVIDIA, dijital insan teknolojilerinin yeni yeteneklerini sergilemek için çeşitli sanayilerde önder geliştiricilerle, Hippocratic AI, Inworld AI ve UneeQ üzere şirketlerle iş birliği yaparak bir dizi yeni gösterim gerçekleştirdi.

Hippocratic AI, görev ve güvenlik odaklı, geniş lisan modelleri (LLM) takviyeli bir Sıhhat Asistanı oluşturdu. Bu asistan, hastaları telefonla arayarak, bakım uyumu misyonlarını takip ediyor, ameliyat öncesi talimatlar veriyor, ameliyat sonrasındaki süreci denetim etmek üzere fonksiyonları bünyesinde barındırıyor. NVIDIA, GTC için Hippocratic AI ile işbirliği yaparak tahlilini NVIDIA ACE mikro hizmetlerini, NVIDIA Audio2Face’i, NVIDIA Animation Graph ve NVIDIA Omniverse™ Streamer Client ile birlikte kullanacak formda genişletti ve üretken bir yapay zeka sıhhat hizmetleri temsilcisi avatarının potansiyelini gösterdi.

Hippocratic AI kurucu ortağı ve CEO’su Munjal Shah, “Dijital asistanlarımız dünya çapındaki hastalara faydalı, vaktinde ve gerçek bilgiler sağlıyor. NVIDIA ACE teknolojileri, hastalarla daha âlâ irtibat kurmaya yardımcı olan son teknoloji görseller ve gerçekçi animasyonlarla dayanak veriyor.”dedi.

UneeQ, müşteri hizmetleri ve interaktif uygulamalar için yapay zeka takviyeli avatarlar oluşturma konusunda uzmanlaşmış otonom bir sanal asistan platformu. Sanal asistanları, markaları çevrimiçi ortamda temsil ediyor ve müşterilerle gerçek vakitli irtibat kurarak onlara satın alma süreçlerinde inanç veriyor. UneeQ, NVIDIA Audio2Face mikro hizmetini platformuna entegre etti ve daha güzel bir müşteri tecrübesi ve etkileşimi için son derece gerçekçi avatarlar oluşturmak üzere Synanim ML ile birleştirdi.

UneeQ’in kurucusu ve CEO’su Danny Tomsett “UneeQ, NVIDIA’nın animasyon yapay zekasını kendi Synanim ML sentetik animasyon teknolojimizle birleştirerek, duygusal yansılara hassas, sohbet yapay zekası tarafından desteklenen dinamik tecrübeler sunan gerçek vakitli dijital insan etkileşimleri sağlıyor” diyor. 

Oyunlara Dinamik NPC Karakterler Getirme

NVIDIA ACE, oyun karakterlerini hayata geçirmek için tasarlanmış bir teknoloji paketidir. Covert Protocol, Inworld AI tarafından NVIDIA ile ortaklaşa oluşturulan ve oyunlardaki karakter etkileşimlerinin sonlarını zorlayan yeni bir teknoloji gösterisi. Inworld AI motoru, gerçekçi yüz performansları sağlamak için NVIDIA Audio2Face’i kullanarak metinden konuşmaya geçiş için NVIDIA Riva’yı entegre etti. 

Inworld AI motoru, NPC’lerin performansı için çok taraflı bir yaklaşım benimsiyor.  Bu da zihinsel süreçleri, algıyı ve davranış sistemlerini bir ortaya getirerek etkileyici bir kıssa anlatımıyla birleştirilmiş, RTX ile görüntülenen karakterlerin yer aldığı hoş bir ortamın yaratılması demek oluyor.  

Inworld AI’nin CEO’su Kylan Gibbs, ‘NVIDIA ACE mikro hizmetleri ve Inworld Engine’in birleşimi, geliştiricilere dinamik anlatılar oluşturabilen dijital karakterler yaratma imkanı vererek, oynanış açısından sonsuz yeni imkanlar sunuyor.” dedi.

Dünya çapındaki oyun yayıncıları, NVIDIA ACE’in oyun tecrübesini nasıl geliştirebileceğini pahalandırıyor.

Sağlık, Oyun, Finansal Hizmetler, Medya ve Cümbüş ile Perakende Dallarındaki Geliştiriciler ACE’yi Benimsiyor

Önde gelen oyun ve sanal asistan geliştiricileri, ACE ve üretken yapay zeka teknolojilerinin, oyunlarda ve uygulamalarda oyuncular ile NPC’ler ortasındaki etkileşimleri dönüştürmek için nasıl kullanılabileceğine dair çığır açan yolları öncülük ediyor.

ACE’yi benimseyen geliştiriciler ve platformlar arasında ConvaiCyber AgentData MonstersDeloitteHippocratic AIIGOODIInworld AIMedia.MonksmiHoYoNetEase GamesPerfect WorldOpenstreamOurPalmQuantiphiRakuten SecuritiesSlalomSoftServe, TencentTop Health TechUbisoftUneeQ ve Unions Avatars yer alıyor. 

NVIDIA ACE hakkında daha fazla bilgiye developer.nvidiaace adresinden ulaşabiliyor. Platform geliştiricileri, dijital insan teknolojilerinin tamamını yahut tek tek mikro hizmetleri eser tekliflerine dahil edebiliyor.

Geliştiriciler, geliştirilmekte olan yapay zeka modellerini edinmek için erken erişim programına başvurarak NVIDIA   ACE‘deki seyahatlerine başlayabiliyor. Geliştiriciler, mevcut modelleri keşfetmek için bugün ai.nvidia adresinden Riva ve Audio2Face için üretken yapay zekanın dağıtımını hızlandırmak üzere tasarlanmış, kullanımı kolay bir dizi mikro hizmet olan NVIDIA NIM’i kıymetlendirebilir ve bu hizmetlere erişebilir.

NVIDIA’nın GDC aktifliğine ait duyurularında RTX teknolojisinin birkaç heyecan verici yeni entegrasyonu da bulunuyor. Bunlar;

 • Black Myth: Wukong ve NARAKA: BLADEPOINT Işın İzleme ve NVIDIA DLSS 3.5 içeriyor
 • Star Wars™ Outlaws bu yıl içinde DLSS 3 ve ışın izlemeli efektlerle piyasaya sürülecek.
 • Valve’in klasik oyunu Portal, büsbütün ışın izlemeli olarak yine tasarlanmış RTX dayanaklı Portal, DLSS 3.5’e Işın Oluşturma ve RTX IO entegrasyonuyla güncellendi. Bu güncelleme şu anda fiyatsız olarak erişilebiliyor. 
 • Diablo IV 26 Mart’ta ışın izleme güncellemesine kavuşacak
 • The First Berserker: Khazan, Sengoku Destiny ve Outcast – A New Beginning 500’den fazla RTX oyunu ve uygulaması listesine katıldı.
 • GeForce NOW kütüphanesinin bir kesimi olarak duyurulan Star Wars™ Outlaws, bir dizi DL

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.