DOLAR 33,0421 0.14%
EURO 36,0839 0.18%
ALTIN 2.619,741,96
BITCOIN 21395102.18672%
İstanbul
32°

PARÇALI AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

Polat Vakfı ve Koruncuk Vakfı, deprem bölgelerindeki kız çocuklarının eğitime erişimi için güçlerini birleştirdi!
  • Haberuc
  • Gündem
  • Polat Vakfı ve Koruncuk Vakfı, deprem bölgelerindeki kız çocuklarının eğitime erişimi için güçlerini birleştirdi!

Polat Vakfı ve Koruncuk Vakfı, deprem bölgelerindeki kız çocuklarının eğitime erişimi için güçlerini birleştirdi!

ABONE OL
26 Temmuz 2023 03:36
Polat Vakfı ve Koruncuk Vakfı, deprem bölgelerindeki kız çocuklarının eğitime erişimi için güçlerini birleştirdi!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kadınlar ve çocuklara yönelik eğitim, spor ve gelişim odaklı projeleri destekleyerek, bulunduğumuz toplumda fark yaratma gayesi ile Ocak 2023’te Adnan Polat ve ailesi öncülüğünde kurulan Polat Vakfı, zelzelenin yaralarını sarmaya devam ediyor. Zelzeleden etkilenen bölgelerde yaşayan ve eğitime erişimi risk altında olan kız çocukları için düğmeye basan Polat Vakfı, bu gayeyle güçlerini Koruncuk Vakfı ile birleştirdi.

 Polat Ailesi öncülüğünde Ocak 2023’te kurulan Polat Vakfı, önceliği olan hayırseverlik alanında bayan ve çocukların eğitimsel, kültürel ve profesyonel gelişimlerine katkı sunmaya devam ediyor. Şimdiye kadar sarsıntıdan etkilenen bölgelerde yaşayan çocukların eğitim ve spor alanında desteklenmeleri için yatırımlar yapan Polat Vakfı, artık de sarsıntıdan etkilenen bölgelerde yaşayan ve eğitime erişmekte zahmet yaşayan kız çocuklarının eğitimi için çalışmalarına başladı. 

Başta Ulusal Eğitim Bakanlığı olmak üzere bir çok bakanlık ile iş birliği içinde olan, eğitime erişimleri risk altındaki kız çocuklarının özgüvenli bireyler olarak toplum içinde yer almaları maksadıyla çalışan Koruncuk Vakfı ile güçlerini birleştiren Polat Vakfı, yeni eğitim periyodu yaklaşırken zelzele bölgesine yönelik bir eğitim seferberliği başlattı. Bu iş birliği çerçevesinde Polat Vakfı ve Koruncuk Vakfı, Hatay’ın Samandağ, İskenderun ve Defne ilçelerinde depremden etkilenen kız çocuklarına dayanak oluyor.

 Koruncuk Vakfı ve mahallî resmi otoritelerin koordinasyonu ile 17-18-19 Temmuz 2023 tarihlerinde Hatay’ın Samandağ, İskenderun ve Defne ilçelerinde 10-18 yaşları ortasındaki kız öğrencilerin velilerine yönelik olarak organize edilen görüşmeler, zelzeleden etkilenen aileler tarafından büyük ilgi ile karşılandı. Lokal belediyeler ve ilçe kaymakamlarının takviyesi ile bölgede yapılan bilgilendirme çalışması sonucunda sarsıntıdan etkilenen yüzlerce aile ile görüşüldü. Görüşmeler sonucunda zelzeleden etkilenen aileler tarafından 100’den fazla kız öğrenci için Koruncuk Vakfı’na eğitime takviye başvurusu gerçekleşti. 

Polat Vakfı, daha önce de İskenderun ve Hatay’da oluşturduğu konteyner kentler ile bölgede zelzelenin yaralarının sarılmasına takviye olmuştu.

 

Polat Vakfı Hakkında

Ocak 2023’de Adnan Polat ve ailesi öncülüğünde kurulan POLAT Vakfı’nın gayesi Türkiye’de eğitim, spor, etraf ve kültür alanlarında tesis ve toplumsal yardımlaşma yoluyla toplumumuza takviye olmakla birlikte bu alanlardaki faaliyetleriyle Türk insanlarının kültür ve eğitim düzeyleri yüksek, Cumhuriyet prensiplerine bağlı, memlekete yararlı bireyler olarak yetişmelerine katkı sağlamaktır.

Şubat 2023’de gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli zelzeleden etkilenen vilayetlerde yardım çalışmaları bulunan Polat Vakfı, İskenderun ve Samandağ’da oluşturduğu depremzede yerleşkelerine yönelik olarak insani yardımlarına devam etmektedir.

 

Koruncuk Vakfı Hakkında

Kurulduğu 1979 yılından bugüne kadar yüzlerce çocuğun donanımlı, kendine güvenen bireyler olmalarını sağlayan Koruncuk Vakfı; 2019 yılından beri yeni vizyonu ile temel gereksinimleri ve eğitime erişimleri risk altındaki kız çocuklarına, ‘akademik muvaffakiyet önkoşulu olmaksızın’ ortaokuldan üniversiteye kadar barınma ve bakım hizmeti vererek onların sıcak bir aile ortamında eğitime erişmelerine ve hayata hazırlanmalarına imkân veriyor. Koruncukköy Urla’da ortaokul, Koruncukköy Bolluca’da ise lise düzeyindeki kız öğrenciler destekleniyor. Koruncuk Vakfı, fiyatsız sunduğu bakım ve barınma hizmetinin yanı sıra kız çocuklarının akademik ve psikososyal açıdan gelişimlerini önemsiyor. Lise mezuniyeti sonrası kız çocuklarının yanında olmaya devam ediyor; üniversite eğitimleri ve mesleksel gelişimlerini destekliyor. Aile Takviye Ünitesi ile hem barınma – bakım takviyesi verdiği kız çocuklarını ve ailelerini, hem de hizmet verdiği bölgelerdeki öbür muhtaçlık sahibi çocukları ve ailelerini güçlendiriyor. Her yerde ve her şartta çocuğun eğitime erişim hakkı olduğunu savunan Koruncuk Vakfı; Adalet Bakanlığı ile yaptığı protokol kapsamında Türkiye’nin farklı cezaevlerinde kalan hükümlü ya da tutuklu öğrencilere nizamlı takviye sunuyor. Vakıf ayrıyeten, toplumsal hizmet model ve çalışmaların ulusal seviyede yaygınlaştırılmasına, bu yolla çocuk hakları konusunda toplum farkındalığının artırılmasına yönelik çalışmalar yapıyor. Yirmiden fazla STK’yı bir ortaya getirerek kurduğu Çocuk ve Haklarını Muhafaza Platformu ile çocuk haklarının korunması ve bu haklara erişimdeki risklerin azaltılması için çalışıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.