DOLAR 32,8078 0.05%
EURO 35,2277 0.04%
ALTIN 2.452,83-0,20
BITCOIN 21886831.03982%
İstanbul
27°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Psikiyatri Uzman Dr. Bahruz Shukurov, Acil psikiyatri multidisipliner yaklaşım gerektiriyor!
  • Haberuc
  • Sağlık
  • Psikiyatri Uzman Dr. Bahruz Shukurov, Acil psikiyatri multidisipliner yaklaşım gerektiriyor!

Psikiyatri Uzman Dr. Bahruz Shukurov, Acil psikiyatri multidisipliner yaklaşım gerektiriyor!

ABONE OL
7 Mart 2024 11:36
Psikiyatri Uzman Dr. Bahruz Shukurov, Acil psikiyatri multidisipliner yaklaşım gerektiriyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Acil psikiyatrinin çabucak müdahale edilmesi gereken his, niyet ve davranış bozuklukları ile ilgilendiğini anlatan uzmanlar, bunlara örnek olarak akut psikotik ataklar, saldırganlık, husus zehirlenmesi yahut yoksunluğu, intihar eğilimi, ilaç yan tesirlerinin verilebileceğini söylüyor.

Psikiyatri Uzman Dr. Bahruz Shukurov, genelde hastaların acile akut psikotik atak, manik ataklar, saldırganlık, ilaç yan tesirleri, husus zehirlenmesi yahut yoksunluğu, panik atak, akut anksiyete nöbeti, akut uykusuzluk şikayetleri ile gelebildiğini söz ederek, “Acil psikiyatri multidisipliner yaklaşımı gerektiriyor.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Bahruz Shukurov, acil psikiyatrinin kıymeti hakkında bilgi verdi.

Acil psikiyatri akut psikotik ataklar, saldırganlık üzere durumlarla ilgileniyor

Acil psikiyatrinin çabucak müdahale edilmesi gereken, süratli müdahale gerektiren his, niyet, davranış bozuklukları ile ilgilendiğini anlatan Psikiyatri Uzmanı Dr. Bahruz Shukurov, bunlara örnek olarak akut psikotik ataklar, saldırganlık, husus zehirlenmesi yahut yoksunluğu, intihar eğilimi, ilaç yan tesirlerinin verilebileceğini kaydetti.

Multidisipliner bir yaklaşımı gerektiriyor

Acil psikiyatrinin multidisipliner yaklaşımı gerektirdiğini de söz eden Psikiyatri Uzman Dr. Bahruz Shukurov, “Gerektiğinde nörolojik müdahale yahut konsültasyon ile bağımlılık konusunda tecrübenin olmasını gerektiren bir alandır. Bunlar vaktinde süratli bir biçimde müdahale edilmezse kıymetli sakıncaların ortaya çıktığı durumlardır. Saldırganlık, şuur bulanıklığı, kişinin muhakemesinin bozulması üzere acil psikiyatrik durumlar öbür branşlardaki hastalıkların görünümleri halinde de olabilir. Bu durumlarda gereğinde ve yerinde ileri tetkik ve tedaviler yapılmasını gerektiriyor.” dedi. 

Acil psikiyatriye kimler başvurabilir?

Psikiyatri aciline başvurmak için, psikiyatrik bir hastalığın olmasının gerekmediğini lisana getiren Psikiyatri Uzman Dr. Bahruz Shukurov, “Hastanın sevgilisinden ayrılması, boşanması, akına maruz kalması, göç, yakınını kaybetme bunlar hayatta kriz durumları olarak dikkate alınabilir. Kriz kişinin hayatında süreksiz olarak bir dengesizliğin oluştuğunu gösteriyor. Hayatı süreksiz olarak alt üst olmuştur. Eski sistem kaybolmuştur daha yeni nizam oluşmaya başlamamıştır. Ortada bir kaos vardır. Tam bu noktada danışanlarımız psikiyatri aciline başvurursa, erkenden krize müdahale yapılırsa, bu krizin sonradan psikiyatrik bir hastalığa dönüşme ihtimalinin daha az olduğu görülmüştür.” diye konuştu.

Acil psikiyatride tedavi için nasıl bir yol izlenir?

Psikiyatri Uzman Dr. Bahruz Shukurov, genelde hastaların acile akut psikotik atak, manik ataklar, saldırganlık, ilaç yan tesirleri, unsur zehirlenmesi yahut yoksunluğu, panik atak, akut anksiyete nöbeti, akut uykusuzluk şikayetleri ile gelebildiğini söz ederek, “Detaylı anamnez alındıktan, hastanın ruhsal durum muayenesi yapılır, gerekli acil testler yapıldıktan sonra hastaya yatarak ya da ayakta tedavi öneriliyor. Multidisipliner yaklaşım sergileniyor.” dedi.

“Uykusuzluk yalnızca psikiyatrik rahatsızlıklarla ilgili değil nörolojik bir rahatsızlıkla da ilgili olabiliyor.”

Hasta uykusuzluk şikayeti ile gelmişse, o uykusuzluk için acil müdahale yapılıp bunun dışında hastanın, polikliniğe ve daha ileri uyku testleri için yönlendirilebildiğini kaydeden Psikiyatri Uzman Dr. Bahruz Shukurov, “Uykusuzluk yalnızca psikiyatrik rahatsızlıklarla ilgili değil nörolojik bir rahatsızlıkla da ilgili olabiliyor. Bu tıp uykusuzluk durumları için genelde uykusuzluk laboratuvarı hizmet veriyor.” diye bilgi verdi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.