DOLAR 33,0521 0.17%
EURO 36,0787 0.18%
ALTIN 2.619,611,95
BITCOIN 21489162.32558%
İstanbul
32°

PARÇALI AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

Şehit Yaşar Nuri Küçükkara Aile Sağlığı Merkezi törenle açıldı
  • Haberuc
  • Sağlık
  • Şehit Yaşar Nuri Küçükkara Aile Sağlığı Merkezi törenle açıldı

Şehit Yaşar Nuri Küçükkara Aile Sağlığı Merkezi törenle açıldı

ABONE OL
21 Temmuz 2023 05:36
Şehit Yaşar Nuri Küçükkara Aile Sağlığı Merkezi törenle açıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Selçuklu Belediyesi, Konya Vilayet Sıhhat Müdürlüğü ve hayırsever işbirliğinde Hüsamettin Çelebi Mahallesi’ne kazandırılan Şehit Yaşar Nuri Küçükkara Aile Sıhhati Merkezi’nin açılışı törenle  gerçekleştirildi.                               

Selçuklu’da ilçenin farklı noktalarına vatandaşların daha konforlu sıhhat hizmeti sunulması maksadıyla yeni tesisler kazandırılamaya devam ediliyor. Selçuklu Belediyesi, Konya Vilayet Sıhhat Müdürlüğü ve hayırsever işbirliğinin hoş örneklerinden biri daha yatırım olarak ilçe sakinlerinin hizmetine sunuldu. Hüsamettin Çelebi Mahallesi’ne kazandırılan ve Konyalı Şehidimiz Yaşar Nuri Küçükkara’nın isminin yaşatılacağı Aile Sıhhati Merkezi’nin açılışı merasimle gerçekleştirildi. 

Aile Sıhhati Merkezi açılışına Konya Valisi Vahdettin Özkan, AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Hakan Özer,  AK Parti Vilayet Lideri Hasan Angı Selçuklu Belediye Lideri Ahmet Pekyatırmacı, Karatay Belediye Lideri Hasan Kılca, Vilayet Sıhhat Müdürü Mehmet Koç, Selçuklu İlçe Emniyet Müdürü Ersan Aydın, Selçuklu İlçe Sıhhat Müdürü Saliha Acar ,Selçuklu İlçe Müftüsü Bekir Derin, AK Parti  Karatay İlçe Lideri Mehmet Genç,   tesisi yaptıran Şehit Yaşar Nuri Küçükkara’nın ailesi, AK Parti Selçuklu İlçe teşkilat üyeleri  ve belediye meclis üyeleri katıldı.

 

Başkan Pekyatırmacı,“Şehidimize Allah’tan rahmet diliyorum”

Selçuklu Belediyesi olarak bugüne kadar ilçeye birçok sıhhat tesisi kazandırdıklarını tabir eden Selçuklu Belediye Lideri Ahmet Pekyatırmacı, “Bunların kimilerini da hayırsever vatandaşlarımızın dayanağıyla tamamladık. Ben, Şehidimizin ismini taşıyan Yaşar Nuri Küçükkara Aile Sıhhati Merkezi’ni başka sıhhat tesislerimizden farklı bir yere koyuyorum. Zira bu aile sıhhati merkezimizin farklı bir öyküsü var. Edirne’de vatani vazifesini yaparken şehit olan Konyalı hemşehrimiz Yaşar Nuri Küçükkara’nın babası çok bedelli Adem Küçükkara Beyefendi, oğlunun anısını yaşatmak için bu türlü bir sıhhat tesisini Konya’mıza kazandırmak istedi. Hatta tesisin inşaatında kendisi de çalıştı. Ben buradan Adem Bey’e bu kıymetli hizmetinden dolayı bilhassa teşekkür etmek istiyorum. Şehidimize de Allah’tan rahmet diliyorum. Kederli ailemize, yakınlarına ve milletimize de başsağlığı diliyorum. 

Rabbim milletimize inşallah bu acıları bir daha yaşatmasın. Daha evvel bu bölgede bulunan Selçuklu 63 Nolu Aile Sıhhati Merkezi’nin vatandaşlarımıza hizmet vermekteydi. Lakin bu sıhhat tesisi, bulunduğu binanın kiralık olması ve bu binanın fizikî koşulları sebebiyle kaliteli sıhhat hizmetinin verilebilmesi açısından biraz yetersiz kalıyordu. Bu nedenle Hüsamettin Çelebi Mahallemize yeni ve çağdaş bir sıhhat tesisinin imaline karar verildi. Üretimini hayırsever vatandaşımız Adem Küçükkara Beyefendi’nin üstlendiği Aile Sıhhati Merkezimize bizler de Selçuklu Belediyesi olarak arsa dayanağı vererek katkı sağladık.” Dedi.

“Tesisimizin Hüsamettin Çelebi Mahallemize, Selçuklumuza ve Konya’mıza iyi olmasını diliyorum”

Açılışı yapılan tesis hakkında bilgiler veren Lider Pekyatırmacı, “ 525 metrekaresi kapalı olmak üzere 1.385 metrekare alana sahip olan Aile Sıhhati Merkezi’nin toplam maliyeti 10 milyon TL. Tek katlı olarak inşa edilen aile sıhhati merkezinde her biri 15 metrekare büyüklüğünde 6 adet muayene odası ve 6 adet de aile sıhhati çalışanı odası bulunuyor. Sıhhat Merkezinde ayrıyeten 1 adet tıbbi müdahale odası, 1 adet aşılama ve bebek – çocuk izlemleri odası, 1 adet hamile izlem ve aile planlaması odası, 1 adet emzirme odası ve 1 adet de mutfak yer alıyor. Hali hazırda 4 aile hekimliği ünitesi bulunan merkezde 4 aile tabibi, 4 aile sıhhati çalışanı, 1 yardımcı sıhhat çalışanı ve 1 de hizmetli işçi vazife yapıyor. Yaklaşık 15 bin kayıtlı bireye birinci basamak sıhhat hizmeti verilen aile sıhhati merkezimiz, aile doktoru başına düşen nüfus sayılarının azaltılması tarafında bir gelişme olması halinde en az 6 aile tabibinin misyon yapabileceği kapasiteye sahip. Aile Sıhhati Merkezimiz bu özellikleriyle bölgemizin sıhhat alanındaki muhtaçlığını karşılamış olacak. Ben bu sıhhat tesisimizin Hüsamettin Çelebi Mahallemize, Selçuklumuza ve Konya’mıza güzel olmasını diliyorum. Üretiminde emeği olan, bu hususta hiçbir takviyesini esirgemeyen Adem Bey’e teşekkür ediyorum. Bütün hemşehrilerimizi, bütün vatandaşlarımızı da bilhassa sıhhat alanındaki yatırımlarda hayırsever olmaya buradan davet ediyorum. Tabi bu çalışmaların yürütülmesinde, bu hizmetlerin kentimize kazandırılmasında Vilayet Sıhhat Müdürlüğümüzün çok büyük emekleri, eforları, çabaları var. Bu manada Vilayet Sıhhat Müdürümüzün şahsında bütün Vilayet Sıhhat Müdürlüğü çalışanlarımıza da ayrıyeten teşekkür ediyorum.” Halinde konuştu.

“Ardıçlı Aile Sıhhati Merkezimizde sona yaklaştık”

Selçuklu’da sürdürülen öbür sıhhat yatırımları hakkında da bilgiler de paylaşan Lider Pekyatırmacı, “Sağlık alanında ülkemizin çok çok ileri bir noktada. Konya olarak, Selçuklu olarak örnek işler yapıyoruz. Vatandaşlarımızın sıhhat hizmetlerine erişimi konusunda ilçemizin hangi bölgesinde gereksinim varsa o bölgede hem aile sıhhati merkezlerinin üretimiyle ilgili hem de 112 acil sıhhat istasyonlarının imaliyle ilgili Vilayet Sıhhat Müdürlüğümüzle, hayırseverlerimizle ve kurumlarımızla iş birliği içerisinde projelerimizi devam ettiriyoruz. Yakın vakitte Hocacihan, Yazır ve Kılıçarslan mahallelerimizde aile sıhhati merkezlerimizin açılışlarını gerçekleştirmiştik. Tekrar üretimini tamamladığımız Bedir Aile Sıhhati Merkezimiz faaliyetlerine başladı. Ardıçlı’da, imalini artık son noktaya getirdiğimiz aile sıhhati merkezimizin etraf düzenlemelerini yapıyoruz. İnşallah önümüzdeki günlerde her iki sağlık merkezimizin de resmi açılışlarını gerçekleştireceğiz. Tekrar yakın bir vakit evvel toplum ruh sıhhati merkezi ve sağlıklı hayat merkezi binalarımızın üretimiyle ilgili protokol imzalamıştık. Bu tesislerimizin tamamlanmasıyla birlikte inşallah Selçuklumuz her bölümden insanımızın yararlanabileceği, sıhhat hizmetini alabileceği yeni tesislere kavuşmuş olacak. Tabi öteki taraftan sağlık yatırımlarımızın yanında öteki projelerimizi de birer birer tamamlaya devam ediyoruz. Birçok yatırımımızın proje ve imal süreçlerini de ayrıyeten sürdürüyoruz.” Sözlerini kullandı.

Başkan Pekyatırmacı konuşmasını Hüsamettin Çelebi Mahallesi’ne kazandırılan Şehit Yaşar Nuri Küçükkara Aile Sıhhati Merkezi’nin değerli hemşehrilerimize, mahallemize, ilçemize ve kentimize iyi olmasını diliyorum. Programımıza katılan siz bedelli konuklarımıza ve değerli protokolümüze farklı ayrı teşekkürlerimi sunuyor, hepinizi Allah’a emanet ediyorum.” Kelamları ile tamamladı.

Şehit Babası ve Hayırsever Adem Küçükkara: “Şehidimiz in isteğini el birliğiyle yerine getirdik”

Hayırsever ve Şehit Yaşar Nuri Küçükkara’nın babası Adem Küçükkara şehidin isteğini yerine getirmekten duydukları memnuniyeti tabir ederek ;   “İl sıhhat müdürlüğümüz, belediye liderimiz Allah razı olsun bize arsa tahsisinde yardımcı oldular. Elhamdülillah bitirip teslim ettik çok şükür, iyi, mübarek olsun. Rabbim güle güle kullanmak nasip etsin. Hepinize teşriflerinizden ötürü teşekkür ediyorum. Allah razı olsun sizden.” dedi.  

Karatay Belediye Lideri Kılca: “Gayemiz milletimize her alanda hizmet sunmak”

Selçuklu Belediyesi tarafından arsa tahsisi yapılan tesiste şehidin isminin yaşatılmasının çok bedelli olduğunu tabir eden Karatay Belediye Lideri Hasan Kılca; “Burası gerçekten bedelli zira burada şehidimizin isminin yaşatılması çok değerli. Bunun için hayırsever şehit babamız Adem Bey’e çok teşekkür ediyorum. Allah mizanına koysun inşallah. Belediyeler olarak mahallelerimizin, halkımızın, mahalli müşterek nitelikteki her türlü muhtaçlığının karşılanmasına yönelik gece gündüz demeden çalışmalar yürütüyoruz. Her gün ya bir açılış ya bir temel atma programında birlikte oluyoruz. Amacımız, uğraşımız, halkımıza hizmet etmek. Her noktada hizmete devam ediyoruz merkezde Büyükşehir Belediyemiz başta olmak üzere ilçe belediyelerimiz, valiliğimiz ve valiliğimiz bünyesinde tüm kamu kurum ve kuruluşlarımızla birlikte halkımızın hizmetindeyiz. Sıhhatte birinci basamak olan aile sıhhati merkezleri hayli kıymetli. Burada bu hizmetlerin yapılmasıyla vatandaşımızın tedavisini ayağına getirmiş oluyoruz. Büyük hastanelerin en azından yükü de hafifletilmiş, alınmış oluyor. Natürel belediyeler olarak bizler de aile sıhhati merkezi muhtaçlığı olan yerlerde hem belediye olarak hem hayırseverlerle birlikte Vilayet Sıhhat Müdürlüğümüzle protokoller yaparak bu hizmetleri yürütüyoruz. Burada inşallah birçok hizmetler verilecek. Ben hayırseverimize, belediyemize, vilayet sıhhat müdürlüğümüze hassaten teşekkür ediyorum. Bu sıhhat tesisimizin de Selçuklu’ya, Konya’ya güzel olmasını temenni ediyorum.” dedi.

İl Sıhhat Müdürü Koç: “Hep birlikte sıhhat alanında bir model oluşturduk” 

Yapılan tesise katkı sağladıklarından ötürü hayırsever aileye teşekkür eden Konya Vilayet Sıhhat Müdürü Mehmet Koç; “Değerli şehit babamız Adem Küçükkara, vatan uğruna feda ettiği evladının ismini ebedi olarak yaşatmak üzere bu hoş tesisi bizlere, sıhhat topluluğumuza, ülkemize armağan etti. Kendisinden Allah razı olsun. Allah şehidimizin yerini cennet eylesin inşallah. Sıhhat tesislerinde dediğimiz üzere Konya modeli çok değerli. Sıhhat Bakanlığımız, belediyelerimiz ve hayırseverlerimizle sayın valimizin uyumuyla planladığımız 31 ilçemizdeki gereksinim olan bütün sıhhat ünitelerine gereken hassasiyeti gösteriyoruz ve hem çalışanlarımızın hem halkımızın memnuniyeti açısından bütün tesislerimizi yenileme yolunda büyük bir ara kat etmiş bulunuyoruz. Bu mevzuda belediyelerimizin takviyesi çok kıymetli. Kendileri şahsen sıhhat tesisi yaparak 112 sağlıklı hayat tesisi, toplum ruh sıhhati merkezi, aile sıhhati merkezi üzere hem bu tesislerimizi yapıyorlar, hem buralara bizlerin ve hayırseverlerimizin yapacağı tesislere kentimizin en hoş en güzide yerlerinde arsa tahsisi konusunda Büyükşehir Belediyemiz başta olmak üzere bütün belediyelerimiz fedakarlıklarıyla bizlere takviye oluyorlar. Hepsine farklı başka teşekkür ediyorum. Natürel Konya olarak 31 ilçemizde artık sıhhat konutlarımızın son durumunu gözden geçiriyoruz ve kiralık olarak yahut sıhhat tesisine uygun olmayan sıhhat tesisimiz Konya’da kalmayacak. Maksadımız bu ve amacımıza de yaklaşmış bulunmaktayız çok şükür. Sayın Valimiz başta olmak üzere Konya’mızı sıhhatte bir model oluşturma tarafında katkısı bulunan belediye liderlerimize, hayırseverlerimize teşekkürlerimi sunuyorum. Allah iyi etsin, tesisimizi mübarek eylesin. İyi hizmetlere vesile kılsın inşallah.” formunda konuştu.

AK Parti Vilayet Lideri Angı: “Şehrimiz için olan uğraşların her biri yapıta dönüşüyor”

Yapılan Aile Sıhhat Merkezi ile daha konforlu bir hizmet verileceğinin altını çizen AK Parti Vilayet Lideri Hasan Angı; “Önemli bir proje olan bu tesis şehit babamızın büyük uğraşı ve fedakarlığıyla bir eser olarak ortaya çıkmış. Mahalle sakinlerinin daha ferah bir yerde hizmet alacağı, burada misyon yapacak değerli hekimlerimizin ve yardımcı elemanlarının huzurla çalışacağı bir yeri ortaya çıkarmıştır. Bu kentin kazanımı, bir tarafta hayırseverlerimiz bir tarafta mahallî idarelerimiz, değerli valimiz ve kamu yöneticilerimiz el birliğiyle bu kente hizmet etmek, bu kenti daha büyütmek ismine büyük bir efor ortaya koyuyorlar. Bunların da her biri yapıta dönüşüyor. Bu eser hem şehidimizin ismini yaşatacak hem de hayır sahibi olarak şehidimizin değerli babası bu emekleri sadaka-i cariye olarak inşallah defteri amellerinin büyük bir mükafatı olarak yerini alacak. Ben de tesisin iyi olmasını diliyorum. Burada tedavi görecek, hizmet alacak değerli hemşehrilerimize şimdiden iyi olsun diyorum. Çalışan hekimlerimize, sıhhat çalışanlarımıza da hayırlar getirsin. Emeği geçen herkese, emek vermiş, ter dökmüş, burada çalışmış tüm kardeşlerimize şükranlarımı söz ediyorum. Resmi açılışını gerçekleştirdiğimiz bu tesis başta mahallemiz olmak üzere ilçemize ve kentimize güzel olsun.” dedi.

AK Parti Konya Milletvekili Özer: “Konya modeli belediyecilik anlayışı tüm Türkiye’ye örnek oluyor”

Konya’nın yaşadığı dönüşümün temelinde iş birliği ve ahengin yattığına dikkati çeken AK Parti Konya Milletvekili Mustafa Hakan Özer: “Ben dokuz yılı ilçe lideri olmak üzere  yaklaşık 13  sene boyunca Selçuklu teşkilatında vazife yaptım. bu vakit zarfında hakikaten hem Selçuklu’muz hem de kentimiz adeta dönüştü. Apayrı bir kent ve ilçe haline geldi.  Büyük hizmetlere daima birlikte tanıklık ettik. Belediyelerimizin yapmış olduğu sıhhat tesislerinin sayısını hatırlamak mümkün değil. Kentin her köşesinde, ilçenin her yerinde, yerel yönetimlerimizin katkısıyla yapılmış sıhhat tesislerine sahibiz. Selçuklu’da pek çok sıhhat ocağı, aile hayat merkezi, ağız ve diş sıhhati hastanesi, dezavantajlı tarzlı gruplar için Selçuklu Otizmli Bireyler Merkezi üzere kente ve ilçemize değer katan pek çok sıhhat hizmetinin ilçemize ve kentimize kazandırıldığına daima birlikte şahit olduk. Sıhhat, bilhassa,  AK Partili devirde Türkiye’de en kıymetli uzaklık kat ettiğimiz alanlardan bir tanesi bunu da daima birlikte yaşadık. Burada uzun uzadıya anlatmaya gerek yok lakin bugün Türkiye sahiden gelişmiş ülkelerin bile tahminen önünde bir sıhhat hizmetini vatandaşlarına sunabilmekte. Bir öbür taraftan burada bir iş birliğini, bir birlikteliği görüyoruz. Hayırsever vatandaşımız, şehidimizin babası, lokal idarelerde belediyemiz ve vilayet sıhhat müdürlüğümüz daima birlikte bu birlik ve bütünlük içerisinde ilçemize ve mahallemize bu hoş yapıtı kazandırdı. Aslında Konya’mızda yapılan bu hizmetlerin temelinde de bu birliktelik ve işbirliğinden bahsedebiliriz. Konya’daki kamu kurumlarının, mahallî idarelerin, siyasetin, vatandaşın, hayırseverlerin bu işbirliği aslında Konya’daki bu ilerleyişin, değişimin, gelişimin tahminen de en büyük sebebi.  Münasebetiyle bu gelenek aslında bir modele dönüştü. Konya modeli diyoruz biz buna ve inşallah Türkiye’nin her yerine de örnek olmaya devam ediyor, devam edecek. Bir üçüncü mevzu da burada bir şehidimizin ismi sıhhat tesisine verilmiş durumda. Şehit Yaşar Nuri Küçükkara, doğal onun ismi burada daima baki kalacak. Bu millet geçmişten bugüne pek çok zorlukla karşılaştı ve şehitlerimiz canlar kıymetine bu ülkeyi, bu aziz milleti bizlere emanet bıraktılar. Bizlere düşen de bu ülkeyi, bu milleti en hoş biçimde layık olduğu yere taşımak, geliştirmek, hizmet etmek, yeri geldiğinde de birebir fedakarlığı bizlerin yapması. Münasebetiyle buradan geçmişten bugüne bütün şehitlerimizin ruhlarını da yad etmek istiyorum. Rahmetle anmak istiyorum. Ve burada inşallah Hüsamettin Çelebi Mahallemizde bu sıhhat hizmetinden, faydalanan her bir vatandaşımızın bir Allah razı olsun deyişi, bir hamd etmesi şehidimizin de ruhunu şad edecek, ona, onun hanesine bir hayır olarak yazılacak diye ben ümit ediyor ve düşünüyorum.  Ben bir sefer daha emeği olan herkese teşekkür ediyor, sıhhat merkezimizin ilçemize, mahallemize, kentimize güzel olmasını diliyorum.” dedi. 

Konya Valisi Özkan “Tüm kurumlar ve Konya birlik halinde kıymetli hizmetlere imza atıyor”

Anadolu beşerinin bugüne kadar vatan uğrunda can veren şehitlere olan teveccühünün  her daim arttığını tabir eden  Konya Valisi Vahdettin Özkan: “  Şehidimizin isminin buraya verilmesi tam yere oturmuş ve insanlarımızın hissiyatına da tercüman olmuş. Şehidimizin babası farklı ve ekstradan maddi manevi her türlü fedakarlığı yaparak bu türlü bir kadirşinaslığı bu türlü bir gösterdiği için ayrıyeten bütün Konya’mız ismine kendisine şükranlarımızı sunuyoruz.  Bu hoşluğu, bu özelliği, milletvekillerimiz başta olmak üzere, belediye liderlerimiz vilayet liderimiz, kamu kuruluşlarımız, sıhhat müdürlüğümüz ve meslek kuruluşları bütün hemşehrilerimiz desteklemektedir, paylaşmaktadır. Bu birlik ve beraberlik ruhunun ayrıyeten daima birlikte rahmetini müşahede ediyoruz. Biraz evvel tabir edildi. Sıhhat hizmetiyle ilgili söylendi esasen. Sahiden son vakitlerde Anadolu’nun dört bir yanında tesirli bir sıhhat hizmetinin, kamu hizmetinin yaygınlaştırılması, aktifleştirilmesi tarafındaki hükümetimizin kusursuz hizmetini müşahede ediyoruz. Bu vesileyle Sıhhat Bakanlığımıza da hassaten teşekkür ederiz.  Bu türlü bir tesis mahallemize hizmet edecektir, bundan müteşekkiriz, sevinçliyiz. Bu sevinci de daima birlikte bugün paylaşıyoruz. İnşallah bu tesiste ifa edilecek hizmetler mahallemizin, insanlarımızın sıhhatine, sıhhatine vesile olacaktır. Burada hizmet edecek bütün kardeşlerimizi de şimdiden tebrik ediyorum. Şehidimizin manevi huzurunda tazimle eğiliyor, iyi uğurlu olsun diyorum” biçiminde konuştu. 

Konuşmaların akabinde Şehit Yaşar Nuri Küçükkara Aile Sıhhati Merkezi’nin açılışı dua ve kurdela kısmı ile yapıldı.

Açılışın akabinde protokol üyeleri tesisi gezerek sıhhat çalışanları ve buradan hizmet alan vatandaşlarla görüştü.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.