DOLAR 33,0991 0.21%
EURO 36,2347 0.49%
ALTIN 2.634,460,50
BITCOIN 21428161.62077%
İstanbul
33°

AÇIK

17:13

İKİNDİYE KALAN SÜRE

Selçuklu Belediyesi’nden şehrin turizmine önemli bir dokunuş daha
  • Haberuc
  • Gündem
  • Selçuklu Belediyesi’nden şehrin turizmine önemli bir dokunuş daha

Selçuklu Belediyesi’nden şehrin turizmine önemli bir dokunuş daha

ABONE OL
27 Temmuz 2023 02:48
Selçuklu Belediyesi’nden şehrin turizmine önemli bir dokunuş daha
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Selçuklu Belediyesi tarafından 5000 yıllık tarihi Sille Mahalle’sine kazandırılacak olan “Kapalı Otopark, Karma Yapılar ve Meydan Düzenlemesi” projesi için temel atma programı gerçekleştirildi.

Konya’nın turizm destinasyonunda kıymetli bir yeri olan Sille Mahallesi’ni onarımlar, cephe iyileştirmeleri ve sokak sağlıklaştırmaları ile değerli bir cazibe merkezi haline getiren Selçuklu Belediyesi artık de 3 değerli projeyi bölgeye kazandıracak. 

Sille “Kapalı Otopark, Karma Yapılar ve Meydan Düzenlemesi” projesi için temel atma merasimi yapıldı.

Temel atma merasimine AK Parti Konya Milletvekili Selman Özboyacı, AK Parti Vilayet Lideri Hasan Angı,   Konya Valisi Vahdettin Özkan, Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, Selçuklu Belediye Lideri Ahmet Pekyatırmacı, Karatay Belediye Lideri Hasan Kılca, Meram Belediye Lideri Mustafa Kavuş,  Selçuklu İlçe Kaymakamı Eflatun Can Tortop, Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Vilayet Müdürü Hülya Şevik, SOBE Vakfı Lideri Mustafa Ak katıldı.

Selçuklu Belediye Lideri Pekyatırmacı,“Sille tarihi ve kültürü ile kıymetli bir merkez”

Konya’nın en eski yerleşim yeri olan Sille’nin tarihi ve kültürü ile binlerce yıl mesken sahipliği yaptığı medeniyetlerden kalan miras ile adeta bir açık hava müzesi ve Konya’nın en bedelli hazinesi olduğunu söz eden Selçuklu Belediye Lideri Ahmet Pekyatırmacı,“ Anadolu topraklarının bize sunduğu mirasın tamamını Sille de ve civarında görmemiz mümkün. Hititler, Firigyalılar, Lidyalılar, Persler, Romalılar ve Bizanslılar üzere çeşitli uygarlıkların izlerini Sille de görmekteyiz.  Lakin Sillenin en değerli tarihi devirlerinden biri Selçuklu periyodudur. 12. yüzyılda Selçuklu Sultanı birinci Alaaddin Keykubat tarafından fethedilen Sille, değerli bir kültür merkezi haline gelmiş ve sonrasında da Osmanlı periyodunda kültürü, eğitimi, el sanatları ve varlıklı medeniyet ögeleri ile tepeye ulaşan bir merkez olmuştur. Roma periyodundan Cumhuriyet periyoduna kadar değerli bir merkez olan Sille; tarihi yapıtları, abideleri, mabetleri ve toplumsal ömrü ile geçmişte olduğu üzere günümüzde de kıymetini hala korumaktadır. 1980 yılı Aralık ayına kadar kendi belediyesi olan Sille, 1981 yılından itibaren Konya merkeze bağlı mahalle olmuş, 1989 yılında ilçe belediyelerin kurulması ile birlikte Selçuklu ilçemize bağlanmıştır. 1995 yılında ise Sille, Konya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Muhafaza Şurası tarafından arkeolojik ve kentsel SİT alanı olarak ilan edilmiştir.” Dedi.

“Sille’de bugüne kadar geniş ve kapsamlı çalışmalar gerçekleştirdik” 

Sille de 5000 yıllık tarihi mirası tekrar canlandırmak ve bu bölgeyi ülkemizin değerli bir turizm merkezi pozisyonuna getirebilmek maksadıyla Selçuklu Belediyesi olarak uzun yıllardır geniş ve kapsamlı çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirten Lider Pekyatırmacı,“ Evvelki devir Belediye Liderimiz Adem Esen ile başlayan çalışmalar, Büyükşehir Belediye Liderimiz Uğur İbrahim Altay periyodunda sürat kazanarak devam etti ve mescitleri, hamamları, kilisesi ve çeşmeleri ile Sille’de bulunan tüm tarihi yapıtlarımızın onarım işleri tamamlandı. Sokak sağlıklaştırma çalışmaları ile de Sille yeni bir çehreye büründü. Sille de bugüne kadar çok değerli çalışmalara imza atmış olan pahalı belediye liderlerimize huzurlarınızda teşekkür ediyorum. 2019 yılından bu yana Sillemizde yeni bir çalışma sürecini başlatmış bulunuyoruz. Sillemizde yapılan onarım çalışmalarından sonra yıpranan ve yok olan tarihi ve kültürel taşınmaz varlıklarının eski dokuya uygun olarak yine inşası ve Sille’nin eski ihtişamına kavuşması için Büyükşehir Belediyesi Kudeb ünitesi, Kültür Varlıklarını Müdafaa Konseyi ve Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın ilgili üniteleri ile koordineli bir formda Sille Tarihi Kent Merkezini 10 Temmuz 2020 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararı ile 5366 Sayılı yasa kapsamında yenileme alanı olarak ilan ettik. Yenileme hudut kararının alınmasından çabucak sonra da belediyemiz tarafından müdafaa emelli imar planı revizyon çalışması başlatılmış, büyük bir titizlikle sürdürülen çalışmalar 2022 yılı prestiji ile konsey onayı alınarak tamamlanmıştır. Muhafaza emelli imar planına uygun olarak hazırlanan onarım ve rekonstrüksiyon projelerinin de bir kısmı onaylanmış, bir kısmı da onay basamağındadır. Onaylanan projeler üzerinden yine inşa faaliyetlerini de inşallah bugün prestiji ile başlatmış bulunuyoruz.” Tabirlerini kullandı.

“Yapacağımız çalışmalar ile Sille’ye yakışır bir çehre kazandıracağız”

“Yenileme hudut kararı doğrultusunda hazırlanan müdafaa gayeli plan ve bu plana uygun olarak yapılacak inşa faaliyetlerinden de kısaca bahsetmek istiyorum.” diyen Lider Pekyatırmacı;

Sille tarihi yerleşim bölgesinin bir kısmı çabucak yanı başında bulunan zirvede mevcut olan doğal kaya örtüsünden ötürü afete maruz bölge hududunda kalmaktaydı. İki yıl içinde yaptığımız kapsamlı bu kaya ıslahı çalışması ile tarihi bölgeyi risk altında tutan bu tehlikeden kurtarmış olduk. Bize maliyeti şimdiki sayılarla 20 milyon olan bu çalışma, tıpkı vakitte Sümela Manastırındaki kaya ıslahı çalışmasından sonra Türkiye’nin en kapsamlı ikinci kaya ıslahı çalışması oldu. Hükümet caddesinin çabucak girişinde bulunan turizm tesisi alanımızda 45 odalı ve 9.500 m2 inşaat alanına sahip butik otel projemizi tamamladık ve ihale sürecine getirdik. İnşallah önümüzdeki günlerde inşaat üretimi ile ilgili ihale ilanına çıkacağız. Sille’nin girişinde bulunan ve ekonomik ömrünü tamamlayan ilkokul binasını tarihi çay mescidinin yanında bulunan alanda ahşap konstrüksiyon ile yine inşa ediyoruz. Binanın üretiminde sonra yaklaştık. İnşallah yeni eğitim-öğretim devrinde çocuklarımız eğitimlerine yeni okullarında başlayacaklar. Hükümet Caddesi üzerinde bulunan 42 adet yapı kaybına uğramış parseller için uygulama projeleri hazırlanıyor. Proje onayları yapıldıktan sonra bu parsellerdeki yapılar da dokuya uygun olarak tamamlanacak. Tekrar Hükümet Caddesi ile Hacı Aliağa Sokağı bağlayan 11 adet merdivenli sokakta çalışma yapıyoruz. Hükümet caddesi ile Hacı Aliağa Sokağı birbirine merdivenli yollarla bağladığımız vakit aslında yeni bir yürüme aksını Sillemize kazandırmış olacağız. Hükümet Caddesinde parsel bazlı inşa faaliyetleri tamamlandıktan sonra altyapı yenileme ve üst yapı çalışmaları yapılarak taban kaplaması, kent mobilyaları, aydınlatma sistemi ve bina cephelerinde yapılacak ıslah çalışmaları ile caddeye Sille’ye yakışır bir çehre kazandırılacak. Tekrar mağaralar bölgesinde hem mağaraların korunması ile ilgili hem de mağaralara bir seyahat güzergahının oluşturulması ile ilgili çalışmamız var. Kurulumuzla ve Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte bu güzergah alanlarını belirledikten sonra inşallah burada da hem mağaralarımızın korunması hem de dışarıdan gelen konuklarımızın rahat bir formda mağaralar bölgesinde dolaşabilmesi için bir yürüme yolunu hayata geçirmiş olacağız. Tabi bütün bu çalışmaları yaparken Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızla, Konya Büyükşehir Belediyemizle, KUDEB’le ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulumuzla yoğun iş birliği içerisindeyiz.” Biçiminde konuştu.

“Bu projemiz Konyamıza, Selçuklumuza ve Sillemize çok büyük kıymet katacak”

Temel atma programı gerçekleştirilen projeler hakkında bilgiler veren Lider Pekyatırmacı ,“Projemiz 35 adet konut, 24 adet ticari donatı, 9 adet toplumsal ve kültürel donatı, 1 adet belediye hizmet binası, 1 adet sıhhat tesisi, 1 adet trafo, 200 araç kapasiteli kapalı otopark ve 4.734 m2 yeşil alan çalışmasından oluşuyor. Toplamda 19.794 m2 inşaat alanı bulunan projemizin belediyemize maliyeti KDV dahil 250.200.000 Türk Lirası.2024 yılı içerisinde tamamlamayı planladığımız projemizle birlikte sille tarihi dokusuna uygun olarak yeni bir destinasyona kavuşmuş olacak. Tabi bu çalışmalarımızı Sille’nin tarihi siluetine hiçbir ziyan vermeden gerçekleştireceğiz, zira Sille bizim gözbebeğimiz. Sille de üzerine titrediğimiz hususların başında gelen turizmin gelişmesi noktasında bu hassasiyetimizi sürdüreceğiz. İnanıyorum ki bu projemiz Konyamıza, Selçuklumuza ve Sillemize çok büyük kıymet katacak. Sillemizde bulunan tarihi ve kültürel kıymetlerimizi korumak ve en hoş biçimde geleceğe taşımak en kıymetli vazifemiz. Bunu yaparken Sillenin, Konyamızın turizmine de en yüksek katkıyı sunuyor olması birinci amacımız. Bu manada yapılan çalışmalarda başta Büyükşehir Belediyemiz olmak üzere Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Vilayet Müdürlüğümüzün, Kültür ve Tabiat Varlıkları Müdafaa Konseyimizin ve başka kurumlarımızın çok büyük katkıları var, ben hepsine farklı ayrı teşekkür ediyorum. Sille’de yapılan çalışmalar uzun soluklu çabaları gerektiriyor. Bugün temelini attığımız alanda Büyükşehir Belediye Liderimiz Uğur İbrahim Altay’ın Selçuklu Belediye Başkanlığı periyodunda birlikte başlattığımız sürecin değerli bir evresini bugün yeniden birlikte gerçekleştiriyoruz. Bu projedeki emeklerinden dolayı kendisine de bilhassa teşekkür ediyorum. Temel atma merasimini gerçekleştireceğimiz kapalı otopark, karma yapılar ve meydan düzenlemesi projemizin Konyamıza, Selçuklumuza ve Sillemize güzel olmasını diliyor, programımızı teşriflerinizden dolayı siz bedelli konuklarımıza ve değerli protokolümüze başka farklı şükranlarımı sunuyor, hepinizi Allaha emanet ediyorum.” diye kelamlarını tamamladı. 

Meram Belediye Lideri Kavuş,“ Bitmesini sabırsızlıkla bekliyoruz”

Sille’nin yalnızca Selçuklu’nun değil tarihimizin, medeniyetimizin ve vilayetimizin de büyük bir bedeli olduğunu belirten Meram Belediye Lideri Mustafa Kavuş,“ Harika bir günde, harika bir temel atmada bir ortaya geldik. Bizi bir ortaya getiren sebebin kendisi çok güzeldi. İnşallah sonuçları da hem ilçemiz hem de kentimiz için iyi olacak. Sille Konyalılar olarak geldiğimiz vakit sahiden Konya dışından öbür bir yere gitmiş algısıyla girdiğimiz, nefes aldığımız farklı bir haleti ruhiyeye büründüğümüz bir yer. Sille’de daha evvel ana çizgi planlamasıyla başlayan seyahat uzun bir seyahat. Artık görüyoruz ki en ince ayrıntısı planlanan Sille’nin eskisi üzere değil eskisinden çok daha hoş ve fonksiyonel bir hale getirileceğine eminim. Bugüne kadar yapılanlar bunun en büyük göstergesi zati. Bitmesini sabırsızlıkla bekliyoruz. Sille’nin bu hoşluğa kavuşmasında emeği geçen başta Uğur İbrahim Altay Liderimiz olmak üzere Adem Liderimize ve son vakitler düzgünce hızlanan ve artık sonuçlarını bu periyot görebileceğimiz bir hale getiren de Ahmet Başkan’ımıza ve belediye grubuna çok teşekkür ediyorum.”

Karatay Belediye Lideri Kılca,“ Konya tarihi ve turizmi ile kendisini cezbediyor”

Sille’nin yemekleriyle, halısıyla, kültürüyle, giysi kuşamıyla, konuşmasıyla kendine has mimarisiyle Konya’nın çok değerli bir kıymeti olduğunun altını çizen Karatay Belediye Lideri Hasan Kılca, “Bildiğiniz üzere tarihi Kudüs yolu Tarihi İpek Yolu buradan geçerdi. Hasebiyle şu anda turistlerin de uğrak noktası haline geldi. Konya’ya gelen turistler kesinlikle buraya da uğruyorlar. Buranın bu güzelliklerde oluşmasında, tarihe vefa manasında, tarihe hürmet manasında bu hoşlukların ortaya çıkmasında, onarım çalışmalarında başta büyükşehir belediye liderimiz Uğur İbrahim Altay, evvelki periyot Selçuklu Belediye Liderimiz Adem Esen Beyefendi ve çıtayı daha da üstlere taşıyan Ahmet Pekyatırmacı Liderimize ben huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Konya sahiden tarihiyle, turizmiyle kendini cezbediyor. Bizler de belediye liderleri olarak başta büyükşehir belediye liderimizin Darül Mülk Projesiyle olmak üzere tarihe sahip çıkmaya, mirasımıza sahip çıkmaya devam ediyoruz. Ayrıyeten belediyecilik manasında da her gün yeni bir açılış ve yeni bir temel atmayla da karşınızda oluyoruz. Bu projemizin kazasız, belasız tamamlanarak Sille’mize, Selçuklu’muza, Konya’mıza kazandırılmasını temenni ediyor, hepinize tekrar güzel geldiniz diyor, hürmetler sunuyorum.” Halinde konuştu. 

AK Parti Konya Vilayet Lideri Angı,“ Sille kıymetli bir cazibe merkezi haline geldi”

Bir vakitler mukadderatına terk edilen Sille’nin yapılan çalışmalarla değerli bir cazibe merkezi haline geldiğini söyleyen AK Parti Konya Vilayet Lideri Hasan Angı,“Biraz evvel konuşmalar yapılırken 20-25 yıl geriye gittim. Kentin en yakın noktasında olmasına karşın binlerce yıllık mazinin ömür alanından uzaklaşıp maalesef köhne bir hale döndüğü devirden birinci periyot Adem liderimizin başlattığı projelere Kültür Turizm bakanlarımızın sağladığı katkılarla ki o noktada Atilla Koç Bey’i hayırla anıyorum.  Gerisinden Uğur liderimin bu bölgeyi tarihin o güzellikleriyle ömür alanına dönüştürmek ve gelecek jenerasyonlara bu tarihi yaşatabilmek içinki gayretleri Ahmet Liderimizle devam ediyor. Konya’nın farkı, AK Parti belediyeciliğinin farkı işte bu. İstikrarın getirdiği bu 20 yıllık periyotta kurumlar arası iş birliğinin Sayın Valimizden başlayıp milletvekillerimizden, belediye liderlerimizle, kurum müdürlerimizle bir arada kenti büyütmek, kenti geliştirmek ismine vatandaşın da o büyük katkısı bu kenti zenginleştiriyor, hizmetleri bereketlendiriyor. Hamdolsun ki hoş modeller Türkiye’ye değil dünyaya örnek olarak devam ediyor. Bu kentin kıymetidir. Bu kentin tarihi bedellerinden, derinliklerinden gelen o mübarekliğinin gelecek nesiller için de yeniden model kent olarak hayata devam edeceğine inanıyoruz. Ben onun için bu yapıtlara, bu projelere ter döken fikir yürüten, imza atan, uğraş eden, madde manen destek veren herkese şükranlarımı söz ediyorum.” Dedi.

Konya Büyükşehir Belediye Lideri Altay, “ Ahmet Liderimize ve takımına Sille’de sürdürdükleri güzle çalışmalardan ötürü teşekkür ediyorum”

Sille’de süreç içerisinde kıymetli değişimlerin yaşanmaya devam ettiğini tabir eden Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay,“ Bugün Konya modeli belediyecilik diye tabir ettiğimiz husus Türkiye’nin takip ettiği, dünyaya gururla sunduğumuz bir markaya dönüştü. Bunda yaptığımız işlerin, vizyon projelerin değeri kadar birlikte çalışma alışkanlığının ve sürdürülebilirliğin de çok değerli olduğunu düşünüyorum. 2009 belediye lideri olarak seçilip geldiğimizde Sille’de evvelki devir belediye liderimiz Adem Bey’in uğraşlarıyla Sille Kültür Konutu’nun, eski okulun restore edildiğini, hamamın restore edildiğini, Hükümet Caddesi’nde de onarımlarının başladığını ve artık Sille’nin Konya’da konuşulmaya başlandığına şahitlik etmiştik. Sonrasında hatırladığım birinci iş Aya Eylenia Müzesi’nin onarımını yapmak oldu. Sonra buradaki mescitlerin, ibadet alanlarının, hamamların onarımlarıyla devam edildi. Sille Barajı’nın Devlet Su İşleri’yle birlikte ortaya çıkardığı bedel artık Konyalılara kıymetli bir destinasyon oluşturdu ve Konya’ya gelenleri kesinlikle ziyaret ettiği bir yere dönüşmüştü. O günden birlikte çalıştığımız, baş yorduğumuz lakin hayata geçirilmeyen işler vardı. Bugün burada ortaya çıkan bedeli ben çok değerli ve değerli buluyorum. Bilhassa Sille’nin kalbinde boş atıl durumdaki bir alanın Sille dokusuna uygun bir halde tekrar inşa ediliyor olması, kot farkından kaynaklı olarak önemli bir otoparka kavuşuluyor olması ve belediyeye ilişkin bir işletme mantığıyla işletmelerin oluşturulacağı ticari alanların ve konutların oluşması Sille için çok kıymetli bir farkındalıktır. Çok değerli bir muvaffakiyettir diye inanıyorum. Bununla birlikte belediye liderimizin tabir ettiği girişteki otelin yapılması Hükümet Caddesi’ndeki onarımların devam etmesi, Hacı Aliağa Sokağın Hükümet Caddesi’ne bağlanması üzere vizyon projeler inşallah Sille’yi çok daha öne çıkaracak. Ben de bugüne kadar birlikte çalışmaktan büyük bir keyif aldığımız ve manada, yalnızca Sille’de değil, geçmişte başladığımız işlerin çok daha artarak, çok daha muvaffakiyetle devam etmesini sağlayan pahalı belediye Liderimiz Ahmet Pekyatırmacı  ve grubuna tüm Konyalılar ismine teşekkür ediyorum. Allah sizlerden razı olsun. Birlik beraberliğimiz daim olsun inşallah. Sille kültürel varlığıyla çok kıymetli. Bir taraftan belediyeler olarak bunu bir borç bilerek, kültürel varlığın tekrar ortaya çıkarılması gayret sarf ediyoruz lakin bir taraftan da Konya’nın bir turizm kenti olması ismine bu cins işleri çok önemsiyoruz. Konya Hazreti Mevlana’dan kaynaklı aslında bir turizm kenti. Beşerler Hazreti Mevlana’yı ziyaret etmeye, onun türbesinde dua etmek için kentimize çok sıklıkla geliyorlar. Son periyotta yapılan işler inşallah buraya gelen insanların hem daha fazla vakit geçirmelerini, birkaç gün kalmalarını, kentimizin hoşluklarını tanımaları için çok değerli bir fırsat oluşacak. İnşallah geleceğin Konya’sı çok daha hoş olacak. Buna inancımız tam. Konya belediyeleri yeniden Türkiye örnek. Belediyecilik modelleri oluşturmaya devam edecekler. Ben kentimiz ismine bu değerli yapıtın iyi olmasını temenni ediyorum. Sille’nin kalbinde bu türlü kıymetli bir işin ortaya çıkarılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Tekrar Bu yapıta katkısından ötürü başta Belediye Liderimiz Ahmet Pekyatırmacı Beyefendi olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.  Halinde konuştu.

AK Parti Konya Milletvekili Özboyacı,“Sille’yi Konya’mızın gözbebeği yapmak hepimizin boynunun borcu”

Sille’ye yapılacak her işin aslında Konya’nın hem geçmişine hem de geleceğine yapılmış büyük bir değer ve iş olduğunu belirten AK Parti Konya Milletvekili Selman Özboyacı,“ Zira şunu söz etmek lazım. Sille Konya’nın en kadim yerleşim yerlerinden bir tanesi. En çok ilgi çeken, en çok turist çeken yerleşim yerlerinden bir tanesi ve kente bir turist geldiği vakit uğramadan gitmediği bir uğrak noktası. Bugün Sille’yi ziyarete gelen konuklarımızı dinlediğimizde şunu duyuyoruz. Ya sahiden muazzam bir yer olmuş. İnanın Konya’nın hoşluklarını Konya’ya 15 yıldır 20 yıldır gelmeyenlerden bir sefer daha oturup dinlemek lazım. Son vakitlerde Konya’nın dört bir yanından çok hoş manzaralar servis ediliyor Türkiye’nin dört bir yanında ve bu da Konya’nın cazibesini adeta artırıyor. İşte siz bu türlü turizm destinasyonlarını, kentin eski, kadim yerlerini geliştirdikçe, buradaki projeleri geliştirdikçe kente gelmek isteyen insan sayısındaki artışı doğal olarak görüyorsunuz. O sebeple ben nitekim Sille’miz için yaptığı bütün hizmetlerden dolayı evvel olağan ki Adem Esen Başkan’ımıza, daha sonra Selçuklu Belediye Başkanlığı devrinde yaptığı hizmetler için ve artık büyükşehir belediye lideri sıfatıyla yaptığı hizmetler için Uğur İbrahim Altay Liderimize ve artık Selçuklu Belediye Başkanlığı vazifesinde Sille’mize sahiden büyük bedeller kazandıran değerli Ahmet Pekyatırmacı Liderimize huzurlarınızda çok teşekkür ediyorum ve bir Konyalı olarak Allah razı olsun diyorum. Bu yaptığımız çalışmayla bir arada inşallah Sille’nin tarihi dokusunu hem ulusal, hem uluslararamda bir marka kıymeti oluşturacak biçimde hem tarihî bütünlüğü, dokuyu bozmadan hem de daha yenilikçi işlerle inşallah Konya’nın göz bebeği haline getirmek hepimizin boynumuzun borcu. “ dedi.

Vali Özkan: “ Bu proje Sille’deki kadim medeniyetin tüm insanlıkla buluşmasına bir katkı sağlayacak”

Sille’nin medeniyet havuzunu beslediğini söz eden Konya Valisi Vahdettin Özkan: “İnancımızın, medeniyetimizin bu rahmetinden daima bir arada istifade ederiz. Bu istifadeyi bize sunan Selçuklu Belediye Liderimize, Büyükşehir Belediye Liderimize Etraf Şehircilik Bakanımız Murat Kurum Beyefendi buranın önünün açılması istikametinde kentsel dönüşümle ilgili çok takip ediyordu. Murat Bey’e, Kültür Bakanlığımıza, öteki katkısı olan bütün taraflara samimiyetle teşekkür ediyoruz. Kentimiz ismine, insanlık ismine, nitekim bu medeniyetin varisleri olabilmek, bu medeniyeti yaşamak, bunu teneffüs etmek, bunu dünyayla paylaşmak çok hoş bir his ve hoş, bereketli bir zenginlik. Her şeyden kıymetlisi elbette ki devletimizin, hükümetimizin, belediye liderlerimizin, sizlerin teveccühü ve takviyesiyle, duasıyla, katkısıyla çok değerli işlere imza atıyorlar. Bütün insanlarımızın bu tarihi bedellerin, bu kültürel kıymetlerin aslına rücu ettirilmesi, aslına uygun olarak ortaya konulması ve dünya ile paylaşılması tarafındaki hassasiyetin de çok yüksek derecede bir değerli olduğunu tabir etmek istiyorum.Ben tekrar, başta Büyükşehir Belediye Liderimiz Uğur İbrahim Bey’e, Selçuklu Belediye Liderimize, öbür Karatay ve Meram belediye liderlerimizin bu tarihi ve kültürel bedelleri aslına uygun olarak ortaya çıkarılıp bizlerle paylaştığı, kentimizle paylaştıkları için kendilerine kentimiz ismine, devletimiz ismine teşekkür ediyoruz. Temel atma törenimizin hayra, rahmete, medeniyet kıymetlerimizin daha da düzgün anlaşılmasına vesile olmasını temenni ediyorum.” diye konuştu.

Konuşmaların akabinde Sille Kapalı Otopark, Karma Yapılar ve Meydan Düzenlemesi’nin temel atma merasimi dua ve kurdele kesitiyle gerçekleşti.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.