DOLAR 32,8516 0%
EURO 35,1969 0.01%
ALTIN 2.449,72-0,32
BITCOIN 21823110.75504%
İstanbul
27°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Siber güvenlik uzmanları, bilgi eksikliğinin iş yerinde hatalara yol açtığını itiraf ediyor
  • Haberuc
  • Teknoloji
  • Siber güvenlik uzmanları, bilgi eksikliğinin iş yerinde hatalara yol açtığını itiraf ediyor

Siber güvenlik uzmanları, bilgi eksikliğinin iş yerinde hatalara yol açtığını itiraf ediyor

ABONE OL
11 Mart 2024 13:36
Siber güvenlik uzmanları, bilgi eksikliğinin iş yerinde hatalara yol açtığını itiraf ediyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kaspersky tarafından yaptırılan yeni bir global araştırmaya nazaran, son iki yıldaki tüm siber olayların yaklaşık üçte ikisine insan kusurları neden olurken, siber güvenlik uzmanlarının %50’sinden fazlası mesleklerinin başlarında teorik yahut pratik bilgi eksikliği nedeniyle yanılgı yaptıklarını kabul ediyor. Bu çeşit yanlışları kabul eden iştirakçilerin oranı, bu alanda iki ila beş yıllık tecrübeye sahip olanlar ortasında yaklaşık %60’a yükseliyor. Orta Doğu, Türkiye ve Afrika (META) bölgesinde tüm iştirakçilerin %43’ü bu cins yanılgılar yaptığını itiraf ediyor.

Kaspersky’nin yakın vakitte yaptığı bir araştırmaya nazaran, son iki yılda kuruluşlar nitelikli siber güvenlik işçisi eksikliği nedeniyle en az bir siber olay yaşadı. Daha nitelikli siber güvenlik işçisi tedarik etmek bu sorunun üstesinden gelmek için tahlillerden biri olsa da, dünya çapındaki işletmeler bilgi güvenliği (InfoSec) profesyonellerinin eksikliğiyle karşı karşıya. Mevcut tahminlere göre, siber işgücü açığı yaklaşık 4 milyonu buluyor.

Siber güvenlik becerilerindeki genel boşluk, sanayide yeni başlayan birçok kişinin pratik ve teorik bilgi eksiklikleriyle başa çıkması gerektiği gerçeğiyle birlikte geliyor. Bu da başlangıçta zorluklar yaşamalarına ve işlerinde yanılgılar yapmalarına neden oluyor. META bölgesindeki InfoSec profesyonellerinin mesleklerinin başlarında yaptığı en yaygın yanlışlardan kimileri, zayıf yahut iddia edilebilir şifrelerin kullanılması (%52), kimlik muhafazasının uygulanmaması (%48), güncellenmemiş güvenlik tedbirlerinin kullanılması (%35) olduğu görülüyor. Değerli dataların yedeklerinin alınmaması (%34), siber güvenlik uzmanlarının mesleklerinin başında yaptığı yaygın bir kusur olarak ortaya çıkıyor.

Siber güvenlik uzmanları, kesime giriş yaptıklarında gerekli maharet setine ve uygulamalı tecrübeye sahip olmadıklarını kabul ederken, kimileri mesleklerine sürat kazandırmak için ek zorluklara işaret etdiyor. Siber sanayinin daima olarak işgücü açığı bildirmesine karşın, iştirakçilerin %34’ü bir InfoSec rolü için seçilmeden evvel üç yahut daha fazla başarısız mülakat geçirdiklerini argüman ediyor. META bölgesinde, süreçler daha problemsiz olup, yalnızca %21’i mülakatlardan birden fazla yahut iki defa geçmek zorunda kaldıklarını belirtiyor. 

Kaspersky İnsan Kaynakları Müdürü Marina Alekseeva, “Resmi eğitim programlarının bölümdeki gelişmelere ayak uydurmakta zorlandığı bir sır değil ve bu durum bilhassa siber güvenlik alanı için geçerli” diyor ve ekliyor: ” Piyasadaki birçok çalışanın hudutlu pratik maharetlere yahut bilgi eksikliklerine sahip olabileceği gerçeği, akran tahsiline odaklanan kapsamlı bir işe alım sürecinin ehemmiyetini vurguluyor ve şirketlerin çalışanlarının hünerlerini geliştirmeye daha fazla değer vermesi gerektiği manasına geliyor. Kaspersky için çalışanlar en pahalı varlıklardır, bu nedenle şirketin kurumsal işçisinin eğitimine daima yatırım yapıyor, çalışanların yeteneklerini geliştiriyor ve bir öğrenme ve daima gelişim kültürünü teşvik ediyoruz. Ayrıca BT profesyonelleri için bölüm başkanı kişisel ve kurumsal eğitim kursları sağlayarak mevcut siber güvenlik yetenek açığının kapatılmasına katkıda bulunuyoruz.”

InfoSec profesyonelleri kendilerini rahat hissetmiyor

Siber güvenlik uzmanlarının bölüme katıldıklarında karşılaştıkları birinci zorluklar, dünya genelindeki InfoSec profesyonellerinin neredeyse yarısının (%46) ve META bölgesindeki her üç bireyden birinin (%32) birinci siber güvenlik rollerinde kendilerini rahat hissetmelerinin neden bir yıldan fazla sürdüğünü açıklayabiliyor. İştirakçilerin %31’i işlerini bir ya da iki yıl içinde kavramayı başarırken, iştirakçilerin %9’u bu sürecin iki ila üç yıl, %6’sı ise üç yıldan fazla sürdüğünü belirtiliyor. META’da ilgili sayılar %21, %7 ve %4.

Raporun tamamına ve siber güvenlik uzmanlarının eğitim geçmişlerine ve mesleklerinde karşılaştıkları birinci zorluklara ait daha fazla bilgiye bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Kaspersky, bilgi açığının üstesinden gelmek ve siber güvenlik iş gücünün iş akışına daha meselesiz bir halde entegre edilmesini sağlamak için hem önleyici hem de reaktif bir dizi tedbir öneriyor:

1. Eğitim seviyesinde, eğitim programları güncellenmeli ve daha esnek ve çevik hale gelmelidir; bu da bölümdeki oyuncular ve uzmanlarla işbirliği yapılarak sağlanabilir. Kaspersky, üniversiteler için siber güvenlik uzmanlığını entegre eden, program iştirakçilerine derslere, eğitim oturumlarına ve en son teknolojilere erişim sunan özel bir program (Kaspersky Academy Alliance) yürüterek bu sürece katkıda bulunuyor.

2. Siber güvenlik alanına katılmayı planlayanlar, bir bilgi güvenliği yahut araştırma ve geliştirme departmanında staj yaparak gerçek hayattaki siber güvenlik senaryolarının ele alınması konusunda tecrübe kazanabilirler. Pratik hünerleri artırmak için bir öteki fırsat da memleketler arası müsabakalara yahut Capture the Flag aktifliklerine katılmaktır. Kaspersky’nin LinkedIn sayfasındaki haberleri takip ederek şirketin staj programındaki açık konumları ve Secur’IT Cup öğrencileri için düzenlenen global yarışla ilgili güncellemeleri birinci öğrenen siz olun.

3. İşletmeler, kurumsal işçileri için maharet geliştirme programlarına yatırım yaparak yeni bilgi ve maharetler edinmelerine ve rekabetçi kalmalarına yardımcı olabilir. Kaspersky, bilgi güvenliği profesyonelleri için hem bireyler için profesyonel eğitim hem de kurumsal eğitim sunan çok çeşitli özel eğitim programları sağlar

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.