DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BITCOIN 19881831.9221%
İstanbul
28°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

Sporcu fabrikası Kocaeli’de genç yetenekler keşfediliyor
  • Haberuc
  • Spor
  • Sporcu fabrikası Kocaeli’de genç yetenekler keşfediliyor

Sporcu fabrikası Kocaeli’de genç yetenekler keşfediliyor

ABONE OL
30 Ocak 2024 12:12
Sporcu fabrikası Kocaeli’de genç yetenekler keşfediliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Büyükşehir Atlet Sıhhati Performans Test ve Tahlil Merkezi’nde (SPORTAM) yapılan test ve ölçümlerle genç yetenekler keşfediliyor

Sporcu fabrikası Kocaeli’de genç yetenekler keşfediliyor

Ortak akılla kentin spor hafızasını oluşturarak tüm spor branşlarını mercek altına alan Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Spor Master Planı için değerli adımlar atmaya devam ediyor. Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Sportmen Sıhhati Performans Test ve Tahlil Merkezi’nde (SPORTAM) eğitim alan öğrencilerin motorik özellikleri bilimsel temelli test ve ölçümlerle tespit edilerek yetenekli olanlar vilayetimizdeki spor kulüplerine sportmen olarak kazandırılıyor. Kocaeli’nin sporun başşehri olması için alanında uzman bilim insanlarıyla kentin spor geleceğini tasarlayan Büyükşehir, yeni şampiyonların yetişmesine imkan sağlıyor. Kocaeli’de genç yetenekler, memleketler arası standartlara uygun formda üst seviye atlet olarak yetiştiriliyor.

YETENEKLİ ATLET ADAYI KEŞFİ PROGRAMI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ilgili kurumlarla gerçekleştirilen fikir alışverişleri ve Spor Şurası’nda alınan kararlar ışığında kentimizdeki spor ve atlet randımanını artırmak için potansiyel keşfi taramalarının yanı sıra daha profesyonel bir yaklaşım olan Yetenekli Sportmen Adayı Keşfi Programı’nı geliştirdi. Büyükşehir Belediyesi Sportmen Sıhhati Performans Test ve Tahlil Merkezi’nde (SPORTAM) Yetenekli Sportmen Adayı Keşfi Programı ile spor okullarında eğitim alan öğrencilerin motorik özellikleri bilimsel temelli test ve ölçümlerle tespit edilerek yetenekli olanlar Kocaeli Büyükşehir Belediye Kağıtspor Kulübü ve vilayetimizdeki spor kulüplerine kazandırılıyor.

ÖĞRENCİLERİN SPOR KARNELERİ ÇIKARILIYOR

Yetenekli öğrencileri spora yönlendirmek hedefiyle hayata geçirilen fiyatsız spor okullarına kayıtlı tüm öğrenciler antrenörleri tarafından ön teste alınıyor. Ön test verileri SPORTAM tarafından bedellendirilen ve motorik özellikleri yeterli düzeyde olan öğrenciler Eurofit testine davet ediliyor. Test sonucunda 11-14 yaş ortasındaki öğrenciler yatkın oldukları branş varsa Büyükşehir Belediye Kağıtspor Kulübü ve vilayetimizde bulunan spor kulüplerine yönlendiriliyor.

BİR YIL BOYUNCA TEMEL EĞİTİM ALIYORLAR

Eurofit test bilgileri bedellendirilen 6-10 yaş ortasındaki öğrencilerden motorik özellikleri düzgün düzeyde olanlar programın temel eğitim kümesine seçiliyor. Yetenekli Sportmen Adayı Keşfi Programı öğrencileri 1 yıllık temel eğitim mühletince bilimsel temelli ölçümlerle takip altında tutularak yatkın oldukları branş tespit ediliyor. 1 yılın sonunda öğrenciler Büyükşehir Belediye Kağıtspor Kulübü ve vilayetimizdeki spor kulüplerinde yatkın oldukları branşa yönlendiriliyor. Yönlendirme sonrasında da öğrenciler SPORTAM tarafından branşlarına has bilimsel temelli testlerle takip ediliyor.

GEÇTİĞİMİZ YIL 328 ÖĞRENCİ SEÇİLDİ

Geçtiğimiz yıl Yetenekli Atlet Adayı Keşfi Programı kapsamında spor okullarına kayıtlı 20 bin 102 öğrenci ön teste alınırken yapılan değerlendirmeler sonucunda bin 664 öğrenci Eurofit testine çağırıldı. 824 öğrencinin katıldığı test sonucunda İzmit bölgesinden 182, Gebze bölgesinden 109, Karamürsel bölgesinden 37 öğrenci olmak üzere toplam 328 öğrenci programa seçilerek Temmuz 2023’te 1 yıllık temel eğitime başladı. Direkt yönlendirme kümesinde ise Kağıtspor Kulübü voleybol, basketbol branşı altyapı çalışmaları için 2 küme öğrenci yönlendirilerek çalışmalara başlandı.

SPORTAM, EUROFİT TEST BATARYASINI GELİŞTİRDİ

Eurofit testleri çocuklarda ve gençlerde mevcut olan yeteneğin tanımlanması ve kıymetlendirilmesi, araştırmalarda yararlanılabilecek, okullarda ve kulüplerde kullanılabilecek formüllerin geliştirilmesi için ‘Avrupa Kurulu Spor Gelişim Komitesi’nin himayesinde yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkarıldı. Ölçümler standart bir protokol haline getirilmiş Eurofit test bataryası ile yapılıyor. Batarya SPORTAM tarafından temel noktalardan yola çıkılarak geliştirildi. Fizikî uygunluk, kesin ve muteber bedelleri, eğitimci ve siyasetçilerin bu alanda alınması gereken tedbirler açısından yol gösterici oluyor. Fizikî uygunluk, sırf vücut eğitimi ve spor alanında değil; sıhhat eğitimi ve genel uygunluk hali için de gerekli. Denetimli şartlar altında yapılacak fizikî uygunluk testleri, sıhhat, beslenme, vücut eğitimi ve spor alanlarında çocuklarla ilgili ulusal siyasetlerin saptanmasında yardımcı oluyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.