DOLAR 32,2153 0.1%
EURO 34,8554 -0.04%
ALTIN 2.418,590,38
BITCOIN 2187991-1.85475%
İstanbul
20°

KAPALI

SABAHA KALAN SÜRE

OBASE Replenishment ile Yüksek Karlılık Dönemi

OBASE Replenishment ile Yüksek Karlılık Dönemi

ABONE OL
13 Temmuz 2023 12:48
OBASE Replenishment ile Yüksek Karlılık Dönemi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye’nin öncü teknoloji geliştirme ve yazılım şirketi OBASE’in perakende tecrübesi ile geliştirdiği Bilgiye Dayalı Akıllı Stok İdaresi Tahlili Replenishment, perakendecilik için kritik değer taşıyan stok idaresine uçtan uca tahlil getiriyor. Raf doluluğunun en yüksek düzeyde tutulması, yok satmaların en aza indirilmesi, operasyonel verimliliğin arttırılması ve stokların optimum düzeyde yönetilmesini sağlayan; yapay zeka takviyeli “OBASE Replenishment” dalda yeni bir periyot başlattı.

13 Temmuz 2023, İstanbul;

Perakende tahlilleri başta olmak üzere, analitik ve sektörel tahliller alanında teknoloji geliştirme ve yazılım şirketi olan OBASE, inovatif sektörel tahlillerle fark yaratmayı sürdürüyor. OBASE’in yapay zekâ ile güçlendirilmiş, ödüllü eseri Dataya Dayalı Akıllı Stok İdaresi Tahlili Replenishment, karlılığı arttırmaya direkt tesir ediyor.

OBASE Replenishment, Perakende kesiminin en fazla gereksinim duyduğu alanlar olan raf doluluğunun en yüksek düzeyde tutulmasını, yok satmaların en aza indirilmesini, operasyonel verimliliğin arttırılmasını ve stokların optimum düzeyde yönetilmesini sağlıyor. Talebi iddia etmek, bu komplike süreci yönetmekte kâfi değil. Müşteri talebini değiştiren birçok etken var, talebin değişimine nazaran teklif algoritmasının özelleştirilmesi gerektiği üzere, tedarik zincirindeki kırılganlık, beklentilerin dışındaki vakit ve ölçülerdeki teslimatlara nazaran sistemimiz değişen dinamiklere dayalı iş kuralları ve öngörüleri bir ortada çalıştırarak optimum düzeylerde sipariş teklifinde bulunuyor.

Adaptif tahminleme sistemi ve envanter denetim tahlilinin üretilmesi maksadıyla geliştirilmiş olan “Replenishment”, farklı kesimlerdeki firmaların en güç tedarik zinciri yapılanmalarında dahi datalardan aksiyonlara dönüştürülebilir sonuçlar çıkarmalarına imkân sağlayan çok boyutlu bir tahlil olarak öne çıkıyor.

Stok idaresi satış kadar önemli

Veriye Dayalı Akıllı Stok İdaresi tahlili Replenishment’ın, perakendede dönüştürücü bir tesiri olduğunu belirten OBASE Genel Müdürü Dr. Bülent Kol, perakendecilikte stok idaresinin kritik kıymet taşıdığına dikkat çekti. Kısım, “Perakendede karlılık, aktif stok idaresinden geçiyor. Talebin yanlışsız belirlenmesi, karar alma, üretme, uygulama vb. süreçlerin planlaması ve dolayısı ile yüksek müşteri memnuniyeti sağlamanın değerli anahtarlarından biridir. Stoğun hakikat yönetilememesi; müşterilerin aradığı eseri bulamaması yahut oluşan gereksiz stok maliyeti karlılığın ve müşteri memnuniyet düzeylerinin düşmesine tesir ediyor. Perakende dalındaki teknoloji ve yazılım geliştirmede sahip olduğumuz uzun yılların tecrübesini aktardığımız Replenishment tahlilini kullanan markalarımızın temel performans göstergelerindeki (KPI – Key Performance Indicator) düzgünleşme oranlarından şad olduğunu görebiliyoruz. Dala ve markalarımıza bu türlü bir katkı yaratmaktan memnunuz.”

İmha oranlarını düşürüyor

OBASE’in 30 yıllık perakende birikiminin en değerli çıktılarından biri olan Replenishment eseri; bilgiye dayalı yapısıyla hem e-ticaret hem de fizikî mağaza kanallarında, hakikat eserlerde gerçek ölçülerde stok bulundurmayı ve operasyonel karlılığı arttırmayı sağlıyor. Fiyat/promosyon tesiri, sezonsallık, özel gün ve trend üzere müşteri talebinin belirlenmesindeki aktif değişkenlerin bilgiden daima öğrenen yapı ile birleştirilmesi sağlıklı stok idaresi için düzgün bir orkestrasyon sağlıyor.

Özellikle besin perakendesi alanında fazla stoğun yol açtığı yüksek imha oranları OBASE Replenishment ile en az düzeylere iniyor ve karlılığı artırıyor.

Ödüllü teknoloji

Stoksuz eserlerde yüzde 10-50 azalma, stok fazlasında yüzde 5-30 düşüş, imha oranlarında yüzde 20-60 azalma, müşteri alışveriş tecrübesinde düzgünleşme ve gerçek tahminlemede %90’dan fazla doğruluk oranları ile Dataya Dayalı Akıllı Stok İdaresi Tahlili Replenishment, bügüne kadar Microsoft Global İş Ortağı Mükafatı dahil hem Türkiye’de hem de dünyada birçok ödül kazandı. 

Replenishment son olarak dünyanın perakendede en itibarlı mükafatı kabul edilen RETA – Avrupa Perakende Teknoloji Ödülleri’nde En Uygun Kurumsal Tahlil Kategorisi’nde mükafata layık görüldü. Projenin geliştirilmesinde yarattığı katma bedel sebebiyle OBASE de Avrupa’nın kıymetli perakende kuruluşlarından EHI Retail Institute’ten “Top Supplier Retail 2023” sertifikası aldı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.