DOLAR 33,0991 0.21%
EURO 36,2347 0.49%
ALTIN 2.634,460,50
BITCOIN 21428161.62077%
İstanbul
33°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Otokar, IDEF 2023’e toplam 11 zırhlı aracıyla katıldı
  • Haberuc
  • Teknoloji
  • Otokar, IDEF 2023’e toplam 11 zırhlı aracıyla katıldı

Otokar, IDEF 2023’e toplam 11 zırhlı aracıyla katıldı

ABONE OL
25 Temmuz 2023 23:36
Otokar, IDEF 2023’e toplam 11 zırhlı aracıyla katıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

– Türkiye’nin küresel kara sistemleri üreticisi Otokar, ülkemizin birinci ağır sınıf insansız kara aracı ALPAR’ı birinci defa IDEF23’te sergiliyor.

– Türkiye’nin birinci yerli motorlu 8×8 zırhlı aracı ARMA II birinci kere IDEF’te görülecek.

– ARMA II 8×8’in yeni varyantı ARMA II 8×8 Taşınabilir Tamirat ve Kurtarma Aracı ve AKREP II R Keşif ve Gözetleme Aracı fuarda birinci sefer sergilenecek araçlar ortasında yer alıyor.

– Otokar standında ARMA 6×6 Zırhlı İşçi Taşıyıcı, AKREP II zırhlı araç ailesinin dizel versiyonu ile Otokar’ın paletli zırhlı muharebe aracı TULPAR iki farklı kule sergileniyor. Stantta COBRA II’nin Zırhlı Acil Müdahale Ambulansının yanı sıra COBRA II Zırhlı İşçi Taşıyıcı ve URAL Zırhlı İşçi Taşıyıcı da tanıtılıyor.

– Otokar’ın tanıttığı sistemler ortasında ayrıyeten Türkiye’de birinci kere tanksavar füze entegrasyonu yapılmış olan 30 mm kule sistemi yer alıyor. MIZRAK, ARMA II aracı üzerinde sergileniyor.

Koç Topluluğu şirketlerinden Türkiye’nin küresel kara sistemleri üreticisi Otokar; 25-28 Temmuz 2023 tarihlerinde 16’ncı sefer düzenlenen IDEF 2023 Memleketler arası Savunma Sanayi Fuarı’nda dünya çapında tanınan askeri araçları ve kule sistemleriyle yerini aldı. İstanbul Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen fuarda Otokar, farklı özellik ve kabiliyetlere sahip 11 askeri aracını, kule sistemlerini sergilerken ARMA 8×8 Şoför Nişancı Eğitim Simülatörünü de kullanıcılarına tanıtıyor. Otokar’ın ARMA 8×8 Alçak İrtifa Hava Savunma Aracı ve ARMA 6×6 HPEM Aracı da fuar boyunca Aselsan standında sergileniyor. 

Kuruluşunun 60’ıncı yılını kutlayan Otokar, eser gamına kattığı yeni kuşak zırhlı araçları ile tekrar fuara damgasını vuracak. Otokar standını ziyaret eden kullanıcılar, geniş eser yelpazesinin yanı sıra şirketin yeni kara sistemleri tahlillerini de birinci kere görme imkânı bulacak. Bölgenin en büyük tertibinde Türkiye’nin birinci ağır sınıf paletli insansız zırhlı aracı Otokar ALPAR, Türkiye’nin birinci yerli motorlu 8×8 aracı ARMA II sergilenirken, ARMA 8×8’in  Mobil Tamirat ve Kurtarma Aracı varyantı ile AKREP II R Keşif ve Gözetleme Aracı da birinci kere kullanıcılara gösterilecek.

“ÜLKEMİZ İÇİN HER VAKİT MİSYONA HAZIRIZ”

Otokar’ın kara sistemlerinde Türkiye’nin en tecrübeli şirketi olduğunu belirten Genel Müdür Serdar Görgüç; “Türk ordusu ve güvenlik güçleri dahil olmak üzere 5 kıtada 40’tan fazla dost ve müttefik ülkede, 33 bine yakın askeri aracımız vazife yapıyor. Küresel ölçekteki bilgi birikimimiz, mühendislik başarımız, Ar-Ge ve teknoloji kabiliyetimiz ile kullanıcılarımıza en âlâ eser ve  hizmetleri sunmak için çalışıyoruz. Günümüz ve gelecek tehditlere karşı faal tahlillerimizle kullanıcılarımızın gereksinimlerini karşılamayı hedefliyoruz” dedi.

Otokar’ın Türkiye’de ve dünyada farklı iklim ve coğrafyalarda edindiği tecrübeleri araç geliştirme çalışmalarına yansıtmaktan gurur duyduklarını belirten Serdar Görgüç şunları söyledi: “Dünyanın dört bir yanında düzenlenen savunma sanayii fuarlarına katılarak eser, hizmet ve kabiliyetlerimizi sergiliyoruz. IDEF’in yeri ise bizde başka. Her yıl kullanıcılarımızı ilklerimizle karşılıyoruz. Bu yıl Türkiye’nin birinci ağır sınıf paletli İnsansız Zırhlı Aracı ALPAR ile yerli motorlu ARMA II 8×8 ile öncülüğümüzü sürdürüyoruz. Tekrar ARMA II 8×8 ve AKREP II’nin yeni varyantları fuarın en yenilikçi araçları olacak. Otokar olarak, teknoloji transferi ve lokal üretim kabiliyetimizle de dikkat çeken bir şirket olmanın yanı sıra, ülkemizin kara sistemleri alanında öncü bir rol üstlenerek, eserlerimiz, mühendislik kabiliyetimiz, üretim imkanlarımız ve tecrübemizle her vakit vazifeye hazırız.”

“HEDEFİMİZ ÜLKE İHRACATINA OLAN KATKIMIZI SÜRDÜRMEK”

Cirosunun yüzde 7’sini araştırma geliştirme faaliyetlerine ayıran Otokar’ın muvaffakiyetinin temelinde daima kendini geliştirme ve yeniliklere öncülük etme anlayışı olduğunun altını çizen Görgüç, “Son 10 yılda 2,1 milyar TL’lik Ar-Ge harcaması gerçekleştirdik. Üstün tasarım, test ve üretim kabiliyetlerimiz sayesinde, kullanıcılarımızın daima değişen ihtiyaç ve gereksinimlerine süratli yanıt verebilme yeteneğine sahibiz. Sahip olduğumuz tasarım, geliştirme, teknoloji ve mühendislik kabiliyetlerimizle global ölçekte dünya devleriyle yarışıyoruz. 2022 yılında savunma sanayii ciromuz içinde ihracatın hissesi ise yüzde 99 olarak gerçekleşti. Fuar mühletince mevcut kullanıcılarımızla olan iş birliklerimizi geliştirirken, potansiyel kullanıcılara kara sistemleri alanındaki kabiliyetlerimizi tanıtacağız. Amacımız Türkiye’nin öncü kara sistemleri üreticisi olarak küresel pazarlarda eser, Ar-Ge, teknoloji transferi kabiliyetlerimizle ülke ihracatına olan katkımızı sürdürmek” açıklamasını yaptı.

TÜRKİYE SAVUNMA ENDÜSTRİSİ İÇİN BİR BİRİNCİ: ALPAR

İnsansız olarak tasarlanmış birinci ağır kara aracı olan ALPAR, Türkiye savunma endüstrisi için bir birinci olma özelliğini taşıyor. Silahlı Kuvvetlerin robotik ve insansız kara aracı muhtaçlığını karşılamak üzere, muharebe alanında beşerli ve insansız ögelerle birlikte vazife icra edebilecek formda insansız bir platform olarak geliştirilen ALPAR’ın, 15 ton azami yüklü yükü bulunuyor. Otonom ve yapay zeka sistemlerle muharebe alanında işçi riskini azaltmak, alandaki işçi sayısını düşürmek, misyon muvaffakiyetini artırmak, insansız hava araçları ve muharebe alanındaki öteki ögeler ile haberleşerek aktifliği artırmak için tahlil olarak geliştirilen ALPAR, otonom ve uzaktan komuta ile vazife yapabiliyor. Düşük termal izi, uçakta taşınabilme özelliği ve süratli değiştirilebilen batarya altyapısı ile dikkat çeken ALPAR, bünyesinde taşıyabildiği bir küçük insansız kara aracı sayesinde vazife kabiliyetini de arttırıyor. İleri keşif, gözetleme üzere vazifeler ile ateş takviye aracı, lojistik takviye aracı, hava savunma aracı, tanksavar aracı üzere farklı misyonlara uygun modüler bir dizayna sahip olan ALPAR’ın etraf algılama ve karar verme algoritmaları yerli imkânlarla geliştirildi. Seri hibrit elektrikli tahrik yapısıyla büsbütün sessiz misyon yapabilen ALPAR, Otokar tarafından geliştirilen Adaptif Sürüş Takviye Sistemleri’ni üzerinde barındırıyor. Otokar, IDEF’te ALPAR aracının keşif ve gözetleme vazifeleri için geliştirilmiş varyantını Aselsan 25mm NEFER L kule ve Aselsan’nın öteki vazife ekipmanları ile sergiliyor.

TÜRKİYE’NİN BİRİNCİ YERLİ MOTORLU 8×8 ZIRHLI ARACI: ARMA II 

Otokar, günümüzde sıkça rastlanan asimetrik tehditleri de göz önüne alarak geliştirilen ARMA II 8×8, MIZRAK 30 OMTAS Kule ile IDEF23’te yer alıyor. ARMA II, dünyada kendi sınıfındaki en yüksek balistik, mayın ve el üretimi patlayıcı (EYP) müdafaasını, yüksek arazi kabiliyetiyle birlikte optimum halde sunuyor. 40 ton azami yüklü yüke sahip araç muharebe şartlarında daha fazla taşıma kapasitesi, daha fazla müdafaa özelliklerinin yanı sıra 120mm kalibreye kadar ağır silah sistemlerinin entegrasyonuna imkân veriyor. ARMA II, Türkiye’nin birinci yerli motorlu 8×8 zırhlı aracı olma özelliği taşıyor. Yüksek teknolojiye sahip bir araç olan ARMA II’de 12.7 litre, 6 silindirli, turbo dizel, 720 BG gücünde motor yer alıyor. Üç yıllık çalışma sürecinin akabinde tüm testleri muvaffakiyetle geçen ARMA II, zırhlı muharebe aracından zırhlı işçi taşıyıcıya; komuta denetim aracından hava savunma  görevlerine kadar pek çok farklı misyona uygun bir platform sunuyor. Büyütülebilen gövde ana yapısının sağladığı ek hacim ile hem bakım-onarım hem de ambulans üzere çeşitli vazifeleri de yerine getirebilen sınıfının en üstün aracı olma özelliğini taşıyor.

KEŞİF VE GÖZETLEME MİSYONU İÇİN “AKREP II R”

Otokar, düşük silueti, çevikliği ve arazi kabiliyeti ile kullanıcıların dikkatini çeken AKREP II’nin yeni varyantı AKREP II R’de, IDEF23 müddetince incelenebilecek yeni araçlar ortasında yer alıyor. İleri keşif ve gözetleme aracı olarak geliştirilen araç, düşük silueti ile muharebe alanına yakın bölgede keşif ve gözetleme faaliyetlerini çarçabuk icra edebilecek, birebir vakitte elde ettiği bilgiyi muharebe alanı idare sistemi ile üzerindeki uydu haberleşme sistemi sayesinde bir komuta denetim merkezine gönderebilecek kabiliyete sahip. Keşif ve gözetleme sistemi, gövde içerisine gömülmüş yükselen direk sayesinde, kullanılmadığında büsbütün aracın içine gizlenebilecek formda entegre edildi. Ayrıyeten uzaktan komutalı silah sistemi sayesinde yakın muharebe alanında kendini muhafaza ve/veya tespit edilen gayeleri imha vazifelerini yerine getirebiliyor. 3 işçi kapasitesine sahip araca eklenebilecek KBRN muhafaza donanımı, yardımcı güç kümesi ve öteki dayanak ekipmanları sayesinde, araç çalışanı muharebe alanında günlerce vazife yapma kabiliyetine sahip oluyor. Fuar müddetince AKREP II R 4×4 Keşif ve Gözetleme Aracı Keskin Kule ile sergilenirken, AKREP II’nin 4×4 Zırhlı Keşif Gözetleme ve Silah Platform Aracı  ise 90 mm Kule ile tekrar Otokar standında yer alacak. 

ARMA II’NİN TAŞINABİLİR TAMİRAT VE KURTARICI ARACI VERSİYONU BİRİNCİ SEFER IDEF’TE 

ARMA II 8×8’in Taşınabilir Tamirat ve Kurtarıcı Aracı versiyonu, 720 BG gücünde bir motora sahip olup, muharebe alanında birlikte vazife yaptığı hasar görmüş, devrilmiş, batmış paletli ve tekerlekli zırhlı araçların kurtarılması, her türlü bakım, tamir ve çekerek kurtarma faaliyetlerinin icrası, yer düzeltilmesi ve mahzurların kaldırılması faaliyetlerini hızlı bir formda yerine getirebilliyor.

Otokar’ın mevcut 8×8 araçları ile muadil  koruma düzeyine sahip olan araç, muharebe şartlarında araçları inançlı bir formda kurtarma vazifesi sırasında mürettebatını da en yüksek tehditlerden korumak için tasarlandı. Aracın önüne monteli dozer bıçağı ile; mevzi hazırlama, çukur ve hendek kapama üzere operasyonlar gerçekleştirebiliyor. Uzun ve yüksek kapasiteli bom vinci ile; zırhlı araçların kule ve güç kümesini en güçlü şartlarda kaldırabiliyor ve lojistik araçlarına aktarabiliyor. Araca özel tasarlanmış kaldırma ve çekme donanımı sayesinde, birinci aksı eksik öteki bir 8×8 aracı alanda çekerek, taşıyıcı bir treyler üzerine çıkartabilecek kapasiteye sahip. Yüksek kapasiteli ve uzun halatlı ana kurtarma vinci, alanda hasarlı araçları, uzun uzaklıktan inançlı bölgeye çekebiliyor. Otokar, ARMA II 8×8’in  Mobil Tamirat ve Kurtarıcı Aracı versiyonunu birinci kez IDEF 2023 fuarında sergiliyor.

Otokar, standında ARMA ailesinden ARMA 6×6 aracını da Sarp Zafer Kule ile sergiliyor. ARMA araçları bugün sınıfında dünyanın önde gelen zırhlı muharebe araçları ortasında yer alıyor. ARMA, dünyadaki benzerlerinden farklı olarak çok kısa bir müddette çok farklı iklim ve arazi tecrübeleri elde etti ve yüksek satış adedine ulaştı. Halihazırda 500’den fazla Otokar ARMA aracı dünyanın farklı ülkelerinde değişik misyonlarda kullanılıyor. Bugüne kadar bataklıklardan çöllere, ağır kış kurallarından tropik iklimlerine kadar dünyanın pek çok coğrafyasında farklı kullanıcıların kuvvetli testlerinden geçen ARMA, çağdaş orduların beka kabiliyeti, müdafaa düzeyi ve hareket kabiliyeti isterlerine günümüz muharebe şartlarına uygun bir tahlil sunuyor. Yüksek muharebe tartısı ve geniş iç hacim sunan ARMA ailesi düşük silueti ile de dikkat çekiyor. 

YENİ JENERASYON ZIRHLI MUHAREBE ARACI: TULPAR 

Otokar’ın dünyaca tanınan zırhlı araçları ortasında son yıllarda en çok dikkat çeken aracı ortasında yer alan TULPAR, iki versiyonuyla IDEF23’te sergileniyor. TULPAR Yeni Jenerasyon Zırhlı Muharebe Aracı, hareket kabiliyeti, yüksek ateş gücü ve beka özellikleri ile dikkat çekiyor. Gelecekte ortaya çıkabilecek ihtiyaçlara yanıt verebilecek halde 28.000 kg ile 45.000 kg ortasında genişleme potansiyeline sahip çok gayeli paletli araç olarak tasarlanan TULPAR modüler tasarım yaklaşımı, farklı konfigürasyonlar için ortak gövde yapısı ve ortak alt sistemler kullanılabilmesini sağlıyor. TULPAR’ın farklı araç konfigürasyonlarının ortak alt sistemler ile vazife yapabilmesi kullanım esnekliğini artırıyor. En sert iklim şartlarında ve ağır arazi koşullarında test edilen TULPAR, tehditlere nazaran yapılandırılabilen ve ölçeklendirilebilen modüler zırh teknolojisi ve zırh yapısı ile sınıfının en üstün balistik ve mayın muhafazasına haiz. Araç, 105 mm’ye kadar yüksek ateş ve tahrip gücü gerektiren vazifelerde aktif tahlil sunarken üstün hareket kabiliyeti sayesinde Ana Muharebe Tanklarının yükleri nedeniyle vazife yapamadığı arazi şartlarında, dar sokaklar ve hafif köprülerin yer aldığı meskûn mahallerden ağaçlık yerlere kadar her türlü muharebe ortamında vazife yapabiliyor. Otokar, IDEF’te TULPAR paletli zırhlı aracını hem Cockerill 3105 tipi 105 mm silahlı kule hem de Aselsan 35mm topa haiz KORHAN Kule sistemleriyle sergiliyor.

COBRA II İKİ FARKLI VARYANTI İLE SERGİLENİYOR

COBRA II 4×4 taktik tekerlekli zırhlı aracı yüksek müdafaa ve taşıma düzeyi ve büyük iç hacmi ile öne çıkıyor. Üstün hareket kabiliyetinin yanı sıra kumandan ve şoför dahil 10 kişilik işçi taşıma kapasitesine sahip COBRA II, balistik, mayın ve EYP tehditlerine karşı üstün müdafaa özelliği sayesinde üst seviye güvenlik sunuyor. En güçlü arazi ve iklim şartlarında yüksek performans sağlayan COBRA II muhtaçlık duyulan farklı vazifelere kusursuz ahenk sağlıyor. Geniş silah entegrasyon ve misyon donanım ekipman opsiyonları sayesinde bilhassa tercih edilen COBRA II, Türkiye’de ve ihracat pazarlarında hudut müdafaa, iç güvenlik ve barış müdafaa harekatları da dahil birçok vazifesi muvaffakiyetle sürdürüyor. COBRA II tıpkı vakitte, sahip olduğu modüler yapı sayesinde işçi taşıyıcı, silah platformu, kara gözetleme radarı, KBRN keşif aracı, komuta denetim aracı ve ambulans olarak da misyon alabiliyor. 

Otokar, IDEF23’te COBRA II’nin Araç Üzeri İHA İstasyonu bulunan Zırhlı İşçi Taşıyıcı versiyonun yanı sıra COBRA II Zırhlı Acil Müdahale Ambulansı sergiliyor. 

Fuarda görülebilecek COBRA II Zırhlı İşçi Taşıyıcı aracında DASAL eseri olan bir Araç Üzeri İHA İstasyonu bulunuyor. Geliştirilen teknoloji sayesinde, öteki araç üzeri tahlillerin tersine, İHA 30 km/h sürate kadar seyir halindeki araçtan kalkış / iniş yapabiliyor. İHA tarafından elde edilen manzaralar araçtaki Yer Denetim İstasyonu’na kablosuz olarak aktarılıyor. Sistemin en değerli özelliği, İHA’da bulunan bataryanın istasyonda halihazırda şarj edilmiş olan diğer bir batarya ile 1 dakikadan daha kısa müddette otomatik değiştirilmesi. Bu sayede İHA, kullanıcı güvenliğini riske atmadan daimî uçuş performansı ile kesintisiz misyon ve uçuş yetkinliğini araç seyir halinde de sağlıyor.

COBRA II Zırhlı Acil Müdahale Ambulansı, mayın ve balistik müdafaası altında üst düzeyde arazi kabiliyeti sunarken standart bir acil durum ambulansı ile yapılabilecek tüm müdahaleleri yapabiliyor. Balçık, çamur üzere farklı tabanlarda bile yüksek performans göstererek, muharebe alanının içlerine kadar girip tehlikeli bölgede yaralı kurtarma ve acil müdahale misyonlarını yerine getirilebiliyor. Standart COBRA II’ya kıyasla yükseklik ve genişliği ambulans vazifesine uygun olarak artırılan ve geniş iç hacim sağlanan araçta art kapı, ambulans kullanımı için özel olarak rampa kapı formunda tasarlandı. Araç şoför, kumandan, medikal işçi haricinde ‘2 oturan ve 1 yatan’ yahut ‘2 yatan’ hasta alabilecek formda iki farklı konfigürasyona sahip.

İÇ GÜVENLİK VAZİFELERİ İÇİN URAL 4×4

Otokar’ın fuardaki başka bir eser ise URAL Zırhlı İşçi Taşıyıcı. Yenilikçi bakış açısının özgün bir eseri olan URAL platformu, farklı kullanıcıların değişik konfigürasyonlardaki 4×4 zırhlı yahut zırhsız taktik araç gereksinimlerinin, çok istikametli ve modüler bir tahlil ile karşılanabilmesi emeliyle tasarlandı. Modüler yapısı ve ölçüleri sayesinde, farklı misyonların gerektirdiği ekipman, silah sistemleri ve konfigürasyona çarçabuk adapte edilebilen URAL platformunun, kullanıcı isteklerine nazaran uyarlanmış versiyonları hala yurt içi ve yurt dışında pek çok misyonda kullanılıyor. Otokar URAL 4×4, Açık Kule sistemi ile tanıtılıyor. 

KULE SİSTEMLERİNDE YENİ KABİLİYET 

Otokar’ın tanıttığı sistemler ortasında bir birinci daha yer aldı. Türkiye’de birinci defa bir 30 mm kule sistemi üzerine tanksavar füze entegrasyonu yapıldı. Otokar’ın MIZRAK 30 kulesine Roketsan OMTAS lançer entegre edilerek, ülkemizde üretilen 30mm topa haiz bir kule sistemine tanksavar füze kabiliyeti birinci sefer kazandırıldı. Her türlü zırhlı araç üzerine entegre edilen MIZRAK kulesi artık orta kalibreli top ve tanksavar füze kabiliyeti ile zırhlı piyade muharebe araçları için çok faal bir tahlil oluşturuyor. 

IDEF’TEKİ ÖTEKİ ARMA VARYANTLARI

IDEF Fuarı’nda  ayrıca ARMA aracının iki farklı varyantı  6×6 ve 8×8 platformları üzerinde sergileniyor. Otokar’ın ARMA 8×8 Alçak İrtifa Hava Savunma Aracı ve ARMA 6×6 HPEM Aracı da fuar boyunca Aselsan standında görülebilecek.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.